Tayland’ın Keşfedilmemiş Güzellikleri

Tayland’ın şimdiye kadar görülmemiş güzelliklerini keşfet. Kalabalık adaları ve şehirleri boşver ve Tayland’ın şimdiye kadar görülmemiş bu en güzel 9 plajını, ormanını ve zirvesini keşfe çık!
cheow-lan-golu

Tayland’ın şimdiye kadar görülmemiş güzelliklerinden Cheow Lan Gölü’nde tekne gezisi

Bangkok’un muhteşem gece hayatı, Chiang Mai’nin büyüleyici tapınakları ve Phuket ile Koh Samui’nin harika plajları Tayland’ı popüler tatil yerlerinden biri yapmaya hiç kuşkusuz yetiyor. Saydığımız bu yerler, Tayland’a yapılan uçak bileti aramaları listesinin en tepesinde yer alsa da*, aynı derecede ilgi çekici ve turist akınına henüz uğramamış yerler de var.
Turistlerin pek uğramadığı bu yerleri ziyaret etmenin karşılığını el değmemiş ve işlenmemiş sayısız pek çok doğal harikayı görerek alacaksın. Ülkedeki en beğendiğimiz kentsel ve doğal turistik alanları ziyaret ederek Tayland’ın görülmeyen yüzünü keşfetmeye hazırlan.

Khao Luang Mağarası, Phetchaburi Vilayeti

khao-luang-cave-unseen-thailand-discover-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Gizemli ve büyülü Khao Luang Mağarası
Gizemli ve büyülü Khao Luang Mağarası
Khao Luang’ın sayısız tepesinden birinde bulunan mağarada sarkıtlarla çevrili 150’nin üzerinde Buddha heykeli bulunuyor. Tütsülerin ve yanan mumların ılık kokuları güneş ışınlarıyla aydınlanan mağarayı doldururken, Budistlerle turistler de uzanma pozisyonundaki dev Buddha heykeline saygılarını göstermek için mağarayı ziyaret ediyor.
Üzeri kumaşla örtülü harikulade altın heykelin yanı sıra, mağaranın öne çıkan yönlerinden biri de güneş ışınlarını geçirerek burada gizemli bir hava oluşmasını sağlayan mağara tavanındaki dev boşluktur.
Burada ziyaretçilerin kendilerine yemek vermesini bekleyen arsız maymun sürüleriyle karşılaşmak ender görülen bir şey değil ama seni takip edip, senin bakmadığın bir anda çantandan bir şeyler aşırmamaları için dikkatli olmalısın. Mağara ziyaretini Bangkok ziyaretinle birleştirebilirsin.
Ulaşım: mağara arabayla Bangkok’un yaklaşık bir saat güneyinde yer alıyor.
Wat Tha Ka Rong, Ayutthaya, Phra Nakhon Si Ayutthaya Vilayeti

wat-tha-ga-rong-unseen-thailand-traveling-around-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Wat Tha Ka Rong tapınağı ve pazarında gününü rengârenk maskelere bakarak geçirebilirsin
Wat Tha Ka Rong tapınağı ve pazarında gününü rengârenk maskelere bakarak geçirebilirsin.
Tayland’da ziyaret edilecek sayısız ilham verici tapınak bulabilirsin ama Wat Tha Ka Rong seyahat planından biraz sapmayı hak eden güzellikte bir yer. İnce bir ahşap işçiliğine ve parlak renklere sahip “ubosot” (tapınak mimarisi) burada göreceğin ilk başyapıt. İçeride ise Budizm’den Hinduizm’e ve kimi rüküş denilebilecek basit eserlere uzanan adeta bir heykel sergisi seni bekliyor.
Bazı ziyaretçiler adeta gerçeği andıran rahiplerin tüm detaylarını dikkatle incelemeyi tercih ederken, bazıları da tabelada yazana göre “2006 Tayland’ın en iyi tuvaleti” seçilen tuvaleti denemek için sırada bekliyor.
Çao Phraya Nehri’nin kıyısındaki yüzen pazar (sadece hafta sonlarında açık) burayı ziyaret etmek için bir başka harika neden. Yerel yiyecekleri ve renkli atıştırmalıkları deneyip, eve komik bir hediyelik eşyayla dönerken kendini şeker dükkânına girmiş bir çocuk gibi hissedeceksin.
Ulaşım: tapınak, arabayla Bangkok’un 1 saat 30 dakika kuzeyinde

Doi Mae Salong, Chiang Rai Vilayeti

mae-salong-unseen-thailand-where-to-travel-in-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Mae Salong’da çay fidanlarıyla kaplı sıra sıra tepeler
Mae Salong’da çay fidanlarıyla kaplı sıra sıra tepeler Tayland’ın tarımsal alanlarına dair etkileyici bir yolculuğa çıkmak istiyorsan Doi Mae Salong’un yüksek noktalarına ekilmiş çaylıklarını ziyaret edebilirsin. 1960’larda Yunnan’dan kaçan Çinlilerin yerleştiği Santikhiri kasabasında, daha önceden Mae Salong olarak biliniyordu, göçün neden olduğu kültürel etkiler, özellikle de oolong çayı başta olmak üzere, yiyeceklerde ve yerel ürünlerde hemen göze çarpıyor.
Doi Mae Salong’da yapacağın yürüyüşlerde, sabahın erken saatlerinde sislerle kaplanan sonsuz çaylıkların arasında dolambaçlı yollar çizeceksin.
Üretimin tam gaz devam etmesiyle, kışın sonlarına doğru sokakları kavrulan çayların kokuları dolduruyor. Dilersen çay dükkânlarından birinde bir fincan yerel oolong çayının keyfini çıkarabilir veya bölgenin en büyük üreticilerinden Wang Put Tan’a uğrayarak eve götürmek için bir paket çay alabilirsin.
Ulaşım: çaylıklar Chiang Rai’den arabayla 1 saat 20 dk. uzaklıkta yer alıyor

Kuzeydoğu Phu Thok Dağı, Loei Vilayeti

phu-thok-unseen-thailand-most-beautiful-places-in-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Gün doğarken Phu Thok Dağı’ndan görülen sis denizi
Gün doğarken Phu Thok Dağı’ndan görülen sis denizi Güne erken başlayarak gün doğumunu Phu Thok Dağı’ndan izleme fırsatını kaçırma. Sabah serinliği azalmaya başlarken, güneş dağın eteklerini kaplayan kalın bulutların arasından yüzünü gösteriyor. Bulutsuz günlerde zirveden bakıldığında, sis denizinin arasından aşağıdaki Loei Vilayeti’nde kendine kıvrımlı bir yol çizen Mekong Nehri rahatlıkla görülebiliyor.
Yakındaki Chiang Khan’a uğrayarak tarihi ahşap evleriyle Taylandlı turistler arasında popüler bir cadde olan Chiang Khan Yolu’nda yürüyüş yapabilirsin. Yerel el sanatları eserleri, kitaplar, kıyafetler ve yiyecekler sayesinde, caddeye sıralanmış her biri kendine özgü bir ihtişama sahip dükkânlara girmekten kendini alıkoyamayacaksın.
Ulaşım: Phu Thok Dağı arabayla Loei’den 1 saat uzaklıkta yer alıyor
Güney Cheow Lan Gölü (Rajjaprabha Barajı Rezervuarı), Surat Thani Vilayeti

cheow-lan-lake-unseen-thailand-beautiful-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Cheow Lan Gölü manzaralı yüzen bir bungalov
Cheow Lan Gölü manzaralı yüzen bir bungalov
1982’de Rajjaprabha Barajı inşa edilirken sular altında kalan bir orman olan bu bölge, günümüzde su altındaki ağaçların arasında yaşamanın keyfini çıkaran balıklar için habitat oluşturuyor. Suyun üzerinde yavaşça süzülürken, anlamı “krallığın ışığı” olan bu eşsiz yerde huzurla dolacaksın.
Yüzen bungalovlarda hizmet veren sadece birkaç işletme bulunuyor ve gölü çevreleyen Tayland’ın en büyük bakir ormanı Khao Sok Ulusal Parkı’nda yürüyüş yaparken adeta yapayalnız olacaksın. Maymunları ve filleri görmek için gözlerini dört açmayı unutma ve eğer şanslıysan dünyanın en büyük çiçek türü olan Rafflesya çiçeğiyle de karşılaşabilirsin.
Ulaşım: Surat Thani’den 1 saat 30 dakikalık araba yolculuğunun ardından Rajjaprabha Barajı’ndaki uzun kuyruklu teknelerden birine bin.
Ko Tarutao, Tarutao Ulusal Deniz Parkı, Satun Vilayeti

ko-tarutao-unseen-thailand-most-beautiful-places-in-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Ko Tarutao’da eşsiz kaya oluşumlarına doğru uzanan iskelede kısa bir yürüyüş
Ko Tarutao’da eşsiz kaya oluşumlarına doğru uzanan iskelede kısa bir yürüyüş
Buranın zamanında bir çingene semti, hapishane ve bir ABD televizyon programının çekildiği yer olduğuna dair ünü seni yanıltmasın; Ko Tarutao adası adeta bir cennettir. Tarutao Ulusal Deniz Parkı’nın tam kalbinde yer alan bu ada, uçsuz bucaksız bembeyaz kumsalların ve mangrov ağaçlarının aynı derecede güzel berrak sular ve gizemli kaya oluşumlarıyla yarıştığı bir yer.
Plajdan uzanan ahşap bir iskelenin ucunda, bir yanı çalılıklarla kaplı, diğer yanı dikey olarak kesilmiş 30 metrelik göz kamaştırıcı bir kaya seni bekliyor.
Bakir bir ormanın, sayısız kelebeğin ve parlak renkli boynuzgagaların eşliğinde ada çevresinde yapacağın bir bisiklet gezisi veya yürüyüş sayesinde, buraya neden Malaycada “ilkel” veya “gizemli” anlamlarına gelen bir isim verildiğini kolayca anlayacaksın. Dilersen Andaman Denizi’ne saçılmış diğer 52 adadan herhangi birine yapacağın günlük gezilerle Tarutao Ulusal Deniz Parkı keşfinin kapsamını da genişletebilirsin.
Ulaşım: Hat Yai’den 2 saatlik araba yolculuğuyla Pak Bara’ya ulaşacaksın. İskeleden günlük olarak Ko Tarutao’ya feribot seferleri düzenleniyor

Doğu Sam Pan Bok, Ubon Ratchathani Vilayeti

sam-pan-bak-unseen-thailand-where-to-travel-in-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Tayland’ın Sam Pan Bok’taki “Büyük Kanyonu”
Tayland’ın Sam Pan Bok’taki “Büyük Kanyonu”
Mekong Nehri’nde adeta bu dünyaya ait olamayacak güzellikte bir yer saklı: çoğunlukla Tayland’ın mütevazı “Büyük Kanyonu” olarak da bahsedilen Sam Pan Boak kayalıkları. Kireçtaşı kayalıkların eteklerinde bulunan ve adının tercümesine göre 3.000 civarında olan su dolu kraterden gökyüzünün sonsuz manzarası yansıyor.
Milyonlarca yıllık aşınma sonucu oluşmuş deliklere bakarak, o gördüğünün gerçekten Miki Fare mi yoksa sadece hayal gücün mü olduğunu düşünebilirsin.
Buraya karayoluyla da ulaşılabiliyor olsa da, ayırabilecek biraz zamanın varsa Baan Song Korn’daki Had Salueng’dan kalkan teknelere binerek beş kilometrelik harika bir tekne yolculuğu yapabilirsin. Ziyaret etmek için en iyi zaman ise su seviyesinin az olduğu ve dolayısıyla kayaların üzerindeki her bir ayrıntının ortaya serildiği kasım ila haziran ayları arasıdır.
Ulaşım: Ubon Ratchathani’den 2 saatlik araba yolculuğuyla Sam Pan Boak’a ulaşabilirsin
Kırmızı Nilüfer Denizi (nam-ı diğer Talay Bua Daeng), Nong Han, Udon Thani Vilayeti

red-lotus-sea-cave-unseen-thailand-discover-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Kırmızı Nilüfer Denizi’nde parlak renklerdeki sayısız nilüfer yaprağının arasında yolculuk
Kırmızı Nilüfer Denizi’nde parlak renklerdeki sayısız nilüfer yaprağının arasında yolculuk.Duba iskelede bekleyen teknelerden birine atla ve bu eşsiz gölün merkezine yolculuk etme fırsatını kaçırma. Çevren su yüzeyinin üzerinde yükselerek koyu yeşil renkteki sığ gölle zıtlık oluşturan milyonlarca pembe nilüferle veya diğer bir deyişle lotus çiçekleriyle dolu olacak.
45 dakikalık ziyaretin sırasında uzun teknelere binen yerel balıkçılarla karşılaşabilir veya ufak adalara inşa edilmiş küçük tapınaklar görebilirsin. Yerel lezzetlerden lotus sapı körisi veya lotus sapı som tam (papaya salatası) denemeyi de unutma.
Aralık ile şubat arasındaki dönem çiçekleri açmış olarak görebileceğin en iyi zamanlardır ama sabahları serin olabildiğinden sıcak giysilerle hazırlıklı gelmeyi ihmal etme. Erken bir sabah ziyareti, çiçekleri açık halde görmek (güneşin ısısıyla çiçeklerin yaprakları kapanıyor) ve huzur dolu sularda oynayan balıkçıl kuşları, şahinleri ve diğer kuşları izlemek için mükemmeldir.
Ulaşım: göl arabayla Udon Thani’den sadece 45 dakikalık uzaklıkta. Uzun kuyruklu tur teknelerini limanda beklerken bulabilirsin.
Batı Erawan Şelaleleri, Erawan Ulusal Parkı, Kanchanaburi Vilayeti

erawan-waterfalls-unseen-thailand-beautiful-thailandTayland’ın keşfedilmemiş güzellikleri- Cennetten bir köşeyi andıran Erawan Şelaleleri’nin turkuaz sularının keyfini çıkar
Cennetten bir köşeyi andıran Erawan Şelaleleri’nin turkuaz sularının keyfini çıkar
Khao Hin Lan Pee doğa patikasının üzerinde, Erawan Ulusal Parkı’nın yemyeşil ormanının içlerine doğru üç saatlik bir yürüyüşün ardından kendini Erawan Şelaleleri’nin zümrüt yeşili sularına bakarken bulacaksın. Kat kat dökülen sular bir filin kafasına benzetildiğinden, bu doğal harikaya isim verilirken Hindu mitolojisindeki üç başlı filden esinlenilmiş.
Sular karşı konulamayacak kadar güzel göründüğünden yanında mayo getirmeyi sakın unutma ve adeta doğal bir balıklı kaplıca diyebileceğimiz bu yerde yüzme fırsatını kaçırma! 13 Nisan’da bu şelaleler yıllık Songkran Festivali’nin kutlandığı bir su savaşı alanına dönüşüyor.
Ulaşım: Bangkok’tan batıya doğru 3 saatlik araba yolculuğunun ardından şelalelere ulaşabilirsin

 

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*