ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti Turu

Çek Cumhuriyeti eski adı ile Çekoslovakya. Çek Cumhuriyeti tarihi ve doğal güzellikleri ile Tüm dünyaya ününü salmış olmakla birlikte Çek kızlarının da ülke tanıtımında yeri olduğunu kimse inkar edemez. Dünyanın birçok yerinden gerek kültür turizmi gerekse kış turizmi ile turistlerin akınına uğramaktadır. Çek Cumhuriyetinde Tarihi Kaleler, Şirin Kasabalar, Tarih kokan Şehirleri ve Canlı gece hayatı ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Çek Cumhuriyeti tatiliniz tercihlerinizin hemen hemen hepsine karşılık verebilecek nitelikte bir ülkedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi :

Çek Cumhuriyeti KızlarıÇek Cumhuriyeti Avrupa Birliğine Üye ülke olması ve Şengen Ülkeleri dolaşımına tabi olması dolayısı ile Bordo Umumi Pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Şengen Vize alım Kriterleri ile vizeye tabidir. Bunun dışında kalan Yeşil Hususi Pasaportu sahiplerinden, Siyah Diplomatik Pasaportu sahiplerinden ve Gri Hizmet Pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar vize istememektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru forumu ile istenen evrakları tamamlayıp Çek Cumhuriyeti Elçiliklerine hafta içi saat 11’e kadar başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir diğer önemli husus ise zorunlu sağlık sigortası istenmektedir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti gezisi esnasında ülkeye sokulacak para miktarının on bin avrodan fazla olmamasına dikkat edip, varsa Çek Cumhuriyeti’ne giriş esnasında gümrükte ziynet eşyalarınız ile birlikte beyan etmeniz sizlere geri dönüşte tatsız olaylar yaşamamanızı sağlayacaktır.

Çek Cumhuriyeti ne Nasıl Gidilir :

Prag sokaklarıÇek Cumhuriyeti’ne Türkiye’den THY nın ve diğer özel Havayolu Şirketlerinin günlük aktarmasız direkt uçuş seferleri ile yaklaşık 3 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Bir diğer alternatif olan Kara yolu ile ister Otobüs seferleri isterseniz şahsi aracınız ile karayolundan ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Önemli Şehirleri :

Çek Cumhuriyeti’nin tarihi güzellikleri ile dolu olan başkenti Prag Şehri ile Ostrava, Karlovy Vary, Brno, Hradec Kralove, Pardubice ve Plzen yani bizdeki bilinen adı ile Pilsen şehirlerini sayabiliriz.

Çek Cumhuriyeti de Gezilecek Yerler :

Çek Cumhuriyeti gezilecek yerler1- Prag Kalesi : Başkent Prag’da yer alan Prag kalesi Guinness Rekorlar kitabına Dünyanın en büyük antik kalesi sıfatı ile yer almaktadır.

2- Karl Köprüsü : Karl Köprüsü Başkent Prag’da olup ziyaretçilerine değişik bir ortam sunmaktadır

3- Cesky Krumlov Şatosu : Çesky Krumlaov‘da bulunan bu kale gezilip görülmeye değer niteliktedir.

Çek Cumhuriyeti gezisi4- Strahov Manastırı : Strahov Manastırı ve Kütüphanesi Başkent Prag’da olup Manastırın tarihi yerlerini gezip ayni zamanda dünyaca ünlü olan tarihi kitapların bulunduğu kütüphaneyi ziyaret edip gezebilirsiniz.

5- Bohemian Paradise Bölgesi : Bohemian Paradise adından da anlaşılacağı gibi Bohemian Cenneti anlamına gelip UNESCO doğa mirası listesinde yer almaktadır. Turnov bölgesinde olup, bu bölgede bulunan Hruba Skala Şatosu ile Trosky Kalelerini de gezip görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Prag6- Telc Kasabası : Brno şehri ile Prag arasında olan bu şirin tarihi Telc Kasabası mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olup ayni zamanda UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

7- Litomysl Kalesi : Pardubice Şehrinde bulunan Tarihi Litomysl Kalesi de UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır.

8- Karlstejn Şatosu : Başken Prag’ın güneyinde bulunan Karlstejn Şatosu ve yanındaki küçük kasaba görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Karlstejn Şatosu Prag’dan yaklaşık 45 dakikalık araba yolculuğu ile ulaşabilir gününüzü bölgeyi gezerek geçirebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde bir sürü Park, Milli Park, Tarihi Kale ve Tarihi Kasabaları da gezip görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Gece Hayatı :

Çek Cumhuriyeti Gece HayatıÇek Cumhuriyeti Gece Hayatı özellikle Başkent Prag ile büyük şehirlerde oldukça canlı ve renkli olmaktadır. Prag Gece Hayatı ve Çek Cumhuriyeti geceleri Tüm dünya tarafından bilinip tanınmış durumdadır. Çek kızlarının güzelliği ise apayrı bir konu olup Çek gece hayatı öne çıkmasına sebep olmuştur. Prag geceleri Çılgın partileri, renkli gece clubleri, discoları ve barları ile her şeyi ile çılgın bir gece hayatı yaşanmaktadır. Bunların dışında kalbur üstü diye nitelendirilen ve zengin Avrupalı ve turistlerin tercih ettiği lüks ve pahalı restoranlar gece clubleri barlarda vardır. Çek gece hayatı her kesime her bütçeye ve her yaşa hitap etmektedir.

Çek Cumhuriyeti geceleri yetişkin erkek eğlenceleri için tam bir cennet sayılabilir. Para ya da parasız olsun eliniz yüzünüz düzgün olduğu ve karşı cinse nasıl yaklaşılacağını biliyorsanız geceniz boş geçmeyip daha da renkli bir hal alacaktır.

Çek Cumhuriyeti Yemek Kültürü :

Çek Cumhuriyeti tatiliÇek Cumhuriyeti mutfağı biz Türklerin damak zevkine oldukça yakın ve lezzetlidir. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus kullanılan etin domuz eti olmamasıdır. Çek Yemek kültürü bulunduğu coğrafya ve tarihi ilişkilerin etkisi ile Polonya, Macaristan, Almanya ve Avusturya mutfaklarının etkisinde kalmıştır. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nin hemen hemen her şehrinde değişik dünya mutfaklarına ait restoranlar ile Fast Food zincirlerini bulmanız mümkündür.

Çek Cumhuriyeti Para Birimi :

Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunası yani CZK dir. Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üye ülkelerinden olmasına rağmen Avrupa Birliği ortak para birimi olan Avroyu kullanmamaktadır. Ama birçok mağaza alışveriş merkezi Avroyu kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nin İklimi :

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın tam ortasında etrafı kara ile çevrili olduğundan iklimi tipik karasal iklimdir. Mevsimsel değerler dağlık yerler ile düzlük ve ovalık bölgelere göre değişkenlikler göstermektedir. . Kış Mevsimi sert, soğuk ve kar yağışlıdır. Yaz Mevsimi ise ılık bir iklime sahip olup aşırı sıcaklar gözlenmemektedir. Çek Cumhuriyeti gezisine ister yazın, isterseniz Kış aylarında Kış Turizmi için gidilebilineceği için gideceğiniz mevsimin pek önemi olmamakla birlikte turistler tarafından fazla soğuk olmayan Nisan ayı sonları ile Eylül ayı ortaları en çok tercih edilen dönemdir.

Çek Cumhuriyeti Trafik Ulaşım :

Prag TuruÇek Cumhuriyeti’nde trafik ülkemizdeki gibi sağ şeritten işlemektedir. Şehir içi ulaşımda Toplu taşıma araçları ile ticari taksileri kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile seyahat etmek oldukça güvenli olup sadece eşyalarınıza sahip çıkmanız yeterli olacaktır. Ayrıca ticari taksilere göre oldukça ucuz olmaktadır. Ticari taksilerde de dikkat etmeniz gereken husus gideceğiniz mesafeyi önceden öğrenip öyle taksi ile seyahat etmenizdir. Şehirlerarası ulaşımda ise karayolu ile seyahat edecekseniz yol kalitesinin Avrupa standartlarından oldukça düşük olduğunu bilmenizde fayda vardır ayrıca işlek yollarda sıklıkla kasis yapılmış olup hem rahatsız edici hem de oldukça uzun süren bir yolculuğu göze almalısınız. Kara yolu ile şehirlerarası ulaşım seçenekleri Ticari taksiler Otobüsler ve Trenlerdir. Bir diğer alternatif ise Havayolu ile ulaşım olup Prag, Ostrava, Brno, Karlovy Vary ve Pardubice şehirleri arasında Hava yolu ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

 

 

Toplam 5 Yorum Var

  1. Sayın Asya Rehberi
    Evet işte yine eğlence arayanların tercih ettiği ülkelerden biri daha, harika bir tanıtımla başlamışsınız merakla yaşanmış bir macera bekleriz

  2. hangi ulkeyi tanitsaniz o ulke cazip geliyor, lutfen kafalari karistirmayin. Belcikadan yaşıyan arkadasim tatile. Surekli olarak cek cumhuriyetine gittigini soyluyor. Simdi daha iyi anliyorum

  3. çek kızları dedimin akan sular durur yönünü değişir inanmayan internetten baksın acilen bir makale ve yaşanmış bir hikaye bekliyoruz

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*