Tayland Pattaya Rehberi 2016

 Tayland Pattaya rehberi 2016 dedik de işin doğrusu 6 seneden sonra Pattaya, Chiang Mai, Bangkok ile tekrar buluşmamı anlattığım tatil, gezi yazısı. Tayland’ın gece hayatında, gezilecek yerlerde, eşsiz doğal güzelliklerinde, kültüründe ve tüm gördüklerimde daha önce deneyimlediklerimi, yaşadıklarımı şimdiki hali ile tekrar yad etmem desem daha doğru olur sanırım. Kimi zaman eskiyi aradım kimi zaman ise yeni halini hoş bulup beğendim Tayland Tatilim esnasında.  Öyle anlar oldu ki yadırgadım öyle anlar oldu ki tekrardan hayran kaldım. Bu zıt duyguları bana tekrardan yaşatan Tayland’ı, bu ülkeyi ve tekrardan gezip gördüğüm şehirlerini tek tek kaleme alıp sizler ile paylaşmak istiyorum. İlk olarak ise Tayland’daki ilk durağım Pattaya tatilimden başlayacağım.

Tayland Pattaya Rehberi 2016

Neden asyarehberi diyeceksiniz fazla söz gerekmez diye düşünüyorum sebebini takipçileri iyi bilir düşüncesindeyim.

Gelelim Tayland’a tekrar gidişime. İşin aslı bu benim için ilk olacak demem lazım. Doğrusu bu bir ülkeye ikinci ziyaretimi gerçekleştirmem bir ilk oluyor benim için. Çünkü daha önce gittiğim, gezip gördüğüm ülkeleri tekrar gidip görmedim. Hep yeni rotalar yeni maceralar peşinde koştum. Hiçbir ülkeyi tekrardan görme ihtiyacı hissetmedim. Kendimi bir seyyah bir maceracı gibi gördüm. Her zaman fırsat bulduğumda değişik ülkeleri gezip görmek yeni deneyimler edinmek daha ilginç ve çekici gelmişti. Siteniz ile tanıştıktan sonra Tayland’ı ve daha önce gidip gördüğüm Bangkok, Pattaya ve Chiang Mai’yi görmek istedim. Tayland’da değişik rotaları da deneyebilirdim örneğin Phuket, Krabi vb. Daha önce Tayland’da gezip gördüğün yerleri görmenin ne cazibesi olacak diye eleştirebilirsiniz de ben öyle uygun buldum. Her hangi anlamı özelliği yok verdiğim kararın. İçimden öyle geldiği için planımı böyle yaptım.

Vermiş olduğum Tayland Turu kararımı uygulamak için kendime zaman yaratmam gerekli idi. 2016 yılının ilk haftasında bir boşluk oluşmuştu. Bunu zorlayarak gün sayımı uzattım. Tayland uçak biletimi araştırıp gidiş 2 Ocak 2016, dönüş 11 Ocak 2016 olarak aldım. Bu tarihlerde boşluk yaratmak için sınırlarımı zorladım diyebilirim. Gerçeği ise döndüğümde bir haftalık daha boş zamanım oluştu işlerdeki erteletmeler yüzünden. Bunu keşke Tayland’da iken öğrensem benim açımdan çok iyi olurdu. Şu anda orada tatilime devam ediyor olurdum veya Pattaya tatilimin gün sayısını uzatabilirdim.

Pattaya gece hayatı

Tayland tatili planımı 4 gün Pattaya, 3 gün Chiang Mai ve 2 günde Bangkok olarak kafamda şekillendirdim. Çantama gerekli olanları alıp gece yarısı kalkan Bangkok uçağıma yerleşerek Tayland yolculuğuma başladım. Yanıma 3 tişört, 3 pantolon, 2 ayakkabı, 2 gömlek ve 2 şort alarak yola çıktım fazlasına gerek de yok. İhtiyacım olanları oradan temin ederim zaten. Küçük bir çanta seyahatinizde hızlı hareket etmenizi sağlar. Sizi kısıtlamaz bunu unutmayınız. Çoğu kimse tonlarca eşya ile yola çıkıp amelelik yapıyor. Gerek yok bence.

Bildiğiniz gibi Tayland ile Türkiye arasında 4 saatlik bir zaman farkı var Tayland tatilinizi planlarken gidişlerinizde dikkate alınız. Uçağımız Bangkok hava alanına öğlene doğru varıyor. İlk iş olarak hava alanındaki Duty Free Shop’lara gidip litrelik bir viski ve de bir karton sigara alıyorum. Hava alanındaki döviz bürosundan daha avantajlı kurları var. Para üstlerini Baht olarak istiyorum. Üzerimde baht yok zaten bu iyi geliyor benim açımdan. Fikri veren arkadaşım sağ olsun. Ardından hiç uğraşmadan hava alanındaki taksilerden biri ile Pattaya’ya gitmek için pazarlığa başlıyorum. Unutmayınız Tayland’da alışveriş ederken pazarlık etmek çok önemli mutlaka ediniz. İlk verilen fiyatı hiçbir zaman kabul etmeyiniz. Hava alanının taksiciler de pazarlık şansınız olmasa da etmekte fayda var bazen işe yarayabiliyor. 1500 baht fiks fiyat. Pazarlık ile 1200 bahta bağladığım sırada arkamda duran Alman iki kişiyi görüyorum. Onlara Pattaya’ya gidiyorum taksiyi paylaşalım mı diye teklif ettiğimde onların da niyetinin bu olduğunu söyleyerek kabul ediyorlar. Fazla açgözlü bir insan değilim. 600 er baht olarak ücreti ikiye bölüyoruz. Hep birlikte yola koyuluyoruz.

Ben Pattaya Beach Road’da ineceğim. Onlar ise yollarına devam edip Pattaya Jomtien plajının sonlarındaki bir tatil köyünde inecekler. Taksici ek ücret talep ediyor. Tekrar bir pazarlık başlıyor ve 150 baht fark ödenmesi konusunda anlaşıyorlar. Yol boyunca sohbet edip şakalaşıyoruz. İlk bakışta Tayland Pattaya’ya ilk gelişleri gibi görünse de 4.gelişleriymiş. Ben otelimin önünde indiğimde bana otel adlarını ve isimlerini veriyorlar görüşürüz diyerek yanımdan ayrılıyorlar. Bende otele giriyorum. O kişiler ile de bir daha görüşemiyoruz.

Pattaya kızları

Kaldığım otelde Pattaya’ya ilk gidişimde de kalmış ve çok memnun kalmıştım. Bu yüzden ayni otelde yer ayırtmıştım. Tayland’ın şu anki fiyatlarının bize pahalı gelmesinin nedeni doların değer kazanması Türk Lirasının değer kaybetmesidir. İşin gerçeği bu dediğim tüm yurt dışı gezilerinizde önümüze çıkacak olan bir sebep. Türk Lirasının değer kaybı yapacağımız tüm gezilerimizde biz Türklere eskiye göre çok pahalı bir tatil yapma şansızlığı yaratıyor. Fakat gittiğiniz ülkenin para birimi ya da dolar fiyatlarını göz önüne aldığımızda çok bir fark olmadığını göreceksiniz. Bu durum Otel fiyatında kendini çok belli hissettiriyor. Nedeni ise toplu ve sabit harcamalarımızda ki en büyük meblağ olmasıdır.

Bunun örneğini Tayland’a ilk gidişim olan 2009 Eylül ayındaki dolar kuru ele alırsak 1 $, 1,5 TL civarında hatta altında seyretmekteydi. Şu anda Dolar kuru ise 3 TL civarında. Fark iki misli olmuş. Dolayısı ile gelirimiz Türk Lirası olduğu için tatilimizde iki misli pahalıya gelmiş oluyor. Bir de gittiğimiz ülkenin kendi enflasyonu ve dolar kuru değişkenleri var. Yine Tayland’a kendi gidiş tarihim olan Eylül 2009 yılında Dolar kuru 1 $, 33 baht civarında seyrediyordu. Şimdi ise Dolar kuru 1 $, 36 baht civarı tutuyor.  2009’da ki otel ücretim kabataslak 2200 baht geceliği idi şimdi 3000 baht civarında. Buradan yola çıkarak Pattaya tatilindeki konaklama fiyatlarını çıkaralım ve hesap yapalım. 2009 da Pattaya’da 5 gün kalmıştım ama standart olması için 2016 yılını da 5 gün üzerinden hesaplayacağım.  2009 da 5 gece 11,000 baht, 333 dolar, 500 Türk Lirasına konaklama ücreti vermişim. 2016 da ise 5 gecelik Pattaya otel konaklamam 15,000 baht, 416 dolar, 1.250 Türk Lirasına mal oldu. Kur farkını anladığınızı umuyorum. Tayland o günden bu güne kendi parası ile ortalama %20-30 arasında daha pahalı oldu, fakat esas farkı dolar kurunun Türk Lirasına karşı 2 misli yükselmesidir.

Bunu niye üşenmeyip yazdınız derseniz. Birçok yazar gezi yazılarında yıl ve kur belirtmeksizin anılarını paylaşırken baht dolar ve Türk Lirası fiyatlarına yer veriyor. Okuyucu ise bilgisizce o fiyatları bütçesini yormayacağı düşüncesi ile hayallere kapılarak yurt dışı gezisi planı yapıp türlü hayaller ile tatiline gittiğinde fiyatların değişikliği ile şaşırıp hayalini kurduğu tatilini yapamadan geliyor. En sakıncalı durum ise bütçesini ucu ucuna denkleştirerek tatile giden vatandaşlarımız yaşıyor. Örnek olarak yine Tayland’ı vereyim. 2009 yılında Döner 60 baht iken; TL karşılığı 2,7 TL ve dolar karşılığı 1,8 $ tutuyor. Şu andaki döner fiyatları ise 80 baht civarı sokak satıcılarında. Buda TL karşılığı 6.6 TL ve dolar karşılığı 2.2 $ tutuyor.

Tayland gece hayatı

Gelelim Pattaya gece hayatı fiyatlarına. Pattaya eğlence hayatında 2009 yılında Mixx Club daha ön planda olan bir yerdi. 2009 yılında bir şişe viski 1800 baht, 54,5 dolar, 82 Türk Lirası tutuyordu. 2016 yılında ise İnsomnia’da bir şişe viski 2200 baht, 61 dolar, 183 Türk Lirası tutuyor yaklaşık olarak. Bunlara kart indirimi ve belirli saatlerdeki promosyonlar ve de düzenlenen gecelerin fiyatları dahil değildir. Standart fiyatlar ele alınmıştır. Pattaya gecelerine son örnek olarak bayan fiyatlarına yer verip bu konuyu kapatayım. 2009 yılında Mixx Club’da bayan fiyatları 1000 baht ile 1500 baht aralığında idi. 2016 yılında ise Pattaya’da bayan fiyatları İnsomania’da 2000 baht ile 2500 baht aralığında seyretmektedir. İkisinin ortalamasını alarak hareket edersek Pattaya gece hayatında 2009 yılında bayan fiyatları ortalama 1250 baht, 38 dolar, 57 Türk Lirası civarı iken 2016 yılında Pattaya’da bayan arkadaş edinme bedelleri 2250 baht, 63 dolar, 188 Türk Lirası civarı mal olmaktadır. Bu dediğim Tüm yerler için geçerlidir. Pattaya masaj salonları, Pattaya otelleri, Pattaya eğlence hayatı, Pattaya’da yeme içme, ulaşım Pattaya’da alışveriş ve her şey bu tarzda fiyat değişikliğine uğramaktadır. Eski yazılar ile fiyatlandırmaları dikkatli yapınız konaklama, yeme içme, ulaşım ve diğer her şey tüm Tayland tatili bütçenizi çok önemli şekilde etkileyecektir. Güncel fiyatlara ve dolar kurlarını ele alıp hesabınızı kitabınızı yapmanızı öneririm.

En çok karşılaştığım sorunlardan biri. Yazar 2008 de gitmiş fiyatı TL olarak vermiş okuyanda aboov ne ucuz ülke burada 1 hafta yerine 3 hafta ucuz Tayland tatili yapar geri dönerim düşüncesi ile yola çıkar dönüşte de veryansın ederek harcadığı 3 kuruş ona 33 kuruş gibi gelir. İnsan psikolojisi de devreye giriyor burada şartlanmış şekilde farklı fiyatları görmezlikten gelerek o düşük Türk Lirası fiyatlar ile gidiyor. Döndüğünde de harcadığını normal fiyatlardan 2-3 misli olarak belirterek bahsediyor.

Pattaya yazımdan koptuk bir anda fakat bu konuya yer vermeden geçemezdim. Otelim dediğim gibi Pattaya Beach Road’a sıfır denize karşı olan LK Empress oteldi. Yerimi normal odalardan 3000 bahta gecelik olarak ayırtmıştım. Otele girdiğimde normal odada kalan müşteri odada kalışını uzatmış ellerinde de başka normal oda olmadığı için bana denize bakan daha büyük jakuzili bir oda teklif ediyorlar. Doğal olarak fiyat farkını talep ediyorlar. Dünyayı dolaşan birisiyim yer miyim onların ayaklarını. İtiraz ederek bana ya standart oda veriniz ve yahut fark istemeyiniz diye direttim. Bana odayı gösteren görevliye de elimdeki 200 bahtı gösterdim. İlk beğenmese de geri adım atmayacağımı anlayınca kabul ederek 200 bahtı da teşekkür edip aldı. Oda çok iyi zaten LK Empress otel çok iyi bir otel. Pattaya Walking Street’e yürüyüş mesafesi 7-8 dakika. Önünden Tuk Tuk geçiyor. Beach Road karşısında Plaj karşısında Eğlence yerleri etrafında olan bir otel. Üstelik de şansıma lüks odalarından birine fark ödemeden kalıyorum. Normali o odanın geceliği 4500 baht civarında.

Pattaya sahil yolu

Çantamdan eşyalarımı çıkarıyorum duşa girip rahatladıktan sonra 45 dakika civarı dinlenip ihtiyaçlarımı almak ve diğer konuları halletmek üzere otelden çıkıyorum. İlk fark ettiğim Pattaya Sahil yolundaki değişimler. İlk Pattaya Tatilimde dolaşıp gezmiştim. Pek fazla beğendiğimi söyleyemem fazlası ile loş bakımsız bir haldeydi o zamanlar sahil yolu. Şimdi ise değişmiş kaldırımları yenilenmiş aydınlatılmış oturma yerleri yapılmış çok daha güzel bir hava yaratılmıştı. Pattaya Beach Road da yürümeye başlayıp değişimleri gözlemlemeye başladım. İlk izlenim olarak Pattaya’da ki değişiklikler çok olumlu görünmüştü bana. 2009 yılında Beach Road’da normal Taylandlılardan çok az bulurdun. Hemen hemen hepsi kız ya da Ladyboy du. Müşteri arayışında olan bir yerken şimdi daha albenisi olan sırdan Taylandlı kızların dolaşabildiği insanların gezdiği nezih bir yere dönüşmüştü. Gerçi gece yine müşteri avlayanlar çoğunlukta olmasına karşın ben bu halini eskisine nazaran çok beğendiğimi söyleyeyim. Kendimi kaptırmış gibi 1 saate yakın dolaştım. Ne alacaklarım ne başka bir şeyi düşündüm dolaşırken. Pattaya’nın bu hali beni kendine hayran bırakmıştı ilk başlarda.

Gittiğim yolu geri dönerek Central Festivale girdim. İhtiyaçlarım için bakınıp kendime Bir Thai hattı aldım. Telefonu verip ikinci hatta onu ayarlattım. Central Festivalde çok dolaşmayıp otele tuk tuk ile geri döndüm. Tekrar duş alıp dinlenip akşama doğru otelden çıkış yaptım. Pattaya Walking Street’e doğru yürürken karnım zil çalmaya başlamıştı tüm gün yemek dahi yememiştim. Yolumun üstünde İndian restoran, pizzacılar var. Pattaya Royal Garden Plazanın altında Kore barbeküsü yapan Red Kimchi restoran, Japon tarzı tavuk yapan Bonchon Chicken restoran, Burger King, Mc Donalds, KFC var onlara girmeyip yoluma devam ediyorum. Hedefimde Pattaya’ya ilk gelişimde gittiğim ve beğendiğim Walking Street’in girişinde olan Pattaya Beer Garden var açılığım dayanılmaz olsa da hedefime kilitlenmiş bir şekilde yoluma devam ediyorum.

Pattaya beer garden

Nihayetinde hedefime ulaşıyorum. O esnada yoldaki değişiklikler pek dikkatimi çekmese de en fazla fark ettiğim şey Royal Garden Plazanın karşısında sahil tarafında kurulan seyyar satıcıların orada olmaması. Sanki oradan geçerken bir boşluk varmış hissi uyandırıyor bende o anda. Pattaya Beer Garden’a girip doğrudan yemek için masa bakınıyorum. Masa bulunur bulunmaz sesleniyorlar yerleşip ilk karides çorbası ile yemeğime başlıyorum. Thice ismi var da aklıma gelmiyor şu anda. Ardından balık ve karides söylüyorum yanına da Shangha birası söyleyip ilk porsiyonları yedikten sonra ikinci tura geçiyorum. Çok acıkmışım. Karnımı doyurduktan sonra hesabı ödeyerek bara geçiyorum. Barda da iki bira içip saatin ilerlemesi ile kalkarak Walking Street’e girip yürüyerek Pattaya Mixx Club’a doğru yöneliyorum.

Walking Street’de ilk göze çarpanlar Ruslardaki artış ve Ortadoğuluların daha fazla görülmesi. Genellikle orta doğulular 4-5 kişilik gurup halinde dolaşıyorlar. Bir diğer değişiklik ise sokak olduğu gibi değişmiş durumda çoğu mekanın yeri değişmemiş olsa bile ışıkları dış cephesi ve diğer şeyler değişime uğramış. Tek değişmeyen yollardaki çöpler. Aklıma ilk Walking Street’e geldiğim zamanları hatırlıyorum. İlk düşüncem ne pis insanlar diye geçirmiştim aklımdan. Fakat o çöplerin çoğunu turistler atıyor. Çevreye ve doğaya saygıları neredeyse hiç yok. Bu durum hiç değişmemiş durumda. Acaba kendi evlerinde de mi böyle davranıyorlar sizce.

Pattaya Mixx Club’a varıyorum. İçerideki ortam değişmiş eski Mixx gibi değil artık içerisi. 2009 da Mixx Club Pattaya gece hayatının kralı iken şimdiki hali içler acısı bir durumda. Turist sezonu olduğu için içerisi kalabalık hızlı tempoda müzik çalıyor. Herkes dans ediyor fakat eski ben değilim diyor bana. Ben ise ısrar ile o kadar yol yürüdük takılayım diyorum. İlk biramı söylüyorum. Etraftaki kalabalığa kızlara ortama bakıyorum. Yok doğrusu çok değişti benim bildiğim Mixx Club’ın yerine benzerini koymuşlar diyerek içkimi içer içmez ayrılıyorum mekandan sıkıntısı ile. Güzelim Mixx’i yabancı apaçiler salaş Thaililer istila etmiş.

Pattaya Mixx Club

Geri dönüş yolunda etrafımı daha iyi inceliyorum farklılıklar daha bariz şekilde gözüme çarpmaya başlıyor. Pattaya’ya ilk gelişime nazaran çok fazla bir kalabalık var. Barların Go Go barlarının önünde duran kızlar daha ısrarcı yapıştı mı bırakmıyor bir türlü. Bu hengâme içerisinde İ-Barın önüne geliyorum. Otele dönmek için erken daha saat 12 olmuş. İlk Pattaya ziyaretimde İ-bar ı ve İnsomnia’yı pek beğenmemiştim. Mixx Club’a göre çok gerilerde bir mekândı o zamanlar. Sitenizdeki yazılarda ise her zaman öne çıkan bir mekan olduğu için içeri girerek üst kata çıktım. Üst katta disko alt katta bar var. İçerisi çok kalabalık ve sıkışık durumdaydı. Fakat şu anki Mixx’den çok iyi bir ortam mevcut içerde. Sadece 2009’daki Mixx’in yanına yaklaşamaz onu ayrıca belirteyim. Eski İnsomnia’dan da çok iyi bir durumda. Fazla dolaşmak istemediğimden o gece İnsomnia da son noktayı koyuyorum. Yanıma gelen kızlar ile sadece sohbet etmekle yetinerek onlara da o gece yorgun olduğumdan tek olarak uyumak istediğimi ilk başta belirtiyorum. Sadece orta güzellikte bir kız sorun değil diyerek benle takılıyor. İçki içip dans ediyoruz. İnsomnia Club’dan da beraber saat 4 de ayrılıyoruz. Aslında hoş bir gece geçirdiğimi söyleyebilirim. Fakat beklentilerimi karşıladı mı diye sorarsanız cevabım kesinlikle hayır olacaktır.

Otele kadar kız beni kendi scooteri ile bırakıyor. Teşekkür ederek kıza 300 baht vermeme rağmen kabul etmiyor yarın seni ararım diyerek yanımdan ayrılıyor. Kızda ısrar yok, ikinci bir teklif yok, sarhoş olmamdan faydalanma yok.

Ertesi sabah saat 11 e doğru uyanıp dışarı çıkıyorum. Yine karnım zil çalıyor. Oda fiyatıma kahvaltı da dahil ama Pattaya’da kim vaktinde kalkıp kahvaltı eder ki, kahvaltı etmeden otelden iç çamaşırı ve çorap almak için ayrılıyorum. Yine yürüyerek dolaşa dolaşa Pattaya sokaklarını seyrederek üst caddeye Second Road’a çıkarak Soi Bukhao Sokak Pazarına gidiyorum. 15 dakika da 10 çift çorap 10 adet iç çamaşırı alıp dolaşmaya başladığımda dün geceki kız arıyor. Neredesin, ne yapıyorsun ,iyi misin derken kız bende yakınlardayım tam olarak neredesin diye sorup kendi kendini davet ediyor.

Pattaya Red Kimçi restorant

Kız’ı da iyi niyetli gördüğüm için bir şey demiyorum. Kızla 20-30 dakika dolaştıktan sonra yemek yemeye gidelim diye teklif ediyorum. Kız başlıyor yerleri sıralamaya. Bende yok Kore barbeküsü yiyelim dediğimde olur diyor ve yine kızın scooteri ile Royal Garden Plazadaki Red Kimchi restorana gidiyoruz. İçerisi oldukça modern bir yer saat öğlen olduğu içinde kalabalık var fakat oturulmayacak kadar değil.  Kız ile birlikte büfeye yöneliyoruz. Kızı hemen uyarıyorum domuz yemem diye kızda tavuk ve sığır eti seçip masaya geçiyor bende salata ve suşileri alıp yanına oturuyorum. Kız etleri pişirirken benle beraber suşileri atıştırıyor. Tıka basa yeyip meşrubatımızı içip üstüne de dondurmamızı yiyerek oradan kalkıyoruz. Mekanın güzelliği fiyatı sabit ne yersen içersen 389 baht kişi başı fiyatı var. Alkollü içecekler ise bu fiyata dahil değil. İçecekseniz ücretini ödemeniz gerekir.

Restorandan sonra dışarıda denizden esen hava ile yediklerimizi hazmetmek amacı için kısa bir sahil yolunda yürüyüş yapıyoruz. Kızla sohbete devam ediyorum. Kız nereye gitmek istersen götürebilirim diye teklif edip başlıyor yine sıralamaya. Timsah çiftliğinden tutunuz Big Budha Hills’e adalara kadar sayıyor. Pattaya ya ilk gidişimde oraları dolaştığım için gerek yok diyorum ama Tepeden Pattaya’yı görelim diye söylediğimde birlikte scooterine atlayıp gidiyoruz. Pattaya’ya kuş bakışı değil ama yüksek bir noktadan seyrediyoruz. Manzarayı görür görmez değişiklikleri de görmem gecikmiyor. Her şeyi ile bariz bir şekilde ortada zaten. Bir sürü yeni bina kalkmış yeni inşaatlar görünüyor. Pattaya kentleşme ve betonlaşmaya yenik düşmüş bir savaşçı gibi karşımda duruyor. Bu manzaradan sonra zaten söze gerek yok. Değişiklikler ortada dolaşırken sadece binaların değiştiğini çoğu mekanın kapandığını yeni mekanların açıldığını fark etmiştim ama değişikliğin bu kadar çok olduğunu manzaraya bakmadan anlamanız imansız bir şey. O güzelim Pattaya gitmiş bitmiş betona ve kentleşmeye yenilmiş artık. Bu noktadan sonrası için tek gereken mevcut olanı koruyabilmek fakat yeni inşaatlarda gün gibi ortada. Durdurmak imkansız gibi bence. İyi ki gelmişim yoksa 5-10 sene sonra Pattaya’yı tanıyamazdım herhalde.

Pattaya

Bu düşündüklerimi kıza da aktarıyorum. Kızın cevabı çok ilginç. Değişmesi iyi bir şey, Pattaya’ya daha çok turist gelir, daha çok Taylandlı iş bulur. Tabi o da haklı ekmek parası peşinde herkes. Onlar kalıcı bizler ise gidiciyiz oradan. Biz Pattaya’ya turist gözü ile bakıyoruz onlar ise yaşayanlar olarak bakıyorlar. Onlar için değişmek demek yeni iş imkanları daha iyi bir hayat yaşama şansı demek. Bizler içinse durum çok farklı. O manzarayı görmem içimi sızlatıyor işin doğrusu fakat elimizden bir şey gelmiyor.

Kızla geri dönüş yolunda sohbete devam ediyoruz. Bana hayatından planlarından bahsediyor. Kızın mesleği kuaförlük. Pattaya’da yeterli parayı toplayıp kendine bir kuaför salonu açmak istiyor. Kız akşamları Beach Road da belli saate kadar müşteri bekliyor işin durumuna göre de İnsomnia ya geçip orada müşteri arıyor. Bunları o kadar doğalmış o kadar normal bir şeymiş gibi anlatıyor ki şaşırıp kalıyorum. Söyleyecek tek kelime dahi bulamıyorum. Bu şekilde kız ile otelin önüne gelerek iniyorum. Kıza yukarı gelmek ister misin diye sorduğumda yok gideyim üstümü değiştirip Beach Road’a müşteri için ineceğim diyor. Benzin parası uzattığımda yok sen bana yemek ısmarladın ödeştik diyor. Kızın gönlü tok. Benle normal arkadaşıymışım gibi konuşuyor. Çok ısrar edince 200 baht alıyor sadece ve yanımdan ayrılıyor. Bende odaya çıkıp duş alıp yatağa uzanıp uyuyup dinleniyorum.

Pattaya

Kalktığımda hava kararmış durumda giyinip dışarı çıktığımda aklıma kızın durumu düşüyor kızı arayıp neredesin diye sorduğumda tarif edip anlatıyor. Bana baya bir uzaklıkta. Tuk tuk’a atlayıp uzun bir çember yapıp kızın tarif ettiği yerde iniyorum. Kızı dediği gibi Pattaya Bech Road’da müşteri bekliyor beni gördüğünde seslenerek yanıma geliyor. Ne oldu diye soruyor. Yemek yiyecektim aklıma geldi sana sorayım dedim diye cevap veriyorum. Sen yemek yedimin diye sorduğumda yok diyor. Hadi yiyelim diyorum tamam diyor. Bende yakında güzel bir yer restoran varsa oraya gidelim diye sorup fikir aldığımda bir restoran adı söylüyor ve oraya gidelim diyor. Ardından arkadaşlarının yanına gittiğinde neden bilmem bende takip ediyorum kızı. Konuşmalarını anlamasam da bir anda aklıma kızlarında acıkmış olacağı geliyor. Onlara da soruyorum ilk şaşkınlık ile bana bakıp sonra kendi aralarında konuşup bana o zaman karşı sokakta tanıdığımız döner satan yerden alıp burada yiyelim diğer türlü çok pahalıya gelir diyorlar. Sipariş alıp kızın diğer arkadaşı ile birlikte dönerciye gidiyoruz. Toplamda 9 döner dürüm yaptırtıp ücretini ödüyorum. Tezgâhtaki fiyat 85 baht ama kız konuşunca 55 bahta iniyor fiyat bir anda. Diğer türlü demek ki aradaki farkı ya kız alıyor ya da tanıdığı kazansın hesabı yapıyor herhalde. Ben meşrubat için markete giriyorum. Benimkinin talimatı ile 2 litrelik Coca Cola Zero ve 5 bardak alıyorum. Böylesi daha hesaplı imiş dediklerine göre. Dışarı çıktığımda diğer kız da bir karpuz alıp dilimletip gelmiş. Ödeyim dediğimde yok diyor. Birlikte diğerlerinin yanına gidip yemeklerimizi yemeye başladığımızda bir bakıyorum kızın biri çantasından yarım litrelik viskiyi açıp kola ile birlikte bardaklara dolduruyor. Hem dönerlerimizi yeyip ayni zamanda demleniyoruz kızlar ile sırtımızı yola vermiş basamak kenarında oturmuş vaziyette alem yapıyoruz. Kızlar bildiğin çilingir sofrası yapıyor ortaya dönerler karpuz viski kola ile çaçayı kuruyoruz. Tabi nevale yeterli olmuyor kalkıp viskinin parasını ben ödüyorum. Diğer meyveleri ise kızlar alıp kaldığımız yerden alemimize devam ediyoruz. Dikkatimi çeken ise meyve alacaklarında kendi aralarında 20 baht 50 baht toplayıp alıyorlar ceplerinde eminim fazla bir paraları da yoktu o anda.

Pattaya rehbei

Kızların tek tek hayat hikayelerini dinliyorum hayallerini anlatıyorlar. Hepsinin de hayali benzer aslında normal dürüst bir iş yapmak istiyorlar para içinde tek sermayeleri olan vücutlarını satmaktan başka yolları yok. Kızların üçü de yetimhaneden arkadaşlar ne aileleri ne akrabaları var sadece bir birlerine sahipler ve birbirlerine destek olup hayata tutunmaya çalışıyorlar. Kızların yaşları 22 benimkinin ise 23. Günlük kazançları kısa süreli müşteri bulurlarsa 700-800 baht uzun süreli ise 1200-1500 baht arası ama her gece de müşteri bulamıyorlar. Beach Road’da müşteri bulamadıklarında İnsomnia’ya gidip şanslarını orda deniyorlar. Onların da zorlu olan bir hayatları var. O anda bilmeden eleştirenleri kınamadan edemiyorum. Onlarda bizler gibi birer insan ellerinde başka imkan olmadığı için bu işleri yapıyorlar. Hepsinin de hayali ufak bir sermaye oluşturarak kendilerine dürüst bir yaşam oluşturmak.

Kızlar ile dertleşerek hikayeler anlatıp demlenerek vakit geçirdikten sonra İnsomania için hep birlikte yola koyuluyoruz. İki kız motor ile bende benim kızla tuk tuk ile yola koyularak Walking Street’in önünde buluşuyoruz. Yürüyerek hep birlikte İnsomnia’ya giriyoruz.

Pattaya insomnia

İçeride kızlara içki soruyorum bira diyorlar daha hesaplı olur fakat bira yerine karıştırmamak için viski kolaya devam edelim diye öneride bulunuyorum. Kızlarda kabul ediyor. İçmeye devam edip eğlencemize bakıyoruz. Bir ara pistte iken diğer iki kız iki kişi ile anlaşıyor. Adamlarda tesadüf bu Türk çıkıyor. İsimlerini tariflerini vermeyeyim yanlışlıkla burada da karşıma çıkarlar tadımız kaçar. Benzer yazıdaki gibi Pattaya Klas Türk gördü, Şu madalyayı aldım, tüm Pattayadaki kızlar beni arıyorlar diye kasım kasım kasılmaya başlarlar. Zaten benzer bir olay sitede daha önce yaşandı. Adamlar ile selam kelam derken kızlar bunların yanına geçiyor bende kıza soruyorum benle kalmak ister misin diye. Kız olur diyerek kızla 1500 bahta pazarlıksız tam gün olarak anlaşmaya varıyorum. Kendi alemimize bakıyoruz. Aradan bir saat bilemedin bir buçuk saat sonra az ilerimizde oturan kızlar başlıyor bağırmaya adamlara vurmaya. Olay çıkınca güvenlik damlıyor. Olaya bende karışmak zorunda kalıyorum ve kızları masama geri getirtiyorum. Bizim adamlar ilk kızlar ile anlaşmaya varınca kızlara bir içki ısmarlayıp ellemedikleri yerlerini bırakmadıktan sonra acayip tekliflerde bulunca kızlar kabul etmiyor. Adamlarda sizi istemeyiz gidiniz biz başka kız buluruz diye bunlara yol verince kızlar köpürüyor. Bence haklılar kızların müşteri bulacağı saatleri onlardan çalıp hem de ellenmedik yerlerini bırakmıyorlar sonrada saçma teklifler ile problem çıkartarak kızları yollatıyorlar. Şerefsiz bunlar resmen kızları tanımasam yalan derler diye düşünürdüm içime de kuşku düşerdi de adamlar en son bana işimize karışmasaydın iyi olurdu bilader istediğimiz kıvama getirmiştik kızları diye terslediklerin de zaten kendilerini de belli ettiler.

O ana kadar süper bir gece geçiriyorum diye sevinirken tüm eğlencemizin içine ettiler. Adamda ne zevk ne keyif namına bir şey bırakmadılar. Sürekli yan masadan laf atmalar sataşmalara başladıklarında dayanamayıp tersleyeceğimde olayı izleyen güvenlikler bunları yaka paça dışarı alıyorlar. İlk vukuatları da değilmiş meğer. Dün gece de olay çıkartmışlar sağa sola sataşmışlar. Güvenlik bizim kızlara anlatıyor arda da bana İngilizce aktarıyor güvenlikteki şahıs yaşananları. Dahasını da ilave edeyim. En çok problem çıkartanlar Türk müşterilerdir diye anlatmaya başlayınca bende Türküm dedim. Konuşmayı uzatmayıp yanımızdan ayrıldı. Adımız fena çıkmış oralarda.

Güzel bir şekilde başlayan ve devam eden gecemizin sonunda karşılaştığımız bu tatsız durum ile tüm keyfimiz kaçmış vaziyette içkilerimizi içip İnsomnia’dan ayrıldık. Diğer kızlardan biri can sıkıntısı ve moral bozukluğu yüzünden alkolü fazla kaçırdı ve sarhoş oldu. O gece de elleri boş bir şekilde kaldıkları yere geri dönmek zorunda kaldılar. Kızlar scooter ile bizde yürüyerek Walking Street’den ayrılacak iken benimki bana ücretimden 500 baht verir misin diye sordu. Bende verdim. Kız parayı ayık olana verip yanıma geldi ve onlardan ayrıldık. Bu konuda yorum yapmıyorum.

Pattaya tatili

Sabah öğleden sonra uyanıp kendimize ancak gelebildik. Hazırlanır iken kızlar aradı yemekte buluşalım dediler. Benimki de bana soruyor gidelim mi yoksa ben gideyim 1 saate kadar dönerim diyor. Bende gidelim deyip birlikte yola koyuluyoruz. Kızlar ile Pattaya’nın bayağı içerisinde Soi Buakhao’dan da yukarda ki bir sokak da buluşuyoruz. Az ilerideki bir yerel restorana oturup yemek söylüyoruz. Kızlar Pad Thai diye bir yemek söylüyorlar hepimize. Yanına pilav falanda geliyor. Zaten yerel restoranlar ile çoğu restoranlarda alışamadığım tek şey ekmek olmaması. Yediklerimiz doyurucu gelmiyor ve kısa sürede tekrar acıkıyorum nedense. Gelen yemeği bir tadayım diyorum müthiş acı bir yemek. Yoldaki balık satanı gösterip oradan da alabilir miyiz diye soruyorum olur diyorlar kendime 2 balık kızlara da 1 balık alıyorum. Fiyatı 85 baht tanesi. Sudan ucuz. Boğazdaki balık ekmekten bile ucuz geliyor bana. Benim kız balığı ayıklayıp gelen yemek ile karıştırıyor acısı da azalmış ve de çok lezzetli bir şey oluveriyor bir anda. Bana da düşen afiyet ile yemek. Restoranın fiyatlarını bilemeyeceğim çünkü kızlar ödedi sadece girişte gördüğüm fiyatların aralığı 60 baht ile 150 baht arasında fiyatlar vardı.

Bir güzel karnımızı doyurduktan sonra ne yapalım diye fikir alışverişi yaptık. Kızların iş başlangıcına daha çok saat vardı. Kızlara plaja gidip yüzelim dediğimde ayrılarak 30 dakika sonra otelimin önünde tekrar buluştuk. Bende bu arada otele gidip şortumu giyip plaj için hazırlandım. Kızlar beni Pattaya’nın Naklua bölgesine doğru olan Pattaya Wong Amat plajına götürdüler. Denizi plajı çok temiz. Pattaya Beach’den daha iyi ve de temiz. Ayrıca orası gibi de aşırı bir kalabalık yok. Çok beğendim işin doğrusu. Pattaya’ya ilk gelişimde buraya hiç gelmemiştim. Böylece değişik bir yerini de görmüş oldum Pattaya’nın.

Pattaya Wong Amat Plajı

Plajda 2 saat kalıp eğlendikten sonra diğer kızlar scooter ile kendi kaldıkları yere gittiler. Bizde benim kızla tuk tuk ile otele döndük. Odaya çıkarak üstümüzdeki kumu tuzu duşta temizleyip dinlendik. Akşama doğru uyandık. Yine karnımız zil çalıyor. Nedense Tayland’da iken normal yediğimin iki katı yemek yememe kıyasla 10 günde tam 8 kilo verip geldim. O kadar yemek nereye gitti anlamadım. Kıza yemeğe gidelim nereye gitmek istiyorsun ben ilk gelişimde El Toro Steak House adlı restoranı beğenmişim oraya gidelim dedim. Kız ilk arkadaşlarıma uğrayıp bakalım sonra gideriz diye ısrar edince olur deyip tuk tuk ile kızların olduğu yere gittik.

Benim kız arkadaşlarını arayıp konuştuktan sonra yola koyulduk. Tuk tuk da kız benden 500 baht daha istedi. Kıza daha ödeme yapmamıştım. Bende geri kalan 1000 bahtı kıza uzattım. Kız da cebine koyuverdi parayı. Kızların yanına gelip selam hoş beş edip ayrılmayı düşünüyordum ki benim kızın bana fark ettirmeden diğer arkadaşına benden aldığı parayı verdiğini gördüm. O anda jeton düşmüştü benim. Kızlar dün iş yapmamıştı paraları da azdı belki de yemek alacak paraları da olmaya bilirdi. Bir gün önce meyve alırken ceplerindeki 20 bahtları 50 bahtları bir araya getirip meyve almışlardı. Bunu fark ettiğimde gidelim diyen benimkine istersen dün geceki gibi birlikte yiyebiliriz dedim. Bir önceki sisteme benzer işlemi yaptık fakat bu sefer viskiyi de ben aldım ısrar ederek. 7 eleven marketten yanlışlıkla yerli viski yerine de rom almışım 250 bahta. Bu seferki menümüzde tavuk şiş, pilav, meyve, Rom kola, Çips, çerez vardı. Yine ayni tarzda merdivenlerin kenarına oturarak yemeye ve içmeye başladık. Tam keyfimizin alemimizin ortasındayız yanımıza 2 yabancı gelip sohbete katıldılar 10 dakika sonra kızlar ile de anlaşıp işi bağladıklarında içim biraz olsun rahatladığı için erken kalkacağım da gelenler birlikte gidelim diye ısrar ettiler kızlarda gözlerimin içine baktıkları için kıramadım onları ve birlikte yola koyulduk.

Pattaya The Pier Disco Club

Bu sefer kızlar ve müşterileri tuk tuk ile bizde benim kız ile birlikte scooter ile Walking Street’in önüne geldik. Diğerleri de Tuk tuk ile gelip kızların isteği üzerine İnsomnia yerine Pattaya The Pier Disco Club’a gittik birlikte. Buraya da ilk Pattaya’ya gelişimde uğramıştım öylesine bakmak için fakat geçen zamanda daha gelişmiş güzel ortam yaratmış mekanın sahipleri. İlk bakışta Pattaya İnsomnia’dan daha iyi bir ortamı var gibiydi. Gece ilerledikçe İnsomnia’dan daha çok beğendim burayı. Bana göre The Pier Disco Club Diğerlerinden daha güzel ve daha iyi bir yerdi.

İlk başlarda yabancılar ile birlikte olmaktan tedirgindim fakat ikisi de olgun düzgün kişiliğe sahip kişiler olduğunu anladım. Tek kusurları içkiyi çok içmeleriydi. Onlara ayak uydurmaya kalksam 3 kez sarhoş olurdum da onlar tık bile demezlerdi. Kızlara yaklaşımları konuşmaları da bir başka idi. Kızlar ile arkadaş gibi konuşuyorlar hayat kadını olduklarını onlara hissettirmiyorlardı. Çok ilginç kişilikleri vardı aslında adam gibi adamdılar. O gece tüm içkileri onlar ödedi. The Pier Disco Club’dan sonra hep birlikte yemek yemeye gittik yine hesabı onlar ödedi. Sebebi neymiş Beach Road’da iken kendi içkimizi ve yemeklerimizi karşılıksız onlar ile paylaşmışız. Scooter ile gittiğimiz için nereye gittiğimi anlamadım bu yüzden yazamıyorum. Alkolünde etkisi var sonuçta. O gece en güzel Tayland gecelerimden birini yaşadım. hiç bir nahoş ortam ile de karşılaşmadım ve bir tatsızlık da yaşamadım.

Sonraki günümün sabahı ne olduysa sabah erken uyandım uyku tutmuyordu bir türlü. Belki de saat farkı ve art arda gündüz uykuları yüzünden uyku düzenim bozulmuştu. Saat farkına da fazla alışamamıştım daha. Tekrar uyuyabilmem için çok çabaladım ve uyandığımda akşamı buldum. Kız ile kalkıp duş alıp doğruca yemek yemeye gittik. Yolda diğer kızlar aradı onlarda otelden yeni ayrılmışlar müşterileri bizi yemeğe davet ediyor. Benim kız akşama buluşuruz diyerek başımızdan savdı. Birlikte pizza mı Thai mi Burger mi Steak mi ne yiyelim diye düşünerek hızla etrafımıza bakınıp durduk. Karnımız zil değil alarm veriyordu artık. Karar verene kadar yoldan döner alıp ilk açlığımızı bastırdık. Tekrar Scooter ile dolaşıp karar vermeye çalıştık. Bir önceki gün gittiğimiz Red Kimchi Kore restoranını görünce oraya gidelim deyip yöneldik. İçerisi çok kalabalık havasız olduğu için vazgeçerek son akşam yemeği için tekrardan Pattaya Beer Garden’a gittik. Birde ne sürpriz görelim bizimkiler de orada değil mi, onların yanına oturup yemeklerimizi yedik. Diğer kızlar 4 geceliğine anlaşmışlar heriflerden de çok memnunlar. Keyiflerine diyecek yok anlayacağınız oldukça menun ve de mesutlar. Pattaya Beer Garden’da biralarımızı içip orada alem yapmaya devam ettik. O gece ne Disco ne de Club’a gittik orada gecemizi sonlandırdık. O gece de güzel geçmişti benim için. Hesabı benim ısrarım üzerine alman işi yaptık herkes kendi hesabını ödedi. Israr etmesem hesapları yine onlar ödeyecekti. Saat 1 gibi oradan ayrılarak herkes kendi oteline doğru yola çıktı.

Soi Buakhao Sokak Pazarı

Pattaya’da ki son günümde kız ile dolaşıp açık pazara sokak satıcılarına uğradık. birlikte scooter ile dolaşıp gezdik. Akşamı ise birlikte Pattaya’nın Soilerine takıldık. Walking Street’e uğramadık hiç. Bana değişik Pattaya gece hayatı bölgeleri olan Soi Buakhao yu LK Metro yu Soi 7 ve Soi 8 i dolaştırdı. Buralara da ilk gelişimde girip dolaşmıştım. Bu yerlerde de çoğu mekanlar değişmiş sokaklar kalabalıklaşmış bir durum ile karşı karşıya kaldım. Eski güzellikleri biraz solmasına nazaran yine güzel ve canlı idiler. Ve Pattaya Second Road’ı scooter ile yavaşça sürerek dolaştırıp gezdirdi. Bir gecede gidilebilinecek ne kadar yer varsa dolaşarak sabah saat 3 de otele geri döndük. Pattaya’da ki son gecemi de böylece tamamladım. Ertesi sabah erkenden kalkarak kız ile birlikte kahvaltı yaptık. Odaya birlikte gidip ufak çantamı toparladım ve kız beni taksiye kadar yolcu etti.

Pattaya’dan ayrılırken içim buruktu işin doğrusu bir parçamı orada bırakmış gibi hissediyordum. O kadar yer gezdim hatta Pattaya’ya bile daha önce geldim fakat hiçbir yerden ayrılışımda böyle hissetmedim diyebilirim.

Pattaya son altı yılda gözle görülür bir şekilde çok değişmişti hem görünüş hem işleyiş hem de yaşayış tarzı olarak ama yine insanı kendine hayran bıraktırıyor yine de etkiliyordu. Bir sonraki yazım olan Chiang Mai yazımda buluşmak dileği ile tüm site takipçilerine saygılarımı selamlarımı yolluyorum.

 

 

 

Tayland Pattaya Rehberi 2016 adlı yazıyı yazan Sn. arsenik ‘e tüm asyarehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

 

 

Toplam 41 Yorum Var

 1. Üstad çok ayrıntılı ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık evet pattaya pahalı eskiye göre har vurup harman savurma dönemi en azından benim için bitti ama hesabını bilerek hala çok güzel vakit gecirilebiliyor ama ne olursa olsun dünyanın hiç bir yerinde hiç bir paraya alamayacağın bir şey varki oda thai insanı dünyaya ve sana bakış açısı ve davranışları bu güzelliği,ülkenin sana verdiği hissi dünyanın hiç bir yerinde bulamıyorum. Saygılar.

 2. Sayın Arsenik ;

  Yazınızı bir solukta ara vermeden okudum. Akıcı samimi olmuş. Kur farklarından gece hayatı , konaklama ,yeme içme gibi kalemlerin nasıl etkilendiğine dair verdiğiniz örnekler gerçekten çok yararlıydı. Böylece harcama kalemlerinin nereden nereye geldiğini insanlar daha net görebilir şimdi . Sürekli gidenler Pattaya’nın gösterdiği değişimin farkındalar. Ben her gittiğimde hoşuma giden yada gitmeyen bir değişimle karşı karşıya kalıyorum. Ama her gittiğimde de mutlu olarak dönüyorum oda ayı konu. Yazının sonuna kadar iyi hissederek okudum ta ki dönüşünüzle ilgili burukluğunuzu okuyana kadar. Bu noktada kendi hissettiklerim aklıma geldi . Umarım tekrar gidersiniz. Bu samimi yazınız için teşekkür ederim

 3. @Arsenik üstad.Her yönüyle harika bir yazı olmuş.Uzun zamandır bu kadar içten ve gerçekci bir yazı okumamışdım. Parmaklarına sağlık.O kadar söylemek istediğim şey var ki inan nereden başlayacağımı bilmiyorum.Ama öncelikle onlara değer verdiğin ve insan gibi davrandığın için,yaşam tarzlarına ve yoksunluklarına saygı ve anlayışla yaklaşdığın için, Türk insanının bonkörlüğünü ,kibarlığını ve paylaşımcılığını bir kez daha onlara hatırlattığın için çok teşekkürler. Benim anılarımı okudunuz mu hiç bilmiyorum ama İmsonia da rastladığınız öküzlerden bende çokca rastlar oldum Pattaya’da. İmsoniada security ve çalışanlar beni tanıdığı için çokca sorun yaşamıyorum ama üzülmüyor da değilim olanları gördükçe.Tamam Pattaya cinsel özgürlüğün ,toplumsal baskının ve bastırılmış ergenliğin yıkıldığı bir yer ama sapıklığının ve hödüklüğün şehri asla değil.Hatta tüm Tayland için aynı şeyleri söyleyebilirim. Bu arada gece arkadaşınla odanda geçirdiğin zamanlarla ilgili olarak ayrıntıya girmemen konusundaki yaklaşımını çok beğendim. Her ne kadar sitedeyi ziyaret edenlerin bir kısmı bu tarz yazılara bayılsa da (kaç gol attın kaç kişiyle yattın tarzı) bende seninle aynı frekansda düşünüyorum. Orası senin mahremin..Detaylar senin olduğu kadar birlikte olduğun kişininde özelini ifşadan ve böbürlenmenin ötesine geçmeyen hikayelerden olurdu.Bu konuda da doğru yoldasın nacizane fikrimi söylemem gerekirse…Bir çok dostum var orada yaşayan ..Taili,yabancı,Türk abilerim,kadın erkek yaşlı genç hatta çocuklar bile. Her birini çok özlüyorum her ülkeme döndüğümde.Sizi onlarla olan iletişiminizden dolayı da tebrik ederim.Ayrıca üşenmeyip kalem kalem tüm masrafları hemde 3 ayrı kura çevirerek yazman on numara olmuş.Kur farklılıkları dikkate alınması gereken önemli bir husus.Ayrıca herkesin harcama limiti ve şekli farklı..Yazıları okuyup yanılmadan doğru hesap yapmak lazım.Pattaya’da yaşayan bir abim günlük 100 dolar ile anca eh işde,150 dolar ile çok güzel ve 200 dolarla krallar gibi yaşarsın diyordu bana ilk gittiğimde.Benimde limitim günlük 150 dolar olmuşdur herzaman.10 gunluk bir tur için otel ve uçak hariç 1500 dolar bulunduruyorum yanımda ve genelde 200-300 dolar artıyor hediyelerden sonra..Bu masrafların içinde hemen hemen her gece önce rock bar sonra İmsonia var neredeyse. Biraz daha tasarruflu davranıp gece klüplerine takılmasam da olur ama sanki Pattaya’yı güzel kılan mekanlar gibi geliyor bana..Uzun sözün kısası yazınızı beğendiğimi ve henüz karşılaşmasak da kişiliğinizi takdir ettiğimi söylemek isterim.Umarım yolumuz bir gün orda yada Türkiyede kesişirde karşılıklı hasbahal ederiz.

 4. romanyadan selamlar, uzun zamandır takip etmekteyim bu websitesini. güçlü kalemleri ve gözlemleri olan insanlar var. tüm yazılarını okuyup, anımsadığım arkadaşlara sevgilerimi iletiyorum. benimde aklıma soktunuz bu yer yüzündeki cenneti, 700€ uzun bir aktarma ile biletimi alabiliyorum. İznimde farklı bir plan çıkmazsa orda olacağım. Daha önce adını hiç duymadığım bir yerdi burası 🙂

 5. Merhaba Arsenik Bey
  Bu sitede en keyifli okudugum yazilardan birisiydi. Yaziyi guzel yapan gozlemleriniz ve bunu bize cok dogal aktarmanizdi.Elinize saglik

 6. guzel yazi olmus gecen eylulde gitmistim tekrar gidecegim eylulde bu sene aktarmali ucagimi aldim hotelide ayni LK THE EMPRESS den aldik bizde 10 gun pattaya 2 gun chiang mai 3 gunde bkk planladim sabirsizlikla chiang mai yazinizi bekliyorum ilk gidecegim icin vereceginiz bilgiler baya yararli olacaktir. kaldiginiz hotel ve konumu hakkinda bilgi verirseniz memnun olurum.

 7. Süper bir yazı olmuş kardeşim eline sağlık bende ayın 30 da ordayim bu 6 ci gidisim olacak ilk gidişim 94 te işlerimden dolayı ilk gidişimi yazmadım ama onuda oradan yazacağım sağlicakla kalın hepiniz

 8. Merhaba Arkadaşlar:
  Bir şey soracağım , Geçen yıl gittiğimde Taylandın en beğenmediğim yönü çerez ve sigaralarıydı.Arsenik bey sigarayı Bangkok da Duty Free Shopdan aldığını söylemiş. Bir parlament içicisi olarak bu yıl 1 karton buradan alıp götüreyim diyordum acaba girişte sorun çıkar mı? Yada Bangkok da Duty Free Shopda Parlement bulabilirmiyim? Ayrıca önce kuala lumpur sonrada Bangkoka giriş yapacağım

 9. Değerli dostlarım hepinize yapmış olduğunuz yorumlardan dolayı teşekkür ederim.
  Tayland’a girişte bir karton sigara ve bir şişe içki götürebiliyorsunuz. size zorluk çıkartmazlar. Bu yasal hakkınızdır. Free Shoplar da aradığınız her türlü markayı bulmanız mümkündür. Siz benim yaptığım hatayı yapıp Bangkok hava alanından almayın. İstanbul’da iken alırsanız çok daha iyi olur. Aldığım sigarayı hiç beğenmediğimi söyleyeyim. Tayland’da satılanlar daha kaliteli.
  Chiang Mai yazımı bugün düzenleyip yazacaktık fakat aksilikler yüzünden haftaya yazabileceğiz. Az biraz beklemenizi rica ediyorum.

 10. yazini keyifle ve anlayarak okudum.anlamadigim tek konu domuz eti hassasiyetini zina olayi durumunda yok sayman sirf senin icin degil bu lafim :)yalniz ben burda baska bir konuya deginmek istiyorum.genel olarak yazilan ozellikle pattaya ile ilgili yazilarda oradaki gece hayatinda calisan bayanlara karsi vicdani bir sekilde yanasan bircok arkadasa rastladim.oncelikle tatil degil yasamanin vermis oldugu tecrube ile birkac sey soylemek zorunda hissediyorum kendimi.
  arkadaslar,burda gece hayatinda calisan o gordugunuzde heyecanladiginiz ve ne mutlu size o gece icin size ait olmus kizlar yaptiklari isi bizdeki gibi mafya kotu yola dusme gibi degil ozgur iradeleri ile seciyorlar.ikincisi;muthis olmamakla beraber guzel bir kizin aylik kazanci genel itibariyle 30-40 bin baht arasi gibi oluyor.eminimki tl ye cevirdigimizde aylik kazanci bu kadar olmayan bircok arkadasimiz var bu sitede.bunun yaninda istisnalar disinda bu isi secen kizlarin geneli yaptiklari isi sever ve bu isi yapmaktan mutludurlar.ve tl nin degerinin her gecen gun azalmasi ile buradaki gece hayati artik ucuz degildir arkadaslar.ha para harcarim ama karsiligini alirim mantigiyla hareket ederseniz ona lafim yok.marjinal fayda olayi bir nevi.son olarak what happened in vegas,stay in vegas ama pattayada ne yasadiysak burada paylasalim ve yasanmis tecrubelerle diger arkadaslara isik olalim dilegiyle siteye saygilarimi sunuyorum

 11. Sayın Nottingman ;

  Sevap günah olayı allah ile kul arasında olan birşey. Herkeste yaptığının yada yapmadıklarının ne anlama geldiğini bilecek akla ve inanca mevcut. Dediğinizde tabiki de haklısınız. Nefsine sahip olabilmek ve ona hükmedebilmek en büyük erdem olsa gerek. Ayrıca evet orda çalışan kızlara baktığımızda büyük bir bölümünün kendi tercihi.Burada da yüksek gelirli bir iş olması gerçeği var. Sonuçta özgürlükler ülkesi kimse kimseyi ne yaptığından dolayı yargılamıyor. Hal böyleyken yüksek gelirli bir işi seçmeleride normal karşılanabilir. Ama içlerinde istemeyipte yapmak zorunda kalan farklı hikayelere sahip insanlarda mevcut. Marjinal faydaya gelince evet kişi mutlu oluyorsa verdiği paranın karşılığını alıyorsa sıkıntı yok. Ama denildiği üzere evet Pattaya artık ucuz değil eskiye kıyasla

 12. Öncelikle arsenik kardeş bizlere yazmış olduğun bu gezi yazısı için çok teşekkür ederim. Gözlemlerinizi yansıttığınız güzel sürükleyici ve de bilgilendirici bir yazı olmuş.

  nothingman kardeş yorumunuzu okudum yorumunuzdan Taylandda yaşadığınız anlaşılıyor ama hangi şehirde hangi bölgede yaşadığınızı bilmiyorum. Yada Taylanda nasıl yerleştiniz, ne vesile oldu evlilik ile mi yoksa iş kurma yolu ile orada kalıyorsunuz sizi Taylandda ne etkiledi ki yerleşmenize sebep oldu ve ne kadar zamandır orada yaşıyorsunuz bunları bilmiyorum. ama size cevap vereceğim konu bu değil yorumunuzda yaptığınız ilk tespite değineyim. Neden domuz eti dediniz. Şahsen ben 43 yaşıma kadar ne ağzıma koydum nede merak ettim aksi gibi domuz eti yiyenleri de anlamıyorum. Türkiye de iken domuz mu yiyorlardı ki gittikleri ülkede domuz eti yiyorlar onuda halen çözemedim. Benim yememe sebebin evet dini inancımdan kaynaklanır. 5 vakit namaz kılan biriside değilim. Zina olayı ise apayrıdır. konuya her yasak ve günah olanı kıyaslamaya kalkarsak sabah kalktığımızda besmele ile kalkıyor herkes. Yadabankadan kredi çekmeyen ve mevduat hesabı açmayan kaç kişi var. demem o ki hepsi ayrı bir durumdur bir biri ile kıyaslanamaz. Kaldı ki günah ve dini vecibeler kul ile yaradan arasındadır bana göre. Birde sadece ben değil etrafımdaki vede gittiğim bir çok ülkede tanıştığım türkler olsun müslümanara olsun onlarda domuz yemiyor. sebepleri kendilerine aittir.

  İkinci olarak Taylandlı bar kızları ile çalışan kızlar konusuna değinmişsin kardeş. Tespitin doğru Taylandda zorla çalıştırılma yada mafya olayları yoktur. Zaten sitede de bunu ima eden yazı yada yorum yoktur kardeş. Kaldı ki Taylad halkının geneli sevmediği bir işte çalışmaz bunu da belirteyim onların karakteristik yapıları öyle. Lakin orda çalışan rus ve özbek kökenli rusların bir çoğu zorla ve de mafya baskısı ile çalışmaktadır.

  Dönelim Taylandlı kızlara. Senin dediğine katılmak ile birlikte bazı noktalara değineyim. Katıldığım noktalar. Evet kendi iradeleri ile bu işi seçiyorlar ama büyük bir çoğunluğu başka çıkar yolları alternatifleri olmadığı için bu işe giriyor. Bu sektörde çalışan kesimin az bir kısmı bu işi zevk için yapıyor yanlış anlaşılma olmasın. Bu kesim daha iyi bir hayat pahalı elbiseler cep telefonları ve buna benzer şeylere sahip olmak için bu işi yapıyor ama bu çok küçük bir azınlıktır. geriye kalan büyük çoğunluk ise durumları farklıdır. Yazıdaki gibi kendilerine gelecek için sermaye yaratmak iş kurmak için yapanlardan tutunuz. Çocuğuna yada ailesine bakmak için bu işi yapanlar da var. Her kızın kendi gerekçeleri kendi hikayeleri vardır. Şimdi sorayım yazıdaki kızlar için yetimhaneden ayrıldıklarında ne iş yapacaklardı sence ya bir işe girip hayatlarını çok düşük paralar ile ikame edecek yada ellerindeki tek sermaye olan vücutlarını satacaklardı. Onların durumu yine iyi bana göre çoğu kız çocuğuna ailesine anne babasına bakmak için bu işi yapıyor. Bu işi yaparken de zevk almayı ve de işi sevmeyi öğreniyorlar. Tayland kültürü ile bizim kültürü karıştırmayalım lütfen. Buna da örnek vereyim 2014 deki gidişimde tanıştığım iki aile var ilki kız bu işi yaparken ailesine inşaat işi yapan bir firmada çalıştığını söylüyor. Bu işi yaptığını annesi ile babasından gizliyor. Baba geçirdiği iş kazasından dolayı yatalak kalmış o da mecburi ailesine ve kardeşlerine bakmak için bu işi tercih ediyor getirisi iyi olduğu için. Diğer aile ise Anneleri zamanında eşinin evi terk etmesi üzerine çocuklarına bakabilmek için hayat kadınlığı yapıyor. çocukları belli bir yaşa gelene kadar bu işi yapıp kendine bir ev alıp çocuklarını okutuyor. işi birakıp tarlada evlere temizliğe başlıyor. Oğlu Polis kızı da üniversitede okuyordu ben tanıdığımda. Ve kadın zamanında bu işi yaptığını gizlemiyor. Bana dediğini aktarayım isterseniz. Şayet o zaman ben bu işi yapmamış olsaydım çocuklarım okuyamayacak kendilerine iyi bir gelecek hazırlayamayacaklardı. Oğlum ya hapiste ya da başına bir iş gelmiş olurdu. Kızım ise küçük yaşta benim yapmadığım işe girmek zorunda kalacak belkide iki üç çocuk sahibi olup geleceğinin ne olduğunu bilmeden yaşayacaktı. bu işi yaptım ve yaptığıma da pişman değilim diye söylemişti. bu iki aile ile de içli dışlı oldum ve her şeylerine de bi fiil tanık oldum.

  Evet Tayland eskisine göre çok pahalı yazarın belirttiği olaylar döviz kurları artan talep Taylanda gelen turistlerin artması fiyatlara otomatik olarak her geçen gün yansıyor.

  Bir diğer ve son konu ortalama bir kızın aylık kazancı 30 bin 40 bin demişsin. orada da bir iki şey ilave edeyim. o dediğin her kız için geçerli değildir kardeş. Şöyle ki Gogo barlarda çalışan bir kız o dediğinden kat be kat daha fazla kazanma imkanı varken serbest çalışan yabancı tabiri ile freelancer denen ve yol kenarlarında Pattaya Beach Road da ve diğer türlü yerlerde müşteri arayan kızlar o kadar kazanamıyor. serbest çalışan kızlar fiyat olarak daha ucuz ve her zaman müşteri bulma garantisi olmadan yaşıyorlar. şanslı olanlar o dediğin rakamlara yaklaşıyor ama o rakamları kazanmıyor. bu sebep ile değil mi ki kendilerine imkan sağlayacak yabancı erkekler ile evlenme peşindeler. diğer taraftan beer barlarda ve diskolar da müşteri bekleyen kızlar ise onlardan daha fazla kazanma şansları olmasına rağmen o dediğin rakamı yılda belki 2-3 ay kazanabiliyorlar ve geriye kalan dönemlerde yarısını ancak kazanabiliyorlar. Aldıkları riskleri ise hepimiz bilmekteyiz. Sence kim bile bile başka alternatifi varken bu işi yapar. Alternatifleri olmadığı için giriyorlar bu işe malesef kardeş.

  Ve evet Pattaya da ve Tayland da yaşadıklarımızı yazıp paylaşalım ki bizlerden sonra gideceklere faydamız dokunabilsin. Gidecekm olanlara da yol göstermiş oluruz. Şayet bizleri de senin tecrübelerinden faydalandırırsan çok memnun olurum nothingman kardeş.

 13. @nothingman; hoşgeldin sitemize, uzun bir süre önce senin bu sorduğun soruyu masya yatırmıştım. aynı cevapları aldım bende 🙂 sitemizde farklı bir görüş ve kalem olması beni mutlu etti. bildiklerini paylaşman bizi memnun eder. Keyifli bloglamalar dilerim

 14. bargirl veya freelancer olarak çalışmak kendi tercihleri, ve işin birazda kolay yönü
  7elevenda ve benzeri yerlerde çalışsalar, sabahtan akşama kadar çalışıp aylık 10000 baht para kazancaklardı ve buda hayat standartı olarak türkiyede asgari ücret sosyal düzeyinden daha yüksek, ama kültürlerinin de verdiği etkiyle kimileri kolay yolu seçiyor.hayatlarını çok fazla dramatize etmeye gerek yok.
  kazançlarına gelirsek kendilerini iyi süsleyebilenler veya gerçekten güzel olanlar, gogolarda çalışanlar aylık 100.000 bahtın üzerine çıkabiliyolar.
  Mesela son gittiğimde happy gogoda bir kızla konuşmuştum ve kız gerçekten fizik ve güzellik olarak beachroad ta veya barlarda görebileceğinden çok daha iyi durumdaydı. Bana gogonun kapısından dışarı 4500 bahttan aşşağı kesinlikle çıkmadığını anlatıyordu, Pattayalı kız için bu kadar parayı kim veriyor diye sorduğumda içerdeki koreli ( veya japon ) müşterileri gösterdi 🙂 Piyasayı yükseltenler avrupalılardan ziyade bu asyanın zengin ülkelerinden gelenler. Neyseki insomnia ya fazla takılmıyorlar..

 15. kardeş öyle dediğin gibi dışarıdan bakarak olayı anlamak zordur. 10 bin baht kazanıyorlarmı normal ücretleri nedir tam malumatım yok fakat senin dediğin rakamı baz alarak konuşursak 10 bin baht kaba taslak 300-320 dolar eder TL ye sen çevirirsin artık. O kazançları ile Tayland da yaşayabilirsin aç da kalmazsın ama kendine bir gelecek ve ileriye dönük hiç bir yatırım yapamazsın ki bu sadece tek kişi olduğunda geçerli. Çocuğuna veya ailesine bakmakla yükümlü olan kızlara ise o para hiç yetmez. Dramatize etmeye gerek yok demişsin yorumunda dramatize etmiyoruz kardeş bildiğimizi yazıyoruz. Senin dediğin gibi gogo bardaki ve barda çalışan 10-15 kız ile konuşup ta ahkam kesen biri de değiliz. Sen 4500 e kız gördün ben de sana diyorum şu anda bile değil 5-6 sene önce bile kıza 5-6 bin baht teklif eden insanlar bilirim. ayni şekilde son gidişimde 6000 bahtan aşağı müşteri ile çıkmayan kızlar gördüm pazarlık dahi yapmazlar ne diyorsun sen. Kaldı ki ben yorumum da gogo çalışanları için kızına göre 30-40 bin bahtan kat be kat kazanabilir dedim. ve durdum açıkladım olayı yorumumu iyi oku istersen kardeş. Şimdi durup kızın ortalama haftada şu kadar müşteri bulabilir ayın şu kadar günü hastadır diye iş yapamaz ve sezonlara aylık olarak değinip yazmak istemiyorum kardeş. Ölü sezonda ki işlere hit sezonda ki işler değinmeyim kesin biliyorsan açıkla yanlışın varsa düzeltirim kardeş.
  Son olarak da her zaman normal iş bulma imkanlarıda yoktur. Çoğu kız senin dediğininden çok daha az paraya inşaat işlerinde amalelik bile yapıyor. dediğin gibi git mart larda şalış 10 baht al diye de bir şey yok orda o işleri de bulanlar şanslı bunu da unutma kardeş.

 16. arkadaslar burada cok ufak ama onemli bir ayrintiyi kaciriyoruz gibi.
  hepiniz illaki gordunuz cesitli soilerde o sicakda elindeki kocaman ekmek tezgahi ile birseyler satmaya calisan kizlari.mesela avm ye giriyorsunuz mk restaurant gibi yerlerin onunde tum gun ayakda bekleyen kizlar var.bu insanlarinda evde bekleyen cocuklari ve yoksul bir hayatlari var.bu bir tercih meselesi.sizleri tenzih ediyorum,bircok insanda bu hayati secmis kizlara karsi acima,kucuk gorme hatta yabancilarda populer olan sponsorluk durumu ile para bile gonderiyorlar.olabilir herkesin bir bakis acisi var.ama gel gor ki bu kisilerin cogu her gece farkli kiz alan bazen birden fazla alip hayallerini icra etmenin pesinde kosan insanlar.emin olun o kizlar hayat hikayelerini sadece size degil bircok insana anlatiyor.duygular kabariyor karsilikli ama biliyor ki %99.9 u 5 dakika sonra yine malumunuz o olaya donusuyor.ben burdaki paradoksu hicbir zaman anlayamadim.kaldi ki senin ulkende de bu tur isleri gecim sikintisi yada zorlama gibi seylerden yapan insanlara bu hosgoru sevkat neden yok.yolda gordukleri kendilerince acik elbiseli kizlara karsi goz soz tacizleri bazen fiili durumlari hepimiz goruyoruz hergun.bu tur insanlarin ruh hali ne kadar samimi geliyor size.ben bunlari hic ciddiye almiyorum.benim bizzat bildigim cok insan var boyle.bu tur insanlar varsa okuyan sunu unutmasinlar adam her yerde adamdir.

 17. kardeşim ben sadece çok acınası,sefil bi durumda oldukları veya başka bir seçenekleri olmadıkları için bu işi yapıyorlar diye düşünmüyorum. Ve 300- 320 dolar dediğin para Türkiyede 2 ay önceki asgari ücretten biraz az,Türkiyede de insanlar bildiğin gibi bu parayla ev geçindirmeye ve hayatlarına yön vermeye çalışıyorlar. Ve hayat pahalılı olarak Türkiye Taylandtan daha yüksek.
  Yani ben sadece kültürlerinin ve yaşam tarzlarından ötürü kolay yolu daha hızlı tercih edebildiklerini yazmıştım.
  Haa tabi thaililerin hepsi aynıdır, bangkokta doğup ailesinin sosyal düzeyi görece biraz daha yüksek olup eğitim almış bir kızla, isaan’ın en ücra köylerinden gelip pattayada para kazanmaya çalışan kız aynı eğilimdedir diyemem.

  Para mevzusuna gelirsekten 6000 baht pattayadaki kız için ne olursa olsun fazladır. Eğer 6000 fiyat çektiyse, bu fiyat söylediği kişiyle gitmek istemediği anlamına net bir şekilde gelir.10 dk sonra başkası gelir 2500 bht a tamam der belkide. Kimileri de seçici değildir soi 6 te gün içinde ST 1000 baht ta çalışır kim gelirse gelsin. Haa kimi ün yapmış gogo kızlarıda var, günde 30 lady drink yapabiliyor ve kimseyle yatmaya ihtiyaç duymuyor, bunlara LT 10000 bahtta desen gelmez.

  Aslında bunlar uzun uzadıya konuşulabilecek konulardır,Ne olursa olsun karşındaki bu insanlara onların sana gösterdiği gibi güler yüz gösterir ve kölenmiş gibi değilde insanca davranırsan da karşılığını fazlasıyla görüyorsun.

 18. Ya arkadaşlar türkiyede hayat pahallılığı var derken ne kastediyorsunuz anlamıyorum.ben ilk gidişim 2006 yılıydı ve tayland hakikaten türkiyeye göre ucuzdu. şimdi pattayada ucuz olan 3 şey var 1-KADIN 2- alkollü içki ve 3- bir yerden bir yere ulaşım diğer herşey türkiyeden daha pahallı. ya çakma çin malları Çin thailandın komşusu olmasına rağmen daha pahallı pattayada. Haaa belki kırsal kesim de hayat ucuzdur ama biz de oralara gitmiyoruz…

 19. tayland a ikinci gidiş için plan yapıyorum ama uçak paraları çok can yakıyor bugun den bilet ayırmak istedim taa aralığın 1 ne 1500 tl çok pahalı arkadaş ya

 20. Öncelikle herkeze slm arkadaşlar gercekten çok başarılı bir site olmuş tebrikler yaklaşık 1 hafta önce şans eseri inceledigim bir site ve 1 haftadır pattaya denen illete kitlenmiş araştırmalara başlamış bulunmaktayim ?maddi anlamda az çok fikir sahibi olsamda yinede ilk kez gitmeyi planladigim için keşke demek istemiyorum 5 gece kalmayı düşünüyorum planlarrimi ona göre yapıyorum masaj mekanda sise açma ve gecelik bayan yemek vs ortalama günde kaç dolar bütçe ayarlamiliyim şimdiden teşekkürler

  • Selamlar Alex ;

   Öncelikle sitemizdeki yazıları incelerseniz sorduğunuz soruda dahil bir çok konuda kafanızda birşeyyler netleşir. Bunu her defasında söylerim harcamanın bir sınırı yok. Ama tüm istediklerinizi günlük 100-150 usd aralıkta gerçekleştirebilirsiniz.

 21. bende bi arkadaşımla haftaya gidiyorum pattayaya 26 şubat-9 mart tarihlerinde, arkadaşın mil puanlarla thy den bedava bilet aldık, uçak hariç, toplamda 11 gün için ben 1000 dolar arası bir bütçe ayarladım, otel konusunda booking,agoda vs gibi sitelerden ucuz otellerin listesini yaptım kendime,benim için oteldeki odanın büyüklüğü,havuzunun olması ya da kahvaltı vermesi önemli değil, sonuç olarak otele geceden geceye gideceğim ve otelde bunun dışında zaman geçirmeyeceğim, tabi güvenli ve temiz olmalı mutlaka..biz tek tek belirlediğimiz otellere gidip odalarını görüp sonra sıkı bi pazarlığa girişeceğiz,baktık ki istediğimiz fiyat olmadı başkasına gideceğiz,o da olmazsa diğerine, inanın booking de ki fiyatın %30-%40 aşağısına inecek oteller olacaktır(geçen sene arkadaşım böyle otel bulmuştu)..yemek masrafını da minimuma indirmek için yanımıza konserve,kaşar peyniri vs alacağız, zaten o sıcakta tüm gün aralıklarla bir çok buz gibi bira içeceğimiz için insanın midesi doluyor..ara sıra oraya kadar gitmişken, bir sürü güzel tropikal meyva yemeyi ihmal etmeyeceğiz,internette Tayland meyvaları diye arattığınızda inanılmaz güzel meyvalar çıkıyor,bunları kaçırmayacağım, bazende ara sıra kfc,burger falan ile de yemek masrafını da minimum düzeye getireceğiz. gece hayatına gelince,malum hepimizin asıl amacı bu kimse kimseyi kandırmasın, go-go barları görmek için belki 1 gün içeri gireriz ama ordan kimseyi çıkarmayız(inanılmaz pahalı), taylanddasınız arkadaşlar, her yer dişi, en ucuzu bence dışardaki bira barları, burda hem eğlenip hem de en ucuzları bulabilirsiniz.. ben de sizler gibi yorumları okuyorum,insanların ya durumları çok çok iyi ya da biz fakiriz 🙂 bence hiç o paraları harcamadan da çok güzel vakit geçirilebilir.. bunlar benim naçizane görüşlerim, katılan katılmayan olabilir.saygılarımla..

 22. Biraz abes bi soru olacak ama daha önce yurtdışına hiç çıkmadım ilk kez çıkıcam, havaalanı free shoplarda prezv varmı? Varsa fiyatları dışardan uygun mudur? Diğer sorumda sahil yolunda kimseyi almayalım mı gerçekten?

  • Evet biraz soru abes olmuş. Freeshop’lardan içki ,sigara veya parfüm alanı gördüm ve biliyorum. Böyle bir ihtiyacı freeshoptan sorgulayanı ilk defa görüyorum. Sorunuzu cevaplayayım görmemekle beraber büyük ihtimal vardır diye düşünüyorum. Sahilden kız almaya gelince şöyle bir düşünceye kapılmak doğru değil. Sahildeki kızlar hastalıklı diğerleri değil . Sonuçta her daim önleminizi almakta fayda var. Yağmur yağıyorsa şemsiyeni alacaksınız. Risk varsa önmel her daim alınmalıdır.

 23. eylül 2016 da nasip olursa Thailandda olacağım tek gideceğim
  2.gidişim olacak 🙂
  katılmak isteyen olursa bana jetaack@g__mail.com adresinden ulaşabilirlsiniz 🙂

 24. hocam ben 24 temmuz gıdıyorum ılk defa , orada ıletısımde oldugunuz kısılerin bana , yardımcı olma sansı olbılırmı acaba
  saygılar

 25. Üstad çok ayrıntılı ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık evet pattaya pahalı eskiye göre har vurup harman savurma dönemi en azından benim için bitti ama hesabını bilerek hala çok güzel vakit gecirilebiliyor ama ne olursa olsun dünyanın hiç bir yerinde hiç bir paraya alamayacağın bir şey varki oda thai insanı dünyaya ve sana bakış açısı ve davranışları bu güzelliği,ülkenin sana verdiği hissi dünyanın hiç bir yerinde bulamıyorum. Saygılar.

 26. Slm arkadaşlar öncelikle olarak yorumlarinizdan dolayi hepinize tsk ediyorum oldukca bilgilendiyosunuz ben 24 eylüle biletimi kestim ve bookingten pattanya yürüme yolundaki otelleri araştırdım the sun xclusive oteline gidip kendim anlaşmayı düşünüyorum çünkü yorumlardan anladığım kadarıyla ordan almak bookingden daha ucuz oluyor ben 8 ekime kadar orda kalacağım iki haftalık bi tatil ve doya doya yaşamak istiyorum sonuçta işlerden dolayi ancak 1 2 senede öyle bi tatile çıkabiliyoruz.ben planlarımı günlük 3000 baht harcama olarak hesap ettim siz arkadaslardanda bu konuda bilgi almak isterim ayrica sormak istediğim bi konuda sizin bildiğiniz güzel bi otel varmı özellikle bayan arkadas kabul eden otel? Ben tek başıma gidiyorum ama çift kişilik oda alacam öyle bi sorunla karşılasmamak için önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler

 27. !!! Acil !!! Arkadaşlar son zamanlarda Tayland a giden var mı? Dönüş bileti olmadan ülkeye giriş izni vermiyolarmış. Bilgisi olan varsa lütfen cevap yazsın. Ona göre bilet kestirecem.

 28. @nightmare45 – Qxygen kardeşlerim sizin bilgisi vardır. Dönüş bileti istiyolar mı? Sorun çıkıyormuş. Doğruluk payı var mı? İyi bayramlar. Herkese

 29. @oxyen kardeşim aybaşında gidicem orada yaşayan iki samimi tanıdığım var. Kesinlikle dönüş bileti kestir burada iptal edersin dediler. Hatta burada yaşayan türklere çok sorun çıkarıyolar. Az yol değil içeri almazlar diyorlar. Lütfen @nightmare 45 kardeşimle daha önceden konuştum oradaysa bilgi versin.

 30. @oxygen kardeşim biri emekli orada yaşayan tanıdığım devamlı gir çık yapıyor tr gelip vize kestirip gidiyor gelince beraber konsolosluğa gidicez gelince bende dönüş kestirip iptal ettiriyorum diyor. Biraz zarar oluyor ama mecburum diyor.

 31. UMerhaba arkadaşlar 3 kez gitmiş biri olarak isteyen herkeze bilgi verebilirim pattayada 22 gece kaldım son gidişimde sıkıldım biraz ama unutamadım yineden ocak şubat mart gibi düşünüyorum gelecek arkadaşlar ile birlikte bir plan yapabiliriz mail adresimden ulaşabilirsiniz

 32. @Kaptan kardeşim dönüş biletine baktılar mı? Sorun çıkıyor diyorlar. Nedir son durum. ? İlla Tr dönüş biletimi istiyorlar. Cevap yazarsan sevinirim

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*