Pattaya’da Yaşadığım Polislik Olay

Hep Tayland’ın Pattaya’nın iyi güzel taraflarını Pattaya gece hayatını doğasını Pattaya tatili gezi yazılarında yazıp çizdik. Pattaya’da yaşadığım polislik olay adlı makalem ile kendi yaşadığım olaylardan yola çıkarak, daha farklı daha değişik olumsuz olayları da bilmenizi istedim. Tayland’ın değişik yerlerinde değişik ve farklı olayları içeren Tayland tatilinizin hep laylaylom olarak geçmeyeceğini, Tayland gece hayatında, alışverişte, tapınaklarda ve her yerde başınız bu tarz olayların gelebileceğini anlamanızı istiyorum. Benim yaşadıklarım gibi sizlerin de başına gelebilecek birçok sorun yaşayabileceğinizi, bunun sorumlusu ise bazen sizler bazen Thaliler bazen de yabancılar olabileceği gibi, bazen de bilgisizlikten, davranışlarınızdan ve çevrenizden kaynaklanabilir. Bu yazdıklarımı Pattaya rehberinize not ediniz. Unutmayınız ne kadar beladan uzak durursanız durunuz bazen bela gelip sizi buluyor arkadaşlar.

Pattaya'da yaşadığım polislik olay

Tayland’da ki ilk gelişimde tur ile yaşadığım sıkıntıları sorunları saymaz isek başıma gelen ilk tatsız durumumu Tayland’a üçüncü gidişimde yaşadım. Tayland tatilimde ilk önce Pattaya’da bir hafta kadar konaklayıp, Pattaya gece hayatına ve Pattaya eğlence hayatına doyarak, Pattaya’ya ikinci gidişimde tanıştığım ve beni davet eden Raylai’nin yanına Chiang Mai’ye geçmeyi planlıyordum.

Neyse Tayland’a gelirken uçakta beraber seyahat ettiğim, yanımdaki koltukta oturan Salim diye bir genç ile tanıştım. Salim’in Tayland’a ve Pattaya’ya ilk gidişiydi. Uçak yolculuğumuz esnasında Salim ile sohbet edip bana Tayland ve Pattaya hakkında sorduğu tüm sorulara o zamanki bilgim kapsamında cevap vermeye ve gerekli gördüğüm konularda kendisini uyarmaya çalıştım. Salim iki gece Bangkok’da kalıp Pattaya’ya gidecekti. Bende bir gece Bangkok’da konaklayıp oradan Pattaya’ya geçecektim.

Pattaya eğlence hayatı

Bangkok’da hızlı bir gün geçirip Ayutthaya gezisinde tanıştığım Fransızlar ile geçirdiğim çılgın bir gecenin sonunda o gece tanıştığım Taylandlı kız ile birlikte Pattaya’ya geçtim. Salim ise geldiği gurup ile Bangkok’da iki gece kaldıktan sonra guruptan ayrılarak Pattaya’ya geldi. Salim Pattaya ya gelip oteline yerleşir yerleşmez beni aradı. Salim ile akşamı buluştuk. Benim yanımda kız o ise boştaydı. İlk akşamdan onu alıp birçok yeri gezdirdim. Pattaya’da ne yapacağını Thai halkına nasıl davranması gerektiğini uygulamalı anlattım. Salim ise oldukça saygılı efendi bir şekilde söylediklerimi uyguluyor her dediğime dikkat kesilip ardından Allah razı olsun abi sen olmasan ben ne yapardım deyip teşekkür ediyordu. O gece Salim ile Walking Street’e geçip dolaştıktan sonra o zamanlar Pattaya’nın en iyi Diskosu kabul edilen Mixx’e gittik. Mix’de de nasıl davranacağını neye dikkat etmesi gerektiğini bir bayanı beğenmezse nasıl uygun ve kibar şekilde red edeceğini anlayacağınız Pattaya gece hayatı ile ilgili ne kadar bildiğim şey varsa ona anlattım. O gece Salim Mixx’de ayarladığı kız ile kendi oteline bende kendi otelime geçtim.

Pattaya walking street

İkinci gün sabah yanımdaki kızı bilmeden kırdığım için kız apar topar ayrılarak Bangkok’a geri döndü. Bende tek kaldım. Öğlen Salim ile buluşarak ona Pattaya sokaklarını dolaştırdım. Pattaya’nın bölgelerinden bahsettim. Pattaya’da gezilecek yerler nereleridir, nerede ne vardır her şeye kadar bildiklerimi ona aktardım. Bu arada Salim motor sürebildiği için o gün motor kiralayıp ücretini de bölüştük. Zaten ertesi gün de arkadaşları Pattaya’ya gelecekti. Anlayacağınız Salim öncü olarak gelip arkadaşlarını karşılayacaktı. O gece de salim ile tekrar buluşup beraber takıldık. Yine ayni şekilde Pattaya derslerine devam ettim. Kısacası ilk gelişimde Adnan abinin öğrettikleri ve kendi Pattaya tecrübelerimden edindiğim ne varsa Salim’e aktardım.

Ertesi günü arkadaşları geldiğinde onları kendi hallerine bıraktım tabi Salim de etrafı az buçuk öğrenmişti bu iki gün zarfında. Bu kadarı yeterliydi diye düşünmüştüm. Geriye pek o kadar önemli olmayan konular kalmıştı onları da kendi arkadaşları ile öğrenebilirdi. Önemli olan ve Pattaya’da bilmesi gereken her şeyi anlatmış ve Pattaya’da iken yapmaması, gitmemesi, uzak durması gerekenleri ona aktarmıştım.

Galiba arkadaşlarının gelmesinin üstüne iki gün geçmişti yanlış hatırlamıyorsam. O akşam erken saatlerde Pattaya Walking Street’de ki bar kompleksinde bir barda oturmuş yoldan geçenleri seyredip biramı yudumluyordum. Bir baktım Salim tek başına yolda durmuş etrafına bakınıp telefonla konuşuyor. Bir müddet sonrada telefonu kapatıp benim olduğum yere yöneldiğinde ona elimle işaret yaptım beni görünce de ayağa kalktım. Bu arada yoldaki serbest çalışan kızlardan biri Salim’e yapıştı Salim’de kızı usulca ve kibarca red edeceğine, terslemeye başladığında elinde tuttuğu bira kızın üstüne dökülmüştü. Salim daha sinirli tavırlar sergilemeye başladı. Bir baktım olay çıkacak bende hemen kızın yanına yönelip kızdan özür diledim. Ortamı yumuşatmaya çalıştım ama Salim bir o kadar daha sinirlendi (nedenini bilemeyeceğim). Bana arkadaşlarını gösterip tek kelime etmeden onların oturduğu bara geçti direkt olarak beni de yolun kenarında kızla baş başa olayın içinde bıraktı. Yolda çalışan Ladyboylar ve de kızlar etrafımızı sarmıştı. Kıza dönüp tekrar özür dileyip içki ısmarlayım falan dedim. Amacım olayın büyümemesi ve hır gür çıkmaması idi. Kızda yanında arkadaşı olduğunu söyleyip ona da ısmarlarsam iyi olur dedi bende kabul ettim. Kız arkadaşına seslenip benim oturduğum bara geldiler. Arkadaşı dediği de Ladyboydu.

Walking street kızları

Ladyboylara karşı bir antipatim yoktur nede önyargım vardır burada belirtmek isterim. Hatta tanıyıp konuştuğum birçok Ladyboy olmuştur. Sonuçta onlarında insan olduğunu unutmayınız ve ona göre davranınız.

Neyse bara geçip oturduk ortam biraz yumuşamış yatışmış gibiydi. Sohbet esnasında arada bir de Salim’e de bakıyordum. O hala söylenip arkadaşlarına hararet ile bir şeyler anlatıyordu. Salim’e de canımda sıkılmıştı açıkçası. İşin doğrusu kendi yarattığı olayda beni yüz üstü bırakmıştı. Bunları düşünerek ve sohbet ederek biralarımızı içiyorduk kız ve arkadaşı ile birlikte. Bu olayların üstünden üç beş dakika geçmedi ki yanımıza başka bir Ladyboy geldi. Yanımdakiler ile Thaice konuşup bir şeyler söyledi. Kız ile arkadaşı bir anda kalkarak bana içki için teşekkür edip yanımdan ayrıldılar. O anda ne oldu ve olan olaylara anlam verememiştim.

Tekrar dönüp yine Salim’e baktığımda ise bizim eleman bir coşmuş ki sormayın. Öyle bir coşmuş ki el ve kol hareketleri yapmaya başlamıştı. Ha bire yoldakileri ayağı ile işaret edip hareketler yapıyordu (ki bu Tayland’da büyük saygısızlık demektir). Bende oturduğum yerden olayları izlemeye başladım. Kızın arkadaşı olan Ladyboy Salimler’in bulunduğu bara gidip barda çalışan kızlar ile bir şey konuştu. Kızlar da Salimlere gidip bir şeyler söyledi. Tahminim barı terk etmelerini istediler. Konuşmaları duymasam da olayları görüyordum. Onlar da hep birlikte bardan kalktılar. Salim Ladyboyun yanından geçerken kasıtlı olarak Ladyboya sağlam bir omuz atıp yere düşürdü. Ladyboy da düşme esnasında nasıl olduysa elini kesmişti (bunu sonra öğreniyorum tabi). O hırsla dönüp Salime ve arkadaşlarına daldı. Tabi caddede duran ne kadar çalışan kız Ladyboy arkadaşları varsa onlarda Salimlere daldılar. Polis gelene kadar bunları paspas niyetine bir güzel kullandılar. Zaten poliste 2-3 dakikaya kalmadan olay yerine gelmişti.

Thai boks

Polis olaya karışanları toparlamaya başladı. Kavgaya kim karıştı ise toplandı. Polis ile konuşurlarken Salim beni işaret edince hah tamam dedim Pattaya’da polislik de olduk ya bu gece işimiz iş artık.

Neyse yanıma bayan bir polis gelip İngilizce gelmemi söyledi bizde elimiz mahkûm gittik. Bizi topluca girişteki turizm polisinin olduğu yere götürdüler ve masalara oturttular. Beni ise ayrı oturttular. İlk Thaililer ayaktaydı ve Pattaya turizm polisinin dışında yerel poliste vardı. O esnada Ladyboyun elindeki yarayı ve elinin kanadığını fark edip cebimden kolonyalı mendil çıkararak vermek için yanına gitmek istedim. Yerel polis beni engelleyip mendili alıp Ladyboya uzattı. Bunu yapan beni alan bayan polisti ve bana yerime oturmamı rica etti gayet kibar bir şekilde. İlk sorguyu turizm polisi yaptı. İlk Salimlere sonra Thaililere en sonda bana. Salim olayı büyütüp diğerlerini bel çantasını çaldıkları için suçlamış. Bel çantasının içinde de 5000 dolar parası olduğunu söyledi. Tabi dedikleri yalandı belinde çanta falan yoktu şerefsizin. Hal böyle olunca Thaililer ve yerel poliste Salimleri adam yaralama kesici silah ile saldırı diye ithamda bulununca cümbür cemaat hep birlikte bizleri karakola götürülüp yasal işlemlere başladılar.

Anlayacağınız üzere olay artık turizm polisinin kontrolünde değildi. Beni alan bayan polis hem tercümanlık yaptı hem de beni yalnız bırakmadı sağ olsun çok da yardımcı oldu. Karakolda ise durum değişmişti. Thaililer otururken yabancı olan bizler ayakta ve de bariz bir şekilde baskı altındaydık. Turizm polisinden de 2-3 eleman vardı ama efsaneleri okunmazdı. Polis Salimin oturdukları bardan iki çalışan kızı ve de bir yaşlı turisti getirdi onlarında ifadeleri alındı. Bir saate yakın ayakta kaldım ta ki yetkili biri gelip beni oturtana kadar. Salimleri de içeri götürmelerini söyledi. Yanıma gelen yetkili polis diğer bayan polis aracılığı ile ilk verdiğim ifadeyi aktararak ilave edeceğim bir şey olup olmadığını sordu. Ardından ise başka sorular sordu. Çanta ile ilgili ve Salim’in elinde bıçak ya da benzeri bir şey görüp görmediğim ile ilgili sorulardı bunlar. Zaten ben gördüğüm bildiği ne varsa anlatmıştım ilk ifade verişimde. Son olarak ise kızı ve arkadaşı Ladyboyu daha önce tanıyıp tanımadığımı sordu. Hayır dedim. İlişkiniz neydi nasıl tanıştınız diye tekrar sordu. İfademde söylediğim doğruları tekrar ettim. Polis de bana istersem gidebileceğimi ama biraz daha kalırsam kendilerine yardımcı olabileceğimi söyledi. Gayet nazikti, orda bulunan turizm polisi de gitsem bile beni geri çağırabileceklerini olayın basit bir olay olmadığını bu yüzden biraz daha kalıp neticeyi öğrenelim öyle gidersin dediklerinde beklemeyi uygun buldum.

Pattaya Turizm Polisi

İyi ki de beklemişim. En sonunda her şeyi öğrenmiş oldum yetkili ağızlardan. Salim efendi bir müddet sonra ifadesini değiştirdi. Salim kendine yapışan kızı Ladyboy sandığını, bara geçtiğinde ise arkadaşları bunla alay etmişler. Oda barda olan arkadaşlarına hava atmaya çalışıp el kol ayak artık her yaptığını ona bağladı. Ladyboyun bardaki kızlar ile konuştuktan sonra bardan kovulmalarına da iyice sinirlenip Ladyboya o hareketi yaptığını ama yaralamak istemediğini herhangi bir alette kullanmadığını söyleyip itiraf etti. Yanlışlıkla Ladyboyun yaralandığını söyleyip ardından kavga olduğu için ve olayın polislik olmasına canı sıkılıp yalandan hırsızlık olayını ortaya atıp Thaililer ile beni ortak hareket ederek amacımızın parasını çalmak için bu olayı tezgahladığımızı söyleyip ifade verdiğini ve bizi suçlayarak iftira ettiğini kabul edip itiraf etti.

Evet Pattaya’da yardımcı olduğum o efendi saygılı Salim bana da iftira atarak hırsızlığa ortak ilan ettmişti şerefsiz. Hâlbuki ben bunun polisin uydurması olduğunu düşünmüştüm o ana kadar. Ayrıca Salim’in yaptıklarına rağmen onun için üzülmüştüm ama değmediğini de o anda anladım. Resmen beni yakacaktı şerefsiz. Tabi polis diğer şahitlere olayın gerçeklerini doğrulatmıştı. Zaten barın çalışan iki kızı ile oradaki yaşlı müşterinin ifadesine karşı gerçeği kabul etmek zorunda da kalmıştı. Tek amacı kesici alet ile saldırıyı suçlamasını engellemeye çalışmaktı. Kaldıkları otel de aranmış ve bildiğim kadarı ile keyif verici uyuşturucu nitelikli haplar bulunmuş odalarında. Salim’e adam yaralama da dahil birçok dava okundu tabi arkadaşlarına da öyle.

kavga

Olay sonuçlanınca polis benden ise özür dileyip (dilemesine gerek yoktu olayı benim tanıdığım Salim şerefsizi çıkarmıştı) tamamen gidebileceğimi söyledi. Saat üç oluyordu neredeyse. Turizm polisinden bir memur ile beraber karakoldan çıktım. Olaya karışan Thaililer de dışarda bekliyorlardı. Onları gören turizm polisi istersem bana otelime kadar eşlik edebileceğini söyledi. Gerek görmedim çünkü beni alan bayan poliste onlarla birlikte idi ve bana seslendiği için yanlarına gittim. Onlardan tekrar özür diledim. Onalar ise gerek yok esas biz özür dileriz bizim yüzümüzden başına gelmeyen kalmadı dediler. Tekrar benden özür dileyip sorun olmadığını söylediler. Olaya karışanlardan çoğu yanımızdan ayrıldı. Geriye kız, iki Ladyboy ve de bayan polis kalmıştı. Onlar ile ayaküstü sohbet ediyordum. Karnım acıkmıştı herkesi yemek yemeye davet ettim. Bayan polis gelmedi geriye kalanlar ile restorana gidip yemek yedik sohbet ettik. Üçü de bana oldukça iyi davranıyorlardı. Başkası olsa arkadaşının yaptıkları için beni de suçlardı ama onlar beni hiç suçlamıyordu. Yemekten sonra şarap söyledim. Hep birlikte içip, sohbet edip eğlendik. Zaten o saatten sonra ve yaşadıklarımızdan sonra içmeyip de ne yapacaktık. O saatten sonra hiçbir şey olmazdı.

Daha sonra kalkıp otele tek başıma döndüm. Açıkçası çok büyük bir beladan kurtulmuştum demem o ki her zaman dikkatli olun hatta beraber gezdiğiniz insanlara bile dikkat edin. Ben Salimden bu yaptıklarını, bu tarz davranışları beklemezdim. Polis beni ilk şahit olarak almıştı. Salim beni hırsızlığa (yalandan) ortak göstermeseydi ve iftirada bulunmasaydı aslında benlik bir olay da yoktu ortada. Sadece gecem rezil olacaktı. Eleman Pattaya’da sağı solu öğrenene kadar gayet kibar saygılı ve de dürüstçe efendi gibi davranmıştı ama arkadaşları ile buluşunca gerçek yüzünü ortaya çıkarttı şerefsiz.

Pattaya gece hayatı

Olayın ardından Salimin arkadaşlarının bir ay sonra sınır dışı edildiğini duydum. Sadece Salim’in yargılanması devam etti. Salim de en son elçilik vasıtası ile sınır dışı edildi ama üç aydan fazla hapis yattı. Bunu iyi biliyorum çünkü babası bana ulaşmıştı ve ifademi Salimin Lehine değiştirmem için bana para teklif etmişti. Kabul etmedim ve bu olayda Pattaya’dan dönmemin bir buçuk ay arkasına gerçekleşti. Polislik olayın üç ay sonrası idi. Eminim Salimin babası diğer şahitlere de aynisini yapmıştır.

Bu olaydan ve daha sonra yaşayıp gözlemlediklerimden benim çıkarımım kavga tartışma gibi konularda Thaililere karşı dezavantajlı durumda olduğumuzdur ama bu demek değildir ki sana sebepsiz yere saldırırlarsa suçlu bulunacaksın. Bunun dışındaki hırsızlık, dolandırıcılık gibi olaylarda Thai polisi gayet ciddidir tabi ispat ya da şahit bulman işini daha da kolaylaştırır. Birde davranışların ve de gösterdiğin tutum da çok önemlidir. Unutmayınız Thaililer karşısındaki kişilerin karakterine ve insanlığına çok önem verirler.

Basit olaylarda ve dikkat etmeniz gereken noktalara da değineyim bu vesile ile. Başınıza herhangi bir olay geldiğinde olayı sakince yatıştırmaya çalışınız olaya olay yaratarak yaklaşmayınız. İşte o zaman haklı iken haksız duruma düşersiniz. Bir de çoğu turist pasaportlarını oteldeki kasalarında bırakır ve başlarına da bir olay geldiğinde polis tarafından pasaportunuzu görme bahanesi ile alıkoyarlar. Hele de şimdiki oluşumda oradaki vizesizlere karşı çok sıkı tedbirler alıyor Pattaya polisi. Pasaportsuz isen de karakolluk oldun demektir ki işin uzar hatta can sıkıcı olaylara karışma ihtimaliniz vardır. Bu yüzden muhakkak pasaportunuzun fotokopisini yanınızda taşıyın ki böyle bir durum ile karşılaşmayasınız. Tayland’da pasaportu yanında taşıma zorunluluğu yoktur ama herhangi bir olayda ibraz etmen gerekir bunu da fotokopi ile yapabilirsiniz.

Pattaya

Birde bizler sadece Pattaya’da değil tüm Tayland’da yabancıyız oranın örf ve adetlerine göre davranmazsak başımız belaya girebilir. Size en basit örneği olarak bizde bir insanın başını elle okşamak ellemek bir sevgi ve de saygı gösterisi iken Tayland’da ise tamamı ile tersi bir anlam ifade eder. Bu olayı yaşadığımda bunu biliyordum da ayak hareketleri ve de ayağınla bir şeyi göstermenin saygısızlık ve de hakaret içerdiğini de bu olay sayesinde öğrendim. Bir başka örnek ise bizde misafir ikram edilen yemeği bitirmesi memnuniyeti belirtirken Tayland’da bitirmek daha istediğinizi hatta bazı yörelerde açgözlülüğü ifade eder (çok yoksul kırsal bölgelerde) onun için tabağınızda biraz bırakın. Buna benzer bir çok şey var sırası geldiğinde onları da aktaracağım.

Saygılarımla,

Poul

 

 

Toplam 30 Yorum Var

 1. Sayın Poul ;

  Başınıza gerçekten çok talihsiz bir olay gelmiş. Kimin ne olduğunu gerçekten anlamayamıyorsun. İnsanlar gerçekten çok şaşırtabiliyor. Yanlış düşüncelere kapılabiliyorsun. Bu olayda öyle olmuş. Bazen sırf bunun yüzünden inan insanın yardım edesi bile gelmiyor

 2. iyi niyetin ve durustlugun seni kurtarmis diyebiliriz.baslangicda ufak gibi gozukse bile olay ciddi bir duruma gelmis.bence tek kusurlu oldugun nokta ilk tartismada yanlarina gittikten sonra tekrar onlarla ayni mekana oturman olmus.zaten olaydan sonra tahminim sende o konuda kendini sorgulamissindir.maalesef buraya gelen bazi insanlar,iclerindeki bastirilmis duygularini hani amiyane tabirle maca gidip kufur ederek rahatlamak gibi burada hep sinirlarda duygularini yasamayi aciga vuruyorlar.eglenirken hakeze poulun ornegindeki gibi sinirliyken anlamsiz hareketler sergiliyorlar.
  ben bir konuda tecrubeli arkadaslar zaten bilir yeni arkadaslara uyarida bulunmak isteyecegim.
  arkadaslar kizlarlar 3 gun icin bir fiyata anlasip 2 gun parasi vermek yahut gecelik ucretini yada konustugunuz rakami vermemek oncelikle adamlikla bagdasmaz.bu tur seylerden lutfen uzak durun.mennuniyetinize gore fiyat degistirmeyin.diger onemli konu boyle bir durumda geriye kalan tatilinizi mutlulugunuzu riske atmis oluyorsunuz.tahmin ettiginiz gibi buradaki hemen hemen her kizin bu tur durumlarla karsilasmasi muhtemel ve zaman zaman oluyor.iste boyle durumlar icin bazi gang dedikleri gruplar oluyor.tahsil isleriyle ilgilenen arkadaslar yani:) tabi bu tahsil isleri bazen istenmedik durumlar yaratiyor.yasamis arkadaslar varsa,poul gibi hep iyi taraflardan bahsetmeyip bunlari da konusalimki arkadaslarimiz boyle hatalara dusmesin bizim insanimizin adini boyle olaylarla duyurmasin.

 3. Poul dostum teşekkeürler..Sıkıcı bir olay.Gecenin berbat olmasının yanısıra emek verip Pattaya’yı anlattığın biri tarafından bu duruma düşürülmek gerçekten üzücü olmuş.Ben genelde arkadaş grubuyla gidiyorum biliyorsun.Örneğin mart ayında dostum Pulse ile gideceğiz.Bir çok Tayland sever dostumda birlikte gidelim diye ısrar ediyorlar ama ne o kadar zamanım ne de o kadar param var:)) Benim şansıma hep iyi niyetli ve delikanlı arkadaşlar denk geldi bana.. Tek başıma olunca da gayet iyi eğleniyorum ama biriyle olduğum zaman onları gezdirme bahanesiyle bende sevdğim bir çok yeri yeniden görüyorum..

 4. hocam çok geçmiş olsun, arkadaş seçimi gerçekten çok önemli.. bende ilk kez yakın bir arkadaşım ile birlikte mart ya da nisanda pattaya da olucağım.. Sizlerden ricam, walking Street’e e yakın, misafire para almayan, uygun fiyatlı kalabileceğim yerleri yazabilir misiniz?

 5. Sayın Jagermeistler ;

  Pattayada otellerin çok büyük bir bölümü Lady Free dir. Ekstra gelen bayandan para almazlar. Zaten aksi birşey ayağına sıkmaktır. Pattaya otelleriyle ilgili daha önce sitede paylaşılan http://www.asyarehberi.com/tayland-pattaya-oteller konusu size yardımcı olacaktır. Ayrıca Booking ,agoda ve tirvago gibi programların harita özelliğini kullanarak istediğin bölgedeki otellere bakabilirsin. Beach Road ve Second Road benim önerimdir.

 6. Poul üstadımız çok teşekkürler paylaşım için!biz hep iyi tarafları okumaktan bu tarz olaylarla karşılaşabileceğimizi unumuşuz!sayende tekrardan dikkatli olmamız gerektiğini hatırladık!teşekkürler emeğine sağlık 🙂

 7. “Bir başka örnek ise bizde misafir ikram edilen yemeği bitirmesi memnuniyeti belirtirken Tayland’da bitirmek daha istediğinizi hatta bazı yörelerde açgözlülüğü ifade eder (çok yoksul kırsal bölgelerde) onun için tabağınızda biraz bırakın.”

  bak bunu öğrenince baya şaşırdım. Çünkü yemek yediğim her kız o yemeği muhakkak bitirmiyordu. bende bu duruma belirtmesemde ayar oluyodum.

  ve pattaya ya her gittimde sağımda solumda , gittim barda, baht bus unda muhakkak türkçe konuşan birilerini görüyodum ama hiç bir şekilde selam verip muhabbetlerine dahil olmuyordum. Bu hikayeden sonra olmamaya devam ederim.

 8. nothingman ardeş senin dediklerine yerden göğe kadar hak veriyorum. Ama o söz ettiğin gang olaylarına denk gelmedim. Benim bildiğim kızların erkek arkadaşları ve onun arkadaşlarının bazen bu tarz yanlış olaylara müdahil oldukları fakat en fazla kendini zengin gösteren yada çok para ile şov yapanları kız ara yollara götürüp dediğim gibi erkek arkadaşı ile ekibine teslim ettiği olayları iyi biliyorum. malesef buna benzeyen çok değişik olaylara şahit oldum kardeş hatta bir tanesine kısa olarak değineyim.
  LK Metropole otelde kalırken sabaha yakın bağırışmalar kapı çalmaları ile uyandım ardından bizim kapı çaldı koridorda bir hengame kapıyı araladığımda kızın bir anadan doğma yüz kan içinde kapıda arkada koridorda ise insanlar çıkmış bakıyor açar açmaz kızı içeri çekip kapıyı tekrar kapattım kız anlatamıyor derdini hemen yanımdaki kız bir şeyler konuşup bana polis çağıralım diyor arıyoruz. Polis geldiğinde kızı alıyorlar yan odada ise 6 kişi kalıyor ve de otelin bile odada 6 kişi kaldığından haberleri yok kızı da bardan bir kişi alıp odaya getiriyor ve altı kişi kıza saldırıyor döve döve kıza tecavüz ediyorlar. Artık gerisini sen hesapla kardeş ne tarz insanlar var ve bunu da yapanlar 20 lerinde avrupalı gençler.

  jagermeistler kardeş Nightmare kardeşimiz sana bilgi vermiş ama belirteyim. kimse her hangi bölgedeki otelleri bilemez vede hepsinde kalmışım derse yalan söyler. Senin dediğin bölgedeki yerlere verilen sitelerden harita üzerinde araştırma yaparak ilgili yorumlardan okuyarak bir karara varabilirsin. Seçeceğin odanın mutlaka kasası olsun kasa bile yoksa telefon açıp resepsiyonda emanet kasaları mevcut mu diye sor diğer türlü değerli şeylerini korumakta zorlanırsın.

  Endy kardeş teşekkürler. Dediğin gibi zaten iyi olanın yanında da kötü olan olaylara da değinelim ki herkes bilsin iyice anlasın. ilerde başıma benzer olan olayları yazıp yayınlayacağım kardeş.

  Vartutre kardeş sen şanslısın demek ki gerçi pulse kardeşimiz düzgün bir fakat çoğu insan internetten kendine olan güvensizliği yüzünden yanına birilerini arıyor. yanında biri olması o kişinin tüm yaptıklarının senide bağlayacağı anlamına gelir. İşte en basit örneği benim yaşadıklarım. İkinci olarak Chiang maideki tanıştığım Danielile yaşadıklarım var. o olay ise tamamen zıt ve farklı, oluşacak olan beladan korudu bizi.

 9. Sevgili arkadaşlar, 1,5 ay kadar sonra bende pattaya da olucağım ama ilk kez gideceğim için tek bi şey beni çok endişendiriyor, bu konuda değerli bilgilerinizi rica edeceğim; şçyle ki kalacağım herhangi bir otel odasında ki kasa’lara güvenebilir miyim? Yani tüm gün dışarda olacağım ve pasaportun aslı ve paraların büyük bir kısmı bu kasada kalıcak, peki bu kasaları otel görevlileri açamaz mı?? ne kadar güvenlidir, zaten anladığım kadarıyla boyutları da küçük, biri kucağına alıp götürebilir mi? diyeceksiniz ki o zaman yanında taşı , tamam ama pasaport,kimlik kartı,epeyce bir para vs vs..şortun cebine nasıl sığacak??? tabi birde gece odaya gelen misafire güven olur mu? biz uyuyunca bi sıkıntı olur mu? bankamatik kartını götüreyim diye düşünüyorum ama orda kullanacağım tay bankası ne kadar kesinti yapar? türkiyedeki banka kesintisini öğrenmek kolay.. bu konuyla ilgili sizler neler yaşadınız?nasıl önlemler aldınız? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

 10. Sevgili Jagermeistler ;

  Öncelikle bu kadar kaygı taşımamanı söylemek istiyorum. Evet bu kasalara güvenebilirsin. Öyle düşündüğün gibi bir kişinin kucaklayıp götüreceği tarzda kasalar değildir. Zaten 3 yıldız ve üzeri otellerin hepsinde güvenlik kameraları mevcuttur. Otel görevlilerinden kasanın ana şifresini bilenler mevcut. Daha önce arkadaşımın başına geldiği için biliyorum. Bloke olan şifresinden dolayı kasayı açamamıştık. Daha sonra resepsiyondaki sorumlu olan görevli gelip gizlilik içinde şifreyi bize göstermeden kasayı açmıştı. Otele gelen misafirlere gelince ben çoğu kez cüzdanım ve telefonum odada göz önünde bıraktım. Ama başıma düşündüğün tarz birşey gelmedi. Ama yine de bir misafir geldiğinde cüzdanını değerli eşyalarını elektronik kasaya koymanda fayda var. Ama genel anlamda thaili insanlar güvenilir insanlar.Her toplumda olduğu gibi onların içinde de kötü niyetliler olabilir. Ben denk gelmedim ama yine de tedbirli olmakta her zaman fayda vardır. Atm lerden yanlış hatırlamıyorsam 15 tl gibi bir bedelle Türkiye Bankalarından para çekebiliyorsun. Yanlışım varsa arkadaşlar beni düzeltebilir. Genel olarak bakıldığında elektronik kasalara güvenebilirsin. Fazla para pasaport ve değerli eşyalarını gönül rahatlığıyla bu kasalarda saklayabilirsin.

 11. Arkadaşlar bende 2006 dan beri her yıl en az 1 ay kalmak üzere pattayaya giderim nasipse 28 ocakta Qatar hava yolları ile thailanda uçacağım. Haddim olmayarak bu 10 sene zarfında yaşadığım bazı tatsız olaylardan çıkardığım derslerden size tavsiyelerim olacak, Pattaya da iken haklı dahi olsanız kavgadan kesinlikle kaçının(adam ananıza dahi sövse) .Thai lılar kendi aralarında veya yabancı biri ile kavga ederlerken kesinlikle ara buluculuğa soyunmayın. yanınızdaki arkadaşa dikkat rdin, beraber yaşadığınız bir kadın la belki senelerdir muhabbetiniz olabilir dışarda tartışmayın. size bir kısa anımı da anlatamadan geçmiyim bu arada ,internetten tanıştığım bayanla pattaya da beraber oluyoruz karı koca gibi olmuşuk, bir gün ben yalnız gittiğim masage salonunda bir kızla tanıştım ve telefonlarımızı aldık birbirimizin..Benimki nin salı günleri tatili idi ve bangkok a annesini görmeye gitti beni de götürmek istedi ben burada seni beklerim dedim kendisine ve benim hatun yalnız bangkok a gitti. bende bu masajcı kızı öğlene doğru aradım kız sekizden sonra buluşalım dedi ve başka bir kız arkadaşıyla süslenip ,giyinmiş geldiler. ne yapıcaz dedim diskoya gidelim dediler ben bunları aldım mix e götürdüm ve birer heineken bira ısmarladım yarım saat olmadan hadi çıkalım başka yere dediler ve zannedersem lucıfer in önüne geldik hadi buraya girelim dediler ben kızmıştım aklımdan mix in suyumu çıktı da buraya getirdiniz diye düşünüyordum.kızlara terbiyeli bir şekilde buraya girmek istemediğimi ve ben böyle bir akşam ı düşünmediğimi söyledim ama yüzüm düşmüş olacakki ilk tanıştığım kız özür diledi arkadaşını yalnız bırakamayacağnı söyledi bende kızları bırakarak otelin yolunu tuttum. 2 saat sonra telefonum çaldı baktım bu kız bu arada is Day dı. aşağıda olduğunu gelmek istediğini söyledi neyse geldide .netice olarak biz güreş anında hatun boynumu emmiş orası kan oturmuştu , kız sabaha karşı odama gitmem lazım dedi gitti. ben uyudum öğleyin benimkinin çalıştığı kuyumcu dükkanına gittim bangkok dan gelmiş ve iş başı yapmıştı. benimki o kan oturan yeri görür görmez bir homurdanmaya başladı anlatamam,ben sivrisinek falan dedim ve oradan kaydım,akşam 8 gibi çalıştığı dükkandan aldım ,bana bir şeyler içelim odamız da dedi votka aldık başladık içmeye .fakat içtikçe saldırganlaşmaya ve boynumu sorgulamaya başladı. gece kabusa dönmüştü bu arada ilk gittiğim yıl tanıdığım ve pattayada yaşayan bir türk arkadaşım aradı telefonla napıyorsun diye soruyor du .bende başımda böyle bir hal var dedim o da sahile gelin ben ona izah eder yatıştırırım dedi, sahile birer bira alıp gittik ne sakinleşmesi adamı hiç konuşturmuyorduki bizimki,bir ara koca bira şişesini kafama doğru salladı elini zor bela tuttum ama busefer de diğer eliyle bir okkalı tokat yanağımda patladı. tabi ki bende kopmuştum gırtlağından yakalar yakalamaz ayaklarını yerden kestim ,bu arada türk arkadaş çırpınıyor Abi bırak kadını bunlar bizim burda anamızı s…..ler. diye bir baktım 30 saniyede çevremizi 7 -8 thailı erkek çevirmiş. hemen hatunu bıraktım hatunu bırakır bırakmaz .hatun boynuma sarıldı benim yanaklarımı öpmeye başladı bunun üzerine kalabalık dağıldı. bu olay 2008 yılı idi ve tecrübesizlik olsa gerek ama allahtan sopa yemeden ucuz yırttım..siz siz olun kavga dan uzak durun hatta mümkünse yolunuzu değiştirin derim…

 12. ottoman
  kiz arkadasinin bir gunluk bkk gitmesiyle kacamak yapma istemissin 🙂 diger kizin boynunda biraktigi morluk ele vermis seni ama o zamanki tecrubesizligin olsa gerek yeni arkadaslarinla alem yapmak istemissin.gece hayatinda seni goren ortak tanidiginizin olma ihtimali her zaman yuksektir.ve bir sekilde ogrenirler bu bayanlar 🙂 seninki morlukla ortaya cikmis gibi.diger tecrubesiz arkadaslar buradan birseyler cikarir umarim.eger capkinsaniz,surekli yeni heyecanlar pesindeyseniz karsinizdaki kizlara umut vermeyin.umut verip capkinlik yaparsan vay sizin tatilinize diyorum.birbirlerinden cok cabuk haberleri olur.ben ustayim birden fazla idare ederim diyenlere sozum yok.ama hic tavsiye etmem
  birde boyunda morluk ne zaman demode olacak cok merak ediyorum.kizlarin bir nevi erkek arkadaslarini isaretlemeleri gibi.onceden uyarida bulunursaniz yapmazlar.yoksa boynunuzda morluklarla gezersiniz

 13. haklısın nothingman evet öğrendim bunların hepsini 10 yıl zarfında ama hala eksiğim iz bir hayli çünkü her sene birşeyle karşılaşıyorum..mesela birine şakayla poposuna tekme atma,hatta atma girişimi çok yanlış anlaşılıyor ve kavga sebebi, bizim anadoluda suyu içtikten sonra bardağın dibinde kalan az bir suyu dahi karşındakine şaka amaçlı atmak ,bunların hepsini ağır hakaret olarak algılanıyor..dikkat etmek ve öğrenmek gerek..

 14. kardeş o zaman bizim arkadaş buraya gitmesin 😀 yan baktın düz baktın diye kavga çıkartır 🙂

 15. Herkese selam bende hayelimi 2martta kavuşuyorum tüm yazı yazan ar kadaşlara teşekür ederim verdiyiniz bilgiler için

  • Hocam yok öyle bir dünya arkadaşların üfürmüşler. O paraya gecelik alamazsın. Short time bile bulman şansa bağlı

 16. slm arkadslar ben pattayada yasiyorum yakin zamand gelmeyi planlayan arkadslardan bi ricam var tr de biraz esyam var ailem havaalaninda teslim edecek gerekirse ben brda hava alaninda karsilarim veya burda yardimci olabilirsem bi konuda rifat****@ho***.com

  Not : Talep edenlere email adresini veririz.

 17. Yaziyi yazan arkadaşa teşekkürler
  Bende 10 yıldır güney asya turlarıma tayland da son veririm. Bangkok da kalırım ağırlıkta pattaya bana 3 gün yetiyor artık . Neyse söylemek istediğim eski yazılara bakarak tayland insanina karar vermeyin , iyileri de var kötüleri de yeni nesil daha bi paragöz ve profesyonel:)) kırsaldan gelen temiz iyi niyetli kızlar artık kalmadı gibi eskiden aşk yaşardın sahiplenilmeyi hissederdin e yabancı bi ülkede bu insanın hoşuna gidiyor. Şimdi ise şip şak çılar çogaldı para sex sex para ilişkisi:)
  Gidecek arkadaşlara tavsiyem iyi olun art niyetli düşünmeyin bi kızı yatağa atıcam diye acele etmeyin. Hatunun niyetini tartın iyi insan olduğunu hissederseniz götürün yoksa nazikce bahane bulup uzaklaştırın. Ya ne uğraşcam bi karı için bu kadar diyosanız burada katıya gidin de memleket sermayesi dışarı gitmesin;)) Tayland gerçekten gezilesi görülesi müthiş bi kültüre sahip harika bi doğaya sahip ülke karıdan ibaret değil yani

 18. osman bey dediğiniz gibiyse, gidişat çok kötü sex sex para ilişkisi yurt içinde fevkalade mümkün, sadece bunun için binlerce kilometre yol çekmeye değmez. Doğa kültür ve damak tadı ilişkisi için hevesliydim hep, karı kız yurt içinde zaten mevcut ama ben hep bana anlatılan thai kadınının sıcak kanlılığı, güler yüzü ve samimiyetini merak etmişimdir. Bunun bittiğini teati edenler çoğalırsa benim için üzücü bir durum. Bunuda en iyi şekilde şuan dönüş yolunda olan sevgili nightmare45 başganımızdan öğrenmemiz lazım.

  • Sevgili Oxygen ;

   Önümüzdeki günlerde buna değineceğim. Ama arkadaş haksız diyemem. Kafalar biraz ticari olmuş gibi. Hala o sıcaklığı alacağın insanlar mevcut ama gün geçtikçe hızlı bir değişimin bende farkına vardım

 19. Oxygen ve nightmare45 üstatlar, bence olay tamamen bayanlara bizim nasıl davrandığımızla alakalı.. yani benim çözebildiğim kadarıyla Thai insanları, nasıl davranırsan o şekilde karşılık veriyorlar..

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*