Pattaya mı Kiev mi

Şubat ve Eylül 2014, Nisan ve Ekim 2015 tarihlerinde Pattaya‘ya Pattaya gece hayatı ve Aralık 2014 tarihinde Kiev‘e Kiev gece hayatı ve eğlencesi anlamında gitmiş bir site müdavimi olarak gördüklerimi ve yaşadıklarımı Pattaya ve Kiev arasındaki karşılaştırma ile anlatmak istiyorum.

Sevgili Asya Rehberi dostları; Başka sitede yazmış olduğum bu makaleyi burada da yayınlama zamanı geldi düşündüm. Çünkü son zamanlarda bazı dostlarımızın Kiev’e gitme isteği olduğunu gördüm. Umarım yararlı bir makale olur tercih konusunda halen fikri olmayanlara.

Öncelikle bir şehirde veya ülkede eğlenmenin ve onun hazzını unutamamanın kişiden kişiye değiştiğini göz önüne alarak bu yazım öncesinde ve sonrasında oluşacak her türlü görüşe ve fikre saygılı olduğumun bilinmesini önemle rica ederim. Çünkü zevkler yaşa, maddiyata ve beğenilere göre değişebilir. Bunun son derece farkındayım. Ama bu yazıdaki amacım halen bu iki destinasyondan her ikisini birden görmemiş arkadaşlarıma tercihleri konusunda yardımcı olmak. Umarım kimseyi incitmeden bunu başarabilirim.

kiev Pattaya

Öncelikle Kiev seyahatim hakkındaki görüşlerimi paylaşmak gerekir diye düşünüyorum. Sadece Kiev hakkında bir makale yazmak yerine bu konudaki izlenimlerimi bu başlık altında değerlendirmek istedim. Kiev’de 5 gece için bir yıl önce bulundum. Gerçekten soğuk ama katlanabilir hava şartlarında oradaydım. Şehir genel anlamda yaşaması kolay bir şehir. Gündüzleri son derece sıkıcı geldi bana. Ben ki çok gezmeyi seven biri olarak gündüzleri nasıl vakit geçireceğimi şaşırdım. Gece hayatı gece yarısından sonra hareketlendiği için günün geri kalanı beni sıktı açıkçası. Ama genel anlamda ucuz eğlence seçenekleri nedeniyle ve uçuş mesafesinin azlığından dolayı tercih edilebilir. Bu arada aklıma gelmişken orada bulunduğum süre içerisinde önce rehberim sonra da dostum olan Murat kardeşime ve konaklama yerim konusunda dairesini tercih ettiğim Hakan Beye sonsuz teşekkürler. Her ikisi de bu yoğun tempoları içerisinde ellerinden gelen tüm yakınlığı ve sıcaklığı benden esirgemediler. Konaklama konusunda Hakan beye ait daireleri gönül rahatlığında tercih edebilirsiniz. Ayrıca rehberlik konusunda da Murat kardeşimi şiddetle öneririm. Kiev için eğer bu ilk gidişiniz ise mutlak profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorum. Pattaya’da yerleşik Türklerden uzak durmak gerekirken Kiev bu anlamda güzel bir yer. Orada yerleşik Türklere güvenebilirsiniz. Gelelim başlık konumuza. Özelde Pattaya mı Kiev mi ya da genel de UkraynaTayland mı gece hayatı konusunda tercih edilmeli sorusuna. Ben sadece Pattaya ve Kiev’de bulunduğum için Ukrayna geneli ve Tayland geneli için ukalalık yapmak istemem. Ama Kiev ve Pattaya karşılaştırmasında umarım yararlı bilgiler verebilirim. Madde madde sıralamak istiyorum ki daha kolay anlaşılabilsin.

Pattaya tatili kiev geceleri

1-Öncelikle ulaşım. Malum Kiev’e uçakla ulaşım İstanbul’dan 2 saat Pattaya ise aktarmasız bile yaklaşık 10 saat. Gerek uçuş süresinin kısalığı gerekse uçak biletinin ucuzluğu anlamında Kiev tartışmasız büyük farkla öne fırlıyor. Özellikle uçakla seyahatten hoşlanmayanlar için Kiev iyi bir seçenek.

Kiev: 1 – Pattaya: 0

2-Konaklama. Pattaya’da konaklama seçenekleri otel ağırlıklı iken Kiev’de daire kiralama şeklinde bir seçenek var. Her ikisinde de şehir merkezlerinde ve eğlence mekanlarına yakın tercihler yapıldığı sürece bir fark göremedim. Gerek konfor gerekse fiyat anlamında birbirine çok yakın iki şehir diyebilirim.

Kiev: 2 – Pattaya: 1

3-Yeme İçme. Ukrayna mutfak kültürü olarak bizim damak tadımıza daha yakın. Tayland bu konuda deniz ürünlerinden hoşlanmayanlar için zor bir şehir. Özellikle Uzakdoğu tatları ilk kez gidenler için başta hayli zorlayıcı. Ama orada bulunan Türk ve Avrupa mutfaklarından tercih yapılması halinde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yemek ve içki fiyatlarına gelince hemen hemen aynı fiyatlar dikkat çekiyor. Nerede ve hangi lükslükte yediğinize bağlı olmak üzere herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız her iki şehirde de.

Kiev: 3 – Pattaya: 2

4-Güvenlik. Bu konuda tartışmasız Pattaya derim. Şöyle ki Pattaya’da hayat 24 saat diye bir söz vardır. Günün her saatinde ana arterler ve eğlence merkezleri civarında gönül rahatlığıyla dolaşabilirsiniz. Her ne kadar pasaportun en azından bir fotokopisinin yanınızda olması tavsiye edilse de bana şu ana kadar çevirip de pasaport soran olmadı. Dolayısıyla da bana zorluk çıkartmak yerine hep yardımcı olan polislerle karşılaştım. Her sorduğum soruya sabırla cevap verdiler. Kiev de ise pasaportumu göstermeme rağmen ısrarla beni polis merkezine götürmek istediler 3 kez. Ve herhangi bir yanlışım olmamasına rağmen. Bunun yanı sıra Ukraynalıların Taylandlılar kadar hoşgörülü ve güler yüzlü olmadığına şahit oldum. Özellikle erkekleri çok kaba ve de asabi. Tayland ise adı üstünde gülen insanların diyarıdır. Siz çirkefleşmediğiniz sürece kimse size suratını bile asmaz. Dolayısıyla özellikle güvenlik konusunda tereddüttü olanlar için kesinlikle Pattaya.

Kiev: 3 – Pattaya: 3

5-Gezilecek yerler. Malum bir şehir tamamen sadece gece hayatı üzerine değerlendirilemez. Günümüzün çoğu geceye hazırlanmak dışında boş kalıyor. Ve dinlenecek ve gezilecek yerlere de ihtiyaç var. Bu konuda Kiev’de kışın bulunmam nedeniyle tam anlamıyla şehri gezemesem de Pattaya’nın deniz kıyısında olması mevsimin tüm yıl için deniz ve gezme anlamında mükemmel olması gezilecek ve eğlenecek gündüz tercihleri nedeniyle daha uygun bir tercih olduğunu düşünüyorum. İlk etapta Pattaya için 3-4 tane gezilecek yer sayarken Kiev için katedraller dışında pek bir seçenek sunamıyorum. Dolayısıyla bu konuda da tercihim Pattaya.

Kiev: 3 – Pattaya: 4

6-Dil. Yabancı dil olarak her iki ülkede de İngilizce yeterli görünüyor. Tabi ki Rusça biliyor iseniz Kiev’de her konuda öndesiniz demektir. Ama büyük çoğunluğumuzun tarzanca da olsa İngilizce bildiğini varsayarsak Kiev yaşaması zor bir şehir. Her on kişiden 2 tanesinin İngilizce bildiğine şahit oldum. 5 gün boyunca dil sorunu yaşadım. Pattaya’da ise İngilizce daha da tarzanca konuşulmasına rağmen bilinme ve anlaşılma oranı olarak daha avantajlı. Kiev’in tamamen turizme bağımlı olmaya başlamasıyla bu konunun da aşılacağını sanmakla birlikte Pattaya bu konuda bir tık önde.

Kiev: 3 – Pattaya: 5

7-Temizlik ve hijyen. Bu konuda kesinlikle Kiev öndedir. Şöyle ki hem insanları hem de şehir temiz ve düzgün yerleşimli bir şehir. Buna rağmen Pattaya’da ilk kez gelenler için koku dayanılmaz bir duruma geliyor. Zamanla insanlar bu kokuya alışsa da gerek şehrin temizlik anlamında sınıfta kalması gerekse yıllardır bitmeyen inşaat işleri Pattaya için olumsuzluk teşkil ediyor.

Kiev : 4 – Pattaya: 5

Gelelim hepimizin ilgi alanlarına.

Kiev gece hayatı Tayland gece hayatı

8-Eğlence mekanları. Kiev’de hayat gece 10 dan sonra başlayıp 12 den sonra hareketleniyor. Havanın erken karardığı da göz önüne alındığında gece yarısına kadar ancak publar da ya da kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Pattaya’da gece hayatının daha erken başladığı bir gerçek. Örneğin beer barlar nerdeyse tüm gün go go barlar ise akşam 8 den sonra faal. Bilinen gece kulüpleri ise 12’den sonra hareketleniyor ve Kiev’de olduğu gibi sabaha kadar devam ediyor. Büyüklük ve kalabalık anlamında Pattaya’da bulunan gece kulüpleri ve diskolar tartışılmaz. Tüm uzak doğu için bile meşhur olan bu büyük kulüpler gerek kalabalık olması gerekse daha fazla eğlence seçeneği sunması açısından Kiev’e göre çok önde. Kiev deki gece kulüpleri bende hayal kırıklığı yarattı Pattaya’dan sonra. İçki, masa veya giriş ücreti olarak Kiev anlamsız bir şekilde pahalı ve müşteri seçici. Bir çok mekan yüz testinden ve kıyafet testinden geçiriyor ve ona göre müşteri seçiyor. Bu durum Pattaya için geçerli değil. Tüm bu açıklamalar ışığında Pattaya eğlence mekanları ve Pattaya masaj salonları anlamında çok önde.

Kiev: 4 – Pattaya: 6

9-Bayanlar. Gelelim seyahatimizi anlamlı kılan güzelliklere. Ben her zaman yaradan güzelliği Slav ırkı kadınlarına saygı, sadakat ve sıcaklığı da uzak doğulu kadınlara vermiş diyorum. Bu konuda beklentiler kişiye ve yaşa göre değişiyor. Şöyle ki 35 yaşından gençseniz ve ekmeğinizi taştan çıkartabilecek kadar enerjiniz ve tipiniz varsa Kiev tercih edilmeli. Çünkü gerçekten Ukraynalı kadınlar çok güzeller. Ama bunlar çoğu zaman yetmiyor. Şöyle ki bunun yanında yabancı dil bilen birini bulmanız ya da iyi derece Rusça bilmeniz gerekiyor. Çünkü ne kadar güzel olursa olsun 10 dakika sonra sohbet tıkanıyor. Ayrıca para durumunuzun da iyi olması gerekiyor çünkü bir Kievli bayanın masa hesabına katıldığını ne duydum ne de gördüm. Pattaya’da az da olsa bu konuda cömert kadınlar var. Tecrübe ile sabittir.

Kiev’de şu an hatırı sayılır bir ekonomik kriz var ve insanların gerçekten bütçeleri sınırlı. Gerek gece kulüplerinden gerekse evlerden alacağınız bayanlara 1000 Gravni’den aşağısı önerilmez. Para arttıkça güzellikte artıyor. Bu para saatlik ücrete tekabül ediyor. Türk parası olarak minimum 70 tl den başlamak üzere saatlik ücretler 150 TL ye kadar çıkıyor. Bu ücretler Pattaya için gecelik rakamlara tekabül eder. Pattaya’da saatlik ücretler 70 TL civarında gecelik fiyatlar ise 180 TL civarında maksimum. Kiev için işiniz bittiğinde bir an önce odanızdan çıkmak isteyen bir bayan yerine siz git demedikçe sizi bırakmayan bir bayanı tercih ederim kişisel olarak. Ayrıca Pattaya’da tanıştığınız bir bayanla hemen el ele tutuşup yürüyebildiğiniz gibi siz ayrılana kadar da sevgiliniz olacaktır. Sadakat ve sıcaklık anlamında Thai kadınının dünyada emsali olacağını sanmıyorum. Gerek ücreti gerekse bağlılığı ve sıcaklığı anlamında gerekse zahmetsiz bir şekilde ulaşılabilmesi nedenleriyle Pattaya daha uygun bir seçenek. Özellikle yaşı 35’i doldurmuş ve fazlaca naz çekmeye niyetli olmayanlar için.

Kiev: 4 – Pattaya: 7

10-Maliyetler. Gerek Kiev gerekse Pattaya maliyet anlamında birbirine yakın şehirler. Her ikisinde de dengeyi şaşırmamak şartıyla Ulaşım yönünden ekside olan Pattaya daha ucuz bir şehir olması ile farkı kapatıyor. Genel toplamda hemen hemen aynı fiyatlara geliyor her iki şehirde.

Kiev: 5 – Pattaya: 8

Bildiğim ve gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla karşılaştırdım bu iki şehri. Mutlaka yanıldığım veya atladığım birçok husus vardır. Başta da söylediğim gibi tercihler kişiye ve yaşa göre değişiyor. Benim tercihim verdiğim oylardan da ve yorumlardan da belli olacağı üzerine Pattaya. Ama her neresi olursa olsun tatilinizi güzelleştirmek sizin elinizde. Akdeniz insanın sıcaklığını ve Türk insanının bonkörlüğünü ortaya koydukça size her yer cennet. Nereyi tercih ederseniz edin şimdiden bol eğlenceli ve skoru bol maçlar yapmanız dileğimle. Umarım bir faydam olmuştur nereye gideceğine karar veremeyenlere.

 

Pattaya mı Kiev mi adlı yazıyı yazan Sn. vartutre ‘ye tüm asyarehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

Toplam 28 Yorum Var

 1. Vartutre kardeş yazını tekrardan bizim sitede de paylaşmak istemen bizleri sevindirdi.
  Genel olarak bakarsak her ülkenin farklı güzellikleri avantajları ve de dezavantajları var. Bence sadece Ukrayna Kiev değil şu ana kadar gittiğim tüm ülkelerin içinde Taylandın yeri bende başkadır ve uzak ara hepsinden öndedir.Tabi ki Tayland denilince herkesin aklına Pattaya yada Bangkok geliyor. İlk gidecekler için en iyi bölgeler oralarıdır. Fakat bunların yanında Chiang Mai Hua Hin Koh samui ve de bir çok alternatif görülüp gezilecek yeri vardır Taylandın. Her şehrinde her bölgesinde ayrı bir cennet ayrı bir güzellik bulabilirsiniz. İster ailenizle gidiniz isterseniz tek başınıza ister gece hayatı ve eğlence ister alışveriş ve kültür amaçlı gidiniz. Herkese herkesime hitap eden bir ülkedir Tayland. Diğer ülkeler ile farkı da insanı doğası ve her şeyinin bir bütün ile olmasından kaynaklanmaktadır.

 2. Ukrayna her Türk erkeğinin genç yaşlı hayalidir. Hatta ilgili filmler yapılmıştır. Karşılaştırmaya gelince senede bu seneye kadar en az 3 kere giden biri olarak bir kaç şey yazayım. Kiev ya da Odessa Hafta sonu kaçamağı için ideal 1 ve iki saatte ulaşabiliyorsunuz. Cumadan Pazartesiye güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Fiatlara gelince sağolsun zengin işadamlarımız piyasayı çok yükseltmişler. Ayrıca araplarda rağbet etmekte. Buna ragmen doğru dürüst biri iseniz güzel bir kız arkadaşınız veya tatil partneriniz olablir. Öbür türlü bol bol içki ısmarlayıp gece yalnız olarak döneceksinizdir. Klüpler çok güzel ünlü dj ler gelip konser verirler. Tailand ile bir türlü kıyaslamayı yapamıyorum ikisi çok farklı yerler. Tailand ta doğa eşsiz bu gidişimizde Sn Poul dediği Chiang Mai den bayagı bahsettik kendi aramızda. Arkadaşımın sevgilisi Tai kızı. O da çok bahsetti şimdi araştırmaya başladık bakalım kısmet…

 3. @Poul dostum..Asıl ben teşekkür ederim makalem yayınlandığı için.Evet Tayland başka bir yer başka bir tatil..Daha öncede dediğim gibi artık başka ülke görme zamanı geldi dedikçe yine Taylanda düşüyor yolum..Mart ayındaki gelecek seferimde eğer uygun olursa Chang Mai benimde rotamda..Seviyorum ben ülkeyi ve insanlarını…
  @Ketuda üstad..Haklısın kıyaslama yapmak benimde içimden gelmemişdi.Ama bazı arkadaşlar hele de ilk kez yurt dışına gitmeyi düşünenler için yararlı olacağını düşündüğüm için makalemi paylaşmak istedim.

 4. Vartutre abim yine güzel yine tam olmasi gereken bir yazı olmuş bence ben malum yaşadığımız şehir münasebetiyle Slav irkindan insanlarla tanışma şansımız oldu bana göre kıyaslanacak bir tarafida yok ve lakin taylanda gidince sanki türkiyede zorunlu kaliyomussun evine donmussun hissi uyandirmakta garip ama öyle seni kucaklayan sarıp sarmalayan bir yapısı var rahat hissettiriyor bayanlar gece hayatı konusu değil başka birşey bunu gitmeden anlayamiyorsun gidincede vazgecemiyorsun.Saygilar.

 5. Chiang Mai yi öneririm Vartutre ve Ketuda kardeş. Lakin gece hayatını düşünüyorsanız bir Pattaya bir Bangkok gibi olmadığını peşinen bilmenizi isterim. Gece hayatı dışında o kadar yapılacak görülecek yerler aktiviteler var ki zamanınızın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Evet Ukrayna ve Tayland çok farklı kesinlikle kıyaslanamaz. Daha doğrusu ukrayna Tayland ile kıyaslanamaz demem lazım.

  Ketuda kardeş yorumunda ukrayna gencinden yaşlısına her türk erkeğinin hayalidir diye bahsettin. İnan benim değil hayallerime girmesi aklımın ucundan dahi geçmiyor Ukrayna. Ha dersen 90 lı yıllardaki Ukraynadan bahsediyorum o zaman başka. O zamanlar Ukrayna bir başkaydı ama şimdiki gelmiş olduğu hali ile bana göre bir albenisi yok malesef. Sebebleri ne olursa olsun. İster araplar ister türkler piyasayı yükseltmiş olsun sonuç değişmemektedir. Ukrayna tamamen bozulmuştur. Ukraynanın sadece iki avantajı vardır. Bunlarda Ulaşımda yakın olması sebebi ile senin de dediğin gibi hafta sonu kaçamakları için ideal bir ülke olması dır. İkincisi ise Ukraynalı kızların güzelliği ve inanılmaz fizikleridir. Geriye kalan her konuda sınıfta kalmıştır.

  Şimdi 1. yi ele alalım ulaşım için yakınlığını konusunda Moldova Romanya ve Kıbrıs vardır ona alternatif olarak ve bu ülkelerde ulaşım konusunda Ukrayna kadar bizlere yakındır. Bu ülkelerde hafta sonu kaçamağı için ayni statüye sahiptir. Tabi kendi içlerinde avantajları ve de dezavantajları vardır.

  2. yi ele alırsak kızlarının güzellikleri ve fizikleri bazında yine yakınımızda olan Moldova Romanya Macaristan Çekoslovakya Rusaya ve birçok ülkeyi sıralayabiliriz alternatif olarak. Bu ülkelerde hafta sonu kaçamakları içinde uygun mesafededirler.

  Şimdi olayı gece hayatı olarak ele alırsak Ukrayna sadece hafta sonu canlı hafta içi ise kampanyalar özel geceler düzenleyerek hayata tutunmaya çalışmaktadır. Yine yakın çevremizde alternatif olan ve de Ukraynadan daha canlı ve hızlı gece hayatı olan ülkeler vardır. Bu bağlamda da Ukrayna söz sahibi olmamaktadır.

  Şimdi gelelim esas konuya idealdir dediğin için bunu belirtmeden edemeyeceğim. Malesef Türk halkı olarak başka alternatifleri bilmediğimiz ve gittiğimiz ülkelerde nasıl davranacağımızı bilmediğimizden kaynaklı olarak elimiz mahkum Ukraynayı yüceltiyoruz. Anlayacağın işin özü koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler hikayesindeki gibi koyunu (alternatifleri) bilmedikleri için keçiyi (Ukraynayı) tek sanıyorlar. Yanlız bu dediklerimin dışında heryeri gezip gören ve de Ukraynaya sevdalı olan kişiler ve de arkadaşlarımda vardır. Onlara sözüm hiçbir sözüm yok benim yazdıklarım genellemedir.

 6. Sn Poul tespitiniz tam isabet. Kısacası overload olmuş vaziyette. Benim için yeri ayrı. Beş senelik bir tatil partnerimin sevgilimin ordan olmasından belki… Asia gezimden sonra terk etti ya neyse 🙂 Yeni destinasyonlar konusunda çok haklısınız…

 7. kieve gitmiş biri olarak ukraynayı çok önermem çok pahalı!!! aklım taylandda ama yurtdışına bilmeden giden verim alamaz. taylandda bize yardımcı olacak arkadaşlara nasıl ulaşabiliriz. oraları bilen rehberlik yapacak.

  • Cem kardeş Pattaya ve Tayland ile ilgili makaleleri okursan bir çok kişi tek gitmiştir. Ve sitede bulunan bilgileri inceleyip kendine bir program plan yapabilirsin.

 8. Cem Bey ;

  Buradaki paylaşımları okursanız Tayland için bir rehbere ihtiyacınız kalmayacaktır. Buna rağmen sorunuz olursa site müdavimleri her daim cevaplamaya hazır olacaktır.

 9. @Poul dostum gece hayatı zaten bir noktadan sonra rutine dönüyor ve bir kaç günlük hızlı tempodan sonra sıkıcı bile olabiliyor.Biliyorsunki benim için Thai insanının yaşam tarzını paylaşmak ve onlarla ailecek bir ortamı yaşamak daha önemli. Ayrıca Chang Mai’nin entrasan bir yer olduğunu duymuşdum.Belki Pattaya’da Chang Mai’den biriyle tanışır ve kimyamız uyuşursa birlikte memleketini ve ailesini ziyaret etmek istiyorum.
  @Cem Tumsa Tayland için yalnız gitmek herhangi bir risk veya tehlike içermez.Ben de ilk ziyaretimi tek başıma yapmışdım. İnan bu çok zevkli ve heyacanlı bir deneyim..Ama sana orada rehberlikl decek birine ihtiyacın varsa mail adresim *****@h**mail.com..Bana mail atarsan her konuda yardımcı olurum..
  @Pluse kardeşim teşekkürler sözlerin için..Evet çok belli oluyor Pattayadan vazgeçemediğimiz.Altı ay bile dayanamadık.:))

 10. @Pluse kardeşim o senden kaynaklanıyor.Beraber tatil yaptığımız yada orada hasbelkader tanıştığımız arkadaşlardan beni üzen veya kızdıranlarda oluyor ara sıra..Ama çokta takılmıyorum böyle şeylere.Bizimle güzel ve doğruyu paylaşan herkesle beraber olmaya devam edeceğim..

 11. Pattaya tek kalem geçerim. Yaşım 55, 20 kere gittim en az. Yılda 3 kere gidiyorum. Herkese öneririm. Ayrıntıları gidenler yazmış uzun lafa gerek yok…

 12. Arkadaşlar pattaya yada Filipinlere gitmek icin ne kadar para gerekli uçak parasi haric yada dahil bende asya ulkelerine gitmek istiyorum ve 15 20 günlük kalmak icin nekadar para gerekli

  • Halil kardeş Uçak ve konaklama hariç ortalama olarak 100-120 dolar. Tabi harcayan kişiye göre rakamlar değişir. kişiye ve de isteklerine bağlı olarak bu rakam 20 dolardan 1000 dolara kadar değişir.

 13. halil kardeşim 20 kasım 11 aralık arası 22 gün pattaya da kaldım konaklama hariç 4000 dolar harcadım ama ilk 3 gün günlük 80 dolar harcadım ama daha sonra günde 200 dolar harcadım kişiye göre çok fark eder hatda ben 80 dolar ı ancak harcar iken 200 dolar ın yetmediği günlerim dahi oldu tek takılır sadece akşam bayan alıp gidersen otele günde 100 dolar iyi bir para ama sabah öğlen akşam tüm gece beraber takılır isen kız ile her öğün tek 200 2 kişi 400 baht tapınak turu tek 300 2 kişi 600 ada turu tek 300 2 kişi 600 masaj a filan beraber gidersin her masrafın 2 katına çıkar bayan ın ücreti dahil sana kalmış yani ama 100 dolar ile de inanılmaz eglene bilirsin yani günlük 100 dolar ile hiç bir zevkden mahrum kalmazsın ama harcama limitini unutmamak şartı ile .

 14. Sevgili dostlar, ben tayland’a gitmeden önce ukraynaya gitmeye niyetim var,sebep ise ben almanyada yasiyorum hem mesafe yakin hem de euro orada degerli, ama aklimi kurcalayan tek sey hangi sehir???
  Kiev- kharkov- Lviv aralarinda ki fark tam olarak ne anlayamadim,
  tabbiki 3 degisik sehir ama icerik olarak ve insanlari nasil, buradaki bütün makaleleri okudum ama tam olarak bi karsilastirma yapamadim, eger giden arkadaslar bi özet gecerlerse cok memnum olurum.

 15. Sevgili Gecekartalı ;

  Lviv ve Kharkiv de bulunmadım. Kiev’e gitmişliğim var. Lviv Polonya sınırında bulunan yaz turizmi ile ünlü olan bir yer. Dolayısıyla eğer tercih edilecekse yaz aylarında tercih edilmeli. Lviv’in sadece gece hayatıyla değil , tarihi yapısıylada turistlere yönelik olduğu söylenmektedir. gidiş dönüş biletleri yıl boyunca makul fiyatlardadır. Kiev de bulundum. Gerçekten güzel bir şehir. Gece hayatı da hareketli. konaklama ve yeme-içme açısından da bakıldığında Ukrayna uygun bir yer. Lviv ve Kharkiv görmedim. Fakat giden arkadaşlarımdan duyduklarım ibrenin Kiev’den olduğu yönünde

 16. Selam Kartal, Kharkiv de güzel. 3 büyük discosu var. Misto, Bolero, Radmir, üçününde eğlencesi ve mekanları güzel. Bazısında kumar da oynama imkanın var var ufakça bir yer. Birinin içinde bowling salonunu da var. Keiv’e göre her bakımdan ucuz. Soğuk bir Kiev’den ufak bir yer. Artısı bunlar orası universiteler bölgesi. Güzel ve yüzeysel devam eden arkadaşlıklarım var. Ama 2012 den beri gitmemeye karar verdim çunkü polis her seferinde 10.,20 dollar alıyordu o zamanlar. O yüzden sonrasında Kiev’de devam ettim. Kiev kalabalık clupler güzel. şu ara daha ucuz her şey. ve herşey mümkün olabilir hiçbir şeyde ….Bol şans ve iyi eğlenceler

 17. Sevgili nightmare45 ve Tiger sizlere ilk önce bilgilendirme ve tecrübelerinizi paylaştıginiz için teşekkür ediyorum…benim teki sıkıntım şu an dik meselesi, ana dil seviyesinde almanca ve de iyi seviyede ingilizceye hakimim ama yazıların çoğunda Rusça ve Ukraynaca bilmek gerektiğini okudum, onun için rotamı belki romanya ya çevirebilirim orda ingilizce bilen sayısı ukraynaya nazaran daha fazla, bu konuda bilgisi olan varsa ve paylaşirsa çok mutlu olurum.

 18. Çok güzel bir karşılaştırma yazısı olmuş. Eline emeğine sağlık. Taylanda ne zaman gittiysem her zaman güzel anılarla ayrıldım. İşi bilirsen orası dünyanın en güzel anılarını yaşayacağın bir yer. Önümüzdeki 1 ay içinde yine tek başıma gidicem. Tayland’ın doğasını, insanlarını, gecelerini, sıfır stres hayatını çok seviyorum.

 19. Amaç gece hayatı ve malum erkeksel mevzularsa, kıyas dahil kabul etmez.. Tayland, Ukrayna’dan çok daha iyi..
  Amaç aktiviteler ise yine Tayland, Ukrayna,dan daha iyi..
  Yolun kısalığı ve tarihi geziler konusunda Ukrayna, Tayland’ın önündedir.. Tabiki bunlar benim fikrim ve gözlemlerim..

 20. Güzel bir yazı ve karşılaştırma olmuş.Sizler kadar tecrübeli olmasam da 1-2 kelam da ben etmek isterim.Ukrayna’da Dnepropetrovsk şehrine 2013 senesinde gidip 4 gün kaldım Kızları inanılmaz güzel,sempatik ve cana yakınlar(o zaman 35 yaşındaydım ve hayatımda bu kadar güzel bayanı ilk defa gördüm) şehir bence çok güzel bol yeşillik,yerli yerinde gece hayatı derseniz şahsen o konuda da memnun kaldım ve her şeyden önemlisi çok çok ucuz bir şehir(fakat şunu da söyleyeyim o zaman 1 dolar 1,5 tl iken şimdi 1 dolar 3 tl bu yüzden şimdi beki bize o kadar da ucuz gelmeyebilir) .En yüksek harcama kalemim kaldığım rezidansa verdiğim para oldu bunda arkadaşımın lüks takıntısı nedeniyle en güzel yerde kalmamız etkili oldu.Kaldığım 4 günün sonunda ”keşke buraya yerleşsem” demiştim sonra 1 gün de Yalta’da kaldım .Ukrayna’nın turizm başkenti ve orayı ben beğenmedim neden derseniz çok fazla Türk var!! Hayatımda ilk defa Türk olduğumu gizleme gereği duydum!! çünkü orada bir bayana merhaba deseniz ”saati 100 dolar” cevabını almanız çok olası…!! Maalesef yurdum insanındaki cinsel açlık bize Ukrayna’da çok farklı gözlerle bakılmasına sebep oluyor… Tayland hakkında ise şimdilik bir şey söyleyemem ama inşallah temmuz 28 den sonra bir değerlendirme yapabilirim çünkü kısmet olursa ilk Pattaya gezi tecrübemi 12-27 temmuz arasında yaşayacağım…

 21. Gökhan Bey Selamlar

  Bende 2013 Temmuz ayında önce Yalta sonra Kiev’de bulundum. O dönem Yalta Ukraynanın elindeydi . Şimdi Ruslar aldı ve artık Yalta eski havasında değil. Gittiğim dönemde son zamanlarını yaşayan bir Yalta vardı. Yemyeşil güzel bir yer . Sahil kasabası. Azeri vatandaşlarımız istila etmiş. Orada yaşayan Rus ve Ukraynalılarda bizler gibi Türkçeyi iyi biliyorlar. Yaltada çok eğlenememiştim açıkçası. Daha sonra Kieve geçtim. o dönem 100 dolar 800 grivna idi. Şimdi 100 dolar 2500 grivna. Yani baktığınızda şu an ki Ukrayna Yeme-İçme_konaklama açısından daha ucuz bir yer. Zaten Avrupanın en ucuz yeri diyebilirim. Ama gece hayatı için değişmeyen bir kavram 100 dolar halen devam etmekte. Ayrıca gideceğiniz Tayland tatilinde şimdiden iyi eğlenceler. Dönüşte yazınızı yayınlamaktan mutluluk duyarız

 22. @Gökhan üstad..Umarım bu ilk Tayland turunuzda çok zevkli anlar yaşarsınız ve dönüşünüzde bizle paylaşırsınız. İnanın bu zor günlerde böyle güzel hatıraları dinlemeye çok ihtiyacımız var..

 23. @Vartutre kardeşim tespitlerin çok doğru. Mesale ben Belarus a gittim gidenler var mı bilmiyorum yemek konusunda sıfırın altında bir yer ilk zamanlar kendimi Survıvor da hissettim ne yiyecek yer var ne de doğru dürüst resturant. Ayrıca nisan da gittim inanın ellerim dondu kışı siz düşünün. Hangi kız o soğuk da dışarı çıkacak. İnsanları çok bencil ve paragöz nasıl cebindeki parayı alırım diye bakıyolar. Hastahaneleri berbat bizim buradaki sağlık ocakları bile 10 çeker oralara. Ayrıca pahalı basit 1+0 daire için 650 dolar istediler ve ev sahibi kurallar koymak istedi. Sigara bile içemezsin dedi siz anlayın artık sefaleti. Kız konusuna gelince öyle hemen bulayim düşüreyim zor rusca ve ingilizce iyi bilmek gerekiyor. Yani anlayacağınız ne gezilecek yerleri var ne yaşam standartı. Aklında olan varsa kesinlikle çıkarsın Belarus u değil 2 saat 2 gün bile yol olsa Pattaya derim.

 24. @Mehmet dostum…Allah biliyorda ona göre yaratıyor herşeyi.Düşünsenize Taylandın Türkiye sınırında olduğunu. Kim ve hangi güç tutacak Türk erkeklerini acaba:)) Evet yol uzun ve yol parası çok ama diğer masraflar küçük olunca ve gece hayatıyla birlikte thai insanının sıcaklığı eklenince değiyor be kardeşim:))

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*