Rio de Janeiro Karnavalı

Merhabalar bugün sizler için yabancı kaynaklardan edindiğim bilgilere göre Brezilyanın ve dünyanın en büyük festivalı olan rio de janeiro festivaldan bahsedeceğim. İngilizce’de brazilian carnival olarak geçer.

Bu festival bana göre renklerin ve özgürlüğün semboludur.Kimilerine göre bu festivalın üzerine yoktur. Brazilya ziyareti olanlar özellikle planlarını karnaval sırasına göre yaparlar. Bunla berabar rio’da asla unutamıyacakları günler geçirirler. Bütün latin kızlarının 5 gün boyunca çılganlar gibi samba dansı yapıp, eğlenecekleri bir etkinliktir. Bu süre boyunca sokaklarda yarı çıplak insanlar, bitmeyen partiler, büyüleyici dansçılar görebilirsiniz. Böyle bir ortamda uyku kimin aklına gelebilirki? Ayrıca bu etkinliğe çeşitli samba okulları katıplıp, içlerinden birinciyi seçmektedirler. Yaklaşık 5,000 katılımcıdan oluşup, dünyanın her yerinden turist ağırlamaktadır.

Brazilyadaki ftv’nin canlı olarak verdiği, bu festival ayrıca o gün ülkede en çok sesk yapılan gün olarak tarihe geçiyormuş.

Bu festival Lapa adı verilen bölgenin Marquês de Sapucaí Meydaninin her iki yanında bulunan. Sambadrome stadyumunda yoğun olarak gerçekleşmektedir.

Festival yaklaştıkca şehrin her yerinde karnaval kıyafetleri ile burun buruna gelebilirsiniz. Sizlerde bu karnaval kostumleri sokak satıcıları yada dükkanlardan satın alıp, içerisinde tüm hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

 

Her konuda yaptığımız gibi bu görsel şölenin şoku ile çalınabileceğini unutmamamız gereken eşyalarınız olduğunu unutmayın 🙂 Cep telefonunuzu, paranızı, fotoğraf makinenizi ve bilimun önemli eşylarınızı güvenli bir yere koyun.

Önemli bir notuda aktaralım. 5-6 Mart da ön hazırlıklara başlanacağı söyleniyor.

 

Kaynaklar;
The Carnival Beauties of São Paulo
http://www.visitriodejaneirobrasil.com/sambodromocarnivalriodejaneiroparadestadiumescolasambaschools.html
http://www.peopleorg.com/culture-autres-carnaval-rio-de-janeiro-EN.html

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Toplam 2 Yorum Var

  1. brezilyada binlerce samba okulu var. ve bu okulların futbol takımları gibi koyu taraftarları var. kazanan okul 100.000 amerikan dolarlık bir ödül kazanıyor. kıyafet satışı, fotograf cektirmek gibi yan gelirler hariç. tabii ki bu okulların en büyük geliri karnavalda giydikleri kıyafetler. her karnaval sonrası bu kıyafetler ortalama 100 amerikan dolarından başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

  2. Selam suha, çok farklı bir noktaya değindiğin için teşekkürler, senide aramızda görmekten memnun oldum. Daha aktif olarak katılıp bilgilerini bizimle paylaşmanı rica ediyorum 🙂

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*