Bangkok Turist Tuzakları

Bangkok Turist Tuzakları

Sitede genelde Tayland’ ın güvenli olduğu vurgusu var. Ben de büyük oranda bu değerlendirmeye katılıyorum. Ancak tedbirli olmakta her zaman fayda var. Bangkok özelinde sizi bekleyen turist tuzaklarını paylaştım.

Tapınak Dolandırıcılıkları:

Bu çok sık rastlanılan bir dolandırıcılık şeklidir. Genelde tapınak bugün kapalı şeklinde başlar ve size alternatif bir tapınak önerilir. Yolda da bol miktarda dükkan ziyaret edilir ve hanutçuluk için baskı görürsünüz. Tapınaklar her gün açıktır. Kıyafet yönetmeliğine uyduktan sonra (şort yasak) istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Gündüz vakti tapınak kapalı cümlesini duyduysanız dolandırılmak üzeresiniz. Ciddiye almayın.

Jet Ski/motosiklet Kiralama

Jet ski Bangkok u ilgilendirmese de sık rastlanılan bir dolandırıcılık şeklidir. Ekipmanı alırsınız, kullanırsınız iade edeceğiniz zaman şurası çizik, burası vuruk şeklinde sorun çıkartır, fahiş fiyat çekerler. Tavsiyem mümkünse bu işlere girmeyin, girerseniz pasaportu vermeyin, aldığınızda her tarafının güzelce fotoğrafını çekin. Güvendiğiniz Taylandlı biri varsa işlemi o yapsın. Mafya tarafından kurulan bir tuzak olduğu için işlerin ters gitme ihtimali vardır. Özellikle dikkat edilmeli.

Hesap Şişirme/Pavyonculuk

Pattaya’ da hiç duymasam da acemi birisinin başını Bangkok’ ta yakabilecek bir konudur. Nana Plaza hakkında olumsuz bir yorum duymadım. Ama Patpong’ ta ezelden beridir, Soi Cowboy’ da da 5 6 senedir sıkıntılı mekanlar mevcut. Standart bir go go bar görüntüsüne sahip bu mekanlar sizi içeriye çekerler. Sonra da hesabı şişirip saçma sapan paraları bodyguard zoruyla sizden alırlar. Türkiye’ den aşina olduğumuz bir durum diyebiliriz. İşin sonucu sıklıkla şiddete varır. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Lokasyon bazlı bu durumu inceleyelim:

Patpong: Pinpon show, no extra charge diyip sizi cezbetmeye çalışırlar. Genel kural olarak Patpong’ ta zemin seviyesinden ayrılmıyoruz. Kapıyı rahatça göremediğimiz mekanlara girmiyoruz. Alt kat, üst kat barlarına gitmiyoruz. Bada Bing ve Strip a Go Go iyi diye okudum. Bu sebeplerden dolayı Patpong bölgesi cazibesini yıllar içinde yitirmiştir. Gitme niyetimiz varsa araştırıp güncel bilgilerle gitmemizde fayda var.

Soi Cowboy: Bu bölge yıllarca sorunsuzdu. 5 sene önce Arab veya The Iranian kod adlı bir müsibet buraya dadandı. Kiss, Sahara, Rio, Deja Vu, Midnight, Spice Girls. Bu isimleri aklınızda tutun ve buralardan uzak durun. Buralar Arab tarafından işletilen, hesap şişirilen, itiraz ettiğinizde şiddet görebileceğiniz yerlerdir. Aynı zamanda Coyote denen, işi sadece dans edip, içki ısmarlatmak olan kızlar da buralarda bulunur. Özetle Arab barlarından uzak durduğumuz sürece sorun yaşamayız. Bu bilgiyi kendim de bizzat teyit ettim. Son ziyaretimde (4 sene önce) kızlara Arab’ ın barı mı burası diye sorduğumda hepsi korktu, cevap vermedi, sen nereden biliyorsun dedi. Kesin bilgi yayalım. (Mekan isimleri güncelleme gerektirebilir.)

Taksi Dolandırıcılığı:

Taksicilerin %90′ ı potansiyel dolandırıcıdır. Buna rağmen Türkiye’ deki meslektaşlarıyla kıyaslandıklarında hepsi melaike gibi kalırlar. Çok ekstrem durumlar olmadıkça 2-3 dolardan fazlasını kaybetmezsiniz. Taksimetre açtırmanız, hava alanından otele, Bangkok’tan Pattaya’ya gibi uzun mesafelerde kısa bir google sorgulaması yaptırmanız hayat kurtarır. Şahsi tavsiyem 2 3 dolarla sınırlı kalan taksici cinliklerine karşı hoş görülü olmanız ve bahşiş gibi düşünmenizdir.

Tuktuklar & Çığırtkanlar:

Çok özet geçeceğim, birisinin sizi yönlendirdiği herhangi bir yerden alışveriş yapmayın. Kuyumcu, değerli taş, deri fabrikası, elektronik, spor ayakkabı, çanta, saat fark etmez. Eğer birisi sizi bir yere yönlendirdiyse komisyonunu alıyordur. Komisyon da haliyle sizin cebinizden çıkar. Tuktukçular bu işlerde etkin olarak kullanılır. Tuktukçunun sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Bangkok için MBK Shopping Mall, Chatucak Weekend market ihtiyaçlarınızın %90′ ını karşılar.

Double Pricing (Çifte fiyatlama) veya Turist Tarifesi

Tayland’ ta parklarda, devlet tarafından işletilen yerlerde dahi turist tarifesi dediğimiz durum vardır. Yani yerelin 50 baht ödediği yere siz 500 Baht’ a girebilirsiniz. Normal bir durumdur, tartışarak düzeltemezsiniz. Bu tip durumlarda yanınızda yerel biri varsa onu kullanabilirsiniz, veya Thaice biliyorsanız ikna edebilirsiniz. Dolandırıcılık değil, vergilendirme gibi düşünün o zaman daha az kızıyorsunuz.

İlaçla Bayıltma, Otel Odasından Hırsızlık:

Bu konu geçmişte daha kronik olsa da uzun zamandır rastlamadığım bir konu. Odanıza aldığınız arkadaşınızın içkinize sakinleştirici koyup sizi bayıltıp soyması üzerinedir. Veya ilaç işin içine girmeden direk hırsızlık da olabilir. Bu gibi durumları önlemek için girişte kimlik alan ve telefon teyidi isteyen otellerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Açıkta bulunan içkilerden içmeyebilirsiniz. Beer bar, go go bar, masaj salonunda çalışan kızların izlenebilirliği daha fazladır. Freelance çalışanlara göre daha emniyetlidirler. Bu tercih edilebilir.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar, siz de tecrübelerinizi paylaşarak yardımcı olabilirsiniz.

 

Bangkok Turist Tuzakları  yazısını yazan Wolfofsukhumvit isimli üyemize Asya Rehberi müdavimleri adına çok teşekkür ederiz.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*