Kamboçya Siem Reap Tatilim

Kamboçya Siem Reap Tatilim için ne Kamboçya gece hayatı ne Kamboçyalı kızlar ne Kamboçya masaj salonları etken oldu. Kamboçya‘ya geliş amacım Kamboçya Angkor Wat tapınaklarını doyasıya gezebilme hayalimi gerçekleştirmekti. Anlayacağınız benimki bir Kamboçya kültür Turu yapmak ve doyasıya tapınakları gezerek bu büyülü mistik yerin keyfine varmaktı.

Kamboçya Siem Reap Tatilim

Siem Reap Tapınaklar

 Kamboçya Siem Reap’e Pattaya’dan 2 günlük tapınak ziyarete gelen arkadaşlarımızla buluşmak için Vietnam’dan ayrılarak yola koyuluyoruz. Kamboçya Seam Riep’ e kara yolu ile de, nehir yolu ile de gelinebilirken biz zamandan dolayı hava yolunu tercih ediyoruz. Saygon Siem Reap uçuşumuz 1 saat falan sürdü. Ben biletler için her şey dahil 190-200$ civarı ödemiştim. Saygon Kamboçya uçak biletini hata ile İstanbul’dan almış olmamdan dolayı 30 $ lık bir kur farkını da içimde hissediyorum. Kamboçya Siem Reap’e Otobüs ile macera sevenler için 35 50 $ civarı biletler mevcut. Mesafe saat olarak ise 12 saat ve üzerinde sürüyor. Siem Reap hava alanından Kamboçya vizesini aldık. Herkes alanda vizelerini aldığı için beklememiz uzuyor ve bekleyişimiz 30 dakikadan biraz fazla sürüyor. Tarihimiz net olsaydı on line olarak pay pall den ödemeyi yapıp Kamboçya vizemizi öyle de alabilirdik.

Gümrükten çıkıp bizi bekleyen otelin şoförü ile otelimize doğru yola koyulduk. Buradaki otelimiz çok güzel 5 yıldızlı bir otel. Kamboçya’nın doğası bozulmamış her yer yeşillikler ve de devasa ağaçlar ile dolu. Bizim otel de maşallah ormanın içinde. Balkonda sigara içerken kolum kadar kertenkeleler duvarda geziyo, etrafta ise sinek çok yok. Otelden Siem Reap merkezi tuk tuk ile 3 $ tutuyor. Otelin tuk tukçusu ile 3 4 dk da merkezdesiniz. Eğer Kamboçya’ya gelecekseniz para bozdurmanıza gerek yok bütün fiyatlar dolar. Hatta süper markette sokak satıcılarında bile. Ülkede aylık maaşlar ortalama 90 dolar civarı. Kamboçya Siem Reap te hediyelik eşya harici yeme içme ve diğer her şey daha ucuz. Örenğin 1 $ a Hindistan cevizi suyunu alıp içebilirsiniz. Tabi pazarlıksız fiyatı bu dediğim. Her gün 3 4 kere elektriğin kesildiğini söylemeliyim. Aslında akşam saatlerinde bu kesintiler çok nostaljik bir hava oluşturuyor. Yanınızda ise kız arkadaşınız varsa mum ışığında bir akşam yemeği yemek çok romantik olabiliyor. 😀

Siem Reap Pub Street

 Siem Reap gece hayatının merkezi Pub Street denilen bir cadde. Diğer sokaklar gibi barlar restoranlar aynı olsa da burası daha ufak bir yer. Ve kızlar ön planda değil. Siem Reap Pub Street de yürürken zaten farkı açık ve net bir şekilde görüyorsunuz. Sokakta sağlı sollu restoranları pubları barları görebiliyorsunuz. Ama Asya’nın bu bölgelerine has gece hayatına özgü davranışları ve ortamları burada göremiyorsunuz. Siem Reap geceleri daha farklı. Barın dışında bekleyen kızlar yok. Yol kenarında çığırtkanlık yapan kızlar yol kenarlarında cadde üstünde müşteri bekleyen kızlar yok. Farklı bir işleyiş tarzı var sanırım. Tuk tuk cumun da boom boom ister misin? deyip sorduğundan belli. Bir de Kamboçya’nın geneli gibi burada da masaj salonları oldukça yaygın. Siem Reap masaj salonları ile ilgili fazla bir bilgim yok. Gitmedim hiç. Tek bildiğim oteldeki diğer yabancılardan duymuş olduklarım ile kısıtlı.

Siem Reap gece hayatı

Sadece gece hayatı için buraya gelmek pek mantıklı değil. Kamboçya gece hayatını görmek isteyenler başkent Phnom Penh’e uğrasınlar. Phnom Penh gece hayatının da başkenti sayılır Kamboçya da. Benim geliş amacım gece hayatına yönelik olmadığından amacıma uygun olan Siem Reap’i tercih ettim.

Kamboçya gece hayatı

Gelen turistlerin çoğunluğu tapınakları ziyaret için geliyor benim gibi. Siem Reap de kültür turizmi ön planda. Her ülkeden fazlasıyla turist var. Eğlence hayatı yok değil. Tabi ki mevcut ve de hareketli. Siem Reap eğlence hayatı Pub Street’te ki Temples Disco’da geçiyor genelde. Çok güzel bir mekan. İçerde turistler falan çoşuyo. Bizim gözümüze içeride ilk anda şişman turist kızlar çarpıyor. Çok güzel olanları da var tabi ama çok azınlıktalar. Bira 1,5 dolar burada. Temples Disco Local kız bulmak için çok uygun olmasa da olmaz değil. Ben local arkadaşımı bulmak için Wechat kullandım, Kamboçyalı bir kız ile eğlence için fiyatlar 20 $ başlıyo. Ve artık ne kadar verirseniz size kalmış. Kamboçyalı kızların büyük çoğunluğu çikolata renkli büyük ve dolgun dudaklı, kendilerine has yüz hatları mevcut. Çok güzelleri de var. Aklıma Küba gecelerinde gördüğüm kızları anımsatıyorlar.

Tabi ki buradaki tek hayalim Kamboçya Angkor Wat tapınaklarını doyasıya gezebilmek. Tapınakları gezmek için 20 dolara günlük veya 2 ve 3 günlük biletler de mevcut. Eğer akşamüstü beşte biletinizi alırsanız ertesi akşam kapanana kadar biletiniz geçerli open 05.00 close 06.00 kapanış 05.40 da başlıyor. Böylelikle akşam gün batımını ve ertesi tüm günlük tüm turumu 20 $ a halletmiş oluyorum. Şunu belirtmek isterim 20 dolara fazlası ile değer.

Kamboçya Siem Reap

Tuk Tukçum ile 18 dolara tüm tapınakları gezmek için anlaşıyorum. Bizim otelin tuk tukçusu olmasından dolayı güveniyorum. Zaten her birinin araç numarası mevcut her ihtimale karşı numaraları akılda tutmakta fayda var. Ertesi gün sabah 04.30 da otelden tapınaklara ulaşmak için ayrılıyorum. Yol biraz tozlu ve sabah serin geliyor ama önemli değil aksine kendimi değişik maceracı gibi hissediyorum. Siem Reap Angkor Wat tapınakları dünyada en büyük m2 üzerine kurulu ve dünya harikalar listesinde. Ölmeden önce kesinlikle görülmeli. Sabah gün doğumunu görmeye gelen binlerce turistin arasında ben de varım. 3 büyük tapınağı Angkor Wat Bayon ve Ta Prohm ( Tomp Reider çekildiği yer ) en güzelleri.  Gezerken büyüleniyorum. Devasa ağaç kökleri tapınakları koruma altına almış sanki. Her taraf orman akşam saati on binlerce (cicada) Ağustos böceklerinin sesini tapınağın kapanış sesi sanıyorum. Düşünün ormanın ihtişamını.

Kamboçya tatili

Bu arada bizim Sado hasrete dayanamıyor ve Pattaya dan kız arkadaşını kaldığımız otele getirtiyor. Beraber gezip tozup eğleniyoruz. Havuzun keyfini çıkartıyoruz falan. Odada kasamız olmasına rağmen ben otel odamdan havuza inerken masanın üstünde 35 dolarımı bırakıyorum. Hani 35 dolar çok bir şey değil. Bir bucuk iki saat sonra odaya döndüğümde paranın olduğu yerde yeller esiyor. Dediğim gibi kesinlikle otel çok güzel hizmet kalitesi de öyle ama unutmayalım ki aylık gelir 90 dolar olunca iş değişiyor. Neyse durumu resepsiyona bildirdim. Onlarda ilgileneceklerini söylediler. Kamera bakmalar falan derken net bir sonuca ulaşamadılar. İlk müdür hani para sizin sorumluluğunuzdadır gibi bir yaklaşımla gelse de ben Genel Müdür ile konuştum ve sorunumu çözdüler. Hatta müdür beni face den eklemiş arkadaşım oldu. Ekstradan bir gece free kalış aldım. Günlüğü 80 dolar olan bir yer için iyi bir anlaşma idi. Ama şunu belirtmeliyim otel 8,6 raytingte ve her şey çok güzel. Çiftler ve aileler için tavsiye ederim.

Kamboçya

Biz Temples Clubun yanındaki restoranda yemeklerimizi yiyoruz. Kurbağa, Timsah ve Kangru ızgara gibi değişik menüler mevcut. Biz Kamboçya barbekü ve bir sürü şey sipariş veriyoruz. Kamboçya barbeküsü alttan su ile ısıtılan düzenekte bir ızgara çeşidi fena değil. Metal kısmında ızgarasını yapıyorsunuz. Bizim Sado’nun Pattaya dan gelen kız arkadaşı masayı bayağı donatıyor kız yemek yemeyi seviyor. Zaten onu görseniz doymuş oluyorsunuz.  Bense özellikle ananaslı pilavı çok beğendim tavsiye ederim. Bir şişe orta kalite Fransız şarabını 12$’a açtırdık. Alkolden anladığım için söylüyorum İstanbul da 150 TL den aşağı imkânsız o şarabı almanız. Kaldı ki bunu restoranda açtırıyorsunuz.

Tarihi ve gizemli yerler sevenler için Kamboçya kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Ben Phuket’e doğru yola çıkarken aklımdan tapınakların büyülü havası hiç çıkmıyor.

Siem Reap ten Bangkok yolculuğumuz için Sado yu otobüse gitmek için ikna ediyorum. Böylece adam başı 100 $ dan 300 $ dolar karımız oldu. Otobüs için birçok seçenek mevcut yataklı, van, normal. 10 $ dan 30$ dolara kadar fiyatları var. Biz riske atmayıp otelden 28 dolara biletlerimizi aldık. Son güne bıraktığımızdan saat sekiz kalmamış mecburi istikamet saat 09.00. Firma servisi bizi otelden aldı. 3,5 saatte etrafı izleye izleye gittik. Araç çok yeni olmasa da klimalı yemek içecek sevisi de vardı. Bir yerden benzin alıp 7 elevenda sigara molası da verdik. Gümrüğe ulaştık Sınır öğlen saatlerinde. Çok kalabalık geçmemiz 1 saat sürüyor.  Otobüs bu esnada her yolcuyu bekliyor. Bizim pasaportlar için ekstradan bir form doldurmamız işlemimiz 10 dakika uzatıyor. Bir de bu tür belgeleri sıra esnasında doldurmak sürenizi azaltabilir. Öğlenden önce sınırda olmanız bir çıt daha işinizi kolaylaştırır. Sınırdan sonrada terminale varmamız 4 saat trafiğin durumuna göre değişiyor tabi.  Buradan da ver elini hava alanı. Air Aisia dan biletlerimizi alıp hiçbir sorun yaşamadan uçağımıza varıyoruz. Ver elini Phuket. Phuket’ten kalacağımız Patong bölgesine gitmek için 700 baht civarı 3 kişi full bagaj binip otelimize vardık.

Kamboçya masaj salonu

Otel Patong Beach 3 4 dk yürüme mesafesi Bangla Road 5 dk. 4 yıldız Royal Paradise Spa. Günlük benim oda tipim 45$ + tax idi fiyat iyi otel güzeldi. Misafirlerinize herhangi bir ekstra yoktu. Oda servisi bile mantıklı fiyatlardaydı. Phukete Patong beache gezmeye doyamadım. Yaptığımız turlarda James Bond adası turu muhteşem. Sabah 8 akşam 5 olan bu turun fiyatı 45 dolar civarlarında. Açık büfe tekne yemeği alkolsüz içecekler dahil. Kesinlikle değer. İki kano ada turu bir de yüzme için görülmeli. Tabi ertesi gün soluğu Tiger Kingdom’da alıyorum. Kediciklerle zaman geçirip fotoğraf çektiriyorum. Bizim Sado korkudan gelmiyor. Uzaktan bakmakla yetiniyor.  Geceleri Tiger Disco olmazsa olmaz. Localler 2500 bahttan başlıyor. Gerisi size kalmış. Phuket’te yapacak çok şeyiniz var. Hatta dönerken gördüm inanılmaz manzaralı restoranlar vardı. Artık bir dahaki sefere oraları gezmek üzere ayrılma zamanı. Thailand doğası aktiviteleri ve turizm tecrübesi olanlar için gezilecek çok yeri var.

Bu arada yazımda bahsetmediğim ilginç bir olayı da açıklayım. Daha önce uçuşlarımı Aeroflotla gerçekleştirmiştim oldukça milim olduğundan biletimi 545 dolar gibi bir fiyata Aeroflottan aldım. Uçuşum olduğunda henüz bu uçak olayı yoktu. Moskova’dan Bangkok aktarma uçuşuma bindim. Uçak kalktıktan 2, 2,5 saat sonra kaptan bir anons yaptı. İsimlerini sesli anons ederek bu davranışlarının tekrarlanması halinde uçak indirilecekleri anonsu yapıldı. 10 15 dakika geçmedi ki koca uçak yolcuları ile birlikte Aşkabat’a doğru döndü. Bu iki yolcu nereli olduklarını söylememe gerek herhalde. Gecenin 3’ünde Aşkabat’ta uçaktan indirildi. Sonrasında başlarına ne geldi bilmiyorum ama tatil başlangıcı için tam bir felaketti onlar için. Ne kendine fazla güven ne de pasif olmalı. İyi ölçüp biçmeli her ülkenin kendi bilinen ve bilinmeyen yasaları mevcut.

 

Kamboçya Siem Reap Tatilim adlı yazıyı yazan Sn. Tiger ‘a tüm asyarehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

 

Yazarın önceki gezi yazısı olan Vietnam Tatilim yazısını okumak için lütfen tıklayınız.

 

 

Toplam 29 Yorum Var

 1. Tiger kardeş güzel bir yazı olmuş. Kamboçya da yaşadığım iğrençlikler yüzünden bu ülkeye karşı bir önyargım vardı. Zaten gidişimin ardından 10 saat geçmeden kaçarak Saygona geçmiştim.
  Seninde gittiğin gibi phnom penh yerine Siem Reap’e gitseydim keşke kardeş. Belki önyargılarımı kırıp tekrar bir deneme daha yaparım bir sonraki yolculuğumda kısmetse.

 2. Üstad ellerine sağlık çok merak ettiğim hatta bir gün yaşamak istediğim yer siem reap sayende bilmediklerimizi öğrendik güzel yazın için teşekkürler.Saygılar.

 3. Sayın Poul, Siz ordan erken ayrılmakla belkide en doğru kararı verdiniz. İşallah bir dahaki sefere Siem Riep’e 2,3 günlüğüne gitme şansınız olur. Bu arada Kamboçya’da geçen bir olayı anlatan fransız yapımı film var. Aklıma siz geldiniz poliste işin içinde falan… Filmi henüz izlemedim izleyince yorum yaparım. Saygılar

 4. Sayın Pluse aslında bir arkadaşımın arkadaşı 2 senedir orda yaşıomuş. Kimsenin bir şey sorduğu falan yok ilginç bi yer. Dediğiniz gibi 3 gün yeterli:)

 5. Paylaşımın için teşekkürler Tiger üstad..Tam da Bangkok-Siem Reap-Pattaya-Bangkok güzergahını planlamaya çalışırken ilaç gibi geldi. Tayland benim 2.ci vatanım oldu adeta. Neler yapılmalı ya da neler yapılmamalıyı gayet iyi biliyorum zannımca. Ama Kamboçya bir muamma idi.Gerçi Poul dostumla yaptığımız bire bir görüşmelerden kafamda bir şeyler şekilleniyordu ama yinede bazı şüphelerim yok değildi.Ve daha da fazla sabredemedim Bangkok-Siem Reap arası uçak biletimi 250 tl ye tek yön olarak aldım geçen cuma günü.Don Meung havalanından saat 10.00 hareket saat 11 de Siem Reap de olmayı ümid ediyorum.2 gece kalıp oaradanda Pattaya ya karayolu ile ulaşımı düşünüyorum. Umarım 2 gün yeterli olur Siem Reap için.Aynı sizin gibi düşünüp gece hayatından ziyade Kamboçya yerel yaşamı ve tapınaklar ziyareti gidiş sebebim. Ama olurda yalnız uyumayı göze alamazsam ve ekmeğimi taştan çıkarmazsam sizden öğrendiğim kadarıyla tuktukçulara başvuracağım artık:)) Bu arada Kamboçyalı bayanlar için bir gece için istenen fiyatları da söylerseniz faydalı olur bana ve diğer tüm gezginlere..

 6. Varture , Hocam hiç pişman olmayacaksınız. İki gece 3 gün yeterli olur. Tapınaklar büyülüyecektir. Sanırım 15 dolara 3 tapınak için tuk tuk kiralarsınız. Local arkadaş wechetten 100 den başlayıp 20 ye kadar geriye sayabiliyorlar. Ortalama 50 normaldir. Vietnamdaki gibi en son sen verirsine kalıo iş:) Temples disco dediğim gibi eğlencesi çok güzel. Ama çok turist var yerel genç gruplarda çok. Hepsini gezin hocam siz. Bizim misafirlerimizde yanımızda olduğundan fazla her yere girip çıkamadım… Bir de Mezze diye iki katlı bir yer vardı gidemediğim. Artık haberleri sizden bekliyoruz. 🙂

 7. yaw arkadaşlar ne biçim fantazileriniz var, pilav üstü kuru nedir 😀 tee kamboçyalara gidip aklınıza tek gelen pilav ve kuru ikilisimi 😀

 8. geçen facebook sayfasında bir arkdaşımız, orada şimdi karpuzu suya salacan rakıyı açacan diyordu 😀 ilahi sizler eksik olmayın

 9. Selam 20 gündür sitedeki her yazıyı okudum çok faydalı ve doyurucu bilgiler için tüm emeği geçen herkese teşekkürler.
  Temmuz ayının başında Tayland da gitme hayalini gerçeğe dönüştürme nin heyecanını yaşıyorum. Bu mevsim gidebilecegim tek tarih hava nasıl olur ayrıca bu mevsimde gidilecek en güzel yer neresi olur. Bende ankor watt için 2 günümü ayırmak istiyorum tayland da daha önce ukrayna gezimde deneyimledigim yerel ingilizce bilen tüm masraf larını karsilayacagim gezimde boyunca bana rehberlik edecek bayan bulabilirmiyim acaba .Ben öyle hergece ayrı bir maceradan sa bana Tayland ti hissettirecek bir bayan arkadaş tercihindeyim umarım böyle birine denk gelirim ve sizlerle paylasirim .Bangkok ta defolu malları alabilecek yerleri tavsiye ederseniz sevinirim.

 10. Merhaba Old Man ;

  Taylandda Temmuz-Ekim arası yağışlı mevsimdir. Fakat bu şu anlama gelmesin. Hergün aralıksız yağmur yağacak gibi bir algı oluşmasın. Genelde öğleden sonra kısa süreli yağışlar olur. Daha sonra akabinde güneş açar. Bahsettiğiniz gibi bir bayan arkadaşta bulabilirsiniz düşüncesindeyim

 11. @Old Man..Öncelikle ilk seferiniz için şimdiden bol şans ve eğlence temmenisiyle aman alışkanlık yapmasın diyerek size yardımcı olmaya çalışayım. Yazınızda Ankor Wat’dan bahsedip hiç Kamboçyaya geçmek ile ilgili bir soru sormamışsınız. Umarım Ankor Wat’ın Siem Reap yani Kamboçya’da olduğunu biliyorsunuzdur. Çünkü sadece Tayland ismi geçiyor yazınızda.Siem Reap için 2 gun yeterli ama Bangkok veya Pattaya’dan ulaşımıda dikkate almanız lazım.Yaklaşık gidiş geliş bir gune yakın alır karayolu ile. Sizinle tüm tatilinizde birlikte olacak bir rehber bulmanız konusunda sıkıntı yaşamazsınız yeterki refakat ücretini ödemek koşuluyla. Ancak bir çok Thai kadınının sadece kendi şehirlerini ve şu an yaşadıkları şehirleri bildiklerini varsayarsak(Bir çoğu şu an yaşadığı şehri bile yeterince tanımıyor) boom boom sektöründe çalışan bayanlardan randıman almanız biraz zor rehberlik konusunda. Ben sizin yerinize olsaydım Bangkok veya Pattayaya gittiğimde her gece için ayrı birini alır ve onun rehberlik vasfına haiz olup olmadığını tartardım öncelikle.Eğer bu konuda yetersizse size ekstra masraf olacaktır tüm zamanını sizle geçirdiği için..

 12. Old Man arkadaşım, şimdiden iyi tatiller dilerim, senin için bi taraftan çok sevinirken bi taraftan da üzülüyorum, Pattaya’dan geleli 27 gün oldu, inan hala kendime gelemedim, orası bulaşıcı bir hastalık gibi bir kez giden tekrar gitmeden yapamaz.. ben ilk kez gittim ama kafam hala orada hemen her gün aklımda tayland var.. özel sektörde çalışıyorum, izin sorunum olmasa dakika durmam yarın basar tekrar giderim.. hep kendi kendime soruyorum, acaba gidip oraları görmekle iyi mi yaptım kötü mü yaptım diye..

 13. Arkadaşlar harikasiniz samimiyet inizden oradaki insanların nasıl etki bıraktığı anlaşılıyor. O duyguyu bende yasamak istiyorum.Evet Ankor watt hayalim belgesel lerden ve ufak çaplı araştırmamdan biliyorum yesil pasoport ile sorun yokmus sanırım Bangkok tan ucarim. Phuket te bir arkadaşım var yat limanı yönetiyor oradan evlendi ama ailesi olduğundan ona ugramayacagim Pataya ve Bangkok Tayland ta kalacağım yerler olarak planlıyorum buralarda kalacağım yerler hakkinda öneri nie ihtiyacim olacak avrupada hep hostel yada ev kiraladim

  * Not: simultene yaşamayı seviyorum eğer mai cahi yada udon thani li bir kız bulurum köyüne giderim bunu da sizinle paylaşmak isterim

 14. Selam Old man Öncelikle Türkiye dahil bir çok ülkeye vize var. Buna yeşil pasaport da dahil olması gerekir. Yani yeşil ya da diplomatik pasaport bir işe dahi yaramayacaktır. Lütfen bilgileri sizde Cambodia embassy den onay alın derim. Yani bu vize işe onları için gelir kapısı. Vizenizi internetten online da alabilirsiniz daha hızlı geçersiniz ya da Hava alanından kapıdan alıp geçebilirsiniz. Ankor Wat a bayılacaksınız. Herhangi bir sorunuz olusa aklımdan kalanlardan cevaplamaya çalışırım. Tatil arkadaşı fikri eğer tanımadığınız kişi ise çok riskli onun sorumluluğu var en bi iki gün beraber gece geçirdiğiniz biri olmalı. Tatilde birbirinizden sorumlu oluyorsunuz. Thaili olursa daha kolay olur onlara vize falanda yok. Ya da gittiğiniz her yerden local bulur beraber hem gezer hem eğlenirsiniz. Çok da ucuza gelir. Şimdiden iyi tatiller

 15. Tiger çok teşekkürler son derece aydınlatıcı.
  Merak ettiğim birde sağlık meselesi aşı vs gerekiyormu sağlık sigortası yapılmalı mi eğer çok gerekli ise nereden yaptırmak gerekir.
  Uçak Fiyatları düşer diye bekliyorum şu an istanbul dan 1500 civarında Etihad ve Qatar ama bunları düşsün diye beklerken izmir istanbul artıyor değer iyi ise bu bu seviyeden alacağım aerobilet güvenilir mi bilen var mı.
  Umarım bunların cevapları diğer arkadaş içinde aydınlatıcı olacaktır.

 16. @Old man ..Anladığım kadarıyla İzmir’de yaşıyorsun. Ben de Alsancak’ta çalışıyorum. Eğer hala Tayland turunla ilgili yardıma ihitiyacın varsa yüz yüze de görüşebiliriz.

 17. Sevgili old man ; tarih konusunda esnek iseniz beklemenizde fayda var diye düşünüyorum. Özellikle Qatar Airways yeni bir kampanya ile gelecektir düşüncesindeyim. Ayrıca evet Aerobilet güvenilir bir yer. Sağlık konularına gelince ben yaptığım seyehatlarin hiçbirinde sağlık sigortası yaptırmadım. Tabiki bu kişisel kararım. İstenildiği takdirde yaptırılabilir.

 18. Teşekkür ederim nightmare45 kardesim tarihleri fix ama Mayıs i bekleyebilirim. vartutre ; Evet izmir deyim dilersen görüşebiliriz.

  • Sevgili Oldman ;

   Sistemde bizde kayıtlı email adresinize Vartutre’nin emailini yolladım. İletişime geçebilirsiniz.

 19. Selam
  Sağlık sigortası yaptırmakta fayda var. Daha doğrusu seyahat sigortası diyorlar ona sanırım. Ben her gittiğim de yaptırıyorum. Allaha şükür kullanmak nasip olmadı ama bence yaptırın. 10 günlük 35 TL falan. Büyük bir para değil. Her acente yapıyor. Allah korusun bir şey olur falan 35 TL vermemek için sıkıntı yaşamayın. Sonra 10 binlik olmayın.

 20. Selam
  vartutre arkadaşımız ile buluştuk Sağol sun onunda anılarını canlandırdım çok değerli bilgileri paylaştı sabırsızlıkla bekliyorum seyehat gününü sitedeki herkesin emeğine sağlık bekle beni tayland bakalım sen mi büyüsüksün ben mi?☺

 21. Old Man üstad.. Yararlı olabildimse ne mutlu..Her zaman için beklerim..Dediğin gibi anılarım canladı gözümde ve zihnimde…Daha önce yazdığım bir makalede dediğim gibi Tayland hakkında konuşmak çok rakı içilen bir akşamın sabahında yeniden içilen suyla tekrar azıcık sarhoş olmak gibidir. Bu yüzden etrafınızda Tayland hakkında sürekli bir şeyler anlatan birileri olursa şaşırmayın kızmayın:))

  • Eğer siem riep için ise pattayadaki gibi yerler yok. Phnom Penh te olması lazım. Siem riep orta eğlence ve gezilecek tapınakları ön planda diyebilirrim. Partner bulma olasıgınız tabiki orada da var biraz farklı ve zor

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*