Romanya Vizesi

Romanya Avrupa Birliğine girişi ile Türkiye vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır. Romanya makamları Türkiye Yeşil Pasaport ( Hususi ), Gri Pasaport ( Hizmet ) ve ya Siyah Pasaport ( Diplomatik ) sahiplerine vize istememektedir. İster turistik isterse transit diğer ülkelere geçiş için kullanılsın 180 gün içinde toplam 90 günlük konaklamayı geçmemek kaydı ile vize istememektedir.
Türkiye Normal Umumi pasaport ( Bordo ) sahibi olup, diğer bir Avrupa Birliği veya Schengen Üye Ülkesi tarafından düzenlenmiş geçerli bir vize ya da oturma iznine sahipseniz yine turistik ve transit geçişlerde 180 gün içinde toplam 90 günlük konaklamayı geçmemek kaydı ile vize istememektedir. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise almış olduğunuz geçerli vizenin veya oturma izninin bitiş tarihinin ülkede bulunacağınız süre ile çatışmamasıdır. Aksi takdirde sınır kapısından ülkeye giriş yapamadan geri yollanabiliyorsunuz.
Geriye kalan tüm Normal Umumi TC Pasaport ( Bordo ) sahiplerinden ise ister turistik amaçlı isterse transit geçiş için vize istemektedir. Bu vize başvurularını Türkiye’deki Romanya Elçiliklerine veya bulunduğunuz ülkedeki Romanya Elçiliklerine başvuruda bulunup alabilirsiniz.
Yalnız başvuruda bulunurken dikkat etmeniz gerekenler. Umumi normal pasaportunuzun düzenlenme tarihi 10 yılı geçmemiş olması yani yeni bir pasaport olması, Pasaportunuzun geçerlilik tarihinin 9 aydan az olmaması gerekmektedir.
Ayrıca konaklayacağınız süre zarfında geçiminizi sağlayacak maddi imkanınızı ispat etmeli ve de zorunlu olarak 30,000 Avroluk seyahat sağlık sigortası yapış olmalısınız.
Romanya’ya Kısa süreli 15 gün ile 1 aylık münferit olarak tatile gidecekseniz şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir, ama Romanya turu ile gidecekseniz ya da turizm acentesi vasıtası ile gidiyorsanız acentelere gerekli evraklarla birlikte vekalet verip işlemleri acentenizin takip etmesini isteyebilirsiniz. Yine Münferit Tatil yapacak kişi sayısı 6 kişiden fazla ise bu başvuruları Turizm acentesinde olduğu gibi bir kişiye vekalet verip bir kişinin işlemleri takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Read more at http://www.asyarehberi.com/romanya/

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*