Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında gerilen diplomatik ilişkiler neticesinde Rusya vizesi de nasibini aldı. Rusya tatili yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya vizesi için 1 Ocak 2016 tarihi itibarı ile 60 Avro ücret ödeyeceklerdir.

Rusya Vizesi

Bilindiği üzere Kasım ayında Suriye’de konuşlanmış Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine bağlı Rus savaş uçakları defalarca Türkiye Cumhuriyeti hava sahası ihlalinde bulunmuşlardır. Türkiye Cumhuriyeti Resmi makamları tarafından yapılan diplomatik ve resmi uyarılara rağmen bu ihlaller devam etmiştir. Son olarak 24 Kasım 2015 tarihinde sınırlarımızı korumakla yükümlü iki adet Türk F16’sı tarafından Türkiye sınırını ihlal eden Rusya Federasyonu hava kuvvetlerine bağlı Rus savaş uçağı düşürülmüş ve Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında diplomatik gerginliğe yol açmıştı. Olayın ardından Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti ile yürürlükte olan vize anlaşmasını tek taraflı askıya alarak vize uygulamasını başlatmıştı. O tarihlerde giden birçok vizesiz T C vatandaşını da hava alanından ve sınır kapılarından Rusya’ya vizeleri olmadığı gerekçesi ile geri çevirmişti. Son yapılan resmi açıklama ile Rusya Federasyonu Rusya vizesi şartı ile birlikte 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya turist vizesine 60 Avroluk vize ücreti alınacağını açıklamışlardır.

Moskova havaalanı

Bu açıklamaların dışında Rusya’ya giriş yapan ya da yapmaya çalışan asyarehberi müdavimlerimiz, Rusya’ya vize alarak gidilmesine rağmen işlemler esnasında türlü zorluklar ile karşılaşıldığını bizlere iletmişlerdir. Gereksiz sebepler hatta gerekçe göstermeden hava alanlarında veya sınır kapılarında uzun süre bekletildiklerini gereksiz ve alakasız sorular ile kendilerine her türlü zorluğu yaşattıklarını aktarmışlardır.

Görünen o ki Rusya vizesinde yaşanan zorluklar sebebi ile Rusya gezisi yapacak olan Türk vatandaşlarımız farklı alternatif ülkelere ve destinasyonlara yönelecektir. Şimdiden birçok gezgin ve tatilci vatandaşımız Rusya Federasyonuna peşinen aldığı uçak biletlerini farklı ülkelere ait uçak biletleri ile değiştirerek tatillerini Rusya’da yapmaktan vazgeçmişlerdir.

 

 

Toplam 20 Yorum Var

 1. Bildiğimiz sadece vize ücreti oda turistik vize için tabi diğer vizelerin durumu muallakta öğrenci vizesi çalışma ve bunun gibi vizelerde var onlarında kokusu çıkar yakında. Aslında önemli olan ücretli olması değil önceden vize alma zorunluluğu ve vizesiz sınır kapılarından içeri alınmaması. Birde kırım Ukraynadan ayrılıp Rusya’ya dahil oldu biliyorsunuz. Kırıma’da gitmek için Rusya vizesi alınması lazım.

 2. Şu sıra hiç birini kullanmak akıllıca değil. Anlatmıştım size hocam. Kaptan koca uçağı uçakta alkol içtikleri gerekçesiyle tüm yolcuları ile gecenin iksinde aşkabata indirdi. O iki genç arkadaşın başına neler geldi kimbilir. Belkide binlerce dollar ceza yazdılar. Oysaki Tayland tatillerinin daha en başındalardı….Bizde 2,5 saat gecikme yaşamış olduk…

 3. Iyi geceler,katar havayollari ile doha aktarmalı tayland a ucacagim umuma mahsus(kahverengi) pasaportum için transit vize veya başka türlü bir vize gereklimi?Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler.

  • Pluse kardeş normali Katar’a vize istememektedir. Hava alanından vize alınmaktadır. Yani senin durumunda herhangi bir vize istemiyor kardeş. Hatta aktarma süren uzunsa ve de 3-4 saat Dohayı göreyim diyorsan dahi önceden vizeye ihtiyacın yoktur. Sadece hava alanından vize alıp giriş yapabilin. Tabi yanında belli bir miktar para olması gereklidir. .

 4. Sayın Pluse ufak bilgi notu not ekliyim resmi siteden alınma

  Katar’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine
  Ülkemiz ile Katar arasında “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası” 14 Ağustos 2010’dan beri yürürlüktedir. Bu çerçevede, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler. Ülkeye yolcu beraberinde alkol getirilmesi yasaktır.

 5. Bildiğim türk vatandaşlarına transit vize uygulayan belli başlı ülkeler var. Bunlar Almanya İsviçre Yunanistan Kanada Çek Cumhuriyeti ve ingiltere. Bu ülkeler dışındakiler istemiyor diye biliyorum. Yani Katar öncedende istemiyordu hele vizeler tamamen kalktı türk vatandaşlarına şimdi hiç istemez. Bu arada bende Doha aktarmalı uçacağım.

 6. Bu da Qatarairways’in resmi sitesi

  Doha’dan transit yolculuk yaparken vize gerekiyor mu?

  Hayır. Doha Uluslararası Havaalanı üzerinden transit yolculuk yaparken vize almanıza gerek yoktur. Katar’a girişle ilgili vize düzenlemeleri hakkında bilgi almak için, lütfen vize ve pasaport bilgilerinizi ..buradan kontrol edin..

 7. Sayın Poul

  Açıkçası biz değil Ruslar kaybeder. Kaldı ki yıllarca ülkemizde neredeyse bedavaya tatil yapıyorlar. Moskovayı’da Kırım’da Yaltayıda gören biri olarak birşey kaybetmiş sayılmayız. Kesinlikle vize alıpta o ülkeye gitmem artık. Rusya benim için bitmiştir. Daha da gelmem 🙂

  • nightmare kardeş Türkiye kendi vize uygulamasını değiştirmedi. Ruslar hala daha ucuz tatil için Türkiyeye gelecek. Ama Rusya bu uyguladığı vize zorlukları ile kendi kaybedecektir. Hatta bazı iş adamlarına bile zorluklar yaşattığı söyleniyor sağda solda ama bunların doğruluğu ne derecedir bilemem. İşin neticesi Türkiye vatandaşlarının vizesiz gidebildiği ülkeler listesinden Rusya çıkmıştır. Seninde dediğin gibi kaybettiğimiz bir şey yok.

 8. Qatar airways için bundan iyisi can sağlığı. Gitme niyeti olanların beklemesinde fayda var. Yine kampanya gelecektir.

 9. Bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim neticede transit için vize gerekmiyor eğer ülkeye gireceksek kapıdan vize almalıyız diye anlıyorum .Saygilar.

  • Evet Pluse kardeş ama her ülke için bu şartlar geçerli olmayabiliyor. Benim dediğim katar için geçerli. Özellikle AB birliği üye ülkelerinin çoğunluğu transit vize ister.

 10. 29.01.2016 da münichten ucuyorum 30.01.2016 1.55 doha Bangkok QR 836 uçuş koduyla Bangkok a uçan arkadaşlarla pattayada beraber gidebiliriz

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*