Öğrencilere Ücretsiz Pasaport

Öğrencilere Ücretsiz Pasaport

Öğrencilere müjde, harç parası vermeden pasaport alma hakları olduğunu bir çoğu bilmiyordur. (Pasaport kanunu 15. maddesi)
Sadece defter kalem parası 85 lira ödeyerek 2 yıllık pasaport sahibi olabilirsiniz.

1. Adım

Okulunuzun, öğrenci işlerine başvurarak harçsız pasaport çıkartmak istediğinizi söylüyorsunuz. Buna uygun size dilekçe veriyorlar,  yada dilekçe yazmanızı istiyorlar. Dikkat etmeniz gereken husus bu dilekçede belirtilen yurt dışına çıkma sebebiniz.  ( kültürel, spor, konferans gibi)  bunlardan birini seçtikten sonra dekan  yada okul sektreterinizin bunu onaylamasını bekliyeceksiniz. (Turistlik olunca bazı dekanlar imzalamıyor.)

2- Adım

Okulunuzun ilgili bölümünden dilekçenizi, onaylatıp aldıktan sonra alıp vergi dairesine götürüp orada onaya sunuyorsunuz. (Kısa bir sürede işlem bitiyor)

3 – Adım

Herhangi bir bankaya gidip pasaport defter parası yatırıyorsunuz. ( 80-90 TL )

4- Adım

Bundan sonra işlemler normal pasaport başvurusu gibi, elinizdeki onaylı belge, 2 fotoğraf, kimlik ve makbuz ile en yakın karakoldan işlem yapabilirsiniz.

5-6 gün sonra adresinize yada belirttiğiniz . PTT şubesine pasaportunuz geliyor.

Böylece aşağıdaki tabloya göre harç parası cebe kalmış oluyor, gideceğiniz yerde o parayı bir güzel yersiniz 🙂

Screenshot_1

 

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır?

Detaylı bilgi için;
About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*