MOLDOVA

Moldova Türkiye’den kısa süreli tatil etmeyi planlayanlar için Moldova tatili biçilmiş kaftandır. Moldova gece hayatı bu tercihte önemli role sahiptir ve en başta gelen sebeplerinden biridir. Ayni şekilde Avrupa’dan Moldova tatili seçenler içinde büyük çoğunluğun Moldova’yı seçme sebebi Moldova gece hayatıdır.

Kisinev gezisiGelişmekte olan bir ülke olarak ön plana çıkan Moldova Cumhuriyeti ulaşım yakınlığı doğası ve gece hayatı ile turistleri kendine çekmeyi başarmış. Son yıllarda ise özellikle Üniversite öğrencilerinin yoğun talebi ile Moldova Eğlence hayatı yoğun talep görmektedir. Global adı Chisinau olan Başkent Kişinev in yanında diğer şehirleri de görülmeye değerdir. Osmanlı İmparatorluğun da yaklaşık 300 yıl Boğdan Eyaleti olarak bulunan Moldova Cumhuriyeti’nde Osmanlının izlerini takip edebilir bu kaybolmaya yüz tutmuş tarihi mirasımızı Moldova Turu yaparak gezip görebilirsiniz. Ya da sadece hafta sonu için kaçamak yapıp Moldova gezisine çıkıp, iki gecelik Kişinev tatilinde eğlenip, Hafta başı Türkiye’ye dönüp işinize gidebilirsiniz.

 

kisinev kisinev eglence hayati

 

Moldova Vizesi :

Moldova ile Türkiye Cumhuriyeti devletleri arasında geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren antlaşma gereği Umumi Pasaport, Resmi Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Moldova Devleti ülkeye girişte vize istememektedir. Moldova ya girişte 6 aylık süre için 90 günlük toplam vize muafiyeti vardır.

 

Moldova Nasıl Gidilir :

Moldova gece hayati

Türkiye den Moldova ya THY ve diğer Özel hava yolu şirketlerinin tarifeli uçuşları ile ulaşmanız mümkündür. Hava yolu ile ulaşımda hangi şehirden gideceğinize bağlı olarak uçuş zamanınız bir buçuk saat ile iki buçuk saat arasında değişiklik gösterecektir.

Bir diğer alternatif ulaşım ise kara yolu ile ulaşımdır. Moldova uçak bileti fiyatları sürekli kampanyalar ile ucuzlamakta ve ucuza bilet bulunması nedeni ile son yıllarda pek tercih edilmediği için nerdeyse durma noktasındadır. Şahsi araç ile seyahat etmek ise bozuk yol şartları ve ulaşımın güvensizliği sebebi ile pek tercih edilmemektedir.

 

Moldova Önemli Şehirleri :

Moldova’nın başkenti Kişinev’dir. Kişinev dışında önemli Moldova’nın önemli şehirleri olarak Tiraspol, Belty, Rezina, Komrat ile Bender i sayabiliriz.

 

Kisinev geceleri kisinev gece hayati

 

Moldova Gezilecek Yerler :

moldova gezisi

1- Moldova Ulusal Tarihi Müzesi : İngilizcesi National History Museum of Moldova olan müze başkent Kişinev de bulunmaktadır. Moldova’nın tarihini ve ayni zamanda Osmanlı egemenliğindeki 300 yılın izlerini gidip görebilirsiniz.

2- Stefan Cel Mare Central Parkı : Başkent Kişinev de bulunan Stefan Cel Mare Central Parkı Gün içinde kaçıp dinlenebileceğiniz gezip rahatlayabileceğiniz bir yer olarak ön plana çıkmaktadır.

3- Capriana Manastırı : Capriana Manastırı Capriana şehrinde bulunmaktadır.

moldova turu

4- Nativity Katedrali : Nativity Katedrali Başkent Kişinev’de bulunmaktadır.

5- Soroca Kalesi : Soroca Kalesi Soroca şehrinde yer almaktadır.

6- Asconi Şarap İmalathanesi : İaloveni şehrinde bulunan Asconi Şarap İmalathanesi Özellikle yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ziyaretiniz esnasında şarap yapımına tanıklık edip şarapların tadına bakabilirsiniz.

7- Victory Memorial ve Eternal Flame Anıtı : Başkent Kişinev de yer almaktadır. Turistler tarafından ilgi gören yerlerler arasında ilk başlarda yer almaktadır.

8- Rezina Şehri ve Bölgesi : Moldova Rezina şehri tam anlamı ile buram buram tarih kokan bir belde olma özelliği ile Moldova kültür turizmi yapmak isteyenler için mutlaka gidilip görülmesi gereken bir bölgedir.

 

Moldova Gece Hayatı :

moldova eglence hayati

Moldova Gece hayatı denilince ilk akla başkent Kişinev gece hayatı gelir. Bu da gayet normal bir durumdur. Kişinev geceleri Moldova gecelerinin ilk sırasında yer almaktadırki çoğu turist Moldova da sadece Kişinev gezisi ile yetinmektedir. Kişinev eğlence hayatında sayısız Bar, Club, Disco Club ile Night Club bulabilirsiniz. Eğlenmeyi planlayanlar özellikle hafta sonları son hız devam eden ve yoğun olan gece hayatında istediklerini hatta daha fazlasını bulabileceklerdir. Hafta içi sönük geçen gecehayatı ise ayrı fırsatlar imkanlar doğurabilmektedir. Son yıllarda yabancı öğrencilerin talebi ile Moldova gece hayatı oldukça pahalı olmuştur. Bu olumsuzluğa rağmen ülkemizin vazgeçilemez Tatil güzergahları arasında yerini korumaktadır.
Yetişkin erkeklere yönelik eğlenceler için sayısız mekan ve fırsatlar ile dolu olan bu ülke siz ziyaretçilerini beklemektedir.

 

Moldova Yemek Kültürü :

moldova geceleri

Moldova yemek kültürü Osmanlı ve yakın çevre ülkelerinin etkisi ile farklı bir yemek kültürü olmasına karşın biz Türklerin damak zevkine oldukça yakındır. Fakat her zaman olduğu gibi etli yemeklerde mutlaka dikkatli olmanızda fayda vardır. Müslüman olmayan bir ülke olması sebebi ile etli yemeklerde domuz eti kullanımı oldukça fazladır.

Yemek konusunda hiç zorluk yaşamazsınız. Moldova da birçok Türk restoranı uluslararası Fast Food zincirleri ve dünya mutfağından yemekler yapan restoranlar bulabilirsiniz.

 

Moldova Para Birimi :

Moldova’nın resmi para birimi Moldova Leyi’dir yani MDL dir.

 

moldova tatili Kisinev tatili

 

Moldova İklimi :

Moldova da ılıman yağışlı bir iklim mevcuttur. Yaz ayları sıcak uzun ve yağışlı geçmektedir. Kış ayları ise karlı ve yumuşak bir iklim görülmektedir. Moldova’ya yılın her zamanı gidilebilmekle birlikte Turistler Moldova’yı ziyaret için en fazla havanın sıcak olduğu Yaz Mevsimini tercih etmektedirler.

 

Moldova Trafik Ulaşım :

Moldova da trafik ülkemizdeki gibi yolun sağından akmaktadır.

kisinev turu

Moldova da şehir içi ulaşım da taksileri ve toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Taksiciler ile önceden pazarlık yapmanızda fayda vardır. Pazarlık yapmadan bineceğiniz bir taksi özellikle gece sizden normalin beş katı para talep edebilir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda vardır. Toplu taşıma araçları kullanırken ise dikkatli olmanızda fayda vardır. Akşamları ve hava karardığında boş ve ya içerisinde az olan araçlardan binmekten kaçınıp ineceğiniz durakların ise tenha loş yerlerin olmamasına özen göstermelisiniz.

Şehirler arsında Kara yolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yukarda bahsi geçen uyarılar şehirle arası seyahat için de geçerlidir. Şehirlerarası Yollar bozuk ve kalitesiz olduğunu belirtmekte de fayda vardır.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*