FİLİPİNLER

Filipinler

Filipinler Tatil Cenneti diye adlandırılacak Tropik adaları bembeyaz kumsalları tarihi ve İspanyol dönemine ait eski binaları ile tüm dünyada turistlerin ilgisini çeken bir tatil beldesidir. Filipinler tatilinizde balta girmemiş ormanlarından, kendine has kültürleri ile Filipinler’in köylerinden, eşsiz güzellikteki adalarından, Filipinler gecelerine, Filipinler eğlence hayatına kadar ne aradığınızı bildikten sonra aradığınızı Filipinler gezisinde bulabileceğiniz eşsiz bir adalar ülkesidir. Filipinler 7107 adadan oluşmaktadır. Cebu da yapılan renkli festivalleri, Filipinler Angeles City deki gece hayatı, Palawan adasının resifleri ve de saymakla bitiremeyeceğimiz tatil olanakları ve seçenekleri ile sizleri tatilinizde mutlu etmeyi bekleyen gülümseyen sıcak insanları ile bizleri beklemektedir.

Manila geceleriFilipinler Vizesi :

Filipinler Umumi Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Filipinlere girişte 21 günlük vize vermektedir. Kalacağınız süre 21 günden fazla ise veya Filipinler tatiliniz esnasında süreyi uzatmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki İmigration Office yani Göçmenlik Bürosuna başvuruda bulunup ufak bir meblağ ile kalış sürenizi en fazla 59 güne kadar uzatabilirsiniz. Büyük şehirlerdeki veya turistlerin yoğunlukta olduğu bölgelerdeki Göçmenlik ofislerinde işlemleriniz uzayabileceği için daha küçük ve yerel bölgelerde bulunan Göçmenlik Bürosu ofislerine başvuruda bulunmanız zaman açısından faydanıza olacaktır.

Filipinler e seyahat edecek olan Siyah Diplomatik Pasaport sahipleri, Gri Hizmet Pasaportu sahipleri ve Yeşil Hususi Pasaport sahipleri vize den muaf tutulmaktadır.

Manila Gece HayatıFilipinler Nasıl Gidilir :

Maalesef Türkiye’den Filipinlere aktarmasız direkt uçak seferleri yapılmamaktadır. Ama Aktarmalı olarak Filipinlere en kısa 15 saatlik olan tek aktarmalı uçuşlar ile ister Bangkok ister Singapur üzerinden Hava yolu ulaşabilmeniz mümkündür.

 

Filipinler Önemli Şehirleri :

Aslında Filipinler için hem en önemli şehirler hem de en önemli adalar diye ayırmamız gerekmektedir.

Filipinlerin en önemli şehirlerine Filipinler in Başkenti olan Manila, Cebu ilk sırayı almaktadır. Filipinlerin diğer önemli şehirleri ise Dabaw, Zamboanga, İloilo, San Fernando ve Batangas diye sıralayabiliriz.

Önemli şehirlerinin yanında Luzon, Mindanao ve Visayas olarak üç büyük ada ve çevresindeki irili ufaklı adalar diye Filipinleri betimleyebiliriz.

Filipinler GezisiFilipinler de Gezilecek Yerler :

1- Boracay Adası : Filipinlerin ortasında bulunan bu nezih ada Boracay adası son yıllarda eğlence hayatı ile turistlerin ilgi odağı olmuştur.

2- San Agustin Kilisesi : Başkent Manila da bulunan San Agustin kilisesi Filipinlerin İspanyol dönemine ait olup günümüze ulaşan yapılardan bir tanesidir.

3- Puerto Princes Yeraltı Nehri ve Milli Parkı : UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Puerto Princes Yeraltı Nehri ve Milli Parkı Palawan Adasında yer almaktadır.

Filipinler turu4- Baguio Kadetrali : Baguio Kadetrali San Fernado ile Manila arasında yer almaktadır.

5- Coron Adası : Palavan Adasının kuzey doğusunda yer alan Coron Adası eşiz doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır.

6- Tubbataha Resifi : Tubbataha Resifi Palavan Adasının doğusunda yer almaktadır. Dünyaca ünlü dalış turizmi bölgelerinden olan bu resif rengarenk su altı yaşamı ile dalış tutkunları için eşsiz bir hazine niteliğindedir.

Filipinler Tatili7- Banaue Pirinç Tarlaları : UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ve 3000 yıllık tarihi ile Banaue Pirinç Tarlaları mutlaka gidip görülecekler listenizde yer almalıdır.

8- Vigan Kasabası : Başkent Manila nın Kuzeyinde yer alan Tarihi İspanyol kasabası Vigan Kasabası 16. Yüzyıldaki hali ile günümüze ulaşmış şekli ile UNESCO Dünya mirası listesinde yer almaktadır.

9- Angeles City : Başkent Manila nın yaklaşık 80 km kuzeyinde yer almaktadır. Dünyaca tanınan ve bine yakın eğlence yeri ile turistler ile yetişkin erkeklere yönelik eğlence hayatı ile Angeles City gece hayatı oldukça popüler bir turistik destinasyondur.

Tabi yukarda saydıklarımız dışında Yüzlerce irili ufaklı ada İspanyol dönemine ait tarihi binalar ile kiliseler eşsiz sualtı dalış noktaları ve daha aklımıza gelmeyecek yüzlerce binlerce eşsiz nokta ve yerleri bulmak sizlere kalmıştır.

Angeles City GeceleriFilipinler Gece Hayatı :

Sanırım Filipinler eğlence hayatını anlatmama gerek yoktur. Tüm dünya gibi ülkemizde de gayet iyi bilinmekte olduğunu düşünmekteyim. Aslında Filipinler gece hayatını tanıtmak için ayrı bir tanıtım yazısı hazırlamamız gerektiğine inanmaktayım. Ama Yazı yayınlanana kadar bilmeniz gerekenler büyük şehirler turistik yerler hatta turistik adalar ve otellerden tutun Belli gölgedeki Filipinler eğlence hayatı dünyadaki diğer yerlerle yarışabilecek niteliklerde bazı yerlerde ise onlardan daha üst sayılabilmektedir. Özellikle Manila Gece Hayatı ve Manila geceleri tartışmasız liste başı sayılmaktadır. Unutmamamız gereken bir diğer önemli nokta ise sırf eğlence üzerine kurulmuş olan Angeles City dir. Angeles City gece Hayatı ve Angeles City Geceleri için sadece gidip görmeden kulaktan dolma bilgiler ile yorum yapmamanız yönünde olacaktır.. Ayrıca yetişkin erkeklere yönelik diyebileceğim tek şey sizler için tam bir cennet olduğudur.

Filipinler gece hayatıFilipinler Yemek Kültürü :

Filipinler mutfağı Çin Vietnam Hindistan İspanyol Amerika ve Arap mutfağından etkileri görebileceğiniz bulunduğunuz bölgeye ve şehre bağlı olarak çok büyük değişiklikler sergileyen bir yapı içerisindedir. Ülkenin güneyinde Hint etkileri görülürken Orta kesimlerde İspanyol ve Amerika mutfağının etkilerini görebilirsiniz.

Aslında Orijinal Filipinler Mutfağı deniz ürünleri ve pirinç ağırlıklıdır. Filipinlerde yemek için ağırlıklı olarak deniz ürünlerini Tavuk etini tercih etmenizde fayda vardır. Kırmızı et ve türevlerinde domuz eti kullanılması ve sorduğunuzda çok kolay bir şekilde yalan söylemeleri sebebi ile tercih etmeniz önerilmemektedir.

Turistik ve büyük şehirlerde Fast Food ile dünya mutfağına ait restoranlardan yemek sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz. Ama yine belirteyim Filipinlerde balık, deniz ürünleri ve bol bol meyve tüketin.

Filipinler Eğlence hayatıFilipinler Para Birimi :

Filipinler in para birimi Filipinler Pezosu yani PHP dir. Ülkede Amerikan Doları yaygın olarak kullanılmaktadır. Hemen hemen her yerde hatta sokak satıcılarında bile Dolar olarak hesabınızı ödeyebilirsiniz

 

Filipinler İklimi :

Filipinler geceleriFilipinler bir adalar topluluğu devleti olması ve etrafını denizle çevrili olması sebebi ile Tropikal deniz iklimine sahip bir ülkedir.

Filipinler de Ocak ayının sonları ile Haziran ayı başları arası sıcak ve kuru dönem olarak bilinip Filipinler tatili için bu dönem en ideal dönemdir. Temmuz ayı başı ile Kasım ayı sonu arasında kalan dönem yağışlı ve hatta tayfunların kasırgaların görüldüğü yağışlı dönemdir. Bu dönemde Filipinler e gidecek olan turistlerde oldukça azalama görülmektedir. Bu dönem Filipinler tatili için pek tercih edilmemektedir.

İstisnai olarak Filipinlerin incisi ve gözde turistik destinasyonu olan Davao ile Cebu bölgelerinde hava şartları normal ve fırtına ile kasırgaların görülmediği ve turistler için ideal olduğu için bu bölgeler istisna sayılmakta ve yılın 12 ayı turistlerin akınına uğramaktadır.

Ama hem daha az sıcak hem de kasırga ve yağışların olmadığı Kasım ayı ile Şubat ayı arasındaki dönemde de Filipinleri ziyaret edebilir ve aşırı sıcağa maruz kalmadan Filipinler gezisini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Filipinler Trafik Ulaşım :

Angeles City Gece hayatıFilipinler de trafik ülkemiz ile ayni yönde yani sağ şeritten akmaktadır. Ülke trafiği tam bir kaos ve karmaşa içindedir. Büyük şehirlerde korna sesleri kulağınızı sağır ederken araçların egzozundan çıkan dumanlar nefes almanızı zorlaştıracak kadar yoğun olabilmektedir.

Şehir içi ulaşımda Taksi, Otobüs, Metro, Üç tekerlekli bisikletler ile Amerikan askeri Jeep’inden bozma Filipinlere has taşıma aracı olan Jeepney ile sağlayabilirsiniz. Şehir içi trafikte toplu taşıma araçlarında güvenlik nerdeyse yok denecek kadar azdır. Özellikle yerel halk ile ortaklaşa kullanılan taşıma araçlarında. Lüks klimalı olan otobüsler nispeten daha güvenlidir. Bir diğer ulaşım aracı olan taksiler ile  yolculuk ederken muhakkak duraktan veya bilinen taksi şirketlerinden olanları tercih ediniz.

Şehirlerarası ulaşımda Feribot, Uçak, Ticari Taksi ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Ama en kolay ve hızlı ulaşım aracı olan iç hatlarda sefer yapan deniz ve kara uçaklarını tercih ediniz. Kısa mesafeli yakın olan yerlere deniz yolu ile ulaşım mümkünse feribotu değilse de otobüsleri tercih ediniz.

 

 

 

Toplam 11 Yorum Var

  1. Sayın Asya Rehberi
    Yine gidip görmek istediğim bir ülke tanıtımı hatta hayalimde Taylant, Vietnam, Kamboçya, Filipinler hepsini bir arada kaç güne sığarsa gezip görmek istediğim yerler nasıl derler bazıları gider yaşar, yaşayamayanlar rüyasınla idare eder sadece hayalini kurar evet işte benim durumumun kısa özeti sanıyorum bu

  2. Filipinler’i her zaman merak etmişimdir. Bizler ile paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Merakımı sizin sayenizde giderdim.Ellerinize ve emeğinize sağlık. Diğer paylaşımlarınızı da büyük bir merak içerisinde bekliyorum.

  3. filinler yazısı için çok teşekkürler. Her geçen gün birbirinden güzel yazıları görüyorum bu sitede.

  4. Bu ülke her zaman turizm açısından kazançlı çıktı. Asyanın en değerli ve narin yerlerinden birisi. Gidip görülmesi gereken yerlerden ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

  5. Sayın site yönetimi ve takipçileri uzun bir süre ara vermiştim. Bu sabah gazetelerimi okurkan. Siteyide tablet bilgisayarda açtım. Çok fazla yazı eklenmiş bende en üstte olan bu yazıyı okuyabildim sadece, emeğinize sağlık diyorum. Hakkında çok şey duyduğum ama gidemediğim bir ülke olarak kalacak burası 🙂 En kısa zamanda bir yazıda ben paylaşacağım özleyenlere gelsin

  6. selamlar filipinler ile ilgili bende kisa bilgi aktarabilirim.taylandda 2013 ylinda yasadigim hayal kirikligi sonrasi kendimi filipinlerde buldum 1 haftaligina gitmistim 7 ay kalip turkiye ye dondum her yastan insanlar icin cennet bence hele orta yas usti icin…manila kalabalik evsizler urkutucu bir tablo yaratiyor ancak oldukca guvenli gece hayati makati burgos street civari ve malate de oldukca canli herkes mukemmel ingilizce biliyor tabiki kizlar para kazanmak icin manila ya gelmisler ev kiralari oldukca yuksek filipinliler icin manilaya disaridan gelen kizlar gece yan gelir elde etmeleri gerekli…biraz ingilizce bilenler icin cennet bir ulke ulke insani katolik olmasina ragmen hosgoruleri cok yuksek gulec yuzlu arkadaslik teklifini reddetmezler muthis bir yabanci hayranligi var turkler de cok seviliyor…

  7. @Kazım bey..Merhaba..Yeni Filipinlerden dönen ve de orada uzun süreli yaşamış biri olarak Tayland dışında da alternetif arayan site müdavimleri için biraz daha açıklamalı anlatabilirmisiniz Filipinler hakkındaki izlenimlerinizi..Örneğin konaklama ve gece hayatı hakkında daha fazla bilgi olabilir..Özellikle maliyetler ve tercih edilmesi gereken mekanlar..Birde dikkat edilmesi gereken o bölgeye ait hassasiyetler..

  8. Selam arkadaslar biz iki arkadaş 25 gündür filipinlerdeyiz şu an batangas tan yazıyorum tabiiki herkesin cennet görüşü farklı maniladan başladık palawan porto princeasa el nido cebu bohol adası ve batangas geldik bizim için bu seyahat tam bir hayal kırıklığı oldu burada sistem turisti kaziklamak üzerine kurulmuş ve inanin hicde ucuz bir ülke değil oteller pahali ülke içinde seyahat yorucu benim ikinci gelişim ilk gelişime manila ve borocayda bulundum sahili hoşuma gitmişti tabiiki bu sefer farklı yerler görmek istedim ama maalesef umduğunu bulamadım saygilar

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*