Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan, Avrupa Birliği Üye ülkesi ve Şengen Ülkeleri üyesi olması dolayısı ile Bordo Umumi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, Macaristan’a seyahat etmek veya transit geçişlerde vize istemektedir. Vize almak için Macaristan Elçiliklerinden veya Konsolosluklarından randevu alıp vize başvurusu yapılabilmektedir. Macaristan’a vize alırken Diğer Şengen ülkeleri için gerekli olan evraklar ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Randevusuz vize alınamayıp işlemlerin neticesi ise bir haftadan fazla bir sürede belli olmaktadır. Randevu almak içinse Macaristan Elçiliği ve Konsolosluğu resmi web sayfasından konuyu belirtip randevu alabilirsiniz.
Ayni zamanda Siyah Diplomatik Pasaportu, Gri Hizmet Pasaportu veya Yeşil Hususi Pasaportu Sahibi iseniz Macaristan’a 180 gün içinde toplamda 90 günü geçmeyecek şekilde konaklamalarda vizeden muaf tutulmaktadır. Ayrıca herhangi bir Şengen üye ülkesinde veya ABD, İngiltere, Kanada ve İsviçre de oturma iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan’a Vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.
Macaristan’a Girişte üzerinizde bulunan nakit, çek ve kıymetli evrakın on bin Avro karşılığını geçmemesi gerekmektedir. Şayet belirtilen miktarın üstünde bulunduruyorsanız Macaristan’a Girişte gümrüğe beyan etmeniz gerekmektedir. Ayrıca 300 avrodan değerli olan tüm ziynet eşyalarını Macaristan’a girişte beyan etmeniz zorunludur. Aksi taktirde Macaristan’dan ayrılırken sorun yaşama olasılığınız oldukça fazladır.

Read more at http://www.asyarehberi.com/macaristan/

About Oxygen 58 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*