Bangkok Pattaya Tatilim

Bangkok Pattaya tatiliBangkok Pattaya tatilim de Bangkokda alışveriş yapıp Pattayayı gezdim Bangkokta gezilecek yerleri tapınaklarını gecelerini görüp eglence hayatını tanıdım. Chiang Mai ile tatilime renk katıp Tayland kültürünü tanıdım. Bir bayan olarak bu yazıyı yazış amacım; asyarehberi sitesine Tayland ile ilgili yaptığım yorumuma dönüp, ihtiyacım olan bilgileri veren ve yardımda bulunan; alçakgönüllü site kurucularına karşı sahip olduğumu düşündüğüm borçtur.

Tayland tatili hakkındaki yazıma başlamadan önce birkaç noktaya açıklık getirmek istiyorum.

İlk olarak; internet başına geçip ‘Tayland, Bangkok, Pattaya, Phuket’ yazarak araştırdığınızda bulabileceğiniz bilgiler oldukça kısıtlı ve az. Aralarında en fazla Tayland hakkında genel bilgi bulabiliyorsunuz, o da üç dört sitede. En basit örneği Tayland’da gezilecek yerler veya Bangkok’ta gezilecek yerler diye aratsanız her zaman klasik şekildeki siteler önünüze çıkıyor. Bayanlar için oldukça önemli olan Tayland alışveriş veya Bangkok alışveriş nerden yapılır sorusuna ise sadece AVM isimleri yazılıp bırakılmış. Hangi AVM nerededir özellikleri fiyatları ve diğer bilgilere ise yer verilmemiş. Sadece adres verilip bir iki cümle ile tanıtıp bırakılmış vaziyette. Yorum yok, Bangkok’a gidip gelen yorumu yok sadece tanıtım var.

Tayland TatiliTayland ile ilgili bulabildiğiniz sitelerde ise yazılan yazılar Wiki tarzında, ansiklopedik kaynak havasındalar. Zaten o bilgileri coğrafi bir siteyi, bir ansiklopediyi veya dediğim gibi Wiki’yi açarak rahatlıkla bulabilirim. Tayland’ın komşu ülkelerle olan sınırının uzunluğu, Bangkok’un yıl içinde aldığı yağışın metrekareye oranı, Pattaya’nın Amerikan askerlerinin gelişi ile değişmesi ve böyle daha birçok tatil için gereksiz bilgi buluyorsunuz. Bu bilgileri tatile giden insanların ne yapacağını hiç düşünmeden yazmışlar. Aradığınız Tayland ile ilgili bilgiye ulaşamayınca elinizdekiyle yetinmeye kalkıyorsunuz, bulduğunuz sitelere yorum atıyor ve daha çok bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Fakat onlardan da tatmin edici cevaplar alamıyorsunuz. Sorduğunuz her soru için klasik bir cevap alıyorsunuz zaten; ‘Sorduğunuz sorunun cevabı ……. başlık altında bulunmaktadır’. Tayland hakkında aradığım bilgiye ulaşsam zaten yorum yapıp soru sorma ihtiyacı hissetmezdim. Bilgiye ulaştığım ve aradığım cevapları bulduğum için ‘Tayland hakkındaki bilgilendirici yazı için teşekkürler’ yorumunu atar ve çevremdeki insanlarla site hakkındaki olumlu görüşlerimi paylaşırdım.

Birde yorumları okuyan ve cevaplayan bir kitle var. Bu kitlenin bir kısmını hiçbir bilgiye sahip olmamasına rağmen karşısındaki insanı tiye almak için uğraşan insanlar oluşturuyor. Sanki anneleri, kız kardeşleri, eşleri veya başka bir konumda değer verdikleri hiçbir kadın yokmuş gibi sadece eğlenmeye çalışan insanlar. Sanki Tayland’a, Bangkok Tatili, Phuket tatili araştıran ve tatile bir tek erkekler gidermiş gibi tavırlar sergileyip yorum yazıp alay etmeye çalışıyorlar. Kitlenin diğer kısmı ise yorum yapmak için yorum yapan insanlardan oluşuyor. Sahip oldukları tek bilgi Tayland hakkındaki yazıları okuyarak sahip olduklarıdır. Sanki ben yazıyı okumadan yorum yazıp soru sormuşum gibi davranıyorlar. Okuduklarına kendilerinden ek birkaç cümle ekliyorlar, ekledikleri bilginin doğruluğunu kendileri bile bilmeden yazıp yolluyorlar nedense.

İkinci bir site tarzı ise Tayland turu, Bangkok turu, Phuket turu gibi paket turlar satmaya çalışan turizm şirketlerinin siteleri ve o şirketlerin sözcülüğünü yapan sitelerdir. Turizm şirketlerinden bilgi almak zaten mümkün değil, sözcülüklerini yapan yandaş siteler ise sadece o turizm şirketinin reklamını yapmakla uğraşıyor. Tayland, Bangkok, Pattaya hakkında sorduğunuz soruların cevaplarını vermektense sizi turizm şirketlerine yönlendiriyorlar. Bazen bilgiyi alabileceğiniz bir şirket ismi veriyorlar bazen sorduğunuz soruyla tamamen alakasız olarak hangi tur ile gitmenizin daha iyi olacağını söylüyorlar, turları överek tatilleri satmaya çalışıyorlar. Tayland’a hangi tur ile giderseniz ekstra avantajlara sahip olursunuz veya hangisinin rehberi sizi nerelere götürecek, değişik hangi fırsatları sunabilir gibi cevaplar alıyorsunuz. Her site bir turun reklamını almış, tek amaçları var oda aldıkları komisyon. Tayland’a paket tur alacak olsam dünya kadar tanınmış bilinen firmalar var, internette işim ne?

Bangkok Sukhumvit CaddesiÜçüncü site tarzı ise kişisel bloglar ve günlük yayınlayanlar. Bu yazılarda geçmiş senelerde Tayland’a, Bangkok’a, Chiang Mai ‘ye tatile gidip gelmiş veya bir süreliğine Tayland’da yaşamış insanların gözlemlerinden çok yaşadıkları var. Bu sitelerden de pek hayır gelmez, çoğunun güncellemesi birkaç sene öncede kalmış. Güncel bilgi içermiyor.

Dördüncü site tarzı ise erkeklere hitap eden forum ve sitelerden oluşuyor. Bu tip sitelerde bir erkek için Tayland hakkında bilmesi gereken temel bilgiler her zaman mevcut olur. Soru sordukları zaman kolaylıkla cevap alabilecekleri sitelerdir bunlar. Ağırlıklı olarak Pattaya ile ilgili yazılar ve bilgiler paylaşılmaktadır. Gerçek kişiler sahip oldukları deneyimleri paylaşmakta ve bu bilgilerle cevap vermektedir. Bu siteleri sosyal paylaşım sitesi olarak adlandırabilirim. Maalesef bu tarz siteler her zaman erkeklere yönelik oluyor. Bir bayan olarak buralara soru sorarak kendi ihtiyaçlarıma ve merak duyduğum konulara cevap bulmam oldukça zordur. Site takipçilerinin kendi anılarını yazdıkları makalelerde de bel altı bölümler dışında Tayland hakkında aradığım bilgileri az da olsa bulma şansım olmuştur.

Bu tarz sitelere, asyarehberi de dâhil olmak kaydı ile, yorum yaptım ve sorularımı yolladım. Sadece asyarehberi yolladığım yorumlardan birini sitesinde yayınladı ve e-mail adresimden de sorularıma kısa cevaplar yolladı. Yolladıkları e-mail altta yazdığım cümle ile son buluyordu.
‘’ Sn. Ebru Hanım sorduğunuz sorulara verdiğimiz cevaplar sizleri memnun etmez ve sizin için yeterli gelmediyse daha detaylı açıklama yapabiliriz. İsterseniz de sorularınızı sitede yayınlayıp ilgili arkadaşların da görüşlerini alabiliriz. Sormak istediğiniz soruları E-mail adresimize veya siteye yorum şeklinde yaparsanız sorunuzu görüp, size en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımla asyarehberi ekibi.’’

Bangkok sokaklarıBu e-mail den sonra yöneticiler ile e-mail aracılığıyla devamlı olarak yazıştım. Kafamdaki Tayland tatilimde ihtiyaç duyacağım soruların neredeyse tamamına yakın cevap aldım. Bu sırada site yöneticileri benden sitede yazar olmam istendi. İlk önce şaka olduğunu sandım fakat tekliflerinde gayet ciddiydiler. Bu konu için ‘Sitede bir bayanın olması herkes açısından faydalı olacaktır. Nasıl siz cesaret edip siteye yorum yollayıp sorularınıza cevap aldıysanız, sizden sonra gidecek bayan ziyaretçilerimize de sitemiz aracılığıyla siz yardımcı olursunuz’ diye niyetlerini açıkladılar. Planladığım Bangkok, Pattaya, Chiang Mai gezisini tamamlayayım, konuyu görüşürüz diye yanıt verdim.

Site yöneticilerinden aldığım bilgiler doğrultusunda Bangkok’ta 3 gün, Pattaya’da 2 gün ve Chiang Mai’de 5 gün olacak şekilde programımızı hazırlamıştık. Geriye kalan 4 günümüzde ise beğendiğimiz bir yer olur ve orada daha uzun kalarak tatilimizi uzatırız diye düşünmüştük. Phuket ile ilgili kısma Tayland gezisi esnasında düşünüp karar verecektik. Bu şekilde programımızı hazırlayıp, iki kız arkadaşımla birlikte Tayland yolculuğu için son sürat hazırlıklara giriştik. Son iki gün ayağımız bir pabuca girmiş gibi aksilikler yaşamamıza rağmen hava alanına tam vaktinde yetişmeyi başardık ve Tayland tatilimize doğru hareket ettik.

Tayland Bangkok uçak biletimizi bir diğer arkadaşımızın çalıştığı ama iki ay önce iflas eden Turizm Şirketinin iflası sonrası ödemelerini yapmış olduğu uçak biletlerden 500 Türk Lirasına aldık. Arkadaşımız bizi arayıp bu bilgiyi vermesi üzerine, ilgili hava yolu firmasından ödemelerinin peşinen yapıldığını teyit ettirir ettirmez hiç düşünmeden biletleri almıştık. İşin doğrusu ilk olarak Avrupa ve diğer ülkelerin uçak biletlerini sormuştuk fakat Şirket sadece Tayland Turları düzenleyen bir Firma idi.
Tayland uçak biletini ucuz olduğu için almıştık. Tayland tatili yapmak planlarımız arasında yoktu. Zaten bu yüzden internetten çaresiz bir şekilde Tayland ile ilgili bilgi arayışına girişmiştim.

Tayland’ın başkenti Bangkok’a akşamüstü ancak gelebilmiştik. Hava alanından kalacağımız otele ucuz yoldan gitme imkânlarını önceden öğrenmemize rağmen, vardığımızda çok yorgunduk ve taksiyle gitmeyi uygun bulduk. Bir an önce odalarımıza yerleşip duşumuzu almak ve dinlenmek istiyorduk. Bangkok’a gelmeden Bangkok Ratchadamnoen Residence’de yerlerimizi ayırtmıştık.

Bangkok otelleri Ratchadamneon Residence

Taksicilerin olduğu kısma doğru yürüdük. Yanımıza sadece iki üç parça spor kıyafetler ve kişisel bakım ürünlerimizi aldığımız için valizlerimiz küçüktü. Hareket kabiliyetimi çok rahatlatmıştı. Fakat aynı şeyi dönüş için söyleyemeyeceğim. Kapıdan çıktık ve taksiciyle konuşmaya başladık. Önceden bilgi sahibi olma avantajımızı da kullanarak taksiciyle 350 baht fiyata anlaşarak otele doğru hareket ettik. Bangkok’ta hava kararmıştı ve trafik feci halde sıkışıktı. Bir saatlik taksi yolculuğu uçak yorgunluğumuzun üzerine eklenmişti. Perişan, terli ve üstümüzde ki bir günlük kıyafetler içinde konaklayacağımız Ratchadamneon Residence’e vardık. Gidene kadar aramızda sürekli acaba berbat bir otel mi diye düşünüyorduk. Fakat koktuğumuz gibi bir yer çıkmadı. Nazik personellere sahip, gayet güzel apart otel tarzı bir tesisti. Kaldığımız oda ise beşinci katta çok geniş bir odaydı. Odaya ait özel balkonu ve ayrı oturma odası olan üç kişilik stüdyo daire tarzında bir odaydı. Fiyat olarak ise 3 kişi gecelik toplam fiyat 92 Türk Lirasına odayı tutmuştuk. Kişi başı 30 TL gibi bir fiyata bu derece güzel ve rahat bir oda İstanbul’da olsa bir senelik tutar ve kendi dairemi kiraya verirdim. Merak edenler internetten bakıp şu andaki fiyatlarına ve konumuna göz atabilirler. Otel ayarlama konusunda da yardımları için asyarehberi ne teşekkür etmeyi atlamamalıyım. Bu konuda da çok yardımcı oldular.

Sırayla duşa girip üzerimizi değiştirdikten sonra ancak kendimizi toparlamıştık. Odaya yerleştik ve önceden yapılan uyarılar doğrultusunda yanımızda nakit, pasaport ve değerli başka ne varsa kasaya kilitledik. Sonrasında kendi gözlerimizle Bangkok’u görebilmek için dışarıya çıktık. Dedikleri gibi sıcak bir hava yok fakat biraz nemli. O kadar rahatsız edici bir havası yok. Otelimiz Bangkok’ta mevki olarak da çok iyi bir yerdeydi. Bangkok Demokrasi anıtı var çemberin içinde otelimiz orda bulunuyor. Khao San Road’a 10 dakikalık yürüyüş mesafesi var. BTS (Bangkok Sky Train) istasyonuna 5 dakikada ulaşıyorsunuz. Merkezi konumda ve rahat, daha ne isteyebildik ki kalacağımız yerden.

Bangkok Khaosan RoadKızlar ile Bangkok’a adımımızı attık. Cep telefonu navigasyonlarıyla bulunduğumuz yerden Khao San Road’a doğru yürümeye başladık. Caddelerdeki insan selini ancak gördüğünüz zaman anlayabilirsiniz, sanki İstiklal’de yürüyorsunuz hatta daha kalabalık. Trafik ise çok yoğun fakat tek bir korna sesi bile duyulmuyor. Dikkatimi çeken ilk şeyler böyle ufak tefek olaylardır. Yürüyerek Khao San Road’a girdik. Bizlere anlatıldığı gibi Bangkok’un içinde, yabancı bir bölgedeymişsiniz izlenimi veriyor. Kalabalığın yarısından fazlasını yabancılar oluşturuyor. Cadde boyunca tipik Bangkok eğlence yerleri uzanıp gidiyor. Bangkok Khao San Road için, bölgedeki barlarda ve eğlence yerlerinde bir bayan olarak rahatlıkla eğlenebileceğimiz bilgisini daha önceden almıştık. Dedikleri gibi kısa bir yürüyüşün sonrasında bölgeyi az çok tanımıştık. Atıştıracak bir şeyler bakındık ve sokaktaki satıcılara yaklaştık. İngilizce olarak sorduğumuz sorulara bile yanıtlar verdiler. Hatta arkadaşım yediği Thai yemeğini beğendiğinde ona tarifini bile verdiler. İnsanlar sitenizde sıkça konu edildiği gibi sıcak ve yardımseverdiler. Şimdi sitenizdeki çoğu yazarın ısrarla Tayland sadece gece hayatından ibaret değildir demelerinin sebebini daha iyi anlıyorum. Daha sonraki gördüklerim ise bu düşüncemi tamamen pekiştirdi diyebilirim.

O gece Bangkok gece hayatı demeyim de Bangkok gecelerinde ki ilk gecemizde 2 saatlik bir gezme ve etrafa alışma turu mahiyetinde Khao San Road da dolaşıp yemek yedik. Bangkok geceleri inanılmaz canlı ve keyif vericiydi. Ayrıca bir bayan için oldukça rahattı. Daha önce tatil amaçlı gittiğim Avrupa’daki birçok şehirde bu kadar özgür ve rahatsız edilmeden dolaşmamıştım. Hele de İspanya ve İtalya’da yürürken uğrayabileceğiniz tacizleri, laf atmaları ve ısrarcı tiplerin rahatsız edici hareketlerinden bahsetmeme gerek yok sanırım. Tayland gezimiz boyunca Bangkok’ta tek bir Allahın kulu bize laf atmadı, tacizde bulunmadı ve hiç ısrarcı tiplerle karşılaşmadık. Tatilimizin keyfi böyle etkenlerle hiç kaçmadı diyebilirim rahatlıkla Tayland tatilimizin keyfini çıkardık.

Tayland, dolayısıyla Bangkok’taki ilk izlenimlerimiz bunlardır. Gece odamıza dönüp üstümüzden yol yorgunluğunu attık. Öğlen vakti olmadan uyanıp kahvaltıya geçtik. Beklediğimiz tarzda bir kahvaltı bulamadığımız içinde kendimizi dışarıya attık. İlk işimiz yapacaklarımıza karar vermekti. O gün yakın çevremizde bulunan ve birçoğunun yürüyüş mesafelerimizde olduğu tapınak gibi gezilecek nereler varsa gezerek güzel bir güne başladık.

Bangkok Gece alışverişElimizde telefondan bakıp yürüyerek sırası ile Bangkok Wat Bowon Tapınağı, Bangkok Wat Thepthidaram Tapınağı, Bangkok Wat Suthat Thepwararam tapınağı, Bangkok Wat Ratchabopit tapınağı üstünden Bangkok Grand Palace Yani Bangkok Büyük Saray ya gidip gezdik. Yönümüzü yürüyerek Bangkok Wat Phrakaew Tapınağı üzerinden Bangkok Wat Mahathat Yuwarat Tapınağı ve adını saymakla bitiremediğim fakat güzel keyifli bir Bangkok Tapınak turu yaptığımız irili ufaklı bir sürü tapınağı dolaşıp gezip gördük. Bangkok tapınak turu işini fazla abartarak hava kararana kadar gezip dolaştık. Siz siz olun 4-5 önemli Tapınak dışındakilere uğramayın. Hatta kaldığınız yere yakın olan bir iki küçük tapınak ile tanınmış bir tapınak ve Bangkok Büyük Saray’ı dolaşmanız sizler için fazlası ile yeterli olacaktır.

Akşam olduğunda ise gece pazarlarını şöyle bir yoklayalım, Bangkok alışveriş yerlerini gözleyelim dedik. Güzergâhımızda yine kaldığımız yere yakın olan Khlong Lod gece pazarı ile başlayıp sırası ile Bangkok Patpong gece pazarı ve Bangkok Talad Rod Fai gece pazarına doğru gitmek vardı. Khao San Road da bulunan tezgâhları bir gece evvel zevkle incelemiştik ama beklentilerimiz tam olarak karşılamamıştı. Bu yüzden ilk gidilecek yer olarak yakınımızda bulunan, Bangkok Khlong Lod gece pazarına gidip şöyle bir dolaşalım dedik ve karşımıza gerçekten çok renkli bir pazar çıktı. Pazarda karşılaştığımız tezgâhlarda ne çok ürün ne çok çeşit vardı, birine bakarken gözümüz diğerine kayıyordu. Tam birini incelediğimiz anda diğer hediyelik eşyalara gözümüz kayıyordu. Bu şekilde bakınıyorduk ve daha ne alacağımıza karar bile vermeden saat gece yarısını geçip 01.00’ı bulmuştu. Sırada bulunan Bangkok Patpong gece pazarı ve Bangkok Talad Rod Fai gece pazarına uğramadan ve kararsızlıktan tek bir parça bile alamadan gecemizi noktalamak zorunda kalmıştık. Dolaşmaktan ayaklarımıza kara sular inmiş bir şekilde otele varıp istirahata çekiliyoruz.

Bangkok Bang Nam PheungBangkok’taki son günümüze öğle saatlerine kadar uyuyarak giriyoruz. Gündüz vakti Bangkok Bang Nam Pheung Yüzen çarşısında kanal turu yapıp gezmek için taksiye bindik ve yola çıktık. O kadar kanal turu ve yüzen çarşı içinde Bangkok Bang Nam Pheung Yüzen Çarşı’sını seçmemizin en büyük nedeni ise asyarehberi yöneticilerinden aldığımız tavsiyelerdi. Burayı seçmemizin diğer bir nedeni ise kaldığımız yere en yakın açık olan yüzen çarşı olmasıydı. Çarşıların birçoğu hafta sonları kuruluyor, bir iki tanesi 12.00 ve 16.00 gibi kapanıyordu bu yüzden bu çarşıyı ziyaret etmeye karar verdik. Çarşıda dolaşıp yemek yedik. Kanal turu yaptık ve çok otantik bir gün geçirdik. Burada fikrimi belirteyim, daha sonra Bangkok’a döndüğümüzde Bangkok’un en ünlü yüzen çarşısında dolaşmaya gittik fakat bu çarşıda gördüklerimiz ile kıyasladığımızda, Bangkok Bang Nam Pheung Yüzen Çarşısı’nı daha fazla beğendiğimi de özellikle belirtmek isterim. Diğer çarşılara gitmediğim için yorum yapamayacağım fakat en ünlüsünün ünü sadece turistlerin tercihinden dolayı olduğunu düşünmekteyim. Bu çarşı hem otantik, fazla bir turist yoğunluğu olmaması sebebi ile diğerlerine nazaran daha güzel ve orijinal bir çarşı. Fazla turist görmek istemeyenlere tavsiye edilir.

O gün, akşam olmadan kaldığımız yere dönüp bir önceki günün yorgunluğu ile o günün yorgunluğunu birleştirip 3-4 saat uyuduktan sonra kendimize gelip dinç bir şekilde son gecemizde ne yapalım diye düşünüyorduk. Arkadaşlarım ile aklımızda birden fazla düşünce vardı. Yarım kalan Bangkok gece pazarı turuna mı devam edelim, alışveriş merkezlerini mi dolaşalım yoksa Khao San Road’a mı gidelim diye düşünürken arkadaşlarımın bir tanesi ‘Şu senin sitede bahsedilen Bangkok gece hayatına bir bakalım’ diye bir fikir attı ortaya. Başlarda şakayla karışık olan bu fikir konuştukça ciddileşmeye başladı ve konu derinleştikçe Bangkok Eğlence mekânlarını kendi gözümüzle görmeye karar verdik. Sadece bölgelere göz gezdirmek ve ortamı görmek istiyorduk, sitenizde adı oldukça sık geçen Bangkok Nana Plaza’ya gitmeye karar verdik.

Bangkok geceleriSözü edilen plazanın daha girişini görür görmez mekâna kendi notumuzu verdik ve içeriye girmekten vazgeçerek cadde üzerinde yürümeye başladık. Kardeşim, erkekleri bir görseniz! Hepsi kendi geliş amaçları doğrultusunda gayet güzel eğleniyor. Kimsenin kimseye karıştığı yok, o derece rahat bir şekilde dolaşıyoruz. En önemlisi, daha öncede söylediğim gibi, Allahın bir kulu bizlere ne temas içeren ne de sözlü bir tacizde bile bulunmuyor. İlk başlarda çekinerek yürüdüğümüz cadde üzerinde rahatsız eden kimsede olmadığı için rahatlıyoruz ve bir taksi tutup Bangkok Soi Cowboy’a geçiyoruz. Orda da karşılaştığımız manzara aynı. Bir uçtan diğer uca kadar yine rahatsız edilmeden rahatça dolaşıyoruz ve ana caddeye geri dönüyoruz. Aklıma İspanyada laf atanlar ile İtalya’da hayır cevabından anlamayan kendilerini bir Don Juan sanan ve gece dolaşmalarımızı zehir eden rahatsız tipler geliyor. Üstelik oraları Avrupa ve gelişmiş ülke deniliyor. Bangkok’ta ise gece hayatının en canlı olduğu iki bölgede çok rahat bir şekilde ve rahatsız edilmeden dolaşabiliyorduk. Bu konuda yorumu okuyuculara bırakıyorum.

Ana cadde dediğim ise Bangkok Sukhumvit caddesinden bahsediyorum. Ana caddeye geldiğimizde bir müddet yürüdükten sonra Bankgok gece hayatında bu kadar takıldığımız yeter dedik ve Bangkok gezilerinde bayanlara daha uygun olan Khao San Road’a taksi çevirerek gitmeye karar verdik. Bu şekilde Bangkok’taki son gecemizi orada tamamlayıp ertesi sabah Pattaya’ya doğru yola çıkıyoruz.

Pattaya TatilimPattaya için anlatabileceğim fazla bir şey yok, Pattaya’yi bilenler iyi bilir düşüncesindeyim. Gidip görmeyenler ise araştırdığı kadarı ile tahminde bulunabilir diye düşünüyorum. İlk gün sokaklarda dolaştık. Gece Pattaya Beach Road ve Pattaya Walking Street’te gezdik. Tayland gezimizin tamamı boyunca bize bir tek Walking Street’te laf atıldı. Bize laf atıp asılan ise Taylandlı bir bayandı. Teşekkür edip istemediğimizi belirttiğimizde bizi kolaylıkla rahat bırakıp özür diledi. Bu davranışını da çok beğendik. Bizimle bir süre sohbet ettikten sonra ilgisinin farklı yerlere kalmasıyla yanımızdan ayrıldı. Bizlerde dolaşmaya kaldığımız yerden devam ettik.

Pattaya’da ki ilk gecemizde adını bildiğinizi tahmin ettiğim Pattaya İnsomnia’ya gittik. Kalabalık bir yer. 20 dakika sonra oradan ayrıldık ve yolumuz üzerinde olan başka bir yeri denedik. Walking Street’de bulunan yerlerin hiçbirinde rahatsız edilmedik diyebilirim. Fakat erkeklerin geliş amaçlarını bildiğimiz için çok daha farklı, kalitesiz ve yüzeysel bir yer bekliyorduk açıkçası. Burada yanıldığımı belirtmek isterim önyargılı ve peşin hükümlü davranmışım.

Gece dolaşıp kaldığımız yer olan Pattaya R-Con Siam adlı otele geri döndük. Otelimiz renkli ve şirin bir oteldi. 4 kişilik odaya 210 TL den 2 gece için 420 TL ödedik. Rahat, sakin, güzel ve geniş odalı bir oteldi. Fakat erkeklerin otel hakkında bizim gibi düşüneceğini pek sanmıyorum. Sizlerin tercih ettiği Walking Street’e uzak ama bayanlar için çok ideal hoş bir yer bir yer.

Pattata r-con siam otelPattaya oteller

İkinci günümüzde otelin civarında dolaşıp, öğleden sonra Central Festival alışveriş merkezine gittik. Yer olarak güzel ama bizler için tam bir hayal kırıklığı idi. Aslında ikinci Bangkok kısmında değineceğim Bangkok AVM leri ile kıyaslanamazdı beklide şu anda bu yazdıklarıma onun da faktörü vardır. Akşam olmadan Tavsiye edilen Soi Bukahao’da ki pazar yerini dolaşıp, gece yine bir iki farklı bölgeyi gezerek geçirdik. Gecenin sonunda Soi Buakhao’da tavsiye edilen Yunan tavernasını bulamadığımız için iç kısımda ki bir restoranda balık yedikten sonra otele dönüp dinlendik. Ertesi gün ise Bangkok üstünden Chiang Mai ye gitmek için otelden ayrıldık.

Yazımın ilk bölümünü burada noktalıyorum. Daha sonra Chiang Mai de gördüklerimize ve yaşadıklarımıza değinip Bangkok’ta 4 gün boyunca yaptığımız alışverişler ile Ayutthaya turumuza değineceğim.

 

Saygılar sevgiler dilerim.

 

Bangkok Pattaya Tatilim adlı yazıyı hazırlayıp yayınlayan Sn. Ebru hanıma asyarehberi ekibine hoş geldiniz der yazısı için tüm ekip ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

 

Toplam 14 Yorum Var

 1. Güzel anlatmışsın arkadaşım. Bangkok alışveriş kısmı ile Chiang Mai Kültür turu yazılarını bekliyyorum. Bir bayanın gözü ile Tayland’ı anlatımın çok güzel.

 2. Sn. Ebru katılımlarınızdan dolayı teşekkürler. Yazınızı okudum beğendiğimi söyleyebilirim. Bayan ziyaretçilerimizin artmasıda gurur verici birşey 🙂 Herkese iyi bloglamalar.

 3. Ben şunu söylemek istiyorum ki, yazının başında o kadar araştırıp alışveriş üzerine bilgi bulamayan birinin bu kadar sığ bir yazı yazması bence komik olmuş , açıkçası yer mekan fiyat ve alışveriş üzerine bir yazı okuyacağımı düşünürken sıradan bir gezi anlatımı gibi geldi.
  Ikinci yazinizin Daha detaylı ve bilgi verici olması dileğiyle, yine de emek verip yazdığıniz için teşekkürler

 4. bangkok bende gitmek isterim. Güzel ve akıcı paylaşımınız beni de iştahlandırdı şahsen.

 5. Damla Hanım, Oxygen Bey, q7 bey yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim.
  Phuketlover Bey site yöneticileri ile görüştüğümde makalemi ilk gün itibarı ile kronolojik bir şekilde yazmamı tavsiye ettikleri için makalemin ilk bölümünde yazdıklarım Tayland tatilime gitmeden yaşadığım zorluklar ile Bangkok’ta geçirdiğim 3 gün ile Pattaya’da geçirdiğim 2 gün zarfında yaşadıklarıma yer verdim. Daha önemlisi bir kadın gözü ile orda gördüklerime ve yaşadıklarıma değindim.
  Evet 5 gün boyunca sıradan normal bir insan gibi sıradan bir tatil yaptım. Bu beş günlük period içerisinde yaptığımız tapınak turlarına ve isimlerine yer verdim gecesi planladığımız gece pazarı turunda gideceğimiz yerlerin isimlerine yer verip kanal turu için gittiğimiz yere de değindim. Malesef bu 5 gün içerisinde AVMlere gitmeyip alışveriş yapamadım. Yapmayıda planlamamıştık. Gittik dersem yalan olur yalan yazmamak sığlıksa artık kusurumuza bakmayınız.
  Son iki gün için alışveriş yapmayı planladık yoksa alacağımız eşyaları tüm tatilimiz süresince şehirden şehire taşıyıp duracaktık. Kusura kalmayın phuketlover bey sizin sığ düşüneceğinizi bilsem Bangkok tatilimi planlarken ilk günlerde alışveriş yapardım.
  Keşke makalemin tamamını yayınladıktan sonra yüzeysel değil de iyice okuduktan sonra yorum yapsaydınız o zaman aradığınız bilgilere ulaşırdınız.
  Phuketlover Bey makalemin ilk bölümü için sığ ve komik demişsiniz. 😀 Özür dilerim fakat esas komik ve sığ olan makalemin tamamlanmasını beklemeden yayınlanan makalemi tam anlamı ile okumadan yorum yapmanızdır.
  Cümleten saygılar sevgiler dilerim.

 6. Ebru Hanım Öncelikle aramıza hoş geldin. Yazın güzel olmuş. Şahsen ben beğendim. Tayland’ı bir de bayan gözü ile nasıl göründüğünü anlatmaya çalışman gerçekten bizler için iyi olacağı kanaatindeyim.

 7. Ebru hanim merhaba , belki yorum yazmakta acele etmiş olabilirim ama sonuçta ilk makalenizi okuyarak yorum yaptim ki , zira ikinciyi bekledigimi belirttim , ama suna katilmiyorum ki yazinizi çok dikkatli ve sonuna kadar okuyarak yorum yazdım.
  Sığ diyerek sizi kırmış olabilirim Özür dilerim , seçtiğim kelime yanlış olabilir , demek istediğim gerçekten merakla nerelerden alışveriş yaptiginizi ve tecrübelerinizi bekliyorum , fiyat kıyaslama detaylari yer verirseniz sevinirim. Ben de 13 Mayıs da gidiyorum ve kız arkadaşımla gidiyorum , yani benim amacım da tıpkı sizin gibi güzel yerler görmek ve alışveriş ,umarım ikinci yazınız 13 Mayıs dan önce yayınlanır

 8. Bende Phuketlover arkadaşın eleştirilerine katılıyorum. Gördüğümüz forumlardaki , bloglardaki yazıları eleştirilen bu paralelde bir yazı olmuş Bangkok yazınız. Bende okumaya başladığımda alışveriş ile ilgili bayanlara yol gösterici nitelikte bir yazı olacağını düşünmüştüm. Ama sanıyorum ki sonraki yazılarınızda buna yer vereceksiniz.

 9. Değerli site yöneticisi arkadaşlarım ile asyarehberi takipçileri;
  Phuketlover Beyin son yorumuna cevap yazıp bayan arkadaşı ile gitmeden önce gidilebilecek yerleri ve bilgileri içeren bir ön bilgi verici bir yorum yazmıştım. Yorumumu tekrar gözden geçirdip yayınlayacağım esnada gördüm ki Nightmare45 Bey de makalenin sığ ve komiik olmasına katılıyormuş. Anladım ki sitenizde bir Bayan yazara malesef yer yok. Asyarehberi yöneticileri sizden istirhamım 2 gün önce yolladığım Chiang Mai Tatilim adlı makaleyi yayınlamaktan vaz geçmenizdir. Ne de olsa Chiang Mai Tatilim aynı sığlıkta ve komiklikte yazı olup, fazla alışveriş yapmadığım için okuyan arkadaşlara bilgi verici bir yazı olmayacaktır. Çünkü Alışveriş dışında belirttiğim tavsiyelere yerlere bilgi verici denmemektedir.
  Phuketlover Bey bayan arkadaşınız ile kalacağınız için size az da olsa kendi görüşlerimi yazayım. İlk olarak konaklama yeri seçerken Khao San Road tarafını tavsiye edebilirim. Bizler kendimiz keşfedip bulmanın heycanını yaşamak için hazır turlar almadık ama bayan arkadaşınızın maceracı ruhu varsa sizlerde kendiniz keşfederek dolaşmanızı tavsiye ederim. Bana göre bu daha romantik olacaktır.
  Gece pazraları içinden sadece Patpong gece pazarını tavsiye etmeyeceğim uzak durmanız iyi olur, sebebi ise gecehayatı ile fazla iç içe bir bölge olduğu için bayan arkadaşınız rahatsızlık duyabilir.
  Alışveriş için bir çok AVM ve bölge olmasına rağmen fazla uzun yazmayacağım için sadece Siam Meydanına gitmenizi öneririm bir çok ünlü AVMyi orada bulacaksınız. Siam Paragon AVM çok pahalı bir yer fiaytları çok yüksek ayni ürünleri MBK Center AVMde daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz . Central World AVM kompleksini de muhakkak geziniz devasa bir komleks Phuketlover Bey. Birde uyarı yapayım bölgenin ilerisinde Gaysorn Plaza AVM var sakın içine dahi girmeyin helede siz ödüyorsanız iflas edersiniz. İçeride çok lüks ürünler var. Bayanlar için cennet bir yer. Biz bile kendimiz dışarı çıkartmakta zorlandık. Fiayatları aşırı pahalı normalin 3-4 katına varan fiyat etiketleri var.
  Size önerim MBK Center AVM dir konseptide güzel AVMden çok değişik bir tarzda daha otantik sanki çarşı pazar havası veriyor.
  Phuketlover Bey unutmadan belirteyim Alışveriş merkezlerinde VAT RETURN yazanlardan alışveriş yaptığınız taktirde dönüşte vergi iadesi alabiliyorsunuz. Bunun için belirli kurallar miktarlar var sadece alışveriş yaptığınız yerden forma ekletiyorsunuz. Böylelikle alışverişlerinizi de alacağınız vergi iadesi ile ucuza getirirsiniz. Umarım asyarehberi yöneticileri bana yardım ettikleri gibi sizede yardımcı olurlar.

  Birde yazımı sığ ve komik bulan ve katılan Beyefendilere özeleştiri olsun diye belirteyim. Siz daha kendi dilinizde kullandığınız kelimelerin ne anlamlar doğuracağını kestirmeden, Bir bayan ile nasıl konuşulacağı ve hangi kelimeleri kullanılacağını bilmeden kalkıp Tayland’da ve yurt dışında bizleri yanlış tanıtıyorlar diye sitem edip İnsanlara iyi davranın bizleri yanlış tanıtmayın diye söylemlerde bulunuyorsunuz ya pes doğusu.

  Saygılar Sevgiler.

 10. Yorum yapan tüm müdavimlerimizin dikkatine:
  Sn Ebru Hanım Yazısında ve yapmış olduğu yorumda kendini açıkça belirtip bizlerin tavsiyesi üzerine ilk gidiş günü itibarı ile yazısına başlayıp yazmıştır. İlk günlerde alış veriş yapmadığı için doğal olarak Bangkok alışveriş konularına değinmeyip gidip gördüğü yerleri belirterek yazısını yazmıştır. Yazınında adı Bangkok Pattaya Tatili olarak verilmiştir. Bangkok’ta Alışveriş diye olsa yorumlarınıza bir derceye kadar hak verilebilir.
  Doğrudur Sn. Ebru Alışveriş kısmı ile ilgili bizlere sorular sorup yardım istemiştir. Fakat sadece Tayland Alışveriş kısmı için değil Bir bayan olarak hangi bölgede kalabilirim. Hangi bölgelere ne şekilde güvenli bir şekilde dolaşabilirim diye farklı konularda da bilgi istemiştir. Sorunuz varsa açık şekilde sorumanızda sakınca yoktur. Yazıyı beğenmemiş olsanız bile yazarı özellikle bir bayanı küçük düşürücü kelimeler ile sığ ve komik diye nitelendirmek yada o yoruma katılmak ile de sığ ve komik olduğunu söylemiş olursunuz. Sığ ve komik olmuş ile yazınızı bilgi verici bulmayıp beğenmedim demek arasında çok fark vardır.

  Lütfen daha dikkatli olalım

  Saygılarımla,

  Asyarehberi ekibi.

 11. Ebru Hanım vermiş olduğunuz karara gerçekten üzüldüm ama düşüncenize saygı duyuyorum. Yapılan yorumlar için arkadaşlarım adına ben özür dilerim. Ebru Hanım bizleri kırmayıp en azından denemeye çalışmanız bile takdire şayandır. Kararınıza etken olan kelimeleri şahsen bende tasvip etmeyip kınadığımı bilmenizi isterim. Bir erkek olarak da bir bayana bu yaklaşımın yapılmaması gerektiğini düşünmekteyim. Özellikle de SIĞ kelimesi hiç yakışık olmamıştır ve buna katılmak da ayni kelimelrei kullanmakla eş değer bir yorumdur. Gerçekten yazık oldu diyebilirim Ebru Hanım. Gideceğiniz başka ülkeler hakkında bilgi ihtiyacı olduğu anda özelden yardımcı olacağımıza emin olunuz.
  Sağlıcakla kalmanız dileği ile.
  Burada düzelteme yapayım vergi iadesi için alış veriş yapılan yerlerdeki ibare VAT RETURN değil VAT REFUND FOR TOURISTS olacaktır. Yazılım hatasını düzeltmiş olayım böylelikle.

 12. Ebru Hanım yazınızı dün görüp tam yorum yazacağım sırada işlerim nedeniyle dışarı çıkmak zorunda kalmış, yorumumu bugüne saklamıştım ki bende almış olduğunuz karara öncelikle bir bayan olarak üzüldüğünüze , özellikle çok merak ettiğim Chiang Mai yazınızı okuyamayacağıma üzüldüm. Yazınıza gelirsek te en azından yorumumu yapıyım belki okursunuz. yazınız en azından benim için defalarca gitmiş olduğum Bangkok ta meğerse ne kadar da görmediğim gitmediğim yerler varmış dememe neden oldu. Özellikle tapınaklar, gece pazarları ve kanal turları hakkında verdiğiniz karşılaştırmalı bilgiler, isimlerinin (taice) üşenmeden eksiksiz ve düzgün bir şekilde yazışınız ve yaptığınız yorumlar inanın çok güzel ve kişiseldi. Nasıl gidileceğine kadar detaylı anlatımlarınız ki benim için çok önemli ve güzeldi. İlk defa gidecek olanlar en azından veya ben ve turistik tur yapmak isteyen arkadaşlarım tavsiyeleriniz üzerine gereksiz olanlarına gitmeyip zaten kısıtlı olan zamandan büyük tasarruflar elde edeceğiz. . En önemlisi de Bangkok ve pattaya gecelerini bir bayanın gözünden görmek ve güya modern Avrupa şehirleriyle yaptığınız karşılaştırmalar çok güzel ve komikti, inanın onları yazmak cesaret isterdi hele ki batıya körü körüne bu kadar özenenlerimizin çok olduğunu bilerek. son olarak ta alışveriş kısmını bir sonraki yazınızda yazacağınızı söylediğinizi bir kaç kişi gözden kaçırmış olabilir. O yüzden şuna inanın ki yazılarınızın bir çok kişi için büyük faydası olacak o yüzden kararınızı bir kere daha naçizene gözden geçirmenizi isterim. Sizin nezdinizde de, siz ve daha birçok bayan arkadaşımızı da en azından gittiğiniz yerleri sizlerin gözünden görmek ve yorumlarınızı okumak çok güzel bir farklılık.

 13. Sn asyarehberi takipçileri Makale Yazarı olan Sn Ebru Hanım tarafından bu makale yorumlara kapatılmıştır. Bilgilerinize sunarım. Ayrıca belirtmek isterim ki karşınızdaki şahsın bir bayan olduğunu düşünmeden yapılan yorumlar yüzünden site takipçileri ile siteyi ileriki günlerde ziyaret edecekler için çok önemli bilgilerden ve tecrübelerden mahrum bırakılmış bulunmaktayız. Ben bir erkek olarak yapılan yorumları gördüğümde kendimden utandığımı belirtmek isterim.
  Sn Ebru Hanım sitemizde yazı yayınlatarak medeni cesaret örneği sergilemesine rağmen takdir edilip soru sorup bilgi alınacağına, tecrübelerinden faydalanılacağına, bazı ziyaretçilerimizin karşılarında bir bayan olduğunu unutarak yapmış olduğu uygunsuz yorumlar ile ve de hala daha kendi yorumlarının haklılığını savunmaya çalışması üzerine yorumlara kapatılmış ve Sn Ebru hanım sitedeki yazarlığını iptal ettirmiştir.
  Hepimize hayırlı olsun!!!!!!!!!!!!!!

  Not : Yukarda yazmış olduğum yorum sadece burada yayınlanan ve sizlerin gördüğü yorumlar değildir. Bu yorumların da dışında yorumlar yapılmış olup Sn Ebrunun yazar yetkisi olduğu için Onaylanmayan yorumları görmesi ile bu kararı vermiştir. Fakat sitenin aktif yorum yapan bir kaç müdavimide bu tarz yorumlarda bulunduğunu görmek bizleri gerçekten üzdüğünü belirtmek isterim.

  Saygılarımla

  asyarehberi ekibi

Bu konu yoruma kapalı.