Kamboçya’da Bir Türk

Öncelikle herkese merhabalar, kendimi tanıtarak başlayayım. Bendeniz Pluse,sitenin sıkı bir takipçisi ve Tayland sever bir kardeşinizim. Şimdi sorabilirsiniz madem öyle bu Kamboçya ne? İzah edeyim daha önce yani Türkiye de yaşarken taylandı 5 kez ziyaret ettim son yıllarda her yıl geldim sevdimde ve bilirsiniz fazla sayıda ziyaretten sonra artık Türkiye’ye dönmek ve oradaki yaşam size bir anda ben burada neden yaşıyorum hissi vermeye başlar ve ufaktan, kıyıdan köşeden Tayland da ne yapabilirim bütçem ölçüsünde araştırdım ve ne yazık ki benim paramla olacak iş değildi Tayland da bunu çok kısa sürede çözüyorsunuz diğer husus yabancılara karşı takınılan tavır çok kötü vesaire derken alternatif yerler aradım ve Kamboçyayı buldum, beni ilk başta açık söyleyeyim cezbeden tek yanı Taylanda yakın olmasıydı sonra derinleştikçe hayatın kısmen ucuz olması, burada parantez açmak istiyorum buralara gelmeyi düşünen arkadaşlar için ucuzdan kastımız nedir? Yeme içme bir kere bunlar pahalı marketler içindeki her ürün pahalı ben kıyaslamayı taylandla yapıyorum bunun dışında hemen her ürün ithal Kamboçya’da ve pahalı buranın halkı ne yazık ki üretmeyi pek sevmiyor, çok tembel insanlar ben Siem Reap’te yaşıyorum burası turist bölgesi normal diyebilirsiniz öyle değil.

14203560_10209243317252949_1239992915_o

İşte burada 2 fiyat endeksi var biri turiste biride kamboçyalıya göz göre göre kazıklanıyorsunuz anlayacağınız velhasıl Türkiye’deki hayat standardım burada olsa diyorsanız burası pahalı çünkü üretim yok, herşey ithal ve siz Kamboçyalı değilsiniz..

Peki ucuz olan şeyler yokmu vardır, elbet kiralar mesela ucuzdur havuzlu güzel bir stüdyo daire 300 tl bulabilirsiniz. hatta yerine göre daha ucuzda olabilir. Gece hayatı seviyorsanız bunun içindeki her dönem taylanda göre ucuz içki,kadın vesaire yine otel fiyatları tayland ile aynı her bütçeye göre bir şeyler var. Ben bu kıyaslamayı Siem Reape göre yapıyorum. Burada yaşadığım için. Zor ama kamboçyada üretilen birşeyler bulursanız bunlar genellikle ucuz olur, tabi biz her halükarda pahalı alıyoruz,bunu unutmamalıyız çünkü kamboçyalı değiliz. Şimdilik bu parantezi kapatıyorum.İlerleyen kısımlarda böyle bilgiler vereceğim.En son hayat kısmen ucuz demiştik sonra insanları fakir bir halk olmalarına rağmen güleryüzlüler o taylanda beklediğiniz ama artık bulamadığınız hoşgörü ve güleryüzlülük burada hale mevcut ben her ay taylanda gider kalırım ve sizi temin ederim çok farklı taylandıların artık yabancılara ihtiyaçları olmadığını anladılar sanırım en ufak kusurunuz kullanılmakta ve turist olmanız umuarlarında değil bariz ırkçılıkta var sanki artık malezyaya benzemeye başladı bu konuda tabi bunlar benim kişisel görüşümdür. Kamboçyada hayat Siem Reap’ta diyelim biz turiste yönelik her şey ama herşeyi merkezinde turist var o yüzden insanlar biraz minnetarlık biraz mecburiyet hoşgörülü ve nazik. Tabi vize kolaylığıda etken oldu buna da turist vizesi almakta diğer vizeleri almakta çok kolay Turist vizesi 30$,iş ve çalışma vizeleri 35-40$ aylık olarak alınabiliyor sonra bunları Siem Reap veya neredeyseniz oradaki acentalar aracılığıyla uzatabilirsiniz. 6 Aylık çalışma vizesini sanırım en son 170$ dı acentaya veriyorsunuz 5 gün sonra gidip alıyorsunuz.

14215424_10209243314932891_412797238_o

Turist vizesini ise 4B otobüslerle sınıra gidip almak mümkün herhangi bir sınırda alabilir ben Taylanda gidiyorum hepte Papeti kullandım. Kamboçya tarafında hiç sorun olmuyor işlemler kısa birşeye baktıklarıda yok yani ekşi yoğurt yemediyseniz hiç sıkıntı yok tayland tarafında ise yine sıkıntı yok eksi yoğurt yemediyseniz sadece Türk pasaportlarına form doldurtup nerede, ne kadar kalacağınızı belki ne kadar paranız olduğunu neden geldiğinizi soruyorlar geçiyorsunuz sıkıntı denilen budur ben yanlış birşey yapmadığımı bildiğimden sorun yaşamadan ve sorunda çıkartmadan söylenenleri yapıp geçiyorum size tavsiyemde budur. Son cümle olarak bu konuda şunu söylemek istiyorum biz bu ülkelerde misafiriz ev sahibinin kurallarını sorgulamaktansa onlara uyum sağlamak gereklidir bence bu herşeyi kolaylaştırıyor. Evet artık vizemiz var peki ne yapabiliriz burada tatil için geldiyseniz alternatif çok bununla ilgili yazıda çok çok ayrıntıya girmiyeceğim çoğu turist burada ya kalır yaşar, yada 2 gün kalır Angkor Wat gezer ve gider çok güzel bir ülke olmasına rağmen kamboçyanın şansızlığı etrafındaki ülkelerinde güzel olmasıdır. Bu yüzden insanlar ayırıcı tek özelliği olan Angkor watı gezeler ve giderler, emin olun Angkor Wat’i ne kadar övseniz anlatsanız yinede güzelliğini tarif edemezsiniz burayı görmemek bu güzellikten mahrum kalmak insanın kendine yapmaması gereken bir zulümdur.

cambodia-angkor-wat-1500x850__3_

 

Gelelim buraya çalışma konusunda diyeceklerime bir kere işçi olarak çalışmayı unutun Türkiye standartlarının çok altında ha 150-200$ bana yeter diyorsanız buna bir sözüm yok uzatmıyorum çünkü inanın konuşmaya değmez işçi olarak veya olmak için Kamboçya’ya gelmeyin nokta. Burada iş yapabilmek kolay Siem Reap için konuşuyorum basit işlerle kendimize bakacak parayı kazanırsınız burada yaklaşık 50 kişilik Türk popülasyonu var bunlar içinde yemek işi yapan,emlak işi yapan, otel işletmeciliği yapanlar var. Çok ayrıntıya girmeyeceğim çünkü ben kimseye de alarm vermek istemiyorum araştırın ve mutlaka gidip karar vermeden önce bir ay yaşayın ortamı görün. Ne dedik küçük çaplı işler burada kolay ve ucuz maliyeti büyük çaplı yatırım için devlet bir kere çok davetkar yabancı sermaye gelsin de ne isterse tamam kafasındalar yine söylemek isterim öyle süper fikirlere de ihtiyaç yok buradaki en büyük eksiklik profesyonel iş yapmak yok iş konusunda her alanda 30 yıl gerideler taklitçi olun ama profesyonel olarak iş yapın herşey mümkündür. Bununla beraber kamboçyalılarında iş konusunda taklitçi olduğunu unutmayın tutan bir işinizin kopyalarının etrafta türemesine hazırlıklı olun. Yine burada tüm Güneydoğu Asya’da olan bir sorun bu personelden çok performans beklemeyin veyahut iyi seçin misalen burada personel işe gelmez ve bunu size haber vermeyi bile gerek duymaz siz ertesi gün sorduğunuzda gayet normal bir şekilde sebebini söyler ve hatta neden soruyorsunuz diye şaşkın şaşkın bakar. Sizde şaşarsınız.

Peki hayat nasıl akar burada havalardan başlayalım Çok sıcak bir kere tayland bile buraya göre serin yinede şehir bizim anadolu şehirleri ayarında yani köy değil ama bir kaç sokak arkada medeniyetin uğramadığı yerlerde olabiliyor böyle tezatların ülkesi burası zengin çok zengin fakir çok fakir bu ülkelerin kaderidir bu orta sınıf diye birşey yok anlayacağınız gündüz vakti tapınağa falan gitmiyorsanız ve bir işiniz yoksa çok alternatifiniz yok
evde akşamı beklersiniz ve yahut havuza gidersiniz hepsi bu tabi evde klima vs çok kullanmayın burada elektirik çok pahalı KW fiyatı 0.25$ su ucuz hatta çok ucuz,internet makul fiyat ve kablo tv paralı peki akşam ne yaparsınız tekrar hatırlatıyorum ben Siem Reapte yaşıyorum yemek için işin illa türk yemeği diyorsanız üzgünüm çok alternatifiniz yok ya kendiniz yapacaksınız yada 1 adet Türk lokantası var ona gideceksiniz ben denedim fena değildi ama pahalı bunu belirtmekte fayda var,yine dönerciler de var Pub Strette inanın ben Türkiyede döner yiyemezdim bu adamın dönerini yiyorum Sahipleri Türk ve dönerde çok iyiler tavsiye ediyorum bunun dışında KFC,burger king gibi markalar var burada, khmer restorantları pizzacılar falan var aç kalmazsınız.

Pub-Street-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ama pahalı unutmayın burada her şey ithal ve turist olduğumuz daha doğru tabirle yabancı olduğunuz için en başta kazıklanıyorsunuz zaten. Gelelim gece hayatına ne demiştik fiyatlar uygun alkol ürünleri çok ucuz Siem Reap’te örneğin Pattayada’ki gibi gelişken Gogo Club kültürü yok burada barlar ağırlıkta 3 tane klüp var burada angkor wat ve Temple genelde

Turist ve yerli ağırlıklı olup eğlenmeye gelen insanlardır yani geceyi geçirecek birisini arıyorsanız ve uğraşmak istemiyorsanız buralar size uymaz.

Cheers ise bir nevi buranın insomniası içeride bol miktarda kız bulursunuz fiyatlar sizin yaşınız ve kişisel durumunuza göre değişebilir ortalama 40$ diyelim ama dediğim gibi bu tamamen size bağlı tabi saat vesaire zaman zaman etkili olabilir bazen 10$ olabilir bazen 100$ verirsiniz gelmezler bu size bağlıdır.

cheers-siem-reap-pub

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaya yeni entegre olan bir halkın kızları bunlar o yüzden pattadaki performansları burada aramayın diyorum sanırım anladınız yine ana arteller gece her saat güvenlidir şehir genel manada güvenli ben 4 aydır buradayım bir olay henüz duymadım kavga eden insanda görmedim güvenlik çok kafaya takılıyor çok birşey değil tabi tedbirli de olun.

Peki ben burada ne iş yapıyorum en son olarak Ev ve Oda kiralıyorum turistlere bunu söyleyeyim sonra olabildiğince keyfini çıkarıyorum sizde öyle yapın, SAYGILAR

 

Bu yazıyı bizlerle paylaşan sitemizin müdavimlerinden Sn Pluse’ye Asyarehberi müdavimleri adına teşekkür ederiz.

Sizde gittiğiniz ülkelerdeki gezi anılarınızı, Asya Rehberi müdavimleri ile paylaşabilirsiniz: Makale Gönder

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Toplam 16 Yorum Var

 1. LÜTFEN Site adminine sesleniyorum adam gibi şu siteye haftada 1 tane yazı koyun ayda 1 tane anca koyuyorsunuz bu şekilde okuyucularinizi kayipedersiniz

 2. Ozan Bey , yakın zamanda yeni hikayeler paylaşılacaktır

  Sevgili Pluse kardeşim kendi adıma hep metak etmişimdir ülke değiştirme kararı nasıl alınır bunlarda neler etkendir ne yapılabilir hangi durumlarla karşılaşırız bu nasıl bir karardır bütün bunlara açıklık getirmişsin. Güzel yazından dolayı şahsım ve Asyarehberi adına teşekkür ediyorum

 3. Merhaba ismail kardeş yazın için teşekkürler. Aklımda bir çok soru var. İşlerin yoğunluğundan geniş bir zamanda soracağım hepsini. Orada isterimki varmak istediğin yere gelirsin sık sık taylanda gittiğini söyledin orayla ilgilide bir yazı bekleriz

 4. Vay Pulse üstat.. Allah herşeyi gönlüne göre versin.. bu kararı vermek bile büyük iş tebrikler.. İnşallah yolumuz Kamboçya’ya düşerse sana ulaşmak isterim.. 2 muhabbet için.. 🙂 kendine dikkat kardeşim..

 5. Herkese iyi dilekleri için minnettarim allah size daha iyilerini nasip etsin diyeyim ve gelin ben şaşırıyorum 10 kez gelen her yıl iki kez gelen arkadaşlar var etrafınızda onlarca farklı ülke var gidin buralarida gezin taylanda pattayaya takılıp kalmayın bangkoktan siem reap 6 saat kara yoluyla pattaya ha keza aynı 10000 km gelip bu ulkeleride görün iki gün ayirsaniz kafi oda kara yolu kullanırsanız giriş çıkış eğer sizde bir sorun yoksa hiç problem değil gelin görün ve tanıyın burayı Güneydoğu asya taylanddan ibaret değil görmekte fayda var saygilar.

 6. Sevgili kardeşim.. Bu yolda her zaman yanında olacağımı biliyorsun. Umarım gelecekle ilgili diğer fikirlerin de kısa zamanda gerçekleşir.. 2 hafta sonra görüşmek üzere..

 7. Sevgili Pluse ;

  Söylediklerine harfiyen katılıyorum. Asya kesinlikle Taylanddan ibaret değildir. Farklı yerleride gezip görmeli. Singapur Malezya Hong Kong benim gidip gördüğüm yerler. Bunların yanında Kamboçya , Vietnam , Filipinler , Japonya ve Kore ‘yide çok görmek istiyorum. Taylandın bendeki yeri ayrı fakat bu kadar mesafe geliyorken her daim yanına farklı bir ülke eklemişimdir. Gidenlerede tavsiyem bu yöne olur.

 8. Kesinlikle gidilmeli alternatifte çok kara yolu hava yolu hatta deniz yolu nasıl gidebiliyorsan git pahalı da değil makul hatta yerine göre ucuz vartutre abim inan iple çekiyorum bir araya gelsekte şu dört ayı ihya etsek seninle 🙂

 9. Abi siteye yaklasık bir yıl önce üye oldum o zaman zarfın da sadece yazılanları okuyordum yaptıgım görev sebebiyetiyle yorum yazmaktan hep cekinmiştim askerligim bitti halen okuyorum ve hala hayallerimi süsleyen taylandı arastırıyorum sizlere gercekten cok tesekkür ederim böyle bi siteyi kullanıma sundugunuz ve degerli yorumlarınızı esirgemediniz icin 🙂

 10. Çok güzel bir yazı olmuş Pluse , eline sağlık. Ben Mart ayında Phuketten başlayarak bangkok pattaya gideceğim , öğrenmek istediğim. Pattaya’dan Kamboçya’ya nasıl geçebilirim ? Kaça mal olur? Orada size ulaşabilir miyim ? Kısıtlı bir zamanım olacak o yüzden nokta atışı yerleri görmek istiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim

 11. Merhaba, Bangkok’tan Kamboçya’ya giden uçaklar, Don Muang havalimanından kalkıyorlar. Pattaya’dan Bangkok’a giden otobüsler ise Suvarnabhumi havalimanına ya da Bangkok merkez otobüs garına gidiyorlar. Suvarnabhumi’den Don Muang’a geçmek pahalı, onun yerine otogara giderseniz orası Don Muang’a çok uzak değil, taksimetreyi açtırmak şartıyla çok bir şey tutmuyor taksi ücreti. Don Muang’dan Siem Reap ya da Pnom Penh’e Air asia, nok air vb birçok firma uçuyor ve aşağı yukarı Ankara-İstanbul kadar falan sürüyor uçuşlar, çok yakın yani. Fiyatlar da en son baktığımda gidiş-dönüş 400-500 tl civarındaydı. Selamlar

  • Çok teşekkürler önemli bi cevap oldu benim için , ben Pattaya ile sınır veya oraya daha yakın olabileceğini düşünmüştüm..

  • Üzerinden çok zaman geçmiş ama yine de yazayım. Suvarnabhumi-Don Muang arası çalışan otobüsler var ve Don Muang’tan kalkan uçak için biletinizi gösterirseniz ÜCRETSİZ.
   Benim hatta biletim de yoktu sadece kiwi.com dan aldığım mail vardı onunla bile bindim.

 12. Rica ederim, keşke öyle olsaydı, ben de her seferinde giderdim ama maalesef biraz uzun sürüyor; Pattaya – Don Muang 2,5 saat, dış hatlar olduğu için pasaport kontrolü vs uçuştan önce 2 saat, uçuş 1 saat, vize işlemleri vs 1 saat desek, en az yarım gün sürüyor. Tabi şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, ben sadece Siem Reap’a gittim, diğer yerler hakkında bir şey söyleyemem ama Angkor tapınaklarını görmek için fazlasıyla değer. Bir de duyduğum kadarıyla Tayland ve Kamboçya’nın tek vize uygulamasına geçmek gibi bir projesi varmış, eğer öyle bir şey olursa bu süre biraz daha kısalır tabi. Selamlar

 13. Kardeşim artık oraları görmenin zamanı geldi diye düşünüyorum yazılarını okudum çok süper 4 kişilik bir aile 180.000 $ nasıl geçinir oralarda ev vesaire yabancı dil sorunumuz yok

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*