Kamboçya Hakkında İyi Bulduklarım

Angkor Wat - Kamboçya

Kamboçya hakkında benim gözümden iyi olan şeylere bir bakalım şimdide..

Bunları size orada 1 yıla yakın yaşamış biri olarak anlattığımı özellikle söylemek isterim.

Boş keseden sallamıyoruz yani.. En iyi tarafı Angkor Wat diyebiliriz. Gerçekten sırf bu sebepten dahi iki üç günlüğüne gidilir, tahammül edilebilir Kamboçya’ya. Çok değerli bir mühendis büyüğümüzün söylediğine göre, teknik olarak aslında özel bir tarafı olmasa da yapılan taş işçiliği dünyada eşi benzeri olmayan cinstendir. Tabi yapılış tarihi de dikkat çeken bir başka unsur.. Hakkındaki sayısız hikayede cabası. Bunları dinleyebileceğiniz bir turla burayı gezmek başka bir tattır ve denenmelidir.

Bir başka iyi tarafı, alkol sigara çok tüketen, hatta diğer bir takım maddeleri ki adlarını vermek istemem
kullanan insanlar için evet Kamboçya cennet sayılabilir. Çok ucuzdur, 20-25 dolar civarına litrelik Chivas alabilirsiniz. Bira yine çok ucuzdur, hem marketten alınan hemde draft olarak happy hour zamanlarında draft biranın fiyatı 0.50 cent oluyor mekanlarda genel olarak. Ancak belirtmeliyim bu biralardan çok bir performans beklemeyin, alkol kullanan arkadaşlarımın yaptığı değerlendirmelere göre Efes’in yanında gazoz ayarında kalıyormuş. Zaten görürsünüz bu küçük insanlar tenekelerce bira içerler ve kolay kolay sarhoş olmazlar. Buradan kıyas yapabilirsiniz. Yine mekanlardaki alkol fiyatları dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar ucuzdur.

Diğer maddelere ulaşım son derece kolaydır. Zaten özel bir şey yapmaya gerek yok, tuk tuk cu kişiler sayesinde bu hizmet gözünüze kadar sokulur. Dert etmeyin, burada tuk tuk culara özel bir parantez açmak
istiyorum. Bu arkadaşlar Kamboçya’daki en tehlikeli tiplerdir arkadaşlar, bir kere çetedirler. Sizin durumunuza, görünüşünüze göre hareket ederler, fiyat verirler. Her türlü pislik bu adamlarda bulunur. En çok dikkat edilmesi gereken kişiler bunlardır. Bir çoğu polisle ortak çalışır ve muhbirdir kadın ve uyuşturucu ticareti. Bu adamlarda sıradan şeylerdir. Fiyat konuşmamışsanız, yaşlıysanız 4 km lik yola 100 dolar ödeyebilirsiniz. Hatta vermemekte direnirseniz dayak yersiniz, tecavüze varacak kadar iğrençliklerine şahit olduk maalesef. O yüzden yürüyün, bisiklet veya motosiklet kiralayın ama tuk tukcularla işiniz olmasın.

Gece hayatı canlıdır, tabi bir Tayland‘da değildir. Oradaki kaliteyi club anlamında bu ülkede bulamazsınız ama daha öncede belirttim. Tayland’a göre her anlamda daha ucuzdur. Alkol, kadın vesaire fiyatlar Tayland’la kıyaslanamaz. Birde genelde normal yani gerçekten sizinle birlikte olmak için yanınızda olan, kız bulma olasılığı bu ülkede oldukça fazladır. İşte bu yönden Tayland’dan artı bir tarafı vardır. Gerçekten sizden hoşlanan, sizinle vakit geçirmek isteyen veya o geceyi geçirmek isteyen birisiyle karşılaşmak çok olasıdır. Zaten dünyanın en kozmopolit turist destinasyonlarından biri olan bu ülkede emin olun parayla
ilişki yaşamak son derece gereksizdir.

Vize çok kolaydır fakat biz bunu sadece turist vizesi için söyleyebiliriz. Malum diğer vizeler Türk vatandaşları için biraz çetrefilli ama dünyanın en davetkar ülkesidir. Parasını veren hemen herkes bu ülkeye girebilir ve bunu uzattıkça uzatabilir. Bürokrasi hemen hemen yoktur. Farklı ülkeler örneğin ev kiralamak veya iş için yer alamak gibi konular için gereksiz bir ton şey isterler. Oysa burada paranız varsa bunlara hiç gerek yoktur. Mal sahibiyle anlaştınız, parayı verdiniz bu kadar. Yani size bir ton zırva dayatmıyorlar. Gerçi sonra bir problem olduğunda tutunacak bir dalınızda olamıyor ama en azından başta size bir rahatlık veriyor. Bürokrasi yerine el sıkışılıyor, iş daha hızlı hallediliyor ama sonrası için dediğim gibi karanlık biraz.

Şimdilik bunlar geldi aklıma ama yinede eklemek istediğim olursa yazacağım.

Kamboçya Hakkında İyi Bulduklarım adlı yazıyı yazan Sn. pluse üyemize tüm Asya Rehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

About Asya Rehberi 21 Articles
Asya ülkelerini, kültürünü, tarihini, yemeklerini, gece hayatını seven takipçilerimiz tarafından gezi günlüklerinin paylaşıldığı kapsamlı bir portal olma yolunda ilerliyoruz.

Toplam 2 Yorum Var

  1. Merhaba, paylaşım için teşekkürler, benim tuk tuk şöförlerine ilişkin değerlendirmelerinize bir itirazım olacak, yani tabiki siz orada bir yıl geçirmişsiniz, tecrübenize saygı duyuyorum, ben sadece Siem Reap’ta dört gün kaldım, fakat defalarca kez tuk tuk kullanmama karşın en küçük bir sorun yaşamadım. Karşılaştığım tüm tuk tukçularda güler yüzlü, cana yakın, eğlenceli tiplerdi, biraz yapışkan oldukları tabi ki doğru, ancak bunu o kadar sevimli bir şekilde yapıyorlardı ki, ben en küçük bir rahatsızlık duymadım, bilakis çok da hoşuma gidiyordu, yanlız gezen bir erkek olduğum için, her seferinde kalabalığın içinde bana tuk tuk sör, body masaj, ladies, bum bum diye bağırmaları, aklıma geldikçe beni gülümseten hoş bir anı olarak kaldı. Fiyat olarak da şehir merkezi ile otel arası her seferinde 2-3 dolardan fazla verdiğimi hatırlamıyorum. Selamlar

  2. merhaba peki kamboçyada en iyi gece hayatı olan şehir hangisi sihanoukville övüyorlardı gece hayatı bakımından sizce hangisi

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*