Tayland Sevgim

Tayland

Tayland sevgisi yazımda benim kendi Tayland sevgim i düşüncelerim ve kendi edindiğim gördüğüm Tayland’a nasıl aşık olduğumu siz değerli asyarehberi takipçileri ile paylaşmak istedim. Bunun yanında görmüş olduğum yanlış bilgilere de değineceğim.

Bilmem şu kadar gittim bu kadar süre kaldım diye söze başlamayacağım zaten önceki yazılarımdan biliyorsunuzdur. Ben Tayland’a ilk gittiğimdeki izlenimim ile yazıya başlamak istiyorum.

Bangkok a ilk vardığımda gözlemlerim sıradan bir ülke olduğu yönünde idi. Belli bir azınlığın anlattığı ve sözü edilen cennet diye adlandırdıkları ülkenin burası olduğuna ilk başta inanamadım. Her şey sıradan hatta itici bir izlenim bırakmıştı benim üstümde. Bangkok sokaklarındaki kalabalık trafik, insan yoğunluğu, sefalet ile refahın iç içe olduğu itici bir şehirde olduğumu düşünmüştüm ilk günümde. Lakin Bangkok u dolaşmaya insanlar ile az sohbet etmeye başlayınca şaşırıp kalmıştım. Özellikle sefalet içerisinde diye bahsettiğim ve ilk izlenimim üstüne hor görüp yadırgadığım kesimdeki insanların yüzlerindeki gülümsemeleri ile insana resmen yaşamın ne kadar değerli olduğunu, insanın ve insanlığın kıymetini açıklar nitelikte idi. Tayland ile tanışmadan önce birçok ülke ve şehirde bulunmuştum. Her kesimden zengininden yoksuluna kadar türlü insan ile karşılaşmıştım fakat bu ülkenin insanı diğer bulunduğum yerlerden çok farklı insanın içine işler nitelikte idi.

PhuketBende ilk gidişimde sağdan soldan kulaktan dolma bilgiler ile Tayland’a gitmiş ve söylenenlerin büyük çoğunluğu doğrultusunda edindiğim önyargı ile Tayland ı yargılama gafletine düşmüştüm arkadaşlar ama o önyargılardan kurtulup gerçek Tayland ı görmeye başlamam ile düşüncelerim de değişmeye başlamıştı diyebilirim. Bangkok’taki ilk günümde yaşadığım bu duyguların ardından Bangkok gece hayatı ve çalışanları ile tanışmam neticesinde iyice de pekişmişti.
Tayland hakkında duyduğum o yorumlara nazaran geçek Tayland ı tanımam ve insanları ile diyaloga girmem ile duyduklarımın ne kadar saçma ve bilip bilmeden anlatılan yanlışlar olduğunu anlamam pek gecikmemişti. Tayland anlatılanların aksini ispat edercesine önümde duruyordu. Hele gece hayatı ile ilgili söylenen tek doğru kelime erkekler için tam bir cennet olduğu idi. Geri kalan kötü söylemlerin hepsi safsata ve yanlış bilgiler içeriyordu.

Bangkok gecelerindeki ilk anım rehberimiz sayesinde pek hoş olmamıştı. Ama çalışan kızlar ile yaptığım sohbetler ve konuşmalar sırasında fark ettiğim ilk şey bu işi yapan bir insan nasıl bu kadar içten ve doğal olabilirdi. İlk başta diğer ülkelerdeki bayanlar gibi görünmelerine rağmen onların yapmacık davrandıklarını hemen kolayca anlaşılıyordu. Fakat Taylandlı kızlar onların aksine daha içten sahiplenici cana yakın davranışlar sergilemekte idiler. Bunu yaparken herhangi bir mecburiyetleri ve de zorunlulukları olmamasına rağmen içtenlikle doğal bir şekilde yapıyorlardı.

Bangkok un ardından Pattaya ya geçişimle bölgenin etrafındaki doğal güzellikler plajları beni ayrıca etkilemişti ama Pattaya’da sanki bir büyü bir mıknatıs varmışçasına insanın ta içine işliyordu. Normal bir insanın bunları göremeyip yalan bilgiler yaymasına o zaman hiç anlam verememiştim açıkçası. Bulduğum tek cevap ise bu sözleri çıkaranların ya oraya hiç gitmeyip yalan yanlış söylemlerde bulundukları yada kendi hanzoluklarından ve davranışlarından kaynaklı olan karşılık görmeleri ile bu söylemleri dedikleri yönünde idi. Yoksa ben de ilk gidişimde ön yargı ile gitmiştim Tayland’a ama olayı çözmem ve anlamam 2 günde bitmiş yerini Tayland halkına olan hayranlığa ve sevgiye bırakmıştı. İlk gidişimde geçirdiğim her dakika o ülkeye olan sevgimi büyütmeme neden olacak ufak ve sıradan güzel olaylar ile dolu idi. Tüm Tayland’ın bütününü göremesem de bu iki şehirde yaşadıklarım ve gördüklerim ile Tayland sevgim başlamış oldu.

Sonraki gidişlerimde ise bu sevgi katlanıp çoğalmaya devam etti. Devamında ise merak ile diğer yerler ve de Tayland kültürünü tanımak için değişik yerleşim yerlerini gezip Taylandın gerçek hazinesi diyebileceğim o içten insanları ile kaynaştım.

BangkokBende herkes gibi ilk başta idiş sebebim bel altı olayları olmasına rağmen bu ülkeyi tanıdıkça hayatımda ve de kişiliğimde de olumlu gelişmeler yaşadım. Tayland’ı anlamak için sadece gece hayatı ile yetinmeyin insanları ile kaynaşın onların kültürünü öğrenmeye çalışın. Değişik yerlerini görmeye tanımaya gayret gösterin arkadaşlar. İşte o zaman benim görüp aşık olduğum ülkeyi sizlerde görmüş ve tanımış olursunuz.

Düşünün arkadaşlar kış ayından yeni çıkmanız ile birlikte Tayland a gidiyorsunuz sizi karşılayan sıcak bir hava, deniz ve kumsallar ile yemyeşil bir ülke var karşınızda. Bu cennetten köşe olabilecek ülkenin geceleri ise canlı ve hareketli bir şekilde yaşanıyor. Ayrıca bu ülkenin halkı o kadar içten, saygılı, güler yüzlü, yardımsever ve sıcak kanlı ki o ülkeye aşık olmamak içten bile değil hele de kendi ülkemizde yaşadığımız stres dolu hayatımız ile kıyaslandığında. Sırf bu yüzden insan Tayland tatilini bitirir bitirmez hemen bir sonraki Tayland gezisini planlamaya başlıyor. Bana da olan aynen bu idi arkadaşlar ilk Tayland ziyaretimin ardından ikinci gidişimi planlamaya ve oraları yad etmeye başlamam uzun sürmedi. Bulunduğum çevreye de bu Ülkeden ve bu ülkenin güzelliklerinden bahsetmek istememe rağmen gördüğüm etrafta Tayland ile ilgili o kadar çok yalan yanlış bilgiler vardı ki sanki insanlar gidip görmüşçesine yargılayıp kendi fikirlerini de ilave ederek konuşuyorlardı. Resmen tam bir bilgi kirliliği vardı. Anlatılanlardan hiçbiri benim gidip görüp aşık olduğum Tayland ile ilgili yakından uzaktan alakası bile olamayan söylemler ile yorumlardı arkadaşlar.

Birkaç örnek vermek gerekirse ilk olarak 2 sene önceki sitedeki bir arkadaşımız ile başlayayım.

Eleman 20 li yaşlarda bizlerden yardım isteyip bilgi alıp ilk yurtdışı seyahati olarak Tayland Pattaya yı seçmişti. Buna forumda yok zeytin peynir götür orda aç kalırsın diye tavsiye verenler vardı. Ben o kadar gerek yok hamallığına değmez dememe rağmen o diğer bilgisizlerin tavsiyesi üzerine alıp götürdü. İkinci günün sabahı odasında peyniri keseyim derken bıçağı eline saplamış eleman. Tabi su ile yıkayıp hiçbir pansuman yada tıbbi müdahale yapmadan dışarı dolaşmaya çıkmış. Akşamı eli şişmiş kendini ateşler içinde buluyor. Hastane serum derken eleman zaten bir haftalığına gitmiş tüm tatilini heba edip geri dönüyor. Başlıyor forumdan verip veriştirmeye yok oraları pismiş değmez gitmeyin mikrop yuvasıdır, otelleri pislikten geçilmez gibi kendince yazılar yazıyordu. Şimdi size sorayım eleman elini kestiğinde bırakın hastaneyi en yakın eczaneye gidip yardım istese hemen kendisine pansuman yapıp atibiyotik ilacını verirlerdi ve sadece 2-3 saatlik zamanını harcar iki günde alkol almadan bu durumu atlatırdı. Kendi bilgisizliği ve ihmali sonucu doğan olayları Tayland’a mal edip rahatlamaya çalışıyordu maalesef.

Chiang maiİkinci örnek olarak ta yine ayni forumdaki bir arkadaşımız Pavillion otelde kalırken ilk İki geceyi Pattaya gecelerinde harcadıktan sonra 3. gecesinde orda tanıştığı Türk ile arkadaş olup onun ile gece Bangkok a gidip The Pimps Cluba takılıyorlar. Geri döndüğünde Forumda The Pimpsi övmeye ve Pattaya’dan ayrılıp Tatilinin geri kalanını Bangkok’ta geçireceğini yazıyor. Ben bunu uyarmama rağmen yine bildiğini okuyup, gidiyor. Foruma 3 gün sonra yazdığı ise şöyle arkadaşlar. Tayland tam bir para tuzağı paranız varken iyi ama paranız olmadığı zaman yüzünüze bile bakmıyorlar. İnsanlarının hepsi paragöz ve sizin cebinizdeki paranın peşindeler. Sakın güler yüzlerine kanıp aldanmayın diye ve de bir sürü benzer cümleler ile Tayland ı kötülemeye çalışıyordu arkadaşımız ardından da hiç sesi soluğu çıkmadı maalesef. Daha sonra onu gerçek hayattan tanıyan Forum üyesi biri ile sohbetimizde olay anlaşıldı. Eleman Pattaya’dan Bangkok’a dönüp Tanıştığı eleman ile 3 gecede 14 günlük Tayland gece hayatına ve tatiline fazlası ile yetecek parayı The Pimps de eziyor tabi diğer eleman buna yol veriyor. Ne yiyecek nede kalacak parası olmadığı için Türkiye’den tanıdıklarını arayıp para dilenip kalan günlerini sadece boğaz tokluğu ile geçirip geri kalan tatili boyunca Tayland gecelerine uzaktan bakmakla yetinip Türkiye’ye dönüyor bizim eleman. Şimdi sorayım arkadaşlar sen kendi paranın hesabini bilmeden ayağını yorganına göre uzatmayı beceremezsen suçlusu o ülke midir yoksa sen misin diye.

Üçüncü örnek olarak da diğer sitelerde yazılan sallama ve yanlış bilgi içeren yazılara değineceğim.

Pattayaİsmi lazım olmayan bir sitedekiler ya da şahıs bilemeyeceğim kendini 13 kez Tayland’a gitmiş biri olarak kendini tanıtıp Bangkok ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyor. Ama basiretsiz eleman okuduğunu bile anlayamayacak türden biri olacak ki Sukhumvit 4’de olan Bangkok’un önemli gece hayatı mekanı olan Nana Plaza ve çevresine de Nana bölgesi diye adlandırıldığını yazdığımız yazıyı okurken algılayamayıp Kendi yazısında Sukhumvit soi 3 ile soi 5 i Bangkok’un eğlence merkezi diye adlandırıyor. Eleman 13 kez gitmiş ama Sukhumvitin soi lerinin sıralanışını bile bilmiyor. Soi 3 ile soi 5 in Bangkok’un arap bölgesi denen ve eğlence hayatı ile çok alakası olmayan bu yeri Bangkok’un eğlence merkezi ilan ediyor. İsterseniz Google dan bakabilirsiniz. Bangkok’ta o sokaklara soi arap denir arayıp görebilirsiniz. Birde kalkıp yorumlarında sorulan sorulara cevap veriyor.

Bir diğer örnek ise yine ayni sitede başka yazılardan kopyalandığı açıkça belli olan bir yazı, buradaki elemanda Pattaya ya defalarca gittiğini belirterek yazısına başlayıp sonunda ise Pattaya gece hayatı ile ilgili yanlış bilgiler içeren yazısına Pattaya Soi Buakhao’daki Sensation da çok güzel Taylandlı kızların olduğunu ve tavsiye edip belirtip ardından da kendinin de oralardan çok güzel kızlar aldığını söyleyerek devam ediyor. Yine ayni sitedeki tahminim yine aynı şahıs tarafından yazılan bir başka yazıda da Sensation’u tavsiye ediyorlar. Bu kadarı da yuh dedirtecek cinsten arkadaşlar sözü edilen mekan evet Pattaya’nın ünlü bir mekanı ama içerde kız bulamazsınız içerdekilerin hepsi Ladyboy dur arkadaşlar. Ünlü bir Ladyboy barını görüp isim verip kız alınması içinde tavsiye ediyor bırakın gidip görmeyi yazıyı yazarken bile doğru dürüst araştırma yapmadan sırf yazı yazmak için yazılan bir yazı örneği işte karşınızda arkadaşlar. Allah ıslah etsin böylelerini ne deyim artık.

Yukarda da değindiğim gibi bu yazıları yazanlar ve verdikleri cevaplar doğrultusunda hareket eden okuyucuların yaşayacağı olumsuzluklar dönüp yine yanlış bilgi olarak internet ortamına düşüp bilgi kirliliğini çoğaltacaktır maalesef.

İlaveten gidenlerin, bu kendini bilmezlerin sırf yazı yazıp sitelerini güncel tutmak amacı ile yayınlayanların doğrultusunda ve de verdikleri bilgiler neticesinde başlarına telafisi olmayan olaylar geldiği takdirde sonuçları da daha vahim olacaktır. Bunun bile bilincinde olmadan yazı yazıp yayınlıyorlar.

 

Saygılarımla,

POUL

 

Toplam 55 Yorum Var

 1. arkadaşlar selam ; poul kardeşim thailanda toz kondurmuyor. bende yazısını okudum ve baştan sona herşeyiyle haklı. lütfen ama lütfen bazı insanlar gibi bilgi sahibi olmadan fikir beyan edenlerden uzak durun.thailand da para önemli paran yoksa niye senin yüzüne baksınlar ama bu para da öyle ahım şahım bir para değil yani. sen hesabını iyi yapacaksın. bu her tarafta geçerli .eğer bir avrupa ülkesinde zil vaziyette kalsan avrupalı da yüzüne bakmaz.thai insanı bence daha bir insancıl. ben gözümle şahit oldum pek çok ipsiz sapsız avrupalı insan boğaz tokluğuna pattayada yaşıyor. hiç bir thailand lı da o nu ispiyon etmiyor.asalak gibi pattayada yaşıyorlar ,içilmiş bira ve cola tenekesi ve pet şişe toplayanını da gördüm , o insanlar visa sız orada yaşıyorlar. birileri şikayet etse DEPORT yerler ama yaşıyorlar işte 5 senrdir aynı insanları görüyorum.arkadaşlar aklınızda olsun pattayada sağlık hizmeti MEMORIAL gibi özel hastanelere giderseniz fiatlar korkunç. ama devletin hastanesi pattaya hospital ki o soi bukhao nun sonunda bir yerde fiatlar uygun allah ihtiyaç göstertmesin öncelikle. ilaç fiatları eczanelerde çok uygun eczacılara derdinizi anlatırsanız hepsi doktor gibi.sizlere birde tavsiyem arkadaş lar bir haksızlığa uğrar ve sinirlenirseniz kesinlikle kaybedersiniz ve daha büyük işler açabilirsiniz başınıza. bence en iyisi uzaklaşmanız.pattayada polise fazla güvenmeyin bela dan uzak durmaya çalışın. sizi ilgilendirmeyen hiç bir konuda thai insanıyla karş karşı ya gelmeyin.benim kaldığım apart sahibi çıkıcağım gün hesap kesim i yapıcaz girişte verdiğim 3000 baht ın üzerine yatmak istedi hiç sesimi çıkarmadım direk elimdeki depozito verdiğim belge ile police statıon a gittim durumu arzettim 5 dakika sonra police bana git apart sahibinden paranı al dedi ve gittim neredeyse merasimle karşılandım özür üstüne özür.ama bir gece vakti beach road dan walking e yürürken lady boyun biri yaklaştı ve arka cepten cüzdanımı çekti hafif bir arkama temas hissettim lady boy elimi bırakmıyor arka cebi kontrol edicem diğer elimde kutu bira hemen lady boyun tutuğu ele birayı geçirdim ve sol elimle sağ arka cebe baktım cep açık ve cüzfan yoktu..bu arada diğer bir lady boy yanımızdan geçmiş ve ona elimi tutan birşeyler söylemişti hemen bakındım yanımızdan geçen caddenin karşı tarafına geçip bir motorlu adamın arkasına oturmuş vaziyette gördüm. benim elimi bırakmıyan ladyboyun ben elini sıkıca tutarak caddenin karşısına motor üzerindeki lady boy a doğru adeta sürüklercesine çektim ve oraya vardık. ben sinirden ingilizce olarak cüzdanımı verin yerine Cebimi verin diye bağırıyorum birkaç insan toplandı ,elini tuttuğum motordaki ladyboya bişeyler dedi ,o da önündeki büyük çantadan benim cüzdanı çıkardı ve elime verdi. aklımdan bunlar cüzdanı boşalttılar cüzdan boş dur diye geçiyor.ladyboyun elini bıraktım cüzdana baktım herşey yerli yerinde.bu meyanda motor üzerinde ki lady boy pırrr uçtu. kaldım diğeriyle baş baş acüzdanı çeken benden aç olduğunu 100 baht vermemi istiyor ama ben koptum küfürün bini bir bara türkçe tabii kive üzerine doğru yürüdüm o esnada bir orta yaşlı kadın ve elinde küçük bir kız cocuğu olan kişi bana el ve mimik hareketleriyle adeta yalvarıyordu.yapma üstüne gitme diye. ben de durdum ve ladyboy a defol dedim ingilizce ve türkçe bir küfür daha ettim lady boy da motoruyla fırladı ve gitti.ondan sonra yanında cocuk olan kadın lady boyun üzerine gitmemekle iyi yaptığımı ve onların 4 kişi olduklarını ve onların motorlarının plakalarını aldığını ve bu plakaları plice statıona teslim etmemi söyledi kadın yazdı plakaları bende police statıon a götürdüm. oradaki police paramı kurtarıp kurtarmadığımı sordu paramı aldım dedim polisin yüz ifadesinden o zaman ne bok işin var dergibi anladım. plice tamam ben bu plakalarla ilgilenirim sen git dedi. yani arkadaş lar thailand da bu tür olaylar dan uzak durmak da yarar var birinci anlattığım olayda polis çok sorumlu davrandı.ama ikincisinde beni niye rahatsız ediyon der gibiydi.acizane nasihatım birde size jetski veya motor siklet i bilmediğiniz yerlerden kiralamayın günün sonunda size akla hayale gelmicek zorluklar çıkartabilir bazı art niyetli insanlar.

 2. Ottoman kardeş Toz kondurmamak değil benimki kendi düşüncelerimdir. gerçekten Tayland ın yeri bende bir başkadır. Yorumunda yazmış olduğun gibi benzer nahoş olaylar ile bende karşılaştım ama sakin bir şekilde ve usulüne göre hareket etmeye gayret gösterdiğim için olaylardan zarar görmeden sıyrılabildim. Zaten Thai insanı ona nasıl davranırsan o da sana o derecede davranır. Taylandda en önemli unsur dikkatli olup tedbiri elden bırakmamaktır.

  • Nasıl bakarsan onu görürsün. Amacın ve niyetin belli ise zaten o doğrultuda gidersin. Tayland walking street ten ibaret değildir. Taylanda gidiyorum dediğinde insanların yüzünde bıyık altı gülümseme oluşuyor. Bunlar tamamen ön yargı. Köylerine kadar giden biri olarak söylüyorum. Ki 7/24 stand by şoförlü aracımda vardı gezilerimde.. Yani en üst düzey mekanlarda da takıldım. Demem o ki sen walking street e gidip kendimi brad pitt gibi hissedicem diyorsan kabul ama 3-5 barda takılıp ben Taylandı biliyorum diye forum sitelerinde yorum yazanlara kulaklarınızı kapatın. Gidin yerinde görün deneyimleyin. Normalde asla yorum yapmam sayfalara , arkadaşın bakış açısını beğendiğim için teşekkür etmek istedim. Tayland’ın seks turizmi olarak bilinmesinin sebebi 1km lik bir cadde. Amacınız o ise , bütün ülkeyi o gözle görürsünüz ve sizin için her yer potansiyel seks mekanıdır zaten. Bir restaurant sahibi anlatıyordu.Taylandlı çalışanı kültablasını yanlışlıkla düşürüp kırdığı için 30 defa özür dilemiş. Artık özür dilemesin diye işten atıcaktım diyordu. O insanlar kadar ne iş olursa olsun işini severek yapan bir millet daha yok. O yüzden her alanda size en iyi hizmeti en güler yüzlü hallerini sunmaya çalışırlar. Hepimiz biliyoruz bizim ülkemizde müşterilerin arkasından neler söylenir , az bahşiş versen cimri herif çok bahşiş versen görgüsüz . O ülkede böyle yaklaşımlar bulamazsınız. Çünkü kendinden önce o mekan , iş yeri için çalışır Tayland vatandaşları. Çok uzattım. Hepinize keyifli geziler. Son olarak ister multi milyoner ister sırt çantalı gezgin ol. Hangi ülkeye giderseniz gidin saygıda ve hoşgörüde asla eksik olmayın. Ülkemizi temsil ettiğinizi ve imajımızın çok çabuk yayıldığını unutmayın.

 3. Sevgili Poul
  Bu yazıyı akşam okuyup ilk yorumu yazacaktım fakat olmadı iyide olmuş sayın ottoman’ın yazısınıda okuyup yorum yazmak şans oldu evet ben seni tanımadan görmeden dost ve arkadaş olarak kabul etmemdeki yegane sebeblerden biridir sendeki bu alçak gönüllülük, harika ve gerçek bir taylant tanıtımı olmuş benim düşündüğüm taylant gecesi ayrı gündüzü ayrı taylantı benim gibi görmeyenlere sadece gecesi anlatıldı benim gibi düşünenler taylantın tüm doğasını havasını suyunu ve insanını kültürünüde merak ediyor evet bu konudada çok yazı okuduk çok masal dinledik bir çocuk gibi uyutulduk senin bakış açın bizi uykudan uyandırdı gerçekleri anlamamızı sağladı bunun için sana teşekkür ediyorum, sayın ottoman sizede teşekkür ederim bazı olayları net yazıp bizleri bilgilendirdiğiniz için diyorumki bu site ASYA REHBERİ büyüklere masal anlatılan bir yer değil doğru bilgi tanıtımın yapıldığı bir yer hep böyle kalın bizler size destek vermeye devam edeceğiz sonuna kadar hoşçakalın sağlıcakla kalın

 4. Değerli arkadaşlarım, bu nacizane fikirlerinizden dolayı teşekkürü borç bilir, bizim gibi gitme planları yapanlara ışık tuttuğunuz için. Taylandın güzellikleri yanı sıra tehlikelerinide her konuda ele almalıyız. almalıyızki insanımız daha dikkatli olup, gözü açılsın. Tekrar teşekkürler.

 5. Artema kardeş yapmış olduğun bu güzel yorum için teşekkür ederim. Evet misyon olarak benimsediğimiz yol da senin dediğin gibi gidecek olanlar ile o ülkeleri merak edenlere doğruyu ve gerçek bilgileri vermek yardım ederken de kendi yaşanmışlıklarımızdan örneklerle iyisi ve kötüsü ile yol yordam göstermektir kardeş.

  Süha kardeş seni de aramızda görmek güzel hoş geldin.

 6. selam kardeşler,ben yaşadıklarımı bire bir yazdım. eğer size bu bir anahtar olacaksa bu mutluluk bana yeter. poul kardeş seni ekleyemedim ama mesajın varsa atabilirsin cevap yazarım ….

 7. 4 martta beri tayland pattaya dayım bu güzel ülke için söylenen pek çok kötü şeyin aslında gerçek olmadığını bizzat yaşayarak görüyorum en basit örnek pis kokuyor demişlerdi belki yemekleri biraz ama etrafta beni rahatsız edecek bir koku yokki bu konuda burnum hassastır insanlar kibar ve yardımsever bariz örnek ülkemizde aynı kalitede oda hizmetlisiyle burdakilerin tavrı arasında dağlar denizler var bence odak noktası kendine nasıl davranilmasini istersen herkese öyle davran bu evrensel birkural ama burda karşılığı bir tık daha fazla Her çeşit insan kendince özgürce hareket ediyor başkalarının özgürlük alanına girmeden Hayır deyince ısrar edilmiyor ki bubile birseydir açlık mevzusuna gelince yok öyle birşey burda her damak zevkine uygun yerde var benim gibi aparatif hazırlamaya Bayılanlar için malzemede var hem meyve çok ucuz alın yiyin Velhasıl geldik gördük sevdik birde arkadaşlarım abilerim ülkemizi temsil ettiğimizi unutmadan hareket edelim bırakında 10000 km uzakta Türkler için iyi şeyler düşünen insanlar olsun.

 8. pluse kardeş sana şimdiden iyi eğlenceler dilerim ip adresinden Bangkok görünüyor su anda halen orda isen Khao San Road bölgelerinide gece yokla bir gayet memnun kalacağına eminim orda senin gibi bir sürü yabancı gezgin mevcuttur. herhangi bir danışacağın durum var ise seve seve elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız kardeş

 9. Eyvallah ustad olursa birsey danisirim eksik olmayın hep söylüyorum siz bu hizmeti vermeseniz belki hersey daha zor olacaktı eksik olmayın.

 10. Şu ana kadar okuduğum uzak ara en güzel Tayland yazısı eline yüreğine sağlık Polat abi. Bu kadar mı güzel anlatılır bu sevgi tam bir Poul usulü içten bir anlatım var. En azından ben kendimden o kadar çok şey buldum ki bu yazıda, ilk gittiğim sefer yaşadığım o ilk anlar geldi gözümün önüne. özellikle abi o sefalette yaşamalarına rağmen bu kadar mutlu ve en önemlisi etraflarına bu kadar mutluluk saçmaları en önemli nokta bana göre ve bu kadar içten ve samimi olduklarının kanıtı. insanlar zaten mutlu o kadar zorluklara rağmen. ilk seferimde o kızların yaşadığı ortamı, pattayanın, bangkokun ara sokaklarını ve Bangkok ta kanal turunda o gördüğüm derme çatma barakaları görüp ne hüzünlenmiş ve kafayı yemiştim ama bu kadar zorluğa rağmen o kızların ve insanların bizi mutlu etmek için ellerinden geleni büyük bir özveri içlerinde hiçbir kötülük olmaksızın yapmaya çalıştıklarını ve o samimi ve içtenliklerini görmek inanılmaz ve benim gördüklerimi senin de aynı şekilde tartman çok güzel abi. yazdığın gibi etrafta taylandla ilgili o kadar çok ve hepsi hurafe olan bilgi kirliliği var ki artık kimse gerçek yüzünü görmek istemiyor ve bu yalan dolan bilgilere inanıpta gelen apaçiler yüzünden ve yazdığın örneklerdeki gibi sorunsal ve şuursal tipler yüzünden gün geçtikçe oralar bozuluyor ve maalesef ne kadar hoşumuza gitmese de bizden soğuyorlar. en azından sitemiz bu yanlışları düzeltmede ve yalan yanlış bilgilerle oraya gidecek kişilere yardım etmede herkese ışık tutuyor da bizde iki kelime yazıp destekliyoruz. Buradan herkesin emeğine sağlık.

 11. Babaali kardeş yapmış olduğun yorum için teşekkür ederim arkadaşım bıraksa sayfalarca yazacaktım ama bırakmadı işte. Her zaman dediğimi yine söylüyorum yalan yanlış bilgi ile hareket etmek insana zorluklar ve telafisi mümkün olmayan olaylar ile karşılaşmasına sebep olabilir. Ben kişilik itibarı ile yanlış olduğunu gördüğüm birşeyi doğrudur diye söylemem bilmediğime bilmiyorum demek gerekir diye düşünüyorum kardeş. Siteye yollanan onlarca yazı makale var bir çoğu hikaye olarakta çok güzel ama içerisinde bahsedilen yerler vede verilen bilgiler yanlışlıklar içerdiğinden dolayı yayınlamadık. çoğu makale yollayan yeni ziyaretçilerimiz ise emaillerimize geri dönmediğinden onların da yazıları yayınlanmadı malesef. Sadece Ottoman kardeşimizin yazısı yayınlandı Oxygen tarafından. O yazının yayınlanması da yazarının referanslı olduğundan dolayı idi kardeş.
  Senin ve tüm ziyaretçilerin birbirimize yardımcı olması amacı ile kurduk sitemizi kardeş vede herkesten birbirine saygı dürüstlük çerçevesinde yardımcı olmalarını diliyoruz.
  Şu anda sitemiz son bir haftadır günlük 700 kişinin üstünde ziyaretçiye ulaşmaktadır. Hedefimiz ay sonuna kadar günlük 1000 ziyaretçiye ulaşmaktır. ardından Temayı tekrar düzenleyip yapılandıracağız şu anda arkadaşlarımız yeni tema ile uğraşmaktadırlar.Sayılar artıkça daha fazla makale ve hikayelerin gelecğiden dolayı daha fazla insana ulaşıp bilgi paylaşımı yapabileceğiz.
  Son söz olarakta seni tekrar aramızda gördüğümö için mutlu olduğumu belirtmek isterim babaali kardeş

 12. Abi sen yaz yeter ki uzun olsun biz hep severek okuruz biliyorsun. Sen nasıl taylandta yaşadıklarından sonra hayatında ve kişiliğinde hepimiz gibi olumlu yönde büyük gelişmeler oldu diye büyük açık yüreklilikle söyleyebiliyorsan, diğer yerlerde yazılan yalan yanlış bilgiler sayesinde ilk defa gidecek olanlar dediğin gibi telafisi olmayan belki de hayatlarını çok kötü yönde etkileyebilecek olaylar yaşayabilirler. Ben abi bırak yazıyı yorum yazarken bile kırk kere düşünüyorum acaba birisi yanlış anlar yapma dediğimiz şeyi yapar mı diye çünkü hayatımızda hiç tanımadığımız görmediğimiz kişilere elimizden geldiğince yardım etmeye, daha önce hiç gitmedikleri yerler hakkında en azından ufak tefek bilgi sahibi olsunlar diye yazıyoruz. bu laflar bir çok kişiye çok klişe veya basit gelebilir ama her zaman dediğim gibi vebal almak öyle kolay olmuyor abi o yüzden böyle elit bir site dediğin gibi günlük ziyaretçi sayısı git gide arttıkça da bir çok kişiye referans olacak ki zaten senin bu konularda ne kadar hassas olduğunu herkes bilir. bilmese de yalan dolan bir yazı yazan kişiye her zamanki gibi iki soru sorar, iki çift laf söylersin ne yapacağını şaşırır hemen andona bağlatırsın. geçmişte yaşananlar sabittir, hafızadadır bilen bilir :))
  Abi bende senin, Savaş ve Hasan abi vesilesiyle de aranızda olmaktan son derce mutluyum.
  Not: bu yazının da devamını bekliyoruz abi.

 13. Olması gerekende odur babaali kardeş. bilgi vee adres verirken özellikle dikkat edilmelidir. yönlendirme veya fikir yürütürken de dikkat etmeldir kardeş bence çünkü yazılanlardan elde etmeye çalıştığımız sadece yarımcı olabilmek ve yol yordam göstermektir. fakat yalan demeyim de hatalı bir fikir üstüne yönlendirme yapılması seninde dediğin gibi ilerde ne gibi sonuçlar ile kişilerin karşısına çıkacağını kimse bilemez kardeş. Ve bizim yapmaya çalıştığımız herşeyin önüne geçer set gibi.
  Bir örnek vereyim Babaali kardeş sana iki sene önceki ekitapın ardına kurulan sitede buna yazıma benzeyen tayland insanı diye bir yazı yazmıştım yazımda soi 8 deki bir barda amerikalı birinin tavırlarını ve isteyerek basması sonucu sol ayak başparmağımın tırnağının sökülmesi olayını yazmıştım orda bulunduğun barın adını da vermiştim yazımda neyse ordaki kızların beni eczahaneye götürmeleri bara her geldiğimde ilgilenmelerinden bahsetmiştim ama okuyucunun biri 2 ay önce soi 8 de idim dediğin yerde öyle bir bar yoktur yalan söyleyip atıyorsun diye yorum yazmıştı.adama birkaç kez kendimi anlatmaya çalıştım baktım olacak gibi değil özelden buna resimlerimden birini yolladım resimde ayağım sanddalyeye uzalı ve barın ismi yazıyordu. eleman bunu görünce siteye bir daha yorum yapmadı artık ama özür dedilemeyip açıklama bile yapmadı. Demem o ki kardeş bir şeyi görmemişsen gerçek değildir demek değildir. sırf o yüzden yazı yazanlara ulaşıp bazı yerleri sorup gerekli açıklamaları istiyoruz bizlerde.
  Ayrıca o olaydan sonra hemen hemen hiç bir yazımda mekan adresi belirtmedim kardeş Mixx ve İnsomania dışında.

 14. Poul üstad kendi duygularından oluşan bu güzel makale ile duygularını görüşlerini bizlerle paylaştığın ve bizlere bu siteyi kazandıran siz değerli üstadlara teşekkür ederim.
  Yazındaki duyguları gerçekçiliğ ive yanlışlara yaklaşımın gerçekten takdiri takdiri hak etmektedir.
  Kendi adıma bu yazının devamı olacak yazını bekleyeceğim.
  Ayrıca ottomanın yazılarının devamını da beklemekteyim

 15. polat abi dediklerine sonuna kadar katiliyorum . Uzun zamandir bende farkli platformlarda paylasim yapmiyorum . Nedenine gelince yukardaki linkteki resime bakarsaniz az cok anlasilir . Ben farkli bir platformda orda yasadaigini soyleyen ve kendini iyilik melegi olarak gosteren bir arkadasla ilgili yazinca tayfun isimli bir arkadas konuya dahil olup bana cevap vermisti… sanirim tayfun arkadas onun menajerlik gorevini ustlenmis olacakki yukardaki linkteki gibi bircok sitede yazilari var 😉 ben kanitlariyla birlikte biseyler yazarim dedigimde ise site yonetimi yazimi kapatti … ama olsun soylediklerimin her zaman arkasindayim . Bu sitedeki gibi herhangi bir kar amaci gutmeden insanlara yardimci olmaya calisan her olusumuda desteklerim . Bunu yapmamdaki en buyuk neden ise ben taylandda e kitap downloaddaki yazilarin sayesinde ve orada bir cok konuyu aydinlatmaniz sayesinde gittim . ( uzakdogulegend )

  • Uzakdoğulegent kardeş o işin reklamı adam 3-5 yolunu bulmaya çalışıyordur ama izlediği yol yanlış düzgün bir şekilde açıklama yapsa eminim hizmetini alanların sayısı artacaktır.
   Bizlerin misyonu değişik ülkekere giden gezgin ruhlu arkadaşları bir araya toplayıp bir platforumda gidecek olanlara yardımcı olmaktır. Dediğin gibi diğer sitelerden farkımız doğru bilgileri analiz edip gereken müdahaleleri yappıp gidecek olan arkadaşlarımızı olabildiğince yanlış yönlendirmelerden uzak tutmaktır. Bu da bir yerde gidecek olanların kişiliği ile ilgiligir.
   Örneğin geçtiğimiz hafta benim için tam bir işkence gibi idi hastahane koridorlarında koşturuyordum. Olaydan evel özelden pattayaya gidecek 3-4 kişinin sorularına cevap verip yardımcı olmaya çalışıyordum. Tam o telaşımın içinde adam mail ile bana ulaşamayınca acil bir durumda bana ulaşması için verdiğim tel numarama mesaj atıyor. Dikkatini çekerim acil bir durumda diye verdim. Mesaj ise aynen şöyle ”polat abi burdakiler çok çirkin valla sen bilirsin şöyle güzel ve ucuz karı nerden bulurum?” bu mesajı aldığımda ise doktor ile görüşme yapmayı bekliyordum. Şimdi bu şahısa ne cevap yazayımdı sinirden mosmor oldum mesajı okuduğumda inan.
   Bir diğer arkadaşımızda salı günü geri geldi dün de sitede yayınlanması için kendi izlenimlerini yolladı nasıl kendisine yardımcı olundu ise o da başkalarına yardımcı olmaya çalışıyor. Yani demek istediğim insanılar bir değildir kardeş o yüzden gerekene gerektiği gibi davran yeterlidir. Birde bu hafta gelecek arkadaşımız var onunda yaşadıklarını bizlerle paylaşmasını umuyorum.

 16. Abi yazının devamını yazacağım demiştin ne oldu ? yazdıkların ile Taylandı merak etmeye başladım. ne kadar you tube videosu varsa seyrettim dediğiniz kadar eğlenceli ve güzel yerler Fakat videolarda bulamayacağımız konuları siz tecrübeli abilerimizin yazdıkları yazılar sayesinde öğreniyoruz lütfen geciktirmeyin.

  • meraklı kardeş ismini sevdim. Bu aralar yazıp yayınlmayacağım en az ir hafta alır. diğer işlerim ve özel sebeplerden dolayı kardeş. ama en kısa zamanda senin ve babaali dostumun ricasını kırmayıp yayınlayacağım merak etme

 17. İşi gücü bırakıp buraya yerleşmek lazım çok güzel yer. Teşekkürler yazınız için çok güzel anlatmışsınız

 18. Valla kardeş inan birkaç kez ciddi bağlamda düşündüm hatta 2014 pattaya 2. gidişimde ev bil almak üzereydim ma kısmet değilmiş ki olmadı. Bazen kafam atıyor ne varsa satıp çekip gideyim diye ama bu seferde annem aklıma geliyor kadını nasıl geride bırakabilirim zaten. Böyle oluncada oturup hevesimi yatıştırmaya çalışıyorum.

 19. Poul abi sanki benim yaşadığım duyguları yazdın. Bu kadar mı içten ve dürüst bir şekilde sevgisini anlatabilir insan. Thailand halkını iyive gerçekten tanımış birisi olduğunu biliyorum. Siteyi takibe devam.

  • Teşekkür ederim Hawk kardeş. Evet Taylandı insanını gerçekten seviyorum senin de benzer duygular içerisinde olduğunu görüyorum. Zaten sana gitmeden önce demişitim değilmi kardeş 😀

 20. Sevgili Üstad ;

  Bende 2012 de ilk olmak üzere toplamda 3 kez Taylanda gitttim. Nasipse 4. sünü düşünüyorum. Bende neden Tayland sorusunu sürekli kendime soruyorum. Sen bunu şu cümlelerinle mükemmel şekilde açıklamışssın .

  “Özellikle sefalet içerisinde diye bahsettiğim ve ilk izlenimim üstüne hor görüp yadırgadığım kesimdeki insanların yüzlerindeki gülümsemeleri ile insana resmen yaşamın ne kadar değerli olduğunu, insanın ve insanlığın kıymetini açıklar nitelikte idi. Tayland ile tanışmadan önce birçok ülke ve şehirde bulunmuştum. Her kesimden zengininden yoksuluna kadar türlü insan ile karşılaşmıştım fakat bu ülkenin insanı diğer bulunduğum yerlerden çok farklı insanın içine işler nitelikte idi.”

  Açıkladığın gibi ; insanların yüzlerindeki o gülümseme ve bunun sizde uyandırdığı güven ve sıcaklık duygusu. Taylanda ve Thai insanına bu kadar ısınmamızın bağlanmamızın ana nedeni de bu olsa gerek.

  Diğer taraftan baktığımızda da kabul etmek gerekir ki gece hayatı da bizi oraya geken en önemli unsurlardan biri. Burda neden Tayland diye sorulduğunda ise yine senin güzel açıklamandan alıntı yapacağım .

  “Çalışan kızlar ile yaptığım sohbetler ve konuşmalar sırasında fark ettiğim ilk şey bu işi yapan bir insan nasıl bu kadar içten ve doğal olabilirdi. İlk başta diğer ülkelerdeki bayanlar gibi görünmelerine rağmen onların yapmacık davrandıklarını hemen kolayca anlaşılıyordu. Fakat Taylandlı kızlar onların aksine daha içten sahiplenici cana yakın davranışlar sergilemekte idiler. Bunu yaparken herhangi bir mecburiyetleri ve de zorunlulukları olmamasına rağmen içtenlikle doğal bir şekilde yapıyorlardı.”

  İşte bu samimiyet ,içtenlik , sıcaklık Thai bayanının zirveye koyuyor. Sözüm ona evlinin eşinden , bekarın sevgilisinden burada göremeyeceği ilgiyi orada görüyor olması insan nefsine hoş geliyor. Bu ilgi gerçekten yapmacık değil. Şöyle ki benim bu 3 sene içinde tanıştığım yada beraber olduğum kişilerle hala konuşuyorum. Sabah uyandığımda telefonunda onlardan gelen ” Nasılsın” ” Ne yapıyorsun” yazısını görmek ayrı bir mutluluk. Ben orda olmamama rağmen iletişim içinde olmamız bu sıcaklığın yapmacık olmadığını kanıtlar nitelikte.
  Bu yazıyı da okuduktan sonra Neden Tayland soruma çok daha net cevap bulabiliyorum artık. Klavyene sağlık Üstad POUL .

  • nightmare45 kardeş yapmış olduğun yorum içim teşekkür ederim.
   İnan ki benim için Taylandın yeri başkadır. Gerek Pattaya gerek Bangkok gerekse Chiang Mai ve de diğer yerlerini güzel kılan Thai halkının güzellikleridir. Evet çoğu kimse gecehayatı için gidiyor. Bir çoğu ise Taylandın güzelliklerine varamadan geri dönüyor malesef. Seninde belirtiğin gibi Taylandı gerçek anlamda tanıyanlar Taylandı koşulsuz bir şekilde sevmeye başlıyor.
   Temennim odur ki ülkemiziden giden arkadaşlarımızda bu güzelliklerin farkına varsınlar. Gecehayatı da önemli sonuçta gezmeye tatil yapmaya gidiliyor eğlenmek herkesin hakkıdır. Sadece demek istiyorum ki gecehayatının dışındaki güzellikleri görsünler Thai insanı ile kaynaşsınlar o zaman unutulmaz bir tatil yaşayacaklarına inanıyorum. geri döndüklerinde de Taylandı akıllarından en önemlisi kalplerinden çıkaramayacaklardır..

 21. thomas taw kardeş yazmış olduğum kendime ait Tayland sevgimi ve Tayland hakkındaki kişisel düşüncelerimi beğenip yorum yaptığın için teşekkür ederim.

 22. Arkadaşlar merhaba, sitede yeniyim… tayland ile ilgili her makaleyi okuyorum ve inşallah, kısa zamanda oraları görebilmenin hayalini kuruyorum… anladığım kadarıyla POUL oraların en tecrübelisi tüm yazılarını okudum ve etkilendim… ancak benim bir iki sorum olacak. belki de site içerisinde bununla ilgili yazılar vardır ama ben görememişimdir… ilk defa gitçek kişiler açısından kalıncak otel yada gezilcek yerlerden ziyade, ilk olarak evraklar ve gerekli belgeler açısından beni bilgilendirebilcek bi arkadaşımız olursa gerçekten minnettar olurum.

  örneğin gitmeden önce otel ayarlamazsak ülkeye girişte sıkıntı çıkar mı ?
  sigortasız bir kişi oraya gidebilir mi ?
  dönüş biletini önceden kesmemiz zorunlu mudur ?
  ülkeye girişte ne gibi sorular sorulur ?

  yani ilk gidecek kişiler neleri yapmak zorundadır.. bir arkadaş yardımcı olursa gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

 23. Jandarma kardeş sorunu dün gece gördüm ama cevap yazmaya zamanım olmadı kusura bakma ancak şimdi vakit bulabildim.
  Pasaportunun süresinin ülkeden ayrılacağın tarih baz alınıp 6 aydan fazala olması. Boş sayfasının olması ve yıpranmış olmaması yeterlidir. Uçakta verilen forma ise gitmeden kalacağın bölgedeki bir otelin adını tam olarak yazarsın geliş amacınıda tatil diye belirtirsin kapıda vizeni alır girersin sorunsuzca.
  Ben her gidişimde otel ayarlamadan gidiyorum. Uçakta verilen forma sadece aklımdaki oteli yazıp geliş amacımı da tatil diye belirtiyordum. Sadece 2014 yılındaki 2. ve 3. gidişimde iş için diye belirtmiştim o kadar.
  Şimdi kardeş sigortasız derken seyhat sigortasını kastediyorsan sorulan ve gerekli olan bir şey değil. Daha doğrusu bana hiç sorulmadı.
  Dönüş bileti zorunlu değil ama ülkeden çıkışını belgelemen gereklidir. Bunuda ya Türkiye dönüş biletin ile yada gideceğin başka bir ülke için gerekli uçak bileti ve ya başka seyhat biletin olmalıdır. Çünkü son yıllarda Tayland’da olan olaylar neticesinde ek önlemler uygulanmaya hatta 3 girişli ön vize almak dahi çok zorlanmış durumda. yani ülkede kalıcı lmayacağını belgelemen gereklidir.
  Ülkeye girişte pek soru yok kardeş sen karşındakini kıllandırmadıktan sonra yada yanında fazla sigara alkol getirmediğin taktirde 30 günlük turist vizesini alırsın.
  Şimdi kardeş kusura bakma niyetini anlamadığım için yazma ihtiyacı hissettim. Dönüş biletin yoksa ortda kalmaya niyetliysen çok büyük yanlış yaparsın. Çünkü orda kaçak çalışsan bile orda oturma izni çalışma izni almadan yaşasan bile en ufak bir proplemde başın ağrır göçmenlikbürosu geriye dönük günler için senden para talep edip sonucu olarak ta hapis yatma durumun doğabilir. Ha kalacağın yer bir arkadaşının yanı ise ve Tayland vatandaşı ise onuda verilen formda istersen belirtirsin. Ama kalıcı olarak gitmek için turist vizesi ile girip kalacağım diyorsan tavsiye etmem onun ayrı fve farklı yolları vardır. Zaten çoğu yabancı o yollarla Tayland’da kalıyorlar.

 24. öncelikle ilgi ve alakan için gerçekten çok teşekkür ederim.. ihtiyacım olan her bilgiyi aldım…

  orada kalma gibi bir niyetim yok, sadece orayı çok beğenirsem belki tatilimi biraz uzatırım düşüncesiyle yazmıştım, yada tam tersi beğenmezsem düşündüğümden erken dönerim diye. kesin dönüş tarihli bi bilet almıyım diye düşünmüştüm ama neyse…
  ikinci konu ise ;
  aslında sigorta derken de buna yakın bi soruydu. oraya gidip kalan çok kişi oldugundan dolayı herhangi bir yerde çalıştığını, sigortanın belirli bi süredir yatıyo olmasını hesaba katarlar mı diye kafamda soru işareti takıldı… malum çoğu ülke istiyor bunu… çalışmadığım için sorun olur mu diye düşündüm 🙂

 25. Jandarma kardeş dönüş tarihi açık bilet ile bir çok kez Tayland’a giriş yaptım sorun çıkarılmadı ama son gidişlerimde dönüş tarihim keilmiş biletle gittim o yüzden son durum hakkında malumat veremem. Gerçi o dönemlerde de üç giriş haklı önceden vize alıp gidiyordum. Peşinen vize aldığım için sorun çıkartmamış olabilirler.

 26. Arkadaşlar uzun bir süre aranızda olmadım ve doğal olarak da sitede aksaklıklar oluştu. Değerli takipçilerimizden çok çok özür dilerim. Yokluğumda siteye emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

 27. Vay vay poul abim cokk cok cok mutlu oldum seni gordugume abi cok gecmis olsun abim kaza gecirmis oldugunu duyduk korkuttun abim bizi

 28. Abim ulasmaya calistim sana. Ulasamadim iyisindir insaallah.. Site tekrar ucusa geciyo millet SIKI tutunun poul kaptan geri dondu??

 29. poul abimizin ve büyüğümüzün aramıza dönüşünden dolayı çok mutluyum. site baya bir durgun geçti, yazar arkadaşlar ile iletişim sorunları nedeniyle irtibat kuramadık. poul abim yokluğundaki eksiklikleri ve sorunları umarım giderir ve site eski aktifliğine kavuşur.

 30. Ekim 6 da pattayadan 16 gün kalıp gelen biri olarak dünyada böyle bir yer olmadığını söyleyebilirim mesele zaten o iş değildi oraya sadece o iş için gidenler bence yanlış yapıyorlar gerçek insanı görmek isteyenler gitsinler 16 günde orada 9 adet kız gördüm hangi tek gecelik kız sabah siz açsınız diye size omlet pişirir 🙂 hangi kız sizi yağmurun altında 3 saat bekler mesele para da değil
  Yani herkese öneririm oraya gitmeyi ben fırsatını bulduğum ilk an ikinci ziyaretimi yapacam bu sefer daha tecrübeli bir şekilde geçeçek bakalım 🙂

 31. 2016 yılında tüm takipçilerimizin ve asyarehberi müdavimlerinin sevdiklerine ailesine sağlıklı, huzurlu, mutlu ve hayırlara vesile ile dolu bir yıl olması dileği ile hepinizin yeni yılı kutlu olsun.

 32. Sayın Poul, Babaali, Oxygen, Vartutre, Nightmare45 ve diğer değerli yazar üstadlarım;
  Öncelikle Ankaralı, 28 yaşında,baba mesleğini devam ettiren, iyi bir üniversitenin mezunu, ticaretle aktif olarak uğraşan ve AsyaRehberinde bulduğu tüm yazıları itina ile fincan fincan kahve eşliğinde sabahlara kadar okuyan bu kardeşiniz sizlere çok çok teşekkür ediyor. Ardından kendi hikayesini anlatmaya başlıyor.
  Tayland’a giden ve deneyimlerini,anlattıklarını dinlediğim sayısız arkadaşım abim eşim dostum vardır. Bu sitede yazılanları okuduktan sonra aslında anlatılanların birçoğunun safsata, boş laf, palavra olduğunu anladım. Yaşım genç olabilir, ancak kişinin anlatım tarzı kadar buradaki yazarların kalemlerindende gerçekliklerini ve yaşanmışlıklarını anlayabiliyorum. 2 yıl kadardır arkadaşlarımla hep uzakdoğu planları yapmışızdır. Ancak bu 2 yıl içinde tüm planlar ya lafta kalmıştır yada o arkadaşım işinden 12-15 gün izin alamamıştır, diğer arkadaşım evlilik yoluna girmiştir, kiminin maddi durumu o an için uygun değildir, kiminide kendime yol arkadaşı olarak görmemişimdir vs vs… Yazılarınızı okudukçada kendi kendime “yahu herkes yalnız tatile gidiyor ben neden gitmiyorum” dedim. Yazılarınız ve sizler sağ olunki; kendimce bir GAZ buldum. 1gece boyunca booking den otel aradım, pattayadan bütçeme ve keyfime uygun bir otel bulabildim ve hemen rezerve ettim. Uçak biletini skyscanner aracılığı ile qatar havayollarından aldım ve 19nisan gidiş-30 nisan dönüş şeklinde kendime bir pattaya tatil planı hazırladım. Bunların hepsi sizlerden aldığım bilgiler ışında kendime telkin ettiğim özgüven sayesinde oldu. Dönünce uzunca, detaylıca ve kendi tarzımca-kalemimce bir yazı hazırlayacağım. Ve değerli üstadlarım, bahsettiğim tarihlerde umarımki pattayada biriniz ile denk gelip en azından bir bira eşliğinde sohbet etmek isterim. Şimdilik bukadar. Saygılar ve Sevgiler..

 33. uzun uzun bir hevesle yazdığım yorumumun aynı saat içerisinde silinmesi çok enteresan. Acaba bir kusurummu oldu? Yada buraya yorum yazabilmek için özel bir durummu gerekiyor??

 34. Sevgili kardeşim yorumun silinmedi sadece onaylanması gerekiyordu az önce onayladım. Sana güzel bir tatil diliyorum. Dönüşünde de anılarını paylaşacağın güzel bir yazı bekliyoruz

 35. Sayın nightmare45, acaba bir cevap varmı diye makaleyi açıp göremeyince silindi sandım. Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. En uzunundan ve detaylısından bir yazım olacak.

 36. Poul üstad uzun zamandır siteyi ve sizi takip ediyorum acıklayıcı bilgileriniz icin size ve diger üstadlara bir tesekkürü borc bilirim 🙂 insallah bu sene plan yapıyorum o güzellikleri gidip görmek bize de nasip olacak halen takipteyim bilgi aclıgımı doyurmaya calısıyorum. Sizler gibi bende anılarımı paylasacagım günü sabırsızlıkla cekiyorum 🙂 saygılar sevgiler üstad.

 37. Tayland candır on numara harika bi ülkedir.Batılı turist kafası elinde harita ile gezilecek yer değildir.Yasamayan ne bilsin daha yola çıkmadan peynir ekmek zeytin düşünen ne bilsin ülkeyi insanlarını merak edeceğine ne yerim diye düşünen ne bilsin sanki milyonlarca turist acliktan ölüyor muş gibi.Fırsatınız varsa ön yargısız gidin mutlaka gidin görün yaşayın…

 38. İş nedeniyle Tayland’a birçok defa gittim. Ancak sadece Bangkok’ta kaldım. Başka bölgelerine gitme şansım olmadı. Tayland’da beni en çok çeken şey huzur. Gerçekten çok ama çok huzurlu hem de güvenli bir yer. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde bu kadar iyi masaj bulamazsınız.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*