Vietnam Gezi Rehberi

Vietnam gezi rehberi

Vietnam gezisi yapacaklar için Vietnam Gezi Rehberi yazımızı Vietnam Gezi Rotaları şeklinde sıralayıp, Vietnam gezilecek yerler ile Vietnam’ın önemli şehirlerini tanıtarak, siz gezginlere bir nebze olsun yardımcı olmayı diliyoruz. Son yılların Gözde turistik Destinasyonlarından olan Vietnam’a her geçen gün artan turist akınına uğramaktadır. Ülkemizde de hayli fazla ilgi uyandıran ve özellikle ucuz tatil seçenekleri ile öne çıkan bu cennet Asya ülkesini keşfederken asyarehberi ekibi olarak sizlere iyi bir Vietnam tatili dileriz.
Vietnam’da tur şeklinde şehirleri sıralayıp kısaca özellikleri ile tanıyalım;

1- Hanoi: Ülkenin kuzeyinde bulunan Hanoi Vietnam’ın başkentidir. Vietnam’ın üç önemli kentinden biridir. Hanoi de gezilecek yerler arasında:

Ba Vi Netional Park Hanoi
Ba Vi Park Hanoi

a)- Vietnam Ba Vi Milli Parkı: Hanoi’den yaklaşık iki buçuk saat süren bir araba yolculuğu ile ulaşılan bu milli park Hanoi nin batısında yer almaktadır. Vietnam Ba Vi milli parkında doğa yürüyüşü yapıp tepede bulunan tapınağı gezebilir. Parktaki doğal ortamındaki Egzotik kuşları, orkideleri, bitki örtüsünü, şelaleleri görebilirsiniz.

 

Ba Vi Netional Park Hanoi
Ba Vi Park Hanoi

b)- Hanoi Hang Da Marketi: Hanoi nin merkezinde bulunan Hang Da çarşısını dolaşarak yerel halkla karışıp hediyelik eşya alabilirsiniz. Hanoi Hang Da Market’i ziyaretçilerine Vietnam geleneksel ürünleri, yerel dokunmuş ipek kumaşları, bölgesel el sanatları ürünleri, yerel kullanılmış ve yeni kıyafetleri ve de tüm dünyadan gelen irili ufaklı ürünler yelpazesi sunmaktadır.

 

Kiem Gölü Hanoi
Kiem Gölü Hanoi

c)- Hanoi Kiem Gölü ve Ngoc Son Tapınağı: Hanoi nin merkezine hemen yakın olan bu Hanoi Kiem Gölünü şehrin kalabalığından soyutlanmış sakin görünümü Hanoi de bir vaha gibidir. Gölün yakınındaki Hanoi Old Town yani eski şehri dolaşıp Fransız kolonisinden kalma binaları ve Hanoi Opera House’u görüp nezih bir gezi yapabilir, Kiem gölü içindeki küçük bir adada yer alan Ngoc Son tapınağına tarihi ahşap köprü üstünden geçip gezebilirsiniz. Sabah saatlerinde ziyaret ederseniz gölün çevresinde Yoga ve Tai Chi yapan Vietnamlıları seyredip hatta kayılabilirsiniz.

thu le zoo
Thu Le Park

d)- Hanoi Thu Le Parkı: Şehrin hemen 5 km kuzey batısında bulunan Hanoi Thu Le Parkı’nda bulunan hayvanat bahçesindeki yüzlerce çeşit hayvanı görebilir, parkta ağaçların çiçeklerin içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Parkın içinde bulunan gölde kayıkla dolaşıp stres atabilir, romantik bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Thang Long Kalesi Hanoi
Thang Long Kalesi Hanoi

 

e)- Thang Long Kraliyet Kalesi: Hanoi nin merkezinde bulunan Kraliyet kalesi ayni zamanda UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır. Çin ve yerel kültürel mimariyi uyum ve ahenk içerisinde kullanılan bu kale 2010 yılında turistlerin ziyaretine açılmıştır.

 

Ho Hanedanılık Kalesi
Ho Hanedanılık Kalesi

 

 

f)- Ho Hanedanlığı Kalesi: Hanoi nin güneyinde yer alan Ho hanedanlığı kalesi 2,5 saatlik yolculuk ile bu kaleyi gezip görebilirsiniz. Bu kale UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

 

 

g)- Vietnam Etnik ve Kültürel Turu: Bir başka alternatif olan etnik ve kültürel turuna çıkabilirsiniz. Bu tura ister tam günlük turlarla 2-3 sefer yapabilir, isterseniz de 5-6 günlük konaklamalı tur şeklinde gezip görebilirsiniz. Vietnam’ın zengin kültürünü ve farklı etnik yapısını gözleyebilirsiniz.

1- Mai Chau: Hanoi nin batısında olan bu bölgede White Tai yani Beyaz Tai etnik gurubuna ait azınlık köylerini gezip görebilir kültürlerini tanıyabilirsiniz.

2- Son La: Mai Chau nun kuzey batısında yer almaktadır. Son La Bölgesinde Black Tai yani Siyah Tai etnik köylerini gezebilir kültürlerini tanıyıp öğrenebilirsiniz. Çevredeki mağaraları görüp yerel halk danslarını seyredebilirsiniz.

3- Sa Pa: Son La nın kuzeyinde yer alan bu kasaba birçok etnik gurubu içinde barındırmaktadır. Yine bu küçük kasabanın etrafındaki farklı etnik guruplara ait köyleri gezebilirsiniz.

4- Red Dao: Sa Pa nın hemen yakınında olan Red Dao etnik köyü gezilip görülecek güzellikte olup çoğu etnik köylerden farklılığı ile göze çarpmaktadır.

5- Bac Ha: Sa Pa nın kuzey doğusunda yer alan küçük bir kasaba olup Flower Hmong yani Çiçek insanlarına ( halkına ) ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeyi gezip kültürlerini tanıyıp marketlerinin canlılığına sizler de katılabilirsiniz.

6- Dong Van: Bac Ha nın kuzey doğusunda yer alan bu küçük kasaba White Hmong yani Beyaz insanlarına ( halkına ) ev sahipliği yapmaktadır. Dong Van ın pazar günleri kurulan Pazar yeri çok kalabalık ve renkli geçmektedir. Yine bu küçük kasabanın etrafında birçok etnik köyü ziyaret edebilirsiniz.

7- Ba Be Lake (gölü):  Dong Van ın güney doğusunda yer alan Ba Be Lake yani gölü ayni zamanda Milli parktır. Bu gölde tekne ile mağaraları gezebilir, çevresindeki şelaleleri ziyaret edebilir, Milli Parkta doğa yürüyüşü yapıp türlü hayvanlarla bitkileri görebilirsiniz. Ayrıca bu Milli park içinde ve çevresindeki sayısız etnik köyleri ziyaret edip kültürlerini tanıyıp öğrenebilirsiniz. Bu etnik köylerinin çoğunluğu Tay etnik gurubuna ait köyler olup, Tay etnik gurubu Vietnam ın en geniş etnik gurubudur.

 

Hue Kalesi Vietnam
Hue Kalesi Vietnam

2- Hue: Vietnam’ın eski başkenti olup üç önemli kentinden biridir. Hanoi nin 700 km güneyinde bulunan bu eski başkent. Tarihi güzellikleri ile göz önüne çıkmaktadır. Hue de gezilecek yerler saymakla bitmese de, Hue de gezilecek yerlerin arasında;

a)- Hue Dong Ba Marketi: Orta Vietnam’ın en büyük yerel çarşısıdır. Dong Ba Marketinde her türlü yerel ve geleneksel ürünleri hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

b)- Parfume Nehri: Perfume nehri Hue nin içinden geçmektedir. Birçok turistin rağbet ettiği günlük tekne turlarına katılabilirsiniz.

c)- Thien Mu Tapınağı: Vietnam’ın en yüksek tapınağı unvanını elinde bulunduran Thien Mu Tapınağına ister otobüslerle isterse tekneler ile ulaşabilir ilginç bir tur yapabilirsiniz.

d)- Hue Yasak Şehri ve Kalesi: Yüksek duvarlarla çevrili bu devasa kale ile içinde yer alan Nguyen Hanedanlığı Sarayını ziyaret edebilirsiniz. Kale içinde yer alan Nguyen Hanedanlığının haremine ait Yasak Şehir, Cua Ngo Mon kapısı Hien Nhon kapısı ile Hoa Binh Kuzey kapısını, Truong Du köşkünü ve de sayısız tarihi bina ile tapınakları gezip görürken tarihte yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Ayni zamanda UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır.

e)- İmparator Khai Dinh Anıt Mezarı: Nguyen İmparotoru Khai Dinh in mezarını gezip tarihi yapılar ile motifleri görebilirsiniz.

f)- Phong Nha Ke Bang Milli Parkı: Şayet zamanınız varsa 3,5 saatlik yolda bulunan Phong Nha Ke Bang Milli Parkını gidip görebilirsiniz. Bu park UNESCO doğa mirası listesinde yer almaktadır.

 

Ha Long Bay Vietnam
Ha Long Körfezi Vietnam

3- Ha Long Bay Bölgesi: Vietnam’ın başkenti Hanoi den 170 kilometre doğuda olan bu körfez ve adaları UNESCO doğa mirası listesindedir. Bu körfezde sayısız ada ve doğal güzellikleri gezip görüp keşfetmenize tam gün yetmez. Doğal bir cennet olan Ha Long Bay bölgesinde tekne turlarına katılıp egzotik adaları görebilir doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

 

Hoi An
Hoi An Vietnam

4- Hoi An: Hanoi nin güneyinde kalan Hoi An Vietnam’ın Venedik’i olarak bilinmektedir. Hoi An Old City yani eski şehri ve My Son Senctuary yani mabedi UNESCO kültürel mirası listesinde yer almaktadırlar. Gezilecek yerleri ise Fujian Assembly Hall yani meclis salonu, Cou Lao Cham adası, Chinese Assembly Halls yani meclis salonu, Danang Marble Dağları, My Son Mabedi ve Hoi An Old City yani eski şehri sayabiliriz.

Nha Trang Vietnam
Nha Trang Vietnam

5- Nha Trang: Hoi An ın güneyinde yer almaktadır. Uzun kumlu plajı, güneşi, yirmiye yakın küçük adası ve su altı güzellikleri ile turistlerin gözdesi olmuştur. Nha Trang da su altı dalışları yapabilir, kumsalda güneşlenebilir isterseniz çevresindeki tapınak ve yerel bölgeleri ziyaret edebilirsiz. Nha Trang uluslar arsı Otelleri, Eşsiz kumsalı ve kaliteli gece hayatı ile turistlerin akınına uğramaktadır. Nha Trang da gezilip yapılacakları ise; Po Nagar Cham Towers yani kuleleri gezebilir. Su altı dalışları yapabilir, Adalar turuna çıkabilir, geceleri nezih barlara takılabilirsiniz.

Da Lat Vietnam
Da Lat Vietnam

6- Da Lat: Nha Trang ın batısında yer alan bu dağlık kasaba turistleri doğal güzellikleri, kültürel farklılıkları ve canlı geceleri ile karşılamaktadır. Turistlerin yine yoğun ilgi gösterdiği Da Lat da gezilecek yapılacaklar ise; Çevredeki şelaleleri gezebilir, sayısız güzellikteki göllerini görebilir, çevredeki sayısız tapınakları ziyaret edebilir, Milli parklarında doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

 

Ho Chi Minch City ( Saygon )
Ho Chi Minch City ( Saygon )

7- Ho Chi Minch City ( Saygon veya Saigon ): Da Lat ın batısında olan bu şehir Vietnam’ın üç önemli şehrinden biridir. Vietnam’ın turizm ve ekonomi başkentidir. Ho Chi Minch City de gezilecek yerler arasından bazıları;

a)- Cu Chi Tünelleri: Vietnam Savaşı sırasında kullanılan bu tünellerin toplam uzunluğuı 120 kilometreden fazla olup yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

b)- Cholon: Ho Chi Minch City yani Saygon’un Çin Mahallesidir. Vietnam’ın en büyük Çin Mahallesi olup, gidip alışveriş yapabilir restoranlarda yemek yiyebilir değişik bir tecrübe edinebilirsiniz.

c)- Cao Dai Tapınağı: Saygon’un 100 kilometre kuzey batısında bulunan bu tapınak aslında Budizm, Hinduzim ve Hristiyan karışımı olan Cao Dai tarikatına ev sahipliği yapmaktadır. Ayni zaman da tüm dinlere olan saygısı ile bilinmektedir.

d)- Ben Thanh Market: Ho Chi Minch City sınırları içinde yer alan Ben Thanh çarşısında yerel ürünleri, hediyelik eşyaları ve yerel el sanatlarını bulabilirsiniz.

e)- Giac Lam Tapınağı: Ho Chi Minch City de olan Giac Lam Tapınağını gezip görebilirsiniz.

d)- Dong Khoi Sokağı: Dong Khoi sakağında Fransız koloni tarzındaki binaları görebilir orda bulunan Cafeler de Restoranlar da dinlenebilirsiniz. Bu eşsiz koloni tarzı mimarinin tadına varabilirsiniz.

Mekong Deltası Saygon Vietnam
Mekong Deltası Saygon Vietnam

f)- Mekong Deltası: Ho Chi Minch City nin Güney Batısında yer alan bu kocaman deltada doğa turizminin zevkine varıp, unutulmaz güzellikleri ile kendinizden geçeceksiniz. İsterseniz günü birlik tur alıp tura çıkabilir, isterseniz 2-4 günlük doğayla baş başa kalıp gezip gördüğünüz yerleri içinize sindirebilirsiniz. Bu bölge için sizlere Destinasyon olarak sunabileceklerim;

1- Sa Dec: Sa Dec Ho Chi Minch City nin güney batısında yer almaktadır. Sa Dec Çiçek fidanlığı ile ünlüdür. Bu şehirde şehir turu yapıp, fidanlığı gezip, çevredeki doğal güzellikleri görebilirsiniz.

2- Tra Vinh: Sa Dec in güney doğusunda yer almaktadır. Yakınında yer alan Hang tapınağını gezip, Yeşil pirinç tarlalarını görebilir, yine doğal güzelliklerinin tadına varabilirsiniz.

3- Ca Mau Burnu: Bilinen adıyla Cape Ca Mau Tra Vinh in güney batısında yer almaktadır. Bu burun ayni zamanda milli parktır. Bu milli parkta kayıklarla gezerek türlü su kuşları ve de mangrov ormanlarını görebilirsiniz.

4- Tra Su Kuş Cenneti: Ca Mau nun kuzeyinde yer almaktadır. Tam anlamı ile kuş cenneti olup kayıklarla gezinti yapıp bölgedeki tapınağı ziyaret edebilirsiniz.

5- Ha Tien ve Hon Chong Yarımadası: Tra Su kuş cennetinin güney batısında yer almaktadır. Ha Tien sahil kasabası ile Hon Chong Burnu arasında 30 kilometrelik bir mesafe vardır. İsterseniz Ha Tien de konaklayıp bölgenin tadını çıkarabilirsiniz. Bu bölge daha Turistler tarafından pek fazla tanınmasa da gezilip konaklanacak bakir bir cennettir.

Phu Quoc Adası Vietnam
Phu Quoc Adası Vietnam

6- Phu Quoc Adası: Phu Quoc adası Ha Tien in batısında yer almaktadır. Bu tropik adaya teknelerle ulaşıp gezebilir isterseniz de konaklayıp kalabilirsiniz fazla bozulmamış olan bu tropik adada tatilinizin zevkini çıkarıp doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

Toplam 4 Yorum Var

  1. Ricamızı kırmayıp yazıyı paylaştığınız için teşekkürler. Bu sitede yazılan bilgiler doğrultusunda hareket edip, kendi kendimizin rehberi olacağız. Tekrar teşekkürller.

  2. Abiyazı serin güzel ama son çümleler adamın içine oturuyor. Başınız sağolsun abi. Şu Japonya serisini de tamamlasanız ne güzel olurdu

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*