BİLİMİN TAÇLI HÜKÜMDARI: TAYLAND KRALI

O, 1946 yılında 19 yaşında tahta çıktı. 70 yıl süren hükümdarlığıyla dünya modern tarihinin en uzun süre tahtta kalan kral unvanına sahip oldu.

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej… 5 Aralık 1927’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Cambridge, Massachusetts’de dünyaya geldi.

Halkı tarafından ruhani lider olarak görülen Kral Adulyadej siyasete mesafeli kalmayı tercih ederek zamanını bilim, teknoloji, eğitim ve sanatın gelişmesine adadı.

Ülkesinde uyuşturucuyla mücadele konusunda önemli adımlar atan Kral kısa sürede halkın güvenini ve sevgisini kazandı. Tayland’ta Haziran ayının son haftasında kutlanan babalar günü Kral’ın doğum günü olan 5 Aralık’ta kutlanmaya başlandı.

Bilim alanında yapay yağmur ve hava filtreleri gibi çok sayıda patenti bulunan Kral, müzik ve resme de ilgisinin yanı sıra hava fotoğrafçılığıyla da ilgilendi.

Taylandlılar 2006’da kralın tahttaki 60. yılını Kralın rengini temsil eden sarı kıyafetler giyerek Kraliyet Sarayı önünde kutladı.

Kral yaşlandıkça hükümdarlığı siyasi krizlerle çalkalandı.

2006’da bir yıl süren siyasi karmaşa ve yolsuzluk iddiaları sonucu, Tayland silahlı kuvvetleri Başbakan Taksin Şinavatra’yı darbeyle görevinden uzaklaştırdı. Anayasa’yı yürürlükten kaldıran ordu, Taksin’i devre dışı bırakarak siyasi reform sözü verdi.

Protestolar ve siyasi gerginlikler 2010 yılında tavan yaptı…

Ülkede yönetimdeki iktidar taraftarı sarı gömlekliler ve eski Başbakan yanlıları kırmızı gömlekliler olmak üzere iki karşıt kesim çatışmaya başladı. Kırmızı gömlekliler ordu tarafından şiddet eylemlerine maruz kaldı.

Protesto gösterilerinden bir kaç ay sonra kraliyet kararnamesiyle parlamento feshedilerek, yeni seçimlerin düzenlenmesi sağladı. Ve seçimler muhalefetin zaferiyle sonuçlandı.

Tayland Kralı 2014’te yapılan askeri darbe yapan orduya kraliyet onayı verdi.
Darbeci General Prayut Chan-Ocha’n da ülkeyi yönetmesi için resmi olarak atanmıştı. Ancak verdiği onayla darbeye meşruluk kazandıran Kral Adulyadej atama törenine katılmamıştı..

2012 yılında Obama gibi dünya liderleriyle görüşmeler yapan Kral’ın sağlık durumu gün geçtikçe kötüye gitti.
Nefes darlığı ve kalp hastalığından şikayetçi lider ekranlarda daha az görünmeye başladı. Hükümdarlığının 70. yıl kutlamalarına dahi katılamadı.

Siyasi açıdan parçalanan Tayland’ta Kral’ın yerine kimin geleceğiyse hassas konular arasında yer alıyor. Anayasal açıdan Kralın önemli yetkileri bulunmasa da Tayland halkını bir araya getirebilecek tek lider olarak görülüyor.

Yerine gelecek olansa halkın yanında büyük bir popülariteye sahip olmayan fakat annesi ve ordu tarafından desteklenen eski pilot oğlu prens Maha Vajiralongkorn.

Halkın büyük bir kesimiyse Kralın hükümdarlığını kızı Sirindhorn’un hak ettiğini düşünüyor..

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Toplam 4 Yorum Var

  1. #Bangkok’un gece hayati denilence akla gelebilecek yerlerden Khao San caddesinde bu aksam isyerleri acik hizmet etmeye devam ediyor. Mekanlarda muzik calinmiyor. Disco ve bar gibi mekanlar 30 gun boyunca isyerlerinin kapali olacagini belirtti.

  2. oxygen selamlar
    buradanda daha once belırttıgım uzere 14 unde olan ucusumu 16 sına almıstım 🙁 buyuk heyecanla ucusumu beklerken tum planlar yapılmıs oteller ayırtılmıs arac kıralanmıs ken son dakıkada napacagımı sasırmıs vazıyetteyım gıtsemmı kalsammı ama bileti bir defa degıstırdıkten sonra ıkıncıye degıstırmek pek ıstemıyorum atlayıp gıdecegız bakalım .gorustugum bazı mekanlar var yaklasık yarım saat kadar oncesıne kadar pekcok mekanla yazıstım bazısı 19 una kadar kapalı oldugunu bazısı 16 sında acılacagını bazısıda yarından ıtıbaren acılacagını belırtıyor bakıp gorecegız eger tamamen kapalı ısede atlayıp erken gerı donecegız yada orada kamboçyaya dogru gecıs yapacagız bakalım kısmet artık gelısmelerı buradan yazacagım herkese ıyı eglenceler

  3. selam dostum, planların suya düşmesin gitmelisin bence, dediğin gibi kamboçya iyi bir tercih olabilir hem değişiklik olur. oradaki ortama göre rotanı oraya yönelt derim.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*