Tayland da selamlaşma – SAWADEE

Arkadaşlar Tayland da selamlaşma ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum bazen youtube da videoları izlerken orda da görürsünüz. bazı selamlaşmaları bu yapılan hareketler yerli halka biraz komik geliyor o yüzden doğrusunu anlatmak istiyorum.

Örnek vermek gerekirse bir yere gittiniz ve karşınızda sizden yaşça küçük biri var şimdi burada iki elinizi birleştirip eğilip selam vermeyin, karşınızdakinden bekleyin selam vermesini çünkü o sizden yaşça küçük ve onun ilk önce size selam vermesi gerekli. Eğer ilk hamleyi siz yapmak isterseniz de sadece SAWADEE KRUP / KA diyebilirsiniz. şimdi iki elimizi birleştirip hafifçe öne eğilerek yaptığımız selamlamanın tayland dilindeki adı WAİ dir.
maxresdefault
Burda dikkat edilmesi gereken şey ise elinizi ne kadar yukarıda tutarsanız karşınızdakine gösterdiğiniz saygı seviyesi o kadar artar. Örneğin karşınızda sizden yaşça küçük birisi size eğilerek selam verdi ve ellerini yüz veya boyun hizasında tutuyor. siz buna karşılık vermek için elinizi göğüs hizasında birleştirip selam vermeniz yeterli. Başka bir örnekte mesela bir hizmet veya ürün aldığınız bir yerde çalışan kişi sizden daha yaşlı ve size mutlaka önce o kişi selam verecektir. Bir bakıma bu onun bir görevi ve size teşekkür etme şeklidir. Peki siz ne yapacaksınız sizden daha büyük birisi sizin karşınızda eğiliyor, selam veriyor bizde o karşımızdakine saygımızı göstermek için ellerimizi daha da yukarıda birleştirip yüzümüzün veya alnımızın seviyesinde, öne doğru daha çok eğiliyoruz ve selam veriyoruz böylece karşımızdaki bizden daha büyük birisini onure etmiş oluyoruz. Başka bir örnekte ise yaş dikkate alınmıyor. burada önemli olan kişinin önemi veya bulunduğu işteki pozisyonu. mesela bir hastaneye gittiniz ve doktoru gördünüz burada yaş önemli değil ilk selamı sizin vermeniz beklenir veya bir devlet görevlisi veya polis olabilir. Belki buraya turistik gezi için gelenleri çok ilgilendiren bir konu değil ama Tayland da selamlaşma gerçekten önemli bir konu. Sizi daha sempatik hale getirebilir. Küçük ve ince şeyleri kaçırmamanız şans yaratabilir.

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

1 Yorum

  1. teşekkürler paylaşım için Taylandın hayallerini kurarken bir yandanda kültürlerini öğrenmek iyi olucak 🙂

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*