MALEZYA

Malezya

Malezya gerek Asya’nın gerekse Dünyanın önemli Turizm, Ekonomi ve Finans merkezidir. Malezya Tropik iklimi Bembeyaz kumsalları berrak denizi milli parkları gülen insanları hareketli gece hayatı ile tüm dünya turistlerinin ilgi odağı olmuş ve her yıl artan ziyaretçilere ev sahipliği yapmış bir ülke konumundadır.

Kuala Lumpur Gece HayatıMalezya gezisinde ister Malezya’nın Tropik adaları ile kumsallarında güneşlenebilir isterseniz ise Başkent Kuala Lumpur da gündüz alış veriş yapıp gece ise Kuala Lumpur Gece Hayatına dalabilirsiniz. Tamamı ile bir tatil cenneti olan Malezya geç olmadan gidilip görülmesi gereken ülkeler listenizde yer almalıdır.

 

Malezya Vizesi :

Kuala Lumpur Eğlence HayatıMalezya Hükümeti Türk Cumhuriyeti pasaportu sahibi olan Türk vatandaşlarımıza 90 günü aşmayacak konaklama için vize istememektedir. 90 günden fazla kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya elçiliklerinden veya konsolosluklarından vize almaları gerekmektedir. Bu muafiyet tüm pasaport çeşitleri için geçerlidir.
Malezya Tatiline giderken yanınıza ülkeye girişte göstermek için kalacağınız yeri belgeleyen kağıtlarınızı ve pasaportunuzun ülkeden ayrılacağınız zaman 6 aylık geçerlilik süresi olmasına özen gösteriniz. İlk karşılıklı vizeler kalktığında Malezya Hükümeti girişlerde hiç soru sormadan 90 günlük vize uygularken ardından bir sene geçmeden yani geçtiğimiz seneden itibaren, Ülkeye girişte bazı sorular sormaya başlamıştır. Girişte sizlerin yeterli para ve konaklama belgelerini görüp ikna olunması gerekmektedir. Nadiren de olsa girişte vize verilmeyip geri yollanan Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının olduğu bilinmektedir.

Malezya Nasıl Gidilir :

Malezya eğlence hayatıMalezya ya ulaşımda En çok tercih edeceğiniz hava yolu ile ulaşımdır. Kara yolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir.
THY nın ve diğer özel Havayolu şirketlerinin Malezya nın başkenti olan Kuala Lumpur a aktarmasız direkt olarak yaklaşık 11 saat süren bir uçak yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Tercihinize göre aktarmalı ve uygun fiyata bilet alıp daha uzun süreli bir uçak yolculuğu ile Malezya’ya ulaşabilirsiniz..

Malezya Önemli Şehirleri :

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur dur. Diğer önemli şehirlerine ise Pinang yani George Town, Juhor, Ipoh, Kuala Terengganu, Taiping ile Sandakan şehirlerini örnek verebiliriz.

Malezya Gezilecek Yerler :

Malezya Tatili1- Batu Mağaraları : Malezya’nın Başkenti olan Kuala Lumpur un 15 kilometre kuzey doğusunda yer alan Batu Mağaraları Dünyanın en büyük Hindu Mağara Tapınağı olarak da bilinmektedir. Hindular tarafından kutsal ibadet yeri olarak kabul edilen Batu Mağaraları mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

 

Malezya Geceleri2- Thean Hou Tapınağı : Thean Hou Tapınağı Başkent Kuala Lumpur da bulunmaktadır.

3- Sri Mahamariamman Tapınağı : Sri Mahamariamman Tapınağı Başkent Kuala Lumpur da bulunmaktadır. İlginç mimari yapısı ile tanınmaktadır.

4- Petronas İkiz Kuleleri : Malezya ile Başkent Kuala Lumpur un simgesi haline gelen Petronas ikiz Kuleleri Modern Malezya’yı sembolize etmektedir.

Malezya Gezisi5- Kinabalu Park : Kinabalu Park Malezya’nın Sabah bölgesine olup UNESCO Dünya mirası listesinde yer almaktadır.

6- Pangkor Adası : Malezya’nın Batı kıyı şeridinde bulunan tropik Pangkor Adası Turistler tarafından oldukça rağbet edilmektedir.

 

7- Taman Negara Milli Parkı : Dünyanın en eski 130 milyon yaşında olan Tropik yağmur ormanına ev sahipliği yapan Taman Negara Milli Parkı 1938 tarihinde koruma altına aldığından dolayı modernleşme döneminde fazla zarar görmeden günümüze kadar ulaşabilmiş dünyanın nadir vahşi yaşam alanlarından biridir.

Malezya Gece Hayatı :

Malezya gece hayatıMalezya Eğlence Hayatının kalbi Başkent Kuala Lumpur da atmaktadır. Kuala Lumpur gece hayatının yanında Diğer büyük şehirlerde ve turistik bölgelerdeki gece hayatı Kuala Lumpur Eğlence hayatını ve Kuala Lumpur gecelerini hiç aratmamaktadır. Malezya bir İslam Devleti olmasına rağmen Malezya geceleri oldukça canlı ve gerek turistlere hitaben gerekse yerel halka hitap eden birçok bar club ve de Eğlence mekanları mevcuttur.

Yetişkin erkeklere yönelik olarak bir çok mekan ve club lar olmakla birlikte ev hizmetleri veren ve de 24 saatliğine sizlere yoldaşlık yapabilecek arkadaşları kiralamanız mümkündür.

Malezya Yemek Kültürü :

Kuala LumpurMalezya Mutfağında çok zengin olup tarihi ile bulunduğu coğrafya nedeni ile diğer ülke mutfaklarının etkisi görülmektedir. Malezya nüfusunun yarısından fazlasının Müslüman olması ile çoğu yemeklerde domuz eti kullanılmamaktadır. Ama yediğiniz yemeğin ne etinden yapıldığını mutlaka sormanızda fayda vardır. Malezya mutfağı Türk mutfağına benzememesine rağmen Asya coğrafyasındaki diğer ülkelere nazaran bizlerin damak zevkini zorlamayacak hatta zevk bile alabileceğiniz bir yemek kültürüne sahiptir.

Bunların dışında yine ünlü Fast Food zincirleri ile dünya mutfağından yemekler yapan restoranlar mevcuttur.

Malezya Para Birimi :

Malezya’nın resmi para birimi Malezya Ringit‘i yani MYR dir. Yanınızda Türk parası yerine dolar avro olarak nakit götürmenizde fayda vardır. Bunun dışında İngiliz Sterling’i de ülkede kabul görmektedir.

Malezya TuruMalezya a İklimi :

Malezya’nın iklimi tropik iklimdir. Yılın 12 ayı sıcaklık ortalaması turist ziyaretlerine uygun olsa da Muson yağmur mevsimi olan Ocak ayının ortası ile Haziran ayının başı olan dönemde yağışlardan dolayı turist gelişlerinde azalma olmaktadır. Ayrıca Muson mevsiminde yağan yağışlardan dolayı hava aşırı nemli olmaktadır. Malezya’yı ziyaret etmek için az yağışlı ve az nemli olan Haziran ayı ortası ile Ocak ayının başına denk gelen dönem en uygun olanıdır. Yalnız bu dönemde ise turistlerin yoğun talebi yüzünden konaklama ulaşım ve benzeri tatil giderlerin fiyatlarında hatırı sayılır bir şekilde yükselme olmaktadır.

Malezya Trafik Ulaşım :

Kuala Lumpur GeceleriMalezya da trafik Türkiye’nin tersi olan sol taraftan akmaktadır. Zaten Asya bölgesindeki çoğu ülke de bu durum mevcuttur.

Malezya da şehir içi ulaşım için Taksi, Otobüs, Metro ve Raylı sistemler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ülke genelinde Toplu taşıma araçları oldukça güvenli olup sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Şehirler arası ulaşımda ise Tren Otobüs Feribot yada Hava yolunu seçeneklerinden faydalanıp ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

 

 

Toplam 3 Yorum Var

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*