Neden Batum?

– BATUM’A ULAŞIM ;

Batum tatilinizi netleştirdiğiniz andan itibaren yaşadığınız şehre göre ulaşım imkanlarınızın kısıtlı olacağını göreceksiniz . Batum Havaalanına direkt olarak sadece İstanbul’dan uçaklar olduğundan , atıyorum Hatay’dan gelecek olan bir misafirim zorluk çekecektir o yüzden direkt olarak Trabzon’a uçak bileti alıp oradan da Havaş otobüsleri vasıtası ile 2 saat içinde Batum sınır kapısında olabilirsiniz .

Ekstra olarak da Batum ve Hopa aynı havaalanını kullanıyor yani Batum’a bilet alırsanız 3 katı daha fazla fakat Hopa’ya bilet alırsanız çok daha uygun fiyatlar olduğunu göreceksiniz . Sizi Batum havaalanından otobüsle Hopa’ya götürüyorlar yaklaşık yarım saat kaybınız olsa da maddi anlamda baya baya rahatlamış oluyorsunuz .

– NEDEN BATUM ?

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde sıkılmış , bunalmış , kaçış yolu tek amaç olmuş ya da gerçekten keyfine düşkün arkadaşlarımıza yurt dışı fırsatını en kolay şekilde öngören ülke Gürcistan ( BATUM ) .


– BATUM’A KİMLİKLE GİRİŞ ;

Arkadaşlarım cebine yeni kimliklerini ve 50 tl pul ücretini yanına alarak Gürcistan’a giriş yapabiliyor . Bazen şöyle sorunlarla karşılaşılabiliyor örneğin Türkiye’de bazı işlemlerinizi ehliyetle de yapabildiğimizden bazı arkadaşlar ehliyetle giriş yapmaya çalışıyor bu kesinlikle olanaksız .

– SİZE EŞLİK EDECEK PARTNERİNİZ NERELİ OLMALI ?

Evet , işte dananın kuyruğuna geldik . Şimdi tecrübelerime dayanaraktan Batum’da arkadaş edinme konusu ve işlevleri hakkında genel bir bilgi vereceğim ;

* Ruslar – Ukraynalılar : Eğer nerelisin diye sorduğunuzda ” Rusum veya Ukraynalıyım ” derse ve de sıcak kanlıysa kesin evde tokmakçısı vardır o yüzden iyi bir randuman alamazsınız . Ama sizle ilgilenmiyorsa alttan alttan cevaplar veriyorsa bu kadını kaçırmayın

* Küba : Her zaman 5 yıldızlı bir sonuç alırsınız hiçbir zaman yarı yola bırakmaz sizi özellikle tam siyahi ise . . .

* Özbekler : Abi benim için genel diye bir kavram var her zaman , ama bu milletin %90 ‘ı maymundan sonra doğmuş desem yeridir . Karaktersiz , seviyesiz insanlar . Gece klubu içinde hep sıcak kanlı olduklarından millet hep kanar ama siz siz olun ” çekik gözlü olan bir kadına nerelisin diye sorduğunuzda Özbek ya da Türkmenim ” derse arkanıza bile bakmayın .

* Kırgızlar : Özbeklerin tipini ve soğukkanlılığını taşısalar da tipten öte Ruslara biraz daha yakındırlar . Çekinmeden irtibat sağlayabilirsiniz .

* Kazaklar : Rus genetiğinin çekik göz versiyonu !!! Kazağım diyen birini asla kaçırmayın . . .

* Gürcüler : Batum sınırına girdiğiniz andan itibaren zaten 1-0 yenik durumdasınız ama risk sizin riskiniz 2-0 olmasını istemiyorsanız kaçın gidin abi deymez . . .

* Azeriler : Rusların meşhur bir atasözü vardır ” Azeri’den malını , Çeçen’den canını , Türk’ten karını sakınıcaksın . Batum’da ise Gürcü Azerisi ve de Türk Azerisi diye 2 topluluk var benim tavsiyem kaçın gidin abi 🙂

* Taylandılar : Genel olarak gün içinde masaj aktivitesi sunsalar da geceleri sahadalar. Genetik olarak zaten çirkin insanlar ama olayınız saf mutlu son ise tercih edebilirsiniz .

* Ermeniler : Tarihsel boyuta baktığımızda içlerinde Türklere olan nefret süregelmekte hala ama problemsiz insanlardır . Sizin de içinizde varsa böyle bir nefret hiç durmadan alın ve odanıza gidin 🙂

* Moldovyalılar : Genetikleri Ruslara benzese de Rusların Özbek hali diyebiliriz . Karakter olarak çingenedirler o yüzden hiç Türkçe bilmeyen ya da az bilen biri denk gelirse kaçırmayın .

( Şuanda aklıma gelenler bunlar ama arkadaşlarımdan da tecrübelerini aktarmak için kesinlikle email adresimi bilgilendirme istiyorum !!!


– TÜRKİYE’YE DÖNÜŞTE NE KADAR ALKOL VE DE SİGARA GÖTÜREBİLİRİM?

Gürcistan’a girdiğinizden itibaren 3 karton sigara ve 3 şişe alkol ( bir tane 1 litre 2 tanesi de küçük olmak kaydıyla ) çıkarma olanağınız doğuyor.

– BATUM’DA ANLATILDIĞI ÜZERE POLİSLER KONUSUNDA PROBLEM YAŞARMIYIZ ?

Batum’da polis problemi adında birşey yok . Batum, geçmişinde mafya ve birçok olumsuzlukla uğraştığından dolayı 4-5 yıldır inanılmaz katı bir kanun sistemiyle yönetiliyor . Bu da nedir ? Eğer kendi aracınızla geliyorsanız emniyet kemerinizi takın ve aracı kullanan için söylüyorum , alkol kullanmayın bir bira bile . Bunu yaparsanız sıkıntısız bir şekilde tatilinizi bitirebilirsiniz. Ama şöyle bir durum var polisler türk plaka gördükleri zaman kafasında soru işaretleri oluyor çünkü Batum’a uyuşturucuyu getiren bizim milletimiz özellikle Rize ve Artvin’den gelip torbacılık yapıp şuanda kodeste mahkum olan arkadaşlarımız sağolsun çok sık olmasa da arabaları arıyorlar .

– BATUM’DA YATIRIM ;

Türkiye’yi bir tarafa koyup sadece İstanbul’u örnek göstererek başlamak istiyorum . İstanbul’da ne olursa olsun 200bin TL’ye aldığınız bir evin maximum kirası 1000 liradır . Ama Batum’un şöyle bir avantajı var burada mal mülk sahibi olmak için sınırdan sadece giriş yapmanız yetiyor ve kiralar inanılmaz yüksek bide işin içine yaz sezonunda evleri günlük kiraya verirseniz inanılmaz kısa bir zamanda evin parasını çıkartabilirsiniz . Gelelim esnafçılığa , Batum genel anlamda Ukrayna, Rusya, Azerbaycan , Litvanya , Finlandiya vs vs ülkelerin turistlerini bünyesine kabul ettirmiş durumda . Çünkü inanılmaz sahil boyu müthiş mimarisi ve gece hayatıyla ilerleyen 5-10 yıl içindeki yapılanmasına sadece kafasında gerçekten bu iş burada tutar diyen yatırımcıların katkısını bekliyor .


– BATUM’DA GECE KLUPLERİ NEDEN HESAPLAR KONUSUNDA SIKINTI YARATIYOR ?

Yaklaşık 3 yıldır , heryere harıl harıl yazıyorum ” abi taksiye binmeyin !!! ” Bırakın açlıktan ölsünler , o zaman anlarlar Türk’ün değerini . Suçlu taksiciler mi hayır , kesinlikle değil . Batum’da gece klubu sahiplerinin , taksicilere kişi başı komisyon vermesi taksici arkadaşları cezbediyor . Adam ayda 300 lariye mahkumken bu parayı mekana müşteri götürünce bir anda kazanıyor ama en can alıcı nokta ne biliyormusunuz !!! Mekancıların %100 ‘ü Türk . Bu da başka bir komediyi gözler önüne seriyor . Herkese söylüyorum bastıra bastıra !!!! 15 kişilik ekibimde yaklaşık 20’ye yakın aracım turizm şirketi bünyesinde çalışıyor . Kafanızda soru işareti mi var ? Bir telefon ” Mert biz kapıdayız araç gönderirmisin ? Bitti abi bu kadar ya . Ama o kadar zeki ki bizim milletimiz benim bir çıkarım var sanıp aman ya taksici zaten dedi ki ” abi gel 20 tl ye götürcem ” . Abi millet çakal olmuş sen koyunsun burda deplasmandasın ama o kadar egomuz var ki iş işten geçtikten sonra ” Ya Mert yardım edebilirmisin bize şöyle yaptılar , bize böyle yaptılar ” . Kimse kusura bakmasın sert ifadeler kullanıyorum ama emin olun bize de size de bu lazım !!!

– BATUM’DA GECE KLUPLERİNDE CEBİMİZE UYUŞTURUCU ATARLARMI ?

Böyle birşey kesinlikle ve kesinlikle yok . Bunu bastırarak söylememin nedeni gelen birçok misafirim Batum hakkında internetten araştırma yaptığında bununla karşılaşmış . Kesinlikle ve kesinlikle ya bir şehir efsanesi ya da yanındaki arkadaşı tarafından satılan bir arkadaşımızın başına gelen hüzünlü aşk hikayesi. Uyuşturucu , Batum’da inanılmaz derecede cezası olan bir faktör olduğundan ( ömür boyu hapse kadar gidiyor) , gelen arkadaşlarım kafasından böyle birşey geçirmesin.

– 2019 BATUM ;

Batum’u çoğu arkadaşımız genel anlamda biraz da rivayete göre çok ucuz ve mahrumiyetten biraz daha kalkınmış bir şehir olarak görüyor . Batum şuan da inanılmaz yapılandırılmış mimarisiyle gerçekten geleceğin küçük ama uluslararası metropollerinden biri olmaya aday . Sheraton , Radisson , Hilton vs vs . . . bu adamlar boşuna yatırım yapar mı gelişmeyecek bir bölgeye . En kısasından şunu anlatıyım . ”Donald Trump , dünyanın sayılı zenginlerindendir , inanılmaz bir gözlemci kadrosu , yaptığı otellerin mimarileriyle insanları akıllalmaz yerlere götürür ve bu Donald Trump’ın son gözdesi Batum başka söze de gerek yok sanırım .” Yani bunları anlatmamın sebebi Batum artık mahrumiyetten çıkmış ve yaşam standartları emin olun Türkiye’den pahalı . Benzin , Alkol , Sigara bunlar ucuz hayat değil .

– BATUM’DA MEKANDAN TANIŞDIĞIMIZ KADIN PROBLEM YAPAR MI ?

İnsanoğlu’nun yaradılışına gitmeye gerek yok sadece oturun yaşadığınız hayata ve karakter ölçümünüze bakın . Karşınızdakine nasıl davranırsanız o da size öyle davranır . İnsanız abi biz senin soyun da Havva ile Adem bir başkasının da . Biraz edebiyat olcak ama ”Ne ekersen onu biçersin ”…

Adam gelmiş zaten deplasmanda , gitmiş kadının yanına selam yok sabah yok , inanılmaz bir çobanlıkla ” ne gaddar vercem sana ” !!! Bu ne abi !!! Sonra da kadın kaçtı veya herhangi başka bir problem .


– BATUM’DA PROBLEMSİZ OLARAK ( DOMUZ ETİNDEN BAHSEDİYORUM ) NELERİ YİYEBİLİRİZ ?

Batum’un Gürcistan’a bağlı olduğuna fazla aldanmayın daha çok Karadeniz’deki Türk toprağı. Türk restoranları çok fazla ve Gürcü kültüründen gelen tatlarla ilgilenirseniz . Geleneksel yemekleri ”Hinkali”yi tavsiye edebilirim (tabi dana etli olanı ). Ama kesinlikle eğer Gürcistan topraklarına girdiyseniz ”Haçepuri (bizdeki peynirli pideye benziyor ) ve armut gazozu”nu denemeden gitmeyin.
Umarım yardımcı olabilmişimdir , e-mail adresimden ( mertinan23@gmail.com )

Mert İNAN

About Asya Rehberi 21 Articles
Asya ülkelerini, kültürünü, tarihini, yemeklerini, gece hayatını seven takipçilerimiz tarafından gezi günlüklerinin paylaşıldığı kapsamlı bir portal olma yolunda ilerliyoruz.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*