Singapur’da 1 Hafta

2016 Ocak ayı için THY’dan biletlerimizi alıp planlarımızı yapmaya başladık. Gitmeden önce birçok araştırma yaptım. Ne kadar temiz, düzenli ve huzurlu bir ülke olduğuna dair birçok yazı okudum. Tatilim sonunda okuduklarımla aynı fikirdeydim. Bu arada araştırmaları hem İngilizce hem Türkçe yaparım. Malum bazı Türk arkadaşlarımızın tatil anlayışları farklı olduğu için farklı beklentilere girip hayal kırıklıkları yaşayabiliyorlar 🙂
Singapur, Endonezya ile Malezya arasına sıkışmış küçük bir şehir devletidir. Buna rağmen nüfusu neredeyse 6 milyondur. Singapur’da 4 adet resmi dil bulunmaktadır ve çok kompozit bir halkı vardır. Güçlü bir ekonomiye sahip olan Singapur’da yaşam standartları çok yüksektir.

Singapur tatiliniz için en az 1 hafta ayırmanızı tavsiye ederim. Bazı kişiler 3-4 gün yeter sıkılırsınız diyebilir. Lütfen bu kişilere kulak asmayınız. Yurt dışı tatilini bir gün Marina Sands Bay ‘de geçirip daha sonra sadece alışveriş yapan insanlardan değilseniz tabii ki. Biz her gün sabah kahvaltıdan sonra çıkıp akşam otelimize döndük biraz dinlendikten sonra tekrar yemek ve dolaşmak için tekrar dışarı çıktık. İnanın birkaç gün daha kalsak yapacak bir şeyler bulabilirdik rahatça.

Marina Sands Bay

Öncelikle şehir ulaşım sisteminden bahsetmek istiyorum. Taksi, metro, otobüs fiyatları diğer gelişmiş Asya ülkelerine göre gayet uygun. Otelinizin bulunduğu yere göre istediğinizi rahatça kullanabilirsiniz.  Biz Orchard yolu üzerindeki Hilton otelinde kalmıştık. Metro durağına yakın olduğu için genelde metroyu kullandık. Havalimanına gidiş gelişlerde taksiyi kullandık. Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 27 Singapur doları ödemiştik. Şunu da belirteyim, Singapur’da taksilerde gece tarifesi var. 00.00-06.00 arası taksimetre %50 fazla yazıyor. Ayrıca yoğun saatlerde taksi belli ana yolları kullanırsa onunda ekstra ücreti var. Yine de fiyatları makul. Ama mecbur kalmadıkça metroyu kullanmanızı tavsiye ederim.

Gelelim Singapur’da yapılması ve gidilmesi gereken yerlere.. Listenin başına Sentosa Adası‘nı ekliyorum. Burada çok rahat 3 gün geçirebilirsiniz ve her gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz. Adada 1 gününüzü direk Universal Studios‘a ayırmanızı tavsiye ediyorum. Mutlaka erken saatte gidiniz çok fazla yoğunluk olabiliyor. Bazı sıralarda 1-2 saat beklenebiliyor. Tabi ekstra para vererek hızlı geçiş satın alabilirsiniz.  http://www.singaporepass.com.sg/ Bu linkte Singapur’da yapabileceğiniz en meşhur turları görebilirsiniz. Ayrıca farklı paketler satın alıp sınırsız kullanım ya da 3’lü 5’li aktivite bileti alıp indirim sağlayabilirsiniz.

Sentosa Adası

Sentosa adası‘nda bulunan S.E.A. Aquarium gerçekten görmeye değer. Devasa akvaryumun içinde köpek balıklarının dalgıçlar tarafından beslendiğini izleyebilirsiniz.

Ayrıca Trick Eye Müzesi ve Aqua Parkı da güzel zaman geçirilebilecek güzel yerlerdir. Heyecan arayanlarda MegaZip’i deneyebilir. Gün batımı vakti yapmanızı tavsiye ederim.

Trick Eye Müzesi

Sentosa adası dışında yapılması gerekenlerin başında Singapore Flyer yeralmaktadır. Biniş saatinizi iyi ayarlayabilirseniz gün batımı vakti harika fotoğraflar çekebilirsiniz. En tepeye çıkması yaklaşık 15 dakika sürüyor diye hatırlıyorum.

Singapure Flyer

Tabi indikten sonra civarda çok güzel fotoğraf çekebileceğiniz spotlar mevcut. Eğer pro kamera kullanıyorsanız yanınızda mutlaka tripotunuzu götürmenizi tavsiye ederim. Ben fotoğraflarımı sony alfa6000 ile çekiyorum. Maalesef yanımda tripod olmadığı için çok güzel ışıkta çektiğim birçok fotoğrafım blur olduğu için silmek zorunda kaldım.

Fotoğraf çekimlerimize devam ederek deniz boyu biraz yürüdükten sonra hareketli bir açık yemek alanına denk geldik, burada yerel yemeklerle karnımızı doyurup, Singapur gecelerine aktık. Her gün ortalama 25 km. yürümekten gerçekten yorulmuştuk. Yanınızda mutlaka yürüyüş ayakkabısı götürün. Bu ülkenin tadını yürümeden çıkaramazsınız. Bu arada bütün metro istasyonları AVM’lere bağlı. Yani istasyona girmek için AVM’nin içini giriyorsunuz. İster istemez sağa sola bakıp geziyorsunuz.

Yapılması gereken güzel aktivitelerden biride Hayvanat Bahçesini ziyaret etmek. Ulaşım için metro+otobüs ya da taksi. Biz taksiye dönüşte binmiştik. Çünkü yol üstünde Outlet AVM’ye uğramıştık. Şehrin biraz dışına kalıyor ama oradan metro ile dönebiliyorsunuz. Hayvanat bahçesinde doğal ortam çok güzel. Hayvanlara mümkün olduğunca doğal bir ortam yaratılmaya çalışılmış. Hava gerçekten çok sıcak olduğu için yanınıza bol miktar su almanızı tavsiye ederim. Oradaki fiyatlar biraz yüksekti.

Fillerin şovu gerçekten izlemeye değerdi. Girişte tanıtım broşürünü alırsanız, şov saatlerini görebilirsiniz. Çeşitli animasyonlu şovlar mevcut.

Ayrıca Gardens by the bay flower dome gerçekten görülmeye değer bir güzellik. Maalesef biz son güne saklamıştık fakat çok yorgun düştüğümüz için gidememiştik. Dome lara giriş fiyatını pahalı bulursanız çevresinde gezilecek fotoğrafını çekebileceğiniz çok güzel doğal alanlarda mevcut. Ayrıca Singapur’da bulunan orkid bahçesi de görülmeye değer muazzam bir yer, giriş ücreti de gayet makul. Yanılmıyorsam 5$ (Singapur doları) idi.

Gardens by the bay flower dome

Bunların dışında China Town ve Little India gezdik. Little India’yı gezerken festivala denk geldik. Ayrıca güzel bir curry yemeği yiyebilirsiniz gezdikten sonra.

China Town ise daha büyük ve daha eğlenceliydi. Eğer alışveriş yapacaksanız pazarlığınızı sıkı tutun. Bazen 3 katı fiyat çekebiliyorlar. Piyasa fiyatını bilmediğiniz özellikle elektronik hiçbir şey almanızı tavsiye etmem. Alacaksanız da AVM’ler de bulunan yerlere gidin derim. Konusu açılmışken Iphone fiyatları baya uygundu ben oradan almıştım.

Yemek konusundan bahsedecek olursak, her mutfaktan restoranlar mevcut. Gayet güzel ve lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Bunların dışında Singapur’un sokak yemek alanları (food center) meşhurdur. Uygun fiyatlara çok lezzeti yemekler yiyebilirsiniz. Biz hala Hong Kong usulü yengeç etli noodle un tadını unutamıyoruz.

Marina By Sands in infinity

Şunu da belirtmek isterim bu arada, Meşhur Marina By Sands in infinity havuzunu kullanmak için konaklamak şartmış. Onun dışında sadece barını kullanabiliyormuşsunuz. Otelin fiyatı çok yüksek olduğu için biz kalmadık.
Elimden geldiğince Singapur’la ilgili bilgilendirmeye çalıştım. Gitmeyi düşünenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Biz 1 hafta burada kaldıktan sonra Phuket‘e gitmiştik. Eğer 2 ülke gezmeyi düşünüyorsanız. Önce İlk gideceğiniz yere gidin sonra Singapur’a. Çünkü her şeyi burayla kıyaslayıp tatilinizden zevk alamama durumu var. 🙂

Singapur’da 1 Hafta adlı yazıyı yazan Sn. Emrah beye tüm Asya Rehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

About Asya Rehberi 21 Articles
Asya ülkelerini, kültürünü, tarihini, yemeklerini, gece hayatını seven takipçilerimiz tarafından gezi günlüklerinin paylaşıldığı kapsamlı bir portal olma yolunda ilerliyoruz.

Toplam 2 Yorum Var

  1. bilgilendirmeleriniz için teşekküler..teşvik edici ve faydalı oldu.Senede en az iki seyehat yaptığım uzak daoğu planlarıma singapuru da eklemeyi düşünmekteyim en son kasım ayında yaptığım pattaya gezi anılarımıda en yakın sürede bu platformda paylaşıcağım.
    saygılarımla..

  2. Singapur’da bende 2 defa bulundum. Marina Bay bölgesi özellikle akşam gerçekten görülmeye değer. Sentosa island çok eğlenceli bütün gününüzü sıkıladan geçirip doyasıya aktivitelerde bulunup eğlenebileceğiniz bir yer. Fakat çok para harcarsınız su gibi gidiyor çünkü. Ulaşımı cable car ile yapın. yolculuk boyunca güzel bir manzara oluyor. Akşamları için Clark Quay oturup zaman geçireceğiniz bir bölge.Devasa binaları ve temizliği düzeniyle görmeye değer bir ülke

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*