BANGKOK

Melekler şehri Bangkok. Tayca isimi Krung Thep’in Türkçe anlamı melekler şehri olan Bangkok. Tayland’ın Başkenti Asya’nın çekim merkezi olan Bangkok. Suvarnabhumi Havaalanından iner inmez ziyaretçilerini sıcak ve nemli bir hava ile karşılayan Bangkok. Kimine göre dayanılmaz nemli ve sıcak gelen bu hava ile karışmış kokular seli kimine de geçmiş Tayland gezilerini hatırlatıp sıcak bir hoş geldin der gibi ziyaretçilerini karşılayan Bangkok. Gezip gördükçe sizi kendine hayran bıraktıracak Bangkok.

Bangkok Suvarnabhumi Havaalanından Bangkok şehir merkezine ulaşımda Ekspres trenini, havaalanı taksilerini vede terminal otobüslerini kullanabilirsiniz. Ekspres trenler fazla kalabalık olduğundan yer bulamama ihtimaliniz vardır. İlk defa gidiyorsanız taksileri kullanınız. Gideceğiniz yere, uzaklığına ve seçeceğiniz ulaşım aracına bağlı olarak ortalama 15-30 dakika arasında ulaşırsınız. Şehir içinde ise Sky trainleri, metroları kullanınız. Bütün önemli noktalara hemen hemen bağlantıları vardır.

Bangkok’un içinde ve dışında birçok tapınak park ve de turistik yerler mevcuttur. Bangkok  Alışveriş Merkezleri, Go Go Barları, kalabalık gece pazarları, masaj salonları, lüks restoranları, renkli ve canlı Bangkok gece hayatının meşhur yetişkin eğlence yerleri ile gelen ziyaretçilerini beklemektedir. İster Phuket isterse Pattaya ve diğer şehirlere gidecekseniz bile en azından iki tam gününüzü ayırıp Bangkok’u keşfedin. Gündüz tapınaklar turu yapıp, Grand Palace’ı ziyaret edin. Khao San Road’da akşam yemeği yiyip oradaki barlara takılın. Ardından Patpong’a geçip Patpong gece pazarını dolaşıp görün. Yetişkin eğlencesi istiyorsanız Patpong’daki mekanları dolaşabilir ya da tercihinize göre merkezi bölgeler olan Nana ile Soi Cowboy’daki yetişkin eğlencelerini deneyebilirsiniz.

Bangkok’a gitmeden önce muhakkak şehir haritası edinin. Bu harita google dan çıktı yapıp alırsanız telefonunuz ile de takip edebilme imkanınız olur. Bangkok hakkında edindiğiniz bilgileri, kalacağınız oteli, gezip göreceğiniz yerleri harita üstünde işaretleyip plan yaparsanız Bangkok’ta iken sıkıntı yaşamazsınız. Bangkok’ta ulaşım için Skytrain ile metroyu kullanın tuk tuklarla ise tur planı yapıp fiyatta anlaşın. Bangkok genel olarak güvenli bir şehir olmasına rağmen dikkatli olunuz. Loş bölgelerden uzak durun. Şehrin varoşlarını da bilen biri ile dolaşın. Siz fırsat vermedikçe başınıza iş gelme ihtimali çok azdır.

Bangkok’un şah damarı Sukhumvit Caddesidir. Mümkün mertebe Sukhumvit Caddesinde merkezi olan bir otel seçiniz. Sukhumvit Caddesi ile ona bağlı ara caddeleri üzerinde bir sürü Restoran, Bar, Go Go Bar (yetişkinler için)ve Night Clublar mevcuttur. Bütçeniz az ise Khao San Road civarında ucuz otel seçenekleri bulabilirsiniz. Gidilebilecek başlıca bölgeler ise başlıkları ile aşağıda beliriyorum:
1-Alışveriş: Siam Meydanı ile güneyinde kalan Silom Road ve bölgesindeki devasa alışveriş merkezlerinde ve de mağazalarından alış veriş yapabilirsiniz. Bir diğer önemli noktada Silomun hemen yanında olan Patpong’daki gece pazarıdır.
2 -Restoranlar: Yine Siam Meydanı, Sukhumvit Caddesi özellikle Soi 11, Silom Road ve Khao San Road bölgeleri.
3-Clubs ve Barlar(normal): Sukhumvit Caddesi ile Soi 11 ve Khao San Road bölgeleri.
4-Go Go Barlar Barlar(yetişkinler):Sukhumvitin Caddesi de olan Soi 4’de Nana Plaza ve çevresi, Soi 23’ün ara sokağında olan Soi Cowboy ile diğer önemli noktada Patpong’dur. Erkek ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

BANGKOK’TA GEZİLECEK YERLER

soi cowboy ayutthaya Grandpalace

1-Tapınaklar: Bangkok’ta 400 den fazla tapınak mevcuttur. Önemli olan tapınaklardan bazıları ise Wat Arun,Wat Pho, Wat Phra Kaew, Wat Saket ile Wat Benchamabophitr’dir. Tapınaklara girerken şortla veya üst kısmınız çıplaksa içeri alınmıyorsunuz. O yüzden tapınak turuna çıkmadan kıyafetlerinize dikkat ediniz.

2-Ayutthaya antik kenti: Bangkok’a bir saatlik mesafede olan bu antik şehri mutlaka gezmelisiniz. Hatta zamanınız varsa bir gecede konaklayıp çevredeki tarihi tapınakları gezebilir bölge hakkında daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz.

3-Grand Palace: Kraliyet ailesine ait tarihi ve olağanüstü güzellikte bir yapıdır. Değişik mimarisi, mükemmel el işçiliği, Tayland kültürüne has motifleri ve heykelleri ile siz ziyaretçileri kendine hayran bırakacaktır.

4-Damnoen Saduak Yüzen Çarşı: Görülmesi gereken ilginç bir yerdir. Asya kıtasına ilk gelişinizse ve daha önce benzeri yerleri gezmediyseniz muhakkak görün derim. Damnoen Saduak birçok Asya filmlerine konu olmuş ve Bangkok’un en çok ziyaret edilen yerlerden biri konumundadır.

5-Ünlü Night Clubs: Demo Night Club, Ku De Ta, Levels Clubs, Slim&Fix ve Grease Night Club

6-Ünlü Gentlemens Clubs(yetişkinler): The Pimps, Sherbets, Pegasus,The Pent, Monte Carlo dur. Bu klüpler yetişkin erkeklere hitap edip gece hayatı müdavimlerinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

7-Masaj Salonları: Tayland masaj salonları iki türdür. Birincisi kaliteli ve sadece sağlık merkezi hizmetleri ile masaja  odaklıdırlar. İkinci tür ise soapy massage salonu da denilen yetişkin erkeklere hizmet odaklı yerlerdir.

8-Patpong gece pazarı: Muhakkak gidip dolaşmalı tezgahları inceleyip oradaki seyyar satıcılardan hediyelik eşya almalısınız. Pazarlık yapmayı sakın unutmayınız. Etiket fiyatının yarı fiyatına hatta üçte bir fiyatına satın alabilirsiniz. Hiç çekinmeyin muhakkak pazarlığınızı yapınız.

9-Khao San Road: Bangkok’un diğer yerlerine göre daha uygun fiyatlı bir bölgedir. Genellikle az bütçeli gezginlerin uğrak yeridir. Buradaki barlarda restoranlarda yemeğinizi yiyip bu gezginlerle tanışabilirsiniz. Hatta onların gezi maceralarını anılarını dinleyebilirsiniz.

 

 

Toplam 2 Yorum Var

  1. Üstad Bangkok gece hayatı ile ayrı bir makale yazarmısın tam teşekküllü. böylece Taylanda gidecekler için rehber olur. nede olsa adınız Asyarehberi koydunuz.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*