Bangladeş Macerası

Bangladeş gece hayatı

Değerli Asya Rehberi müdavimleri söz verdiğim Bangladeş yazımı geç yolladığım için özür dilerim.

İsmim Buğra 31 yaşında Ankara’da kalıyorum. Dört sene evvel Hindistan da uluslar arsı bir firmada şef olarak görev yapan çocukluk arkadaşımla uzun seneler sonra görüştüğümde beni yanına davet etmişti. Arkadaşımın daveti üzerine Hindistan a arkadaşımın yanına ziyarette gittim. Hindistan da arkadaşım ve ailesi ile kaldığımdan dolayı sadece civarı birkaç tarihi yeri pazarlarını gezebilmiştim. Doğrusu yola çıkmadan önce umduğum tatil bu değildi.

Aslında pek de eğlenebilmiş sayılmam Hindistan da. İlk haftadan sonra arkadaşıma etrafta görülecek nereleri var dye söylenmeye başladım. Arkadaşım ise Sri Lanka ve Bangladeş dedi. Hangisi yakın ve maliyeti az olur diye sordum. Arkadaşım ise bana Bangladeş gezisi yapmayı planlıyorsan seni uyarayım diye söze başladı. Uyarılarından aklımda kalanlarını sıralı şekilde yazıyorum.

1- Bangladeş de çok dikkatli olmalısın yankesicilik olayları dolandırıcılığa dikkat etmelisin
2- Yemekleri çok kötü ve sağlıksızdır. Her yerde sinek var sağlıklı ortamlardan yemek yemelisin.
3- Kalacağın yer turistlerin kaldığı oteller olsun ve turistlerin bulunduğu bölgelerden uzaklaşma
4- Bangladeş halkının dediklerine inanma genelin çoğu yalancıdır.
5- Eğlence ve karı kız olaylarına bulaşma başın derde girebilir.
6- Her yer pislik dolu ve sağlıksızdır.
7- Vize alman uzun sürebilir gibi uyarılarda bulundu. Dahası vardı ama hepsi aklımda değil

Dakka geceleriAklınızdan arkadaşının bu kadar kötü eleştirilerine rağmen niye Bangladeş e gittin diye. Cevabım aslında o bölgeye gitmişken bir başka ülkeyi tanıma fırsatı bulmuşum neden kaçırayım. Sonuçta kim bilir bir daha ne zaman yurt dışı yaparım. Bir daha ne zaman o bölgede bulunurumdur.
Arkadaşımın anlattıkların dinledikten sonra bile fikrim ikinci bir ülkeyi görüp tanımaktı. Ertesi günü arkadaşımın yardımı ile Kalküta da bulunan Bangladeş elçiliğine vize başvurusu yaptım. 3 günde vizem hazırdı. Kara yolu ile Bangladeş tatilimin tek durağı olan Dakka şehrine doğru yola çıktım. Sınırda ufak bir problem dışında sorun yaşamadım. Sınırın Bangladeş tarafında arkadaşımın yardımı ile bana rehberlik ve şoförlük yapacak olan Nazir beni karşılıyor. Nazirin kendi adına ama parasını benim ödediğim arazi tipi araç ile yola koyuluyoruz. Böylelikle 5 gün sürecek olan Bangladeş maceram başlamıştı.

İyi ki arazi aracı kiralamıştık yoksa o bozuk yollarda halimiz dumandı. Rehberim olan Nazir 25 yaşında düşük çeneli her ne sorsam olu buluruz diyen biriydi. Nazif e Bangladeş de UFO var mı diye sorsanız buluruz merak etme cevabını hiç düşünmeden veren biri idi. Am bu yalanları art niyetinden değil içtenliğinden söylüyordu.

Bangladeş Dakka ya vardık. Yolda pestilim çıkmıştı. Yine arkadaşımın tavsiye ettiği ve turistlerin tercih ettiği bir otelden odamı kiralayıp akşam yemeği için hazırlandım. Akşam yemeğini otelin restoranında yedim. Nazif beni dışarıda bekliyordu. Nazir ile şehirde dolaşmaya çıktık. Arabayı park edip yaya olarak dolaşırken etraf ta bir sürü sakat insanlar dilencilik yapıyordu. Nazir e hangi bölgedeyiz diye sordum. Oda Gülşah bölgesindeyiz şu anda dedi. Bölge de eğlence yerleri vardı bir iki bara girdik. Söylendiği gibi içki içilmesi de yasak değildi. Nazir ile tekrar arabaya dönüp otele geri döndüm. Yapmış olduğum yolculuktan yorgun düştüğüm için kafamı yastığa koyar koymaz uyuya kaldım.

Dakka gece hayatıSabah kahvaltımı otelde yapıp Nazir ile arabayla dolaştık bana birkaç yeri gezdirdi. Gittiğimiz tarihi yerler ile ilgili bilgi verdi. Dolaşırken sivri sineklerin saldırısına uğruyordum. Öyle bir iki adet de değil bildiğiniz sürü halinde saldırıyordular. Dayanamayıp Dakka turunu yarıda kesip otele dinlenmeye döndüm. Yine geçtiğimiz yollarda oldukça ilginç manzaralara şahit oldum. İnanmayacaksınız ama beklide 15 kişi ayni anda en işlek caddede yere çömelmiş vaziyette işiyordu. Yanlarından geçen insanlara aldırış etmiyorlardı. İşin en ilginç yanı ise yanlarından geçenler de hiç yadırgamıyordu.

Otelde iyi bir dinlenip akşam yemeğimi yiyip kapıda Nazir ile buluştum. Bana özel partiye kefil olacak birini bulmuştu tabi para karşılığı. Bu işin ticaretini de yapıyorlardı özel üyelik sistemi olan kulüplere girmek için üye olmanız gerekmekteydi. Ya da kulübe üye olan kişinin davet edip kefil olması gerekliydi. Nazir halletmişti ama kendisi dışarıda bekliyordu. Kulübe girdim beni davet edenin ismi ile kendi ismimi verdim. Kapıda görevli olanlar listeye bakıp beni içeri aldılar orada beklememi söyleyip ayrıldılar. Çok geçmeden uyruğunu bilmediğim yaşlı bir herif gelip beni karşıladı. Bana kefil olan şahıs oydu içeri onunla geçtik. İçerisi dışarıya göre çok farklı idi. İçeri ile dışarısı arasına ses yalıtımı vardı. Dar bir koridordan geçip ana salona ulaştığımızda görmeyi bile hayal edemeyeceğim bir manzara ile karşılaştım. Özel kulüp işi hikaye paravan. İşin iç yüzü içerde oluyor. Bir sürü insan yarı çıplak garsonlar, pistte dans edenler. Adam ile oturup içkilerimizi söyledik. Yalnız içkiler peşin ödeniyor. Baktım beni karşılayan keltoş beni gösteriyor. Parasını verdim. İçkilerden sonra bayanlar geldi. Onların da içkilerini ödedik ama hareket o kadar. Baktım sadece içki ödüyoruz. Adam beni şahsi kasası gibi kullanıyor. Enayi yerine koyuyor kalkıp dışarı çıktım. Nazir beni görüp erken çıktın beğenmedin mi diye sorudu. Neyini beğenecektim Nazir dedim ha bire hesap ödüyoruz. Bir hareket de yok dedim. Başka yer yok mu gidelim. Her zamanki Tabi deyip araba ile varoşlara girdik. Girdiğimiz yerde genelev bölgesi yıkık binalar arasında yürüyeceğimizi anlayınca yok Nazir burası da olmaz dedim. Başka yer deyip hareket ettik. Bu sefer beni tanınmış bir otelin kulübüne getirdi. İçerde iyi bir ortam olduğu için geriye kalan zamanımı orda geçirdim.

Ertesi sabah kahvaltıda Metin adında bir Türk ile tanıştım. Metin sürekli Bangladeş e iş için gidip geliyordu. Akşam için Metin ile sözleştik. Akşama kadar araba ile dolaştık Sivri sineklerden arabadan dışarı çıkamıyordum. Çıksam bile hızla kapalı yerlere geçiyordum. Birde Bangladeş e özel bir hastalık varmış bu sineklerden bulaşan onu duyunca iyice dışarı çıkmaz oldum.

Akşam Metin ile Otelde yemek yedikten sonra Nazir ile beraber çıktık Nazir Metini haz etmemiş di. Metin beni Bar gibi bir yere getirdi orda içki içip sohbet ettik. Metin toptan konfeksiyon işi yapıyordu. Bangladeş de yapılan tanınmış markaların üretim fazlasını alıp Türkiye ye pazarlıyordu. İşi de oldukça iyi gidiyordu. Onun üretim fazlası dediği büyük ihtimal ile depolardan çalınanlardı. Orijinal markaları normal fiyatının %20 sine alıyordu.

Bangladeş geceleriMetinle sohbet edip içkilerimizi içtik ama Metinde de iş yoktu. İçki içecek olsam otelde de içerdim. Fazla kalmadan Metin ertesi günü iş için erken kalkacağını söyleyince gece daha başlamadan Metini otele geri götürmek zorunda kaldık. Metin ile içeri geçtik. Odasına çıkarken dönüp bana ne yapacaksın diye sordu. Dışarı çıkacağım dedim. Yukarda ki barı dene pişman olmazsın dedi. Otelin barını da görmediğim için çıkıp baktım. O ana kadar Bangladeş gece hayatı ile ilgili olan olumsuz düşüncelerim değişti. Kaç gündür gezip ortam arıyordum aslında ortamın kıralı yanı başımdaymış. O gece barda bulunanlardan biri ile anlaşıp gizlice (otel görevlisine rüşvet verip) odaya attım. Gecem bir anda renklenmişti.

Ertesi günü yine otelin barına takıldım yine bardan kız kaldırdım hem de bu sefer parasız. Kız kaldırdım tabiri biraz fazla gelebilir. İşin aslı otelde kalan 40 lı yaşlarda bir turist ayarladım. Son gecemi de onunla geçirip ertesi günü Dakka dan ve Bangladeş den ayrılıp Kalküta ya geri döndüm. Bangladeş gecehayatı renkli olmasına renkli idi ama ben becerememiştim son iki geceyi saymazsak. İşin doğrusu yurt dışı gece hayatı konularında pek fazla deneyimim de yoktu.

Neticede farklı bir ülke farklı insanlar ve farklı bir kültür tanıdım. Şimdi gözlemlerimi açıklayım

Bangladeş macerasının sonunada diyebilirim ki Bangladeş hakkında duyduklarınızın bazısı doğru bazısı yanlıştır. Bangladeş kalabalık bir nüfusa sahip olduğu için işsizlik en büyük sorundur. Bangladeşliler dolandırıcıdır yalancıdır inanmayın her yerde olduğu gibi Bangladeş’te de vardır ama inanın sizlere zarar vermek için yalan söylemezler. Aslında halk genel olarak çok sıcak ve içtendir. Çok pistirler kısmen doğrudur. Türkleri sevmezler. Yalandır Türk olduğumu öğrenenler benle çok ilgilendiler yardımcı oldular. En zor anlarım Sivrisinekler ile mücadelem. En güzel anılarım Nazir ile sohbetlerim. En nefret ettiğim şey insanların yollara işemeleri ve sinekleri.

 

Bangladeş Macarası adlı makaleyi yazıp bizler ile patlaşan Sn. Buğra ya tüm asyrarehberi ekibi olarak teşekkür ederiz.

Toplam 4 Yorum Var

  1. Sayın Buğra Bey
    Bangladeş tanıtımından sonra yazılacak olan makalesini merakla beklemiştim çünkü nede olsa Banladeş isminden başka hiç bir şeyini bilmediğim bir ülke idi sizin deneyimlerinizden ve sizin bakış açınızla tanıdık, bizde sizler gibi çok keyif almadık bilgi dağarcıhımıza bir ekleme yaptık bu paylaşım için size teşekkür eder yeni paylaşımlar bekleriz

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*