Ukrayna Kharkiv

Değerli Asya Rehberi Takipçileri ;

Sizlere 25-27 Mart arası gerçekleştirdiğim Ukrayna-Kharkiv seyahatimden bahsedeceğim. Bir akşam evde maillerimi kontrol ederken mailime gelen Pegasus kampanyasını okudum. Daha önce de aklımın bir kıyısında gitmekle ilgili bir düşüncem vardı. Bu bir fırsattır diye düşünerek hemen mobil uygulamaya girdim. Sabiha çıkışlı gidiş dönüş Kharkiv biletleri baktığım esnada 167 TL idi. Tek başına gitmenin eğlenceli olmayacağını düşünerek 2 arkadaşıma kampanyadan bahsettim. Ertesi gün cevap vereceklerini söylediler. Karar verdiklerinde 223 tl dan gidiş-dönüş biletlerini aldık. Gidişe 1 ay kadar bir zaman vardı. Bu zaman dilimi içinde belli uygulamalardan Kharkiv’de yaşayan bayanlarla sohbete başlamıştım. Büyük bir bölümünde İngilizce olmadığı gibi olanda çok az var bende de Rusça yoktu. Dolayısıyla çeviri kullanarak iletişim kurmaya çalışıyordum. Bu da çoğu zaman anlaşılmamaya ve iletişim kuramamaya yol açıyordu. Rusça bilmemenin ne kadar handikap olduğunu gidince daha net görecektim. Uygulamalardaki sohbetler sonucu birkaç kişinin telefon numarasını almış ve onların yaygın olarak kullandığı Viber üzerinden konuşmaya başlamıştık. Normal olarak konuşup eşlik edeceğini söyleyenler, direk para mevzularına girenler ve hatta merkezden uzakta oturup para verdiğim takdirde geleceklerini söyleyen ama önce parayı isteyen üçkağıtçı tipler. Ne ararsanız denk gelmişti. Yine gidinceye kadar ki olan süreç içinde kurmuş olduğumuz Whatsapp grubu üzerinden günlük bilgi paylaşımı yapıyorduk. Bu da bir an önce gidip görme heyecanımızı bir kat daha arttırıyordu. İşin aslı 2013 yılında önce Yalta’ya ardından Kiev’e gitmiştim. Üzerinden çok zaman geçti. Yeni bir Ukrayna seyahatimin nasıl olacağını merak ediyordum. 25 Mart günü gelmiş arkadaşlarla İzmir Adnan Menderes havalimanına istanbul’a hareket etmek için ulaştık. Uçuşumuz 26 Martın ilk saatleri idi. 00:15 te uçuş başladı. 1 saat 45 dakikalık bir uçuştan sonra Kharkiv havalimanına vardık. Elimizde otel rezervasyonu ve dönüş bileti vardı. Yine de acaba pasaporta sorun yaşar mıyız diye düşünüyorduk. Öyle ki Ukrayna polisinin rüşvet aldığını çok defa okumuştuk. Girişimiz sorunsuz oldu. Havaalanından çıkar çıkmaz buz gibi bir hava da kendimize geldik. Çıkar çıkmaz havalimanının sol çapraz karşısında bulunan döviz bürosundan doları grivnaya çevirdik. Şehir ile bir farkı yok. Rahatça bozdurulabilir. Daha sonra döviz bürosundan çıkar çıkmaz bir taksici yapıştı. Otelin yerini söyledik 400 grivna dedi. Yine daha önce okuduğum kadarıyla yüksek ücret olduğunu biliyordum. Sonra diğer taksici 250 grivna dedi. Neyse ki üçüncü taksici ile 150 grivna ya anlaştık. Otel şehir merkezinde çok güzel bir konumda idi. Merkezi yerlere yürüme mesafesinde idi. Hemen merak edenler için otelin ismini vereyim Asotel.

Günlük 85 tl ya süit odada kaldım. 30 metrekare yatak odası ve odasından oluşan 1+1 apartlara benzeyen mutfağı olan bir odaydı. İyiydi diyebilirim. Bu arada havaalanı ile otel 15 dakika mesafede. Taksi sistemi çok iyi.  Aradığında oraya en yakın taksi gelmiş oluyor. Biz genelde otele arattırdık. Gelecek taksinin plakası ve ücreti söylüyorlar. Gerçekten ulaşım çok ucuz. Öyle ki uzun mesafelere 70-80 grivna paraya gittik. Otele ulaştığımızda erken saat 3-4 gibiydi. Resepsiyondaki kıza erken check-in yapmak istediğimizi söyledim. Çünkü booking üzerinden talepte bulunmuş ve otel tarafından kabul edilmişti. Fakat resepsiyondaki kızın İngilizcesi çok az olduğu için olayı anlayamadı. Israrla anlatmaya çalıştım ancak yine de 14:00 ten önce check-in yapamayacağımızı belirtti. Sonra lobide 2 türk arkadaş ile karşılaştık. İçlerinden biri Rusça biliyordu. Çantaları otele bırakıp direk eğlenceye gidelim dedik. Yol yorgunluğu umrumuzda değildi. Olaya hakim olmadığımız için o gece taksiciden ilk kazığımızı yedik. Daha sonra 70 grivnaya gittiğimiz bir mesafeye ilk gecemizde 250 grivna aldı. Soluğu Bolero discoda alıyorduk. Daha önce Thailand vesilesiyle tanıştığım İstanbullu abimde orada bizi bekliyordu. Buluştuk. Daha önce whatsapp üzerinden çok yazışmamıza rağmen birebir yüz yüze tanışmamıştık. Bu vesile ile tanışmış oluyorduk. İlk saatlerde Bolero görsel olarak beklentilerimizi karşılıyordu. Düzgün fizikli Rus kızlar. Nereye baksan ayrı bir güzel. Türkler her yeri keşfettiği gibi bu mekanı da keşfetmişlerdi. Nereye baksan bizden biriyle göz göze geliyorduk. Saatler geçtikçe buradaki işlerin sandığımızdan da zor olduğu kanısına varıyorduk. Öyle ki Rusça yoktu ve iletişim kuramıyorduk. Yanımıza gelen bayanlarda belli bir süre sonra sıkılıp gidiyorlardı. Zaten gözlemlerim sonucu da mekana gelen bayanların büyük bir kısmının kız arkadaşı veya erkek arkadaşıyla eğlence amacıyla geldiği ve gece sonunda evli evine ve köylü köyüne mantığıyla dağıldığı görülüyordu. Hal böyle iken bizde fazla umuda kapılmadan eğlencemize baktık. Bu vesileyle ilk gün sabahı yapıyor otele geri dönüyorduk. Yorgun bir gecenin ardından dinlenmeye geçtik. Ertesi gün uyandığımızda şehirin en hareketli caddesi olan Sumskaya caddesini boydan boya gezmeye başladık.

Çok soğuk bir gündü. Hem üşüyor hem dolaşıyorduk. Her ne kadar üşüsek te arada gördüğümüz güzel Rus bayanları içimizi ısıtıyordu. Klüplerden bir şey elde edemeyeceğimizi anlayınca orada çok yaygın olan evler üzerinden yürümeye karar verdik. Daha önce Vk ve bazı konuşma programları üzerinden elde ettiğim numaralar vardı. Bu numaralar bahsettiğim evlerde çalışan paralı askerlere aitti. İsim olarak evlerin isimlerini biliyorduk. Fakat adres olmadığından bir taksici bulup bunun üzerinden ulaşmaya çalıştık. Fakat gün içinde sorduğumuz 3 taksicide sorduğumuz yerleri bilmiyordu. Ya götürmek istemiyorlar ya da gerçekten bilmiyorlardı. Gün içinde bir sonuca varamayınca günü Ave Plaza gibi bazı alışveriş merkezlerinde geçirdik.

Akşam İstanbullu abimizle konuştuk. Bir taksi tuttuklarını ve bizi otele almaya geleceklerini söylediler. Şu bahsedilen birkaç evi dolaşacaktık . Taksi geldi ve yola çıkmıştık. Evleri tek tek dolaşmaya başladık. Evlerdeki konsept şu idi. Dışarıdan tabelası olmayan ve önünden geçtiğinde orasının bir ev olduğunu anlamak için müneccim olmanızı gerektiren bir durum söz konusu idi. Yani adresi bilseniz dahi en fazla ilgili sokağa kadar gelebilirsiniz. İlgili sokağa gelince geldik diye numarayı arıyorsunuz. Genelde büyük demir kapılı evler bunlar. Biz geldik dedikten 3-5 dakika içinde kapılar açılıyor. Akşam 7-8 civarı gibiydi ev turuna başladığımız saatler. İlk eve girdik karşımıza 3 bayan çıkardılar. Bu arada bayan sayısı gittiğiniz saate göre değişkenlik gösteriyor. Akşam saatlerinde daha fazla bayan var. Neyse 3 bayandan biri epey iyiydi. 1000 grivna idi saatlik ücreti. Tabi bizim aklımızda yeni başlamış iken birkaç salon daha gezelim düşüncesi hakim idi. Oradan çıktık başka salona gittik. Bu arada bu salonun ismi merak edenler için söylüyorum intim house. Taksiye bindik tekrardan başka salona gittik. Burada 4 bayan vardı. Bu arada şu konuya değinmek istiyorum. İletişim sayfalarındaki fotoların hepsi sahte. Gerçeğe yakın bile değil. Onlara bakarsanız aldanırsınız. Büyük hayal kırıklığı olur. Aslını görmek için gidip kendiniz görmelisiniz. Bu salonda karşımıza çıkan 4 bayanı da beğenmedik. Daha sonra yine benim iletişim adresi olarak kaydettiğim bir salon aklıma geldi. Lady-x isimli bu salonu arayıp adres istedik. 3. Durağımız burası idi. 5 bayan karşımıza dizildi. Bizde tam 5 kişiydik. Buradaki bayanlar iyiydi. 1,5 günlük sağdan soldan  ve merkezden her türlü gol girişiminiz meyvelerini vermeye başlamıştı nihayet. Zorlu Ukrayna deplasmanında ilk gole çok yakındık. Kuralar çekilmiş ve gruplar belliydi. 5 e 5 bir eşleşme olmuştu. Hepimiz ilk maçı evimizde oynamak istedik. Saatlik 1500 grivna idi. Otele götürmek istediğimiz için 200 grivna taksi parasıyla beraber 1700 grivna ücret verdik. Nihayet Cumartesi günü yoğun ataklar sonucunu vermiş ilk golü bulmuş tabelayı lehimize çevirmiştik. Ama tek gol turu atmak için yeterli olmayacaktı. Bunun birde Pazarı vardı. Bu arada Lady-x ten aldığım bayan Kharkiv Üniversitesinde Kimya Mühendisliği okuyan 20 yaşında fiziği düzgün Lola isimli bir bayandı. Bayanın kısıtlı İngilizcesiyle ancak bu kadar iletişim kurabildim. O akşam ilk golü atmış olmanın verdiği rahatlıkla defansa çekilip 2-3 saat bir dinlenmeye geçtik otelde. Gece Bolero’ya gidecektik. Bir gün öncesinden Loca ayırtmıştık.

Dinlendikten sonra hazırlanıp Bolero’ya doğru hareket ettik. 15 dakikalık bir mesafe 70-80 grivnaya götürüyor taksi. Locamız Boleronun ikinci katında dans pistinin çaprazında güzel bir yerde idi. Cumartesi günü olmasından galiba full çekiyordu mekan. Loca için içki, yemek ve meyve dahil kişi başı 1000 grivna vermiştik. Böyle bir mekan düşünüldüğünde bu rakam gerçekten çok uygundu. Yemekte Nusretvari bir et , bir şişe viski ve yan içecekler ve büyük bir meyve tabağı ortaya. Dediğim gibi gerçekten uygundu. Cumartesi için mekan özel Show hazırlamış. Sahne şovları gerçekten görülmeye değerdi. Büyük bir zevkle izledik. Sadece insana acı veren o kadar güzel bayanı görüp iletişim bile kuramamaktı. Sadece göz banyosu yapıyorduk hepsi bu. Yazının ortalarında da bahsettiğim gibi  bayanların bir çoğu sadece eğlence amaçlı gelmiş yanına yabancı erkek bile yaklaştırmıyordu. Hal böyle olunca sadece baktık gece boyunca . Zaten 1 gece öncesinden de kendimizi bu duruma alıştırmıştık. Bu gece den yanımıza kar kalan güzel yemek ve sahne şovları idi. Bir Bolero gecesinden daha elimiz boş dönüyorduk. Yine otelde dinlendiğimiz bir gecenin ardından sabah şehri turlamaya devam ettik. Daha önce Kiev de bulunmuştum. Kharkiv ikinci Ukrayna maceram idi. Kharkiv şehri görüntü olarak çok eski bir şehir. Hatta geri kalmış bir yerde diyebilirim. Yolları çok bozuk. Binalar çok eski. Alışveriş merkezi yok denecek kadar az. Ave Plaza fena değildi. Bunun dışında çok büyük meydanları var. Parkları fena değil.

Buraya hafta sonu kaçamağı için geldiğimizden Pazar yani son günümüzde idik. Gün içinde şehri birkaç yeri dolaştık. Hava yine çok soğuktu. Otele geri döndük ve muhabbet başlamıştı. Gece döneceğimiz için acaba 1 gol daha mı olsa diye düşünürken evet yapalım dedik. Dışarıya çıktık .Bir gün öncesinden gittiğimiz ev otele çok yakındı. Oraya gidecektik. İntim hosue vardığımızda telefon ile aradım. Geldiğimizi kapıyı açmalarını söyledim. Galiba içeride hazırlık yaptılar. 5 dakika sonra kapı açıldı. İçeri girdik. 2 hatun vardı. Zaten bizde 2 kişi idik. Diğer arkadaşlar istememişti. Birimiz sarışın birimiz esmer olanı seçtik. Arkadaş sarışın olana 1000 grivna ben ise esmer olana 1200 grivna verdim. Bu sefer otelde değilde deplasmanda yani onların evinde gol bulacaktık. Odalara geçtik. Halı kaplı zemin , güzel bir duşakabin , loş bir oda ve geniş güzel bir yatak . Aslında çok idealdi. Otele götürmenin esprisi yok. Nihayetinde zorlu Ukrayna deplasmanında 90+3 te ikinci golü buluyor ve evimize avantajlı skorla dönmenin mutluluğunu taşıyorduk. Duşumuzu alıp salondan ayrıldık. Alışveriş yapalım dedik. Ave plazaya gidip girişte sağda olan çikolata kek vs gibi ürünleri satan dükkana girdik. Fiyatlar gerçekten çok uygundu. Burada eşdeğer bir ürünü sanırım en az 3 katı fiyatına alırsınız. Güzel bir alışveriş yaptık. Daha sonra arkadaşlar şehir içinden karton karton sigara aldılar. Sigara da gerçekten inanılmaz ucuz. 3 te 1 fiyatlar. Karton karton sigara aldı arkadaşlar. Rahatça girebiliyorsunuz istanbul’da sıkıntı yaşanmıyor. Alışverişimizi de yaptıktan sonra yine odaya çekildik. Biraz dinlenmenin ardından check-out yapmak için lobiye indik. Lobiden taksi çağırdılar. 75 grivna havaalanı ücreti olduğunu söyledi lobideki bayan. Havaalanına geldik. Biletleri aldık. Ukrayna polisi önümüzü kesti. O anda rüşvet isteyeceklerini polisin pişkin pişkin gülmesinden anlamıştım. Bizi bir odaya götürdü. Hikayeden pasaportları kontrol edip yine hikayeden önündeki deftere baktıktan sonra  pasaportlarınızda bir sorun yok ama Ukrayna polisi için küçük bir hediye lütfen dedi. Bizde 3-5 birşeyler attık. Teşekkür edip bizi azad etti.

Sonuç : Ucuz bilet bulursanız özellikle İstanbul’da yaşayanlar hafta sonu bir kaçamak yapabilir. Özellikle sigara ve alkol kullanıyorsanız yüklü miktarda aldığınızda bilet parası aradaki farktan çıkacaktır. Istanbulda dengi yerlerde eğlenip parçalanacağınıza burada hem ülke görüp hem daha uyguna eğlenebilirsiniz.  Bu arada Tayland ile dünya üzerinde hiç bir yeri kıyaslamayın sonuç hep hüsran olur.Sağlıcakla kalın.

Toplam 5 Yorum Var

  1. bildigim kadarıyla fuhuş yasak ukraynada yakalansan bir sıkıntı olur mu birde tırsmadınız mı bilmediginiz ülkede bilmediginiz apartmanlara fuhuş için girmekten sonuçta böbrek dalak gidebilirdi 😀

  2. ”merkezden uzakta oturup” para verdiğim takdirde geleceklerini söyleyen ama önce parayı isteyen üçkağıtçı tipler
    merkezden uzakta oturmayla ne alaka ben anlayamadım bunun mantıgı ne merak ettim

  3. Ukrayna polisi rüşveti seviyor. Öyle bir durum olsa para verir yakanı sıyırırsın. Ayrıca evleri bilmediklerini sanmıyorum. Intim house dediğim ev polislerin olduğu sokakta. Orda zaten bu işler apartman dairesi usülü öyle evlerde oluyor. Bilindik bir düzen yani . sıkıntı olmaz. Biz Türkler hedefte malum şey varsa korkmayız ya da çekinmeyiz hiçbir şeyden.

  4. Sevgili Efe ;

    Dediklerin hiç yabancı gelmedi. Benden de isteyen tipler oldu. Görüştükten sonra fazlasını veririm deyince işi uyandığımı görüp ısrarcı olmadılar.

  5. Fuhuş Tayland’da bile kanunlara göre yasak.Artı siz inanıyor musunuz bir ülkede polisten habersiz uyuşturucu veya kadın işi döner ? Öyle bir dünya yok arkadaşlar buna Türkiye dahil eger yasadışı birşey yapılıyor ve yakalanmıyorsa kurulu düzen vardır.Eger yakalanıyorsa anlaşma saglanamamıştır.Tabi ki gittigimiz ülkelerde dikkati elden bırakmamak ve tedbirli olmak gerekiyor.Güvenmediginiz,tereddüt ettiginiz ortamlara girmemeye çalışın ki rahat gidip rahat dönün.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*