Zengin Tayland Mutfağı ve Yemek Tüyoları

WolfofSukhumvit farkıyla Tayland yeme-içme rehberine buyrun! Aile salonumuz da var.

Gerek bu sitede gerek diğer sitelerde bavula konserve, peynir, sucuk, salam doldurun şeklinde tavsiyelerle karşılaşıyorum ve gerçekten şaşırıyorum. Tayland mutfağı dünyaca ünlüdür ve Tayland gerçekten yemek severler için bir gastronomi cennetidir. Paranız varsa da yoksa da çok klas yemekler yiyebilirsiniz. Ben hassas adamım yiyemem diyorsanız da Subway, McDonalds, pizza zinciri vs ile işinizi halledersiniz. Ayrıca tavuk pilav, deniz mahsulü, taze meyve derken aç kalmazsınız. Özellikle Sukhumvit bölgesi turist destinasyonudur. İtalyan, Kore, Meksika mutfağı bile bulmanız mümkün. Yani özetle bence yapmayın.

Diğer bir uyarı da sokak yemeklerinden gelmiş ve uzak durun denmiş. Ben tam tersini savunuyorum. Tayland’ ta çoğu evde mutfak bulunmaz ve Thai halkı sokakta satılan yemeklerle hayatına devam eder. Sokak yemeği ucuzdur, sokak yemeği lezizdir. Yıllardır yerim ve zehirlenme hiç yaşamadım. Esas tehlike otel yemeği ve açık büfedir. Otelde yemekler sıcak kalsın diye ben mari usulü ısıtılır. Servisin başı sonu derken yemekler sıcak halde uzun süre bekler. Bu bakteri oluşumuna çok müsait bir ortam sağlar. Sokak yemeği ise gözünüzün önünde o anda pişer. Burada kilit nokta kalabalık yerden yemek yemektir. Dükkan ne kadar kalabalıksa yapılan iş o kadar fazladır. Yani malzeme beklemez. Getirilir, tüketilir ve yenisi getirilir. Tenha yerde ise bariz nedenlerden dolayı risk fazladır. Bu nedenle işlek yerleri tercih edelim. İkinci konu ise yeşilliktir. İnsanın aklına gelmese de en çok zehirlenme olayı yeşillik kaynaklıdır. Bunun nedeni tarla ortamında yeşilliklerin ilaçlama, hayvan dışkısı gibi unsurlara maruz kalması ve iyi yıkanmadıkları takdirde bunları size iletmesidir. Üçüncü önemli konu ise buzdur. Taylanda şebeke suyu içilmez. Ben ağzımı çalkalıyorum, ama hassas bünyeniz varsa ağız çalkalamak için bile kullanmayın. Buz yapımında kullanılan su çoğu yerde şebeke suyudur. Siz bunu içmeyerek güvende olduğunuzu düşünürsünüz, ancak buz olarak bardağınıza girer. Özetle kapağını kendiniz açmadığınız suyu içmeyin ve buzdan uzak durun. (mümkün olduğunca)

Tayland yemeklerinde bıçak kullanılmaz. Önceden ellerle yemek yeniyormuş. Vefat eden merhum Kral, çatal bıçağı Thai halkına öğreten kişidir. Yemekler lokmalık boyuta pişmeden kesildiği için bıçağa gerek yoktur. Tayland mutfağını salatalar, curry yemekleri, pirinç yemekleri, noodle yemekleri ve ana yemekler ve tatlılar gibi alt başlıklara ayırabiliriz. Ben size en meşhur 10 Thai yemeğini anlatacağım. Bunlar bana göre yenmeden gelinmemesi gereken yemeklerdir:

Tom Yam Gung: Bu acılı ekşili Thai çorbasıdır. Tom yum aromanın adı, Gung ise karides demektir. Deniz mahsüllü yemek isterseniz Tom Tum Ta Lae (tom yam talay) demeniz gerekir. Sağlam acılı ekşili, enfes bir çorbadır. Bunları yazarken bile ağzım sulandı. Thai zencefili, acı, misket limonu aromalıdır.

Tom Yum Goong – Thai hot and spicy soup with shrimp – Thai Cuisine

Tom ka Gai: Bu da çorbadır. Tom ka aromanın adı, gai tavuk anlamına gelir.Hindistan cevizi sütüne tavuk çorbasıdır ve lezizdir.

Som Tam: Bu Isaan bölgesine has bir yemektir. Tatlı-ekşi-acı aromalıdır ve berbat kokar. Bunu illa deneyin demiyorum. Ancak Isaan’ dan gelen kız arkadaşınız varsa buna bayılacaktır. Siz ısmarlayın, beğenirseniz devamını getirin.

Pad Thai: Türk damak tadına uygun bir erişte yemeğidir. Çok meşhurdur ve sık bulunur. Karides, tavuk, noodle, tofu, soya filizi içerir. Gayet lezizdir, yemeden dönmemek lazım.

Red Curry: Bu genelde pirince katık edilir. Thai körisi, hint körisinden farklı olarak toz şeklinde değildir. Baharatların ve acının ezildiği aromatik bir macundur. Curry yemekleri genelde bu macunun yağda kızartılıp hindistan cevizi sütüyle kaynatılıp et vs. atılmasıyla yapılır. Sulu, etli bir yemek olur. Steamed Rice (haşlanmış pirinç) le götürülür. Red Curry dışında green curry, jungle curry gibi çeşitleri de vardır. Ancak Red Curry bence en lezizidir.

Massaman Curry: Buradaki Massaman, Müslüman’ dan evrilmiştir. Tayland’ ın güneyinde ciddi bir Müslüman popülasyonu yaşar. Bu yemek de onlara hastır. Etli ve patatesli bir köri yemeğidir ve lezizdir. Yine pirince katık edilir.

Kao Soi (Kao Soy): Bu yemek Chiang Mai’ ye ait bir yemektir. Bulmak diğerlerine daha zordur, ancak imkansız değildir. Tavuklu, körili, hindistan cevizi sütü içeren noodle çorbası şeklinde bir yemektir ve insanı çıldırtacak kadar lezzetlidir. Bulabilirseniz affetmeyin.

Kao Pad Sapparot: Pirinç sevenlerin rüyası olabilecek bir yemektir. Ananas içinde thai pilavı. Kulağa saçma gelse de diliniz aksini söyleyecektir. Khao Pad genelde Fried rice için kullanılan terimdir. Pirinç ananasın içinde servis edilir ve içinde ananas parçaları, et ve sebzeler bulunur. Nefistir.

Mango with Sticky Rice: Bu yemek üstüne yenecek tatlıdır. Yapışkan pirincin hindistan cevizi sütü ve şekerle pişirilip olgunlaşmış mango ile servis edilmesidir. Oldukça basit, ancak hafif ve leziz bir tatlıdır. Genelde oldukça ucuzdur. Yemek sonrası cila niyetine düşünülebilir.

Yum Talay : (spicy seafood salad, acılı deniz mahsülü salatası), Chicken with cashew nuts (kaju fıstıklı kızarmış tavuk), Sweet& sour chicken (tatlı ekşi tavuk ama karides olsa da olur.): 10. madde de hile yaptım ve 3 yemek saydım. Çünkü karar veremedim. İlki acılı deniz mahsülü salatasıdır. ince noodle ve ahtapot, karides, kalamardan oluşur. Ciddi acıdır. İkincisi bildiğimiz tavuğun sosla ve kaju fıstığı ile kızartılmış halidir. Üçüncüsü de tavuk veya karidesle yapılan tatlı ekşi aromalı içinde meyve de olan bir ana yemektir.

Bunlardan hiç biri direk olarak domuz veya domuz yağı içermez. Ama domuz pişirilen yemeklerle aynı ortamda pişer. Bunu bilerek hareket edin.

Yemek yerken kullanılabilecek faydalı thaice kalıplar:

Mai gin moo: domuz yemem.
Phom gin ped nid noi: Az acılı olsun (nid noi yerine mak derseniz çok acılı olur)
lorn: sıcak
Yen: soğuk
Check bill: hesap lütfen
Aroy mak: çok lezzetli.
Mai aroy: lezzetsiz.

Şimdiden afiyet olsun.

Zengin Tayland Mutfağı ve Yemek Tüyoları yazısını yazan Wolfofsukhumvit isimli  üyemize Asya Rehberi müdavimleri adına çok teşekkür ederiz.

Toplam 6 Yorum Var

  1. SELAM ÇOK DEĞERLİ VE GÜZEL OLMUŞ YAZINIZ .
    BENİM SEVMEDİĞİM BİR TAT VAR AMA YEMEKLERDE YEŞİL LİMON KABUĞU YADA KİŞNİŞ Bİ TÜRLÜ ÇÖZEMEDİM AMA ŞEKERLİ ACI SOSLARI EFSANE

  2. Papaya Salad benim favorim.Fakat İsan usülü değil. Ben yemek konusunda kıl denilebilecek bir insanım . O kadar gitmeme rağmen son gittiğimde tam anlamıyla cesaret edip denedim bir çoğuda hoşuma gitti. Önyargılı olmak kötü birşey. Denemekte fayda var. Yazarımıza bu yararlı makalesi için teşekkür ediyorum

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*