Avrupa birliği vize muafiyeti

AB, Türkiye’yle vize muafiyeti karşılığında isteklerinin çıtasını yükseltti. AB ülkeleri vize muafiyeti konusunda verdikleri sözden dönmek için bahane arıyorlar. “İpe un seriyorlar”. Türkiye’nin önüne konan son raporda, terör örgütü PKK’nın muhatap alınması, terör örgütleri listesinden çıkarılması, sözde soykırım iddialarının tanınması, Türkiye’nin Kıbrıs’tan askerini çekmesi, Maraş’ı BM’ye devretmesi isteniyor. Adını koyalım: AB, Türkiye’den Kıbrıs sorununun çözümü için çabalamasını isterken, Türkiye’nin havaalanı ve limanlarını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hava ve deniz araçlarına açmasını istiyor. Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla ve tüm adayı temsilen tanımasını talep ediyor. Emperyalizm; Kıbrıs, Ege, Kürt meselesi, açılım, soykırım iddiaları gibi konu başlıklarını, aynı paket programın parçaları olarak görüyor.
Suriyeli sığınmacılar ve kaçak göçmenlerin yaşadığı dramın da bir kez daha ortaya koyduğu gibi, Yunanistan ile Türkiye arasında Ege Denizi’ndeki sınır, Türkiye ile AB’nin sınırı olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin; karasuları, kıta sahanlığı gibi Yunanistan’la sorun yaşadığı konularda ödün vermesi isteniyor. Karşısında yalnız, dışlanmış, kuşatılmış bir Türkiye, Kıbrıs’ta Annan Planı’nda görüldüğü üzere, ödün vermeye hazır bir hükümet gören Yunanistan, fırsatı değerlendiriyor. Türkiye’ye daha çok baskı yapılmasını istiyor. Devletler hukukuna göre; karasularını 12 mile çıkarmanın çok kolay olmadığını bildiğinden, bu tezini her zamanki gibi dillendirip, talep çıtasını yükseğe koyuyor. Bu sayede mümkün olduğunca çok ödün koparmaya çalışıyor. Öncelikle kıta sahanlığını genişletmenin, sonra da eğer başarabilirse karasularını kıta sahanlığına göre belirlemenin yollarını arıyor.
 
image

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

1 Yorum

  1. bu düpedüz Türkiyeye vize muafiyetini unutun demektir!çünkü yukarıda sayılı hiç bir maddeyi Türk hükümeti kabul etmez zaten hiç bir Türk vatandaşı bu isteklerin teklif edildiği an direk hadi bana eyvallah deyip reddetmesi gerekir!bu konulardada düşünmeye dahi saçmalıktır!Türk hükümetinin izlemesi gereken nokta bellidir!eyvallah deyip suriyeli mültecilerle AByi başbaşa bırakması gerekir!!!!o zaman götlerini tuta yine Türkiyeye yanaşıcaklardır!

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*