Filipinler Manila ve Angeles City Tatilim

Benim 2012 senesinde Filipinler Manila ve Angeles City tatilimde geçirdiğim olağan üstü 5 günlük tatilimi hala daha unutamadım. Filipinli kızlar, gece hayatı, barları, insanları ve değişik kültürlerini daha dünmüş gibi aklımdan çıkmıyor. Filipinler‘e gidip de unutmak mümkün değil zaten.

Filipinler Manila ve Angeles City tatilim

2011 senesinde üniversiteyi bitirip lisan kursu için Avusturalya’da yaşayan dayımın yanına gittim. Maksat İngilizcemi geliştirmek ve de değişik bir ülkeyi görmekti. Avustralya’da 6 aylık lisan kursum esnasında Dayımın hediyelik eşya mağazasın da çalışıp az biraz para da biriktirdim. Kursu bitirip Türkiye ye dönüş yapacağımda en ucuz yollu uçak biletlerine bakıyordum. Karşıma hep aktarmalı olanlar çıkıyordu. Fiyatları karşılaştırıp en uygun olan Filipinler ardından Singapur aktarmalı olanda karar verdim.

Buradaki ters durum ise Filipinler Manila’da 8 saatlik bekleme süresi idi. Bu süreyi nasıl değerlendiririm diye düşünüp araştırma yaparken Filipinler’i Manila’yı araştırıp durdum. Burada birçok Filipino vardı sora sora edindiğim bilgilerden ilk önce Angeles City i duydum. Angeles City gece hayatı Manila gece hayatından daha çok adından söz ettiriyordu. Nede olsa genciz böyle bir fırsat elimize geçmiş en azından değerlendirelim diyerek. İlk başta Filipinler’de 8 saati nasıl değerlendiririm düşüncesi ile başladığım araştırma 5 günlük Filipinler tatili olarak sonuç bulmuştu.

Bilet farkı pek fazla yoktu. Nerdeyse hemen hemen ayni sayılıyordu. Filipinler için vize durumlarını, Filipinler gece hayatını mekanlarını gerekli olanları araştırarak işlemlerimi kalacak yerleri halledip, Filipinler Manila’ya doğru yola koyuldum.

Sabahın ilk ışıkları ile Manila’ya varmıştım. Hava alanında vize ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Sadece uçak biletimi sordular. Nerde kalacaksın? Ne maksatla geldin? diye sormadılar bile. Sorunsuzca hava alanından çıkıp hava alanından taksi ile Manila Makati bölgesindeki otelime geçtim. Otele giriş yapıp oda giriş saatine kadar bavullarımı resepsiyona emanet edip kendimi dışarı attım.

Filipinli kızlar

Dışarıda trafik keşmekeşi gürültü bağırtı kalabalığı içinde dolaşarak az biraz gezdim. Cadde üzerinde bulunan KFC den baharatlı tavuk söyleyip yedikten sonra otele giriş saatim yaklaştığından otele geri döndüm. Dönüş yolunda nerdeyse kayboluyordum.

Manilda 2 gece konaklayıp Angeles City e geçecektim. Otel odama yerleşip tekrar Manila sokaklarına dolaşmaya geri döndüm. Manila yaşayan ve kalabalık bir şehir. İlk bakışta diğer metropollerden bir fark gözükmese de dolaştığınızda farklılığını gösteriyor. Yoksulluk ile zenginlik bir arada. Lüks barların ve mağazaların önünde dilenen çocukları görmek insanın içini sızlatıyor.

Gezip görerek akşam saatlerini buluyorum. Otele dönüşü kaybolmamak için yine taksi ile yapıyorum. Filipinlerde taksi fiyatları oldukça uygun hatta ucuz bile sayılabilir. Dikkatli olmanız gereken nokta sizi fazla dolaştırmamaları ve binmeden önce gideceğiniz yeri söyleyip sabit fiyatta anlaşmanız. Fakat taksiler geneli ile çok ucuz. Birde toplu taşımacılıkta kullanılan boyalı desenli arkası açık araçları var onlarda uygun fiyatlı fakat belli bir güzergahta seyrettikleri için Manila’yı iyi bilmediğiniz müddetçe kullanmanızı tavsiye etmem istediğiniz bölgeden değişik bölgeye gidebilirsiniz.

Yeme içme konusuna da değineyim biraz. Ben Filipinlerde iken hiç sıkıntı çekmedim. Özellikle Manila da adım başı KFC, MC Donalds ve pizza satılan yerler var. Değişik ülkelere ait restoranlar sokak satıcıları meyve tezgahları mevcut. Sıkıntı çekmezsiniz. Sadece benim başıma geldiği için uyarayım. Sakın ola sokakta satılan haşlanmış yumurta satın alıp yemeyin. İğrenç içinde olgunlaşmamış civciv oluyor.

manila sokakları

Ha birde alışveriş yaparken sakın dolar döviz göstermeyin. Ucunu dahi görseler cepçilere kaptırırsınız. Bu sebeple paranıza sahip çıkınız. Yanınızda ihtiyacınız kadar nakit bulundurunuz.

Nerde kalmıştık otele dönüp üstümü gece için değiştirip tekrar dışarı çıktım. Hedefimde Manila Burgos Caddesi denen yer vardı. Avustralya’da iken kaldığım bölge olan Makati ile Burgos Caddesini çok methetmişleri. Bende Manila tatilimi ona göre bu bölgelerde geçirme kararı alıp otelimi ve planlarımı ona göre yapmıştım. Dışarı çıkıp Burgos caddesine yöneldim. Gündüz dolaştığım için yerini iyice biliyordum ve zorlanmadan ulaştım. Cadde gündüz halinden değişime uğrayarak sağlı sollu barlar Gece kulüpleri diskoların ışıkları altında değişik bir havaya bürünmüştü. Manila eğlence hayatının nimetleri karşımda duruyordu.

Hangi kulübe gireceğime karar verebilmek için yürümeye başladım. Cadde üstünde birbirinden güzel alımlı Filipinli kızlar bakıp bakıp gülümsüyor. Yanıma yaklaşıp sohbet edip etkilemeye çalışıyor. Sanki cennete gelmişim gibi. Etrafta bir sürü güzel kız eğlence mekanları her şey mevcut. Daha Manila gece hayatına ilk adımımız olduğu için yanıma gelenlere yüz vermeden yoluma devam ettim. İyi ki de yüz vermemişim sonradan öğreniyorum ki Cadde de çalışanların nerdeyse yarısı erkekten bozmaymış. Valla ben ayırt edemedim ayırt edene de aşk olsun derim başka bir şey de diyemem. Aslında bir iki tanesinin tipinden kıllanmıştım ama onların dışındakiler için fark olamadığını söyleyebilirim. O yüzden sizlerde şayet gidecekseniz bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Cadde üzerindeki rastgele bir mekana girip içerdeki havanın nasıl olduğuna bakmak için içeri girdim. Of anam ne manzara ne manzara. 😀 Yalansız gözlerim yerinden çıktı. Mutlaka kapı girişine kalp hastaları için tehlikelidir yazısı konmalı bence.

Burgos caddesi

İçerde bir bira içip şovları ve dans eden kızları seyredip daha sonra gelirim diye hesap yapıp mekandan çıkıp dolaşmaya devam ediyorum. Yine yanıma gelip seslenenler kendini pazarlamaya çalışanlar ilginizi çekmeye çalışanlar ile uğraşıp yol kenarındaki dışarda masaları olan bir cafe bar tarzı yere oturup ne yapacağıma karar vermeye çalışıyorum. Etrafta o kadar mekan o kadar çekici kız var ki kararsızım. Tabi bu caddedekilerin yarısına yakını erkek olduğunu bilmediğim için böyle düşünüyordum. İçkimi içip tekrar yürüyerek başka bir bara giriyorum. İçerisi kalabalık, ortam oldukça nezih bir mekandı. Bolca da kız var. Oturup başlıyorum sohbete kızların İngilizceleri çok iyi. Kısa bir sohbetten sonra fiyat konusuna değinerek verdiği fiyatı pahalı bulduğum için kabul etmiyorum. Kızda kalkıp başka bir müşterinin yanına oturuyor. Bu işlemi 2 3 kez tekrarladıktan sonra benim gözüme takılan kıza gülümseyerek selam veriyorum. Gülümsemem bile yeterli kız hemen olduğu yerden kalkıp yanıma geliyor. Kız gördüğüm kısa boylu Filipinli kızlara göre oldukça uzun sayılabilecek bir fiziğe sahipti. Kızla oturup pazarlık kısmına geçiyoruz.

Pazarlık sonucu 6000 pezoya kız ile anlaşıyoruz. İlerde de öğreneceğim üzere ödediğim miktar normalden çok fazlaymış. Kız ile anlaştıktan sonra yürüyerek kısa bir süre dolaşıyoruz. Taksi ile otele geçiyoruz kız ile. Benim aklımdaki sabaha kadar eğlenmek olmakla birlikte kız 45. Dakikadan sonra kalkıp işim bitti gidiyorum deyip, yanımdan ayrıldı. Bende arkasından baka kaldım sadece. Sinirlenmeye sinirlendim fakat yapabilecek bir şeyde yoktu. Yabancı bir ülkede de olay çıkartacak değildim. Bende yatıp uyudum.

Manila

Burada da size gerekenleri aktarayım daha sonraki tecrübelerime de dayanarak Filipinlerde kızlar ile anlaşacağınızda mutlaka tüm konulara açıklık getirin ve tam gece istediğiniz söyleyin yoksa benim başıma gelen sizlerin de başına gelir. Bir de kız seçecekseniz sakın acele edip karar vermeyin. Barlarda striptiz kulüplerinde çalışan kızların fiyatları oldukça tuzludur. Caddedekilerden hatta mümkünse gündüz kafelerden dışardan kız ile tanışıp anlaşırsanız hem güzel bir gün hem de güzel bir gece yaşarsınız. Üstelikte 2000 –  3000 pezo ödeyerek daha güzel bir kız ile tam bir gün gezip dolaşırsınız. Bunu ikinci gün bende yaşadığım için söylüyorum.

Sabah demeyelim de öğleye doğru uyanıp otelden dışarı çıkıyorum. Kahvaltı için dışarıda caddeye bakan masalardan birine oturuyorum. Yan masada ise iki kız oturmuş kahve içip kitap okuyorlar bir an göz göze gelip selamlaşıyoruz. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Sohbet edip nerelisin nerden geliyorsun falan diye başlayan sohbetimiz ne yapacaksın diye yön değiştirince gezip dolaşacağımı söylüyorum. Kızlardan biri yardımcı olabilirim deyip yanıma oturuyor. Bir iki yerden bahsedip gece de gidile bilinecek diskoları barları sayıp fikir verdikten sonra birlikte dolaşmak için kalkıyoruz. Sakın kızı ayarladın helal olsun sana ya da çok atma birader diye aklınızdan geçirmeyin. Kız ile fiyat gecelik her şeyi konuşarak anlaşıyoruz. Kız bana Manila da gezilecek yerlerden birkaçını gösterip bana rehberlik yapacaktı ardından birlikte yemek yiyip dolaşıp Manila gece hayatında bana eşlik edecekti. Tüm masraflar bana ait olup kıza da tam gün için 3500 pezo ücret ödeyecektim. Bu fiyata gece arkadaşlığı da dahildi. Yani düşündüğünüz gibi kızı ayarlayıp bedavaya götürmedim.

Manila gece hayatı

İlk kız ile birlikte bir katedrale girdik ardından beni alışveriş bölgelerine götürüp gezdirdi. Parka uğradık. Akşam yemeği için güzel ve ucuz bir balık restoranına götürdü. Sonrasında da bar disko gezip otele kapağı attık.

Manila’da ki son gecemde böylesine güzel bir gece yaşadıktan sonra kız ile sabah 9 da vedalaşıp ayrıldık. Bende otelimden ayrılıp Angeles City’e doğru yola çıktım.

Filipinler

Öğlen vakti Angeles City’de idim. Otele girip eşyalarımı yerleştirdikten sonra dışarı çıktım. Angeles gece hayatı gibi gündüz hayatı da güzeldi. Dolaşıp gezdikten sonra gece capcanlı renkli Angeles City gecelerinde kendimi buldum. Burası gerçekten oldukça farklı bir bölge idi. Tamamen eğlenceye gece hayatına özellikle de erkeklere yönelik bir bölge. Bölge daha doğrusu şehir deyim. Yetişkin eğlenceleri ile dolu striptiz kulüplerinden barlarına sokakta çalışan kızlarından tutun otelde görevli olanlara kadar bu amaç için oradalar. Angeles City’e gelenin de gidenin de yerleşenin de çalışanında ortak amaçları bu sektör. O yüzden farklı bir ortam turistik tatil bekliyorsanız. Angeles City size göre değildir peşinen söyleyeyim.

Filipinler Tatilimin son 3 gününü de Angeles City’de gündüz dolaşarak ve Short time yaparak gece ise Angeles City’nin gece hayatının nimetlerinden faydalanarak geçirdim. Bu 3 günümde özel bir anım yok ama benim için her bir saniyesi unutulmaz geçmiştir. Belki de böylesine bir yerde daha önce bulunmadığımdandır ama bana göre unutulmaz 3 gece ve gün yaşadım.

Filipinler gece hayatı

Angeles City de ne mi yaptım derseniz. Gündüzleri dolaşıp barlarda takıldım. Otelin havuzunda güneşlenip keyif çattım. Geceleri ise o bar senin bu Gece Kulübü benim dolaşarak beğenip Long time olarak anlaştığım Filipinli kızlar ile sabahladım. Her erkeğin rüyasını kurduğu 3 gün geçirdim kısacası.

Angeles City için diyebileceklerim Manila’ya göre hem otel hem de bayan olayları olarak daha uygun fiyatlara sahip. Manila gibi keşmekeş içinde bir yer değil. Filipinler genel olarak içecek ve yemek fiyatları olarak ucuz. KFC Mc Donalds ise pahalı. Tercihiniz balık tarzında olursa daha hesaplı olur. Birde Angeles City’de mekanların işleyişi farklı ilk olarak kız ile anlaştıktan sonra ücretin tamamını mekana ödüyorsunuz ve öyle ayrılıyorsunuz. O yüzden Manila’da iki farklı sistem olduğunu diyebilirim. İlki kızların mekandan bağımsız olarak çalıştıkları ve ödemeyi doğrudan kızlara yaptığınız yerler. Birde kızların mekan adına çalıştığı ve ödemeyi mekanın kızlardan sorumlu olan kişisine peşinen ödediğiniz yerler. Fakat ayni uyarıyı burası içinde yapayım. Kızlar ile isteklerinizi açıkça belirtip sabaha kadar olası konusun da anlaşınız. Burada kullanılan terimler ise Short time Long time dır. Ama kafanız karışmasın Long time diye anlaşıp da bir saat sonra kızın ayrılması durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. O yüzden Long time dense bile özellikle belirtip anlaşınız.

Angeles City

Filipinlerden Kuala Lumpur’a geçip 2 saatlik aktarmadan sonra Türkiye’ye geri döndüm. Ardından askerliktir iş yeri açmadır düzen kurmadır derken tekrar tatil yapma fırsatım olmadı. Busene sonu itibarı ile 2016 yılı için tatil planları yapmak amacı ile araştırma içerisine girdim. İlk tercihim bildiğim yer olan Filipinlerdi. Birçok sitedeki yazıları okudum. İnanın bir allahın kulu doğru bilgi vermiyor ya da benim gittiğim Manila ile Angeles City onların gittiklerin den farklı. Hatta bir yazı okudum adam 15 sefer Filipinlere gitmiş fiyat verirken öyle bir fiyat veriyor ki sanki marketten sakız alırsınız. Hatta birisi 800 pezo otel bayan içecek ile geceyi tamamlamış olur mu bu kadar da atmasyon anlamadım valla. 800 pezo yaklaşık 20 dolar civarı yapar. Doğrusu Filipinler gece hayatı içecekleri yemekleri ucuzdur ama onların dediği gibi de beleş değildir. Hesap yapınız o zaman gecelik 20 dolardan aylık 600 dolar tutar. O zaman emekli olan biri Filipinlere yerleşsin otelde yaşasın daha iyi. Ben Manila’daki otele gecelik 45 dolar, Angles City’deki otelede 30 dolar gecelik ödedim. İkiside 3 yıldızlı ve fazla lüks gösterişli oteller değildi. Ayrıca Filipinli kızlara ödediğim en yüksek fiyat 6000 pezo ile Maniladaki kızdı. En ucuzu ise Angles City’deki 2. günümde yolda çalışan kızlardan beğenip aldığım kıza 1500 pezo ödedim.

Angeles City gece hayatı

Valla böyle yazıyı yazanı da yayınlayan siteyi de kınıyorum açıkçası. Sizin siteniz bu yönden dürüst olarak adından birçok yerde ve değişik platforumlar da söz ettiriyor. Bende sitenizi inceledim fakat Filipinler ile ilgili yazı az olduğu için yazmak istedim. Sitenizi okuduktan sonra Tayland’ı da düşünmeye başladım 3 haftalık tatilimin bir kısmını Bangkok ile Patayaya ayırmaya karar verdim umarım pişman olmam.

 

 

Filipinler Manila ve Angeles City Tatilim adlı yazıyı yazan Sn. ABBAS ‘a tüm asyarehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

 

Toplam 11 Yorum Var

 1. paylaşım ve bilgiler için çok teşekkürler.filipinler hakkında daha çok bilgi edinmek isterdim ama bunada şükür 🙂

 2. Yaziyi paylasan arkadasa bir noktaya degindigi icin tesekkurler ….
  Bir cok kisi bu tarz platformlardan bilgi toplayip seyahat hazirligi yapiyor ve butce ayarlamasi yapiyor . Bircok kez bu konuyu dile getirdik ama tekrar soyleyelim cebinize 1000 dolar para koyup uzakdoguya gidip 15 gun kalma planlari yapmayin . Abartilan hikayelerdeki gibi gunde maksimum 100 dolar yeter diyenlere sakin inanmayin .

 3. Abbas kardeş yazı için teşekkürler. Ender Vural kardeşimin dediğine bende katılıyorum gittiğin yerler ile ilgili biraz daha detaya yer verseydin yazı on numara olurdu. Yanlış anlaşılmasın yazı bu hali ile de güzel. Sonuçta her yazı yazarın karakterini kişiliğini yansıtır diye düşünüyorum.
  Ben hem Filipinleri hemde Taylandı iyi bildiğim için rahatlıkla söyleyebilirim ki Tayland senin için doğru karardır. Bence pişman olmayacaksın. Zaten sana özelden de gerekli tüm bilgileri ve detayları aktardım. Artık gerisi senin gidip keşfetmene kalıyor ABBAS kardeş. Şimdiden hayırlı tatiller dilerim. Tayland dönüşü Tayland’daki anılarını içeren güzel bir makale bekliyoruz 😀

 4. Filipinlerde kaçamak yapmak isteyenler için can alıcı bilgiler mevcut. Anladığım kadarıyla gece hayatı için Angeles City’i Manila’dan daha önce koyuyorsunuz. Manila’dan Pampanga’ya nasıl geçtiniz ? O yol çok yoğun bir yol diyorlar. Kaç saat sürdü ? Yazınız için teşekkürler

 5. Sayın Nightmare45
  İlk olarak yanlış anlaşılma olmasın diye değineyim. Pampagna Angeles City nin de içinde bulunduğu bölgeye verilen addır. Sadece Pampagna diye belirtmek yanlış olabilir.
  Angles city e makatiden taksiile gittim. makati manilanın dış kesiminde kalıyor. Angeles City e tam ters yönde. 1200 pezo fiyat anlaşarak gittim. Sydneyde iken beni en çok düşündüren konulardan biriydi maniladan Angeles Citye gidişim.Yaptığım araştırmalarda uçak otobüs taksi ve özel araçlar ile transfer seçenekleri buldum. bana en uygun ve hesaplı gelmesi için Angeles Cityden ve ya Clark hava alanından Manilaya yolcu getirip boş geri dönen taksiler için Taksi firmaları ile görüşüp ortalama 700-800 pezoya dönüş işini halledebilecektim. hatta 1-2 tane firmanın telefonunu kayıt ettim. maniladan ayrılacağımda bu numaraları aradım fakat o anda tek bir tane taksi geliyordu o da yeni çıkmıştı ya onu 2-3 saat bekleyecektim yada başka alternatif bulacaktım. Telefon görüşmeme şahit olan bir otel görevlisi bana yardım teklif edip tanıdığı bir taksi ile 1200 pezoya anlaşmamda yardımcı oldu.
  Yollar o kadar bozuk yada zor değil sadece çoğu yerde trafik sıkışıklığı var. bunun da sebebi güzergahımızda manilanın içinden geçmemizin gerekmesiydi. yaklaşık ikibuçuk saat sürdü yolculuğumuz.trafik olmasa 1 saatte biterdi tahminim.
  Kuala Lumpura da Clark Hava alanı üstünden uçtuğum için geri dönüş yapmam gerekmedi.
  Poul abi aklımda kalan kilit noktalara değinmek istedim sadece fazla da teferuata gerek yok bence. olan her şey ortada. dediğin gibi transfer konusunu atlamışım. artık kusurumuza bakmayın fazla yazı yazıp yayınlatymıyorum. Tekrar teşekkürler bana tayland ile verdiğin tiyolar ve pratik bilgiler için

 6. ben iki yıl kaldım filipinlerde.bir yıl manıla ayalada bir yıl davao sehrınde.manıla pahalı bır sehır orada kurnaz olacaksın yanı gece hayatından bahs edıyorum sen çok paralar odemıssın burgosta normal bır bayanın ücretı tabi pazarlığa baglı ortalama 1000 pezo barlarda ıckı ve sıgarada ucuz bır bıra 2.5 lıra orası parası 60 pezo otel taksı parasıda 1500 pezo yanı 70 lıra tamamı yemen icmen gecelık 70 dolara mal olur.

 7. Erdal Bey ,

  2 yıllık tecrübe ile 10-15 günlük tatile giden bir insanın tecrübesiyle kıyaslamamak gerek. Zaten bende her gidişimde yeni birşeyler öğreniyorum. Bazı şeyleride kazık yiyerek öğreniyorsunuz. Yorumunuz için teşekkürler

 8. Hocam yanlis anlama ama sana Fena itelemisler gibi. 3000 peso diyosun. Nedemek ya 3000 peso. 3000 peso şimdiki kur ile 185 lira eder, ne gerek var oralara gitmeye 🙂 Otelede 45 dolar vermissin. Bide 3 yildizli demissin, inanki cok fazla. Okadar pahali mi ki philipine piyasasi 🙂 Bak ben Thilanda gitmistim 2 sene once. 800 Baht ‘a konusmustum kizin biriyle. yani yaklasik 65 TL para eder simdiki kurla. Kaldi ki bedavaya olmaz diye birsey yok. 7-8 tane kiz ayarladim ben beş kuruş para da vermedim. Ayni sen gibi biriyle yolda tanistim, biriyle kafede, biri bar kiziydi, biri striptizciydi, biri tur rehperiydi, biri bilmem neydi. Ustelik birinin evinde kaldim 1 hafta. Yedik ictik gezdik. Digerlerinin cogunun da evine gittim yani oyle otele de getirmedim pek. Ya striptizciyi bile bedavaya goturdum, düşün. Ben oyle kadinlara o is icin para vermeyi sevmem, zorunlu olmadikca istemem. kizla tanistik barda, ben izah ettim durumu, eglenmeye geldim dedim sadece. olsun gel sen bendensin sevdim seni dedi. 🙂 Yani oyle normal biriyim tip desen fazla tip de yok yani. Demek istedigim şans iste olur yani, öyle forumlarda insanlar soyluyorlar, inanmamissin, nasil olur demissin ama yalan degil. Olabilir. Ayrica Cok hos bi otelde kalmistim, odasi interneti, sicak suyu , yeri falan cok iyiydi. 55TL vermistim gunluk. Normali budur yani. Yani iste boyle hocam, daha neler neler. 15 gunde yasadiklarimi yazsam roman olur valla 🙂

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*