FAS

Fas turuFas tatili denince Marakeş gece hayatı, Agadir eglence hayatı, çöl safarisi, otantik Fez, tarihi şehir gezisi, kültür turları kumarhaneleri Kazablanka aklımıza gelmektedir. Fas tatilini planlarken kalış sürenizi uzun tutun gezilecek görülecek o kadar yer mevcuttur ki şaşırırsınız. Fas’ın büyülü ve sizleri tarih yolculuğuna çıkaran şehirlerini dolaşırken aklınıza 1001 gece masalları gelecek ve gezdiğiniz bu yerleri masallar ile özdeşleştirip masal tadında bir Fas gezisi yaşayacaksınız.. İster sadece Marakeş tatili yapın isterseniz çoklu Fas turu yapın karşılaşacağınız bu tarihi ve otantik ülke sizi etkilemekle kalmayıp kendinizden geçirecektir.

FasYalnız Fas halkı ile içli dışlı olmayınız çünkü Fas’ta Allahın selamı bile para ile verilmektedir. Fas’ın tek kusuru insanlarının turistle çok yapışması ve her şeyden para talep etmeleridir. Bunun dışında unutulmaz bir tatil geçireceğinize emin olunuz.

Atlantik Okyanusu ya da Akdeniz kıyı şehirlerinde güneşin, kumun zevkine varıp gece ise şehrin eğlence hayatına dalabilirsiniz. İsterseniz Marakeş, Fez gibi iç bölgelerde yer alan tarihi şehirlerdeki pazarları dolaşıp Fas’ın eski şehir hayatını gözlemleyip, turunuzu yaparken kumaşçılardan oymacılara, halıcılardan sokak gösterisi yapanlara kadar her şeyi bulabilir ve otantik bir tatil yapabilirsiniz.

Büyülü 1001 gece masalları tadına bir Fas tatili artık sizlerin istekleri doğrultusunda sizleri beklemektedir.

Fas Vizesi :

Marakeş gece hayatıFas Krallığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Fas Krallığını ziyaret edeceğinizde 6 ay geçerlilik süresi ve boş sayfası olan pasaportunuzun olması yeterlidir. Şayet Fas’a turlar ile gitmeyip münferit olarak gidecekseniz kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerini ile gerekli evrakları ibraz etmeniz istenebilir ve sorun yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden girş esnasında sizlere verilen formu eksiksiz doldurmanız kalacağınız oteli belirtmeniz bu gereksiz işlemlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Fas Nasıl Gidilir :

Fas Krallığına THY nın ve diğer özel Havayolu firmalarının aktarmasız veya aktarmalı uçak seferleri ile ulaşmanız mümkündür. Fas’a aktarmasız olarak 4 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar ise aktarma sayısı ile bekleme sürelerine göre değişiklik göstermektedir.

Marakeş tatiliFas Krallığına Kara yolu ile de ulaşabilirsiniz. Ama bu yolculuk yorucu ve rahatsız edici olduğundan dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Fas’a bir diğer ulaşım yolu ise deniz yolu ile ulaşımdır. Direkt gemi seferleri olmadığı için birkaç limandan geçip Fransa, İtalya, Portekiz yada İspanya limanları üstünden gitmeniz gerekmektedir. Ya da Akdeniz turu yapan gemiler ile sadece Liman şehrini dolaşma imkanı bulabilirsiniz. Bu yüzden Fas’a ulaşım için en uygun uçak ile seyahat ederek ulaşmanızdır. Fas uçak bileti alırken kampanyaları takip etmenizde fayda vardır. Böylece uygun fiyatlı uçak bileti alıp, tatil maliyetinizi düşürmüş olursunuz.

Fas’ın Önemli Şehirleri :

Fas Krallığının Başkenti olan Rabat ile unutulmaz filmlere konu olan Kazablanka şehirleri ile tüm dünya tarafından tanınan Marakeş ile Tanger şehirlerinin yanı sıra Fez, Meknes ve Agadir şehirlerini ilk başta belirtmeliyiz. Fas denilince ilk aklımıza bu şehirler gelse de bu şehirler dışında kalan irili ufaklı bir sürü turistlere görsel ve kültürel anlamda Fas tatili yaşatacak tarihi şehirler mevcuttur.

Fas Gezilecek Yerler :

Fas Marakeş dar el makhzen sarayı1- Essaouira Tarihi Bölgesi : Essaouira şehrinde bulunan Essaouira Tarihi Bölgesi UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.

2- Fez Tarihi Bölgesi : Fas’ın Fez şehrinde yer alan Fez Tarihi Bölgesi UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.

3- Tarihi Meknes Şehri: Meknes Şehrinin Tarihi yapısı ile UNESCO Dünya kültür mirası girmiştir.

4- Marakeş Tarihi Bölgesi : Marakeş Şehrindeki eski şehrini ve tarihi bölgelerini gezip güzel bir Marakeş kültür turu yapabilirsiniz. Marakeş Tarihi Bölgesi UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.

Fas ait ben haddou şehri5- Ait Ben Haddou Tarihi Şehri : Fas’ın Ouarzazate şehri yakınlarında bulunan Ait Ben Haddou Tarihi Şehri ziyaretinizde, Fas’ın yüzlerce yıl önceki yaşam tarzını ve şehir hayatını birebir yaşayıp gözlemleyebileceğiniz ender noktalardan biridir. Ait Ben Haddou Tarihi Şehri UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan önemli bir tarihi kültürel mirastır.

6- Dar El Makhzen Sarayı : Marakeş de yer alan Dar El Makhzen Sarayı Kraliyet sarayı olarak da bilinmektedir.

7- Jemaa El Fna Meydanı : Marakeş şehrinin tarihi bölgesinde kalan bu meydan yılan oynatıcıları, sokak gösterileri, seyyar satıcıları ve sokak çarşısı ile tüm turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Marakeş Jemaa El Fna Meydanı UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.

8- El Badi Sarayı : Marakeş’te bulunan El Badi Sarayı Marakeş de mutlaka görülmesi gerekenler listenizde yer almalıdır.

9- 2. Hasan Cami : Kazablanka Şehrinde bulunan 2. Hasan Cami dünyadaki 2. Büyük cami ve en uzun minaresi olan cami olması özelliği ile öne çıkmaktadır.

Fas tatili10- Majorelle Bahçeleri : Marakeş şehrinde bulunan Majorelle Bahçeleri mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arsında bulunmaktadır.

11- Chellah Harabeleri : Chellah Harabeleri Fas’ın başkenti olan Rabat yakınlarında yer almaktadır. Tarihi Roma dönemine uzanan tarihi Chellah şehrinin kalıntıları Fas’ın kültürel mozaiğine ışık tutmaktadır.

12- Kazablanka Katedrali :Kazablanka Şehrinde bulunan ve Kültür merkezi olarak hizmet veren Katedral gotik mimarisi ile dikkat çekmektedir.

13- Marakeş Souk ( Çarşısı ) : Marakeşte yer alan Marakeş Souk yani Marakeş Büyük Çarşı’sı labirent gibi sokakları ve rengarenk tezgahları ile Marakeş turu yapanlar için vazgeçilmezlerdendir.

Fas da gezilecek yerleri saymakla bitiremeyiz. O kadar çok ve özgün olan yerler vardır ki yazmakla bitirilmez anlatmakla anlaşılmaz. Gidip görülmesi gerekmektedir.

Fas Alışveriş :

marakeş alışverişFas Krallığının hangi şehrinde olursanız olun her şehirde Fas sokak çarşıları ve kendine özgün Fas gece pazarları ile karşılaşmanız mümkündür. Fas da alışveriş denilince sokaktaki alışveriş ve sokakta yaşananlar aklımıza gelir. Sokaklardaki yapılan pazarlıklar ile renk renk çeşit çeşit hediyelik ve turistik ürünlerin zenginliği karşısında kendinizden geçip almak istediğinizin dışında birçok eşya satın aldığınızı görürsünüz. Bu yerlerde porselenden tut gümüş takılara El dokuma halılardan İpek kumaşlara Parfümeriden çeşitli baharatlara çanak çömlekten el sanatlarına kadar her şeyi bulmanız mümkündür.

Sokak çarşıları dışında şehirlerin yeni bölümlerinde Modern alışveriş merkezleri ve plazalardan da alış veriş yapma imkânınız vardır.

Fas Gece Hayatı :

Fas gece hayatiFas gece hayatı denilince Marakeş geceleri öne çıkmakla birlikte, Kazablanka gece hayatı ve diğer önemli şehirlerde de gece hayatı Marakeş’ten geri kalmamaktadır. Fas eglence hayatında Lüks ve modern gece kulüplerinden Barlara, Otellerin Clublarına, kumarhanelerine kadar sizlere ne tür eğlence arıyorsanız sunulmaktadır.

Fas gece vakti soğuk olmasına rağmen Fas geceleri de bir o kadar sıcak ve canlıdır. Marakeş eglence hayatı ve Marakeş eglence yerleri bakımından Fas’ın en canlı olan şehirdir.

Agadir şehrinin ise deniz kenarı olması ve Agadir gecelerini de turistlere yönelik türlü ve çeşitli alternatifler sunulması dolayısı ile son yıllarda oldukça ön plana çıkmakta ve Avrupalı turistlerin ilgi odağı konumundadır.

Fas Yemek Kültürü :

Fas geceleriFas mutfağı Türk damak zevki için çok ideal bir mutfaktır. Fas mutfak kültüründe etli yemeklerden tutun sebzeli yemeklere kadar çok zengin bir yelpazeye sahiptir.

Tarihi boyunca Osmanlı İspanya Portekiz’in etkisi ile Fas mutfağı zenginleşmiştir. Fas Krallığı Müslüman ülke olmasından dolayı etli yemeklerde domuz kullanılmamaktadır. Seyyar satıcılardan ve restoranlardan gönül rahatlığı ile etli yemekleri tüketebilirsiniz. Fakat belirtmeliyiz ki bazı lüks oteller ve restoranlarda domuz eti kullanılmaktadır. Bu yüzden bu tarz yerlerde sipariş ettiğiniz yemeğin Fas mutfağına ait olmaması durumun da domuz eti olup olmadığını sormanızda fayda vardır.

Fas Para Birimi :

Fas kızlarıFas’ın resmi para birimi Fas Dirhemi MAD dır. Türkiye’den gidişte yanınızda Dolar, Avro Strelin gibi döviz alıp götürünüz. Türk Lirasını Fas’ta ki döviz büroları ile bankalar bozdurmuyor ve buda çok sıkıntı çekmenize sebep olacaktır.

Fas İklimi :

Fas iklim olarak ikiye ayrılmaktadır. İç kesimlerde Çöl iklimi görülmekle birlikte Sahil kısımlarında Akdeniz iklimi mevcuttur. Sahil kesimi ve dağlık bölgelerde yazları sıcak kışları ise oldukça ılık geçmektedir. İç kesimlerde ise Çöl iklimi görülüp, gündüzleri aşırı sıcak geceleri ise çok soğuk geçmektedir. Fas Krallığını ziyaret etmek için en uygun dönemler ilkbahar ile sonbahar dönemleridir.

Fas Trafik Ulaşım :

Fez tatiliFas Krallığında trafik sağ şeritten akmaktadır. Çoğu eski tarihi şehir içi araçla trafiğe kapatılmıştır.

Fas da şehir içi ulaşımı taksi ve toplu taşıma araçları ile yapabilirsiniz. Özellikle taksi fiyatları oldukça ucuz görünse de sıkı bir pazarlık yapmanızda fayda vardır. Trafiğe kapalı kısımları ise varsa binek ve motosiklet ile sağlayabilirsiniz.

Şehirlerarası ulaşımı ise Tren ile gerçekleştirebilirsiniz. Fas Demiryolları oldukça konforlu ve keyifli bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

 

 

Toplam 11 Yorum Var

 1. Yazınız Fası güzel anlatmış teşekkürler gidip dörmek isteyenlere özet bir bilgi veriyor. İnşallah yaşanmış makaleside yayınlanır.

 2. 2 ay once gitmistim marakese. Anlatildigi gibi cok paracilar pazar yeri full dilencilerle dolu ve yilan oynatanlara bir resim cektiginizi gorsun direk yapisip para istiyorlar cok pis bir millet hic sevmedim. Yemek olarak hijyen veya temiz bir restorant bulmak pek kolay degil.

  Turkiyedeki abaza erkeklerimizi dusunun ordada kizlari o sekilde. Her an taciz edilebiliyorsunuz :)) gece hayati kaliteli mekanlar mevcut ama cok pahali bir icecek 10 euro discolarda.

  Ilk gidecek bekar erkekler kesinlikle hotele gitmesinler apartment ayarlasinlar en buyuk tavsiyem gidiceklere. Gezilecek pek bir yeri yok. Sorusu olan olursa cevaplayabilirim.

 3. Jan verdiğin açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Rotamda olmasada bilgiye her zaman değer veririm.
  Yazarımızında emeğine sağlık.

 4. asyarehberi ve ekibine ilgi ve alakalarından dolayı teşekkürler. yeni yer daha keşfedip bilgi sahibi olmuş olduk.

 5. Dilenciler ile yankeicileri de ben ekleyim arkadaşlar. Bilgiğiniz gibi değil elinizi verdiğinizde parmaklarınızı sayınız o kadar hızlılar. Fas ın herşeyi güzel fakat bu dilenciler ile yankesiciler gzelim ülkenşn içine ettiler.

 6. Hic tavsiye etmem cok pis heryer pide para vermeden hicbirsey yapmiyorlar,cola sisesinde sarap satiyorlar restorantlar Ben bir sise ictim. 7 € ödedim . Yinede siz bilirsiniz

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*