MACARİSTAN

Macaristan Budapeşte Gece Hayatı

Macaristan tatili denince ilk akla gelen Macaristan Budapeşte şehridir. Macaristan ile ilgili ne kadar yazı tanıtım okusanız bile Macaristan gezisi yapıp görmeden inanın anlayamazsınız. Özellikle Macar kızlarının güzelliği insanlarının içtenliği doğası ve de şirin kasabaları ile bizleri beklemektedir. Macaristan Yıllar boyu Osmanlı ile ilişkide olduğundan dolayı az da olsa Türk kültüründen etkilendiğini söyleyebiliriz. Macaristan’da Tarihi kaleleri gezip görebilir, Doğal güzellikleri keşfedebilir, Büyük şehir turu yapıp Tarihi binaların arasında gezip cafelerde oturabilir ya da Macaristan gece hayatına karışıp çılgınlar gibi eğlenebileceğiniz çok geniş bir yelpaze sizleri beklemektedir. Tercihleriniz ve bütçenize göre bir çok değişik alternatif tatil yapma imkanı bulabilirsiniz.

Macaristan Vizesi :

Macaristan BudapeşteMacaristan, Avrupa Birliği Üye ülkesi ve Şengen Ülkeleri üyesi olması dolayısı ile Bordo Umumi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, Macaristan’a seyahat etmek veya transit geçişlerde vize istemektedir. Vize almak için Macaristan Elçiliklerinden veya Konsolosluklarından randevu alıp vize başvurusu yapılabilmektedir. Macaristan’a vize alırken Diğer Şengen ülkeleri için gerekli olan evraklar ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Randevusuz vize alınamayıp işlemlerin neticesi ise bir haftadan fazla bir sürede belli olmaktadır. Randevu almak içinse Macaristan Elçiliği ve Konsolosluğu resmi web sayfasından konuyu belirtip randevu alabilirsiniz.
Ayni zamanda Siyah Diplomatik Pasaportu, Gri Hizmet Pasaportu veya Yeşil Hususi Pasaportu Sahibi iseniz Macaristan’a 180 gün içinde toplamda 90 günü geçmeyecek şekilde konaklamalarda vizeden muaf tutulmaktadır. Ayrıca herhangi bir Şengen üye ülkesinde veya ABD, İngiltere, Kanada ve İsviçre de oturma iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan’a Vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.
Macaristan’a Girişte üzerinizde bulunan nakit, çek ve kıymetli evrakın on bin Avro karşılığını geçmemesi gerekmektedir. Şayet belirtilen miktarın üstünde bulunduruyorsanız Macaristan’a Girişte gümrüğe beyan etmeniz gerekmektedir. Ayrıca 300 avrodan değerli olan tüm ziynet eşyalarını Macaristan’a girişte beyan etmeniz zorunludur. Aksi taktirde Macaristan’dan ayrılırken sorun yaşama olasılığınız oldukça fazladır.

Budapeşte Gece HayatıMacaristan a Nasıl Gidilir :

Macaristan’a yaklaşık 3 saatlik uçuş süresi ile Türkiye’den ulaşmanız mümkündür. Türkiye ile Macaristan arasında THY nın ve özel Havayolu Firmalarının günlük olarak uçuş seferleri bulunmaktadır. Tercih olarak Hava Yolu yerine alternatif olan Kara Yolunu da kullanabilirsiniz.

 

Macaristan nın Önemli Şehirleri :

Macaristan’ın Tarihi Başkenti olan Budapeşte’yi sayabiliriz. Bunun yanında Gyor, Pecs, Debrecen, Szolnok ile Szeged şehirlerini saymak mümkündür.

Macaristan da Gezilecek Yerler :

Macaristan tatili1- Heviz Gölü : Macaristan’ın Zala ilinde bulunan Heviz Gölü Dünyanın ikinci büyük termal gölü olması özelliğine sahiptir. Heviz Gölü Sağlık Turizmi bağlamında turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

2- Macaristan Parlamento Sarayı : Başkent Budapeşte’de bulunan tarihi Macaristan Parlamento Sarayı gezilip görülecek yerler arasında olup mutlaka gitmeniz gerekenler listesinde yer vermeniz gereken bir yapıdır.

Macaristan3- Balaton Gölü : Macaristanın denizi olarak kabul edilen Balaton Gölü ile çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri gezip görebilirsiniz. Gölde yüzebilir, Göl kenarında bulunan Macar Halkı ve ya turistlerle sohbet edebilir, İsterseniz Orda bulunan yerel konaklama tesislerinde konaklayıp Macar Kültürünü tanıyabilirsiniz.

4- Budapeşte Mağara Kilisesi : Adından da anlayacağınız üzerine Budapeşte Mağara Kilisesi mağarada bulunan bir müze ve kilise olup, yine gezip görülecek ilginç yerlerden birisidir.

Macaristan gezisi5- Vajdahunyad Kalesi : Başkent Budapeşte’de bulunan Vajdahunyad Kalesini ve Müzesini gezebilir yanında bulunan gölette de sandal sefası yapabilirsiniz.

6- Buda Kalesi : Başkent Budapeşte’de yer alan bu tarihi kale ve Caddesi UNESCO Kültür mirası listesinde yer almaktadır.

7- Hortobagy Milli Parkı : Szolnok şehri bölgesinde bulunan Hortobagy Milli Parkı doğal yaşam alanları ile ilgi çekmekte olup ayni zamanda UNESCO Kültür mirası listesinde yer almaktadır.

Macaristan Turu8- Tokaj Şarap Bölgesi : Borsod Abauj Zemplen bölgesinde bulunan Tokaj Şarap Bölgesi ve kasabası dünyaca ünlü Tokaj şaraplarının üretiminin ve üzüm bağlarının bulunduğu bölgedir. Bu bölgede UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır.

9- Veci Utka Caddesi : Budapeşte’de olan Veci Utka Caddesi şık restoranları kafeleri ve canlı gece hayatı ile turistlerin tercih ettiği bölgelerdendir.
Bu saydıklarımızın dışında gezilecek küçük kasabalar tarihi yerler kültürel etkinlikler ile festivalleri de gezip görüp Güzel bir Macaristan Turu yapabilirsiniz.

Macaristan Gece Hayatı :

Macaristan Gece HayatıMacaristan Gece Hayatı büyük şehirlerde Özellikle Budapeşte’de çok aktif ve renkli olarak geçmektedir. Tüm dünyanın ilgi odağı olan Budapeşte gece hayatı ise ister Ruin Barlarda isterseniz Gece Kulüplerinde ya da Veci Utka Caddesinde eğlenceye doyabilirsiniz. Budapeşte gecelerinin yeni trendi olan Termal havuzlarında düzenlenen Çılgın Partileri ise bir diğer etkinlik olup, mutlaka deneyip yaşamanız gerekeler listenizde olması gerekmektedir.
Macaristan geceleri Yetişkin erkeklere de yönelik pek çok eğlence ve imkan sunmaktadır. Sınırsız sayıdaki alternatifleri değerlendirmek sizlere kalmıştır.

Macaristan Yemek Kültürü :

Budapeşte GezisiMacaristan Yemek Kültürü oldukça zengin olmasına rağmen Macaristan mutfağında özellikle domuz etini kullanmaları sebebi ile Türk damak zevkine pek uymamaktadır. Macaristan mutfağından ayrı olarak Dünya Mutfağı yemekleri yapan birçok restoran ve Fast Food tarzı yerlerden yemek sorununuzu giderebilirsiniz. Çoğu büyük şehirde Türk vatandaşlarının işlettiği restoranlar bulmanız mümkündür.

Macaristan Para Birimi :

Macaristan’ın Resmi para birimi Macaristan Forinti yani HUF dır. Macaristan Avrupa Birliği Üyesi olmasına rağmen kendi para birimini kullanmakla birlikte ülkede çoğu yer Avro ile ödemeyi kabul etmektedir. Ülkeye girerken 10,000 Avronun üstündeki para miktarını gümrükte beyan etmeniz gerekmektedir.

Macaristan İklimi :

Macaristan Avrupa’da bulunduğu ve denize kıyısı olmadığı için karasal iklimin etkisindedir. Macaristan mevsimleri bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte kışları soğuk ve kar yağışlı Yazları ise sıcak bir iklim gözlemlenmektedir. Macaristan her mevsimi ile turistlere hitap eden etkinlikleri ile 12 ay süresince ziyaret edebileceğiniz bir ülke olsa bile Çoğu Macaristan gezisini tercih eden turistler Nisan ayından Ekim ayına kadar olan dönemi tercih etmektedirler.

Macaristan Trafik Ulaşım :

Macaristan geceleriMacaristan’da trafik Türkiye Trafiği ile ayni yönde yani sağdan akmaktadır. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçları ile taksileri kullanabilirsiniz. Ama yine belirtelim Macaristan’da da özellikle toplu taşıma araçlarında yankesicilik olayları olduğu için dikkatli olunması gerekmektedir. Bir diğer ulaşım aracı olan ticari taksiler ise turistleri bilerek uzun yoldan getirip götürmek sureti ile fazla para aldıkları için tedbirli olup gerekli önlemleri aldığınız takdirde sorunsuzca seyahat edebilirsiniz. Şehirlerarası Ulaşımda ise yine toplu taşıma araçları ticari taksiler ile trenleri kullanabilirsiniz. Bir diğer ulaşım yolu olan Havayolu ile ulaşımı ise Budapeşte, Gyor, Debrecen, Miskolc, Veszprem, Szeged, Pecs, Saarmelleek ile Szombathely şehirleri arasında havayolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 

 

Toplam 12 Yorum Var

  1. Sayın Asya Rehberi
    Ardı ardına gelen ülke tanıtımları ve sonrasında gelecek olan makaleler bu ne sürat ne hız yetişmekte zorlanıyorum inan ben bu siteyi takip etmekten keyif alıyor adeta rehber kitap niteliğinde olduğunu düşünüyorum Asya Rehberi bir açığı kapatıyor ve bu tanıtımlar sayesinde bir nevi bizlere kültür yüklemesi yapıyor

  2. arkadaşlar bu ne hız yav her gün bir ülke tanıtıyorsunuz müptela olduk sitenize kendi adıma teşekür ederim sayenizde gidip görmediğimiz yerleri görmüş kadar oluyoruz bu tanıtımların ardına birde anı nebileyim şöylr bir macara patlatırsanız tadına doyum olmayacak

  3. Sn. Engin şimşir yollanmış olan makaleler var aslında. Yollayan arkadaşlarla da iletişimdeyiz. Ama ilk önce ikizlerin yani gembro nun avrupa turu var otobus ve trenle çek cumhuriyeti avusturya macaristan üstünden türkiyeye yapmış oldukları gezinin ilk bölümünü yayınladıktan sonra o makaleleri de yayınlayacağız zaten onların makaleleri için tanıtımlarımız o yöndedir. sabrınız için teşekkür ederiz

  4. Ali Gökbel ;

    MAcaristan Avrupanın ucuz ülkelerinden biri. Dolayısıyla dediğiniz rakama iyi şartlarda rahatlıkla kalınabilir. Booking , Agoda ve trivago gibi sitelerden otele aramalarını gereçekleştirebilirsiniz.

  5. Ne güzel anlatmışsınız, emeğinize sağlık. Budapeşte ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikte gezmesi ekonomik tekrar geleceğim dedirten bir şehir. Bizlerde burada turkce sehir turlari ve apart isletenler olarak daha her yeni gezgini gördükçe mutlu olmaktayiz, Herkese budapestetur.com ekibi olarak şimdiden bol gezmeler

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*