Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna gece hayatı demekle Ukrayna tatillerimde gördüğüm Kiev gece hayatı, Lviv gece hayatı, Odessa gece hayatı ve Dnepropetovsk gece hayatın da yaşadıklarımın genelinden edindiğim görüş ve izlenimlerim doğrultusunda kendi görüş ve düşüncelerimden bahsetmekteyim. Bu saydığım şehirlere en az iki sefer yaptım. Ukrayna ziyaretlerimi genelde hafta sonlarına denk getirmek için Perşembe günü gidip, Pazartesine günü geri dönüş şeklinde yapıyordum.

Kiev gece hayatı

Ukrayna Kiev eğlenmek amaçlı seyahat ettiğim ilk ülke ve şehirdir. Ukrayna ile ilgili yazıma başlamadan kendimden kısaca söz edeyim ki yazımı yorumlarken kafanızda soru işareti kalmasın.

Yaşım 36 nerdeyse 37’ye merdiven dayamış bekar bir erkeğim. Çocukluğumdan beri iş hayatının içinde bulundum. Çekirdekten yetişme bir iş adamıyım. İş hayatına çocuk yaşımda toptancılardan aldığım ufak tefek eşyaları pazarlarda satarak başladım. Şu an ki şirketimi ilk temellerini o zaman attım. Onlarca yıl sadece iş yapmak ve para kazanmak dışında herhangi bir düşünceye, aktiviteye sosyal yaşantıya katılmadım. İki sene önce ucu ucuna kaçırdığımız büyük bir işin ardından geçirdiğim stresse bağlı kalp rahatsızlığı nedeni ile hastaneye kaldırılmam ile yaşayış tarzımı ve amacımı sorgulamaya başladım.

Hastanede tek ailem diyebileceğim rahmetli abimin 16 yaşındaki kızının sözleri hala kulaklarımda çınlamakta. Amca hep iş iş iş deyip duruyorsun. Biraza da kendine zaman ayır git gez dolaş. Hayatını yaşa. Parayı harcayamadıktan sonra paranın ne önemi var. Kullandığı bu sözler ile düşünmeme yol açmış hastaneden çıktıktan sonra işlerimi düzene sokup. Hafta sonları yurt dışı yapmak için ayarlamalara başladım. Yabancı dil olarak Almanca İngilizce ve Rusca bildiğim için Rus bloğu ülkelerini düşünüyordum ilk etapta.

İlk gidilecek yer olarak ulaşımı kolay vizesiz Ukrayna’yı seçtim. İlk tatil amaçlı yurt dışı ziyaretim olarak Ukrayna Kiev’de kaldım. Ardından Lviv, Odessa, Dnepropetovsk şehirlerine hafta sonları ziyaretlerinde bulundum.

Kiev eğlence hayatı

Kiev’e ilk gidişimde Otelde kaldım. İlk gün Kiev turu yapıp gece ise Ukrayna gecelerinin değişik mekanlarını ziyaret ettim. Şimdi durup isimlerini saymak istemiyorum. Kiev eğlence hayatı hareketli yoğun bir tempoda seyretmekteydi. Değişik tarzda barlar clublar eğlence yerleri ile dolu. Hafta sonu Ukrayna tatilim göz açıp kapayana kadar geçmişti bile. Daha ne olup bittiğini bile anlamamıştım.

Türkiye’ye döndükten sonra kendimi hafiflemiş buldum. İşlerimi daha hızlı ve pratik şekilde çözümlüyordum.  Eskiden gece yarılarına kadar ofiste iş takibi yapıyordum. Hastane sonrası ise akşam en geç altıya kadar ofiste kalıyordum. Geriye kalan boş zamanımda sıkıldığım çok oluyordu. Yine ofisten erken ayrıldığım sırada şoförüme beni eve değil karşıdaki daireye bırak ve xxxx i arayıp bir tane güzel Rus kızı iste, mümkünse Ukraynalı olsun dedim.

Gelen kız güzel olmasına karşın beklediğim tatmin duygusunu yaşamadım. O gecenin ardından tekrar bir Ukrayna turu yapmalıyım diye düşündüm. Ertesi sabah bilet işlemlerimi yaptırıp otelde de yerimi ayırttım. Akşamı Ukrayna’ya uçtum.

O akşam yine Kiev gece hayatının değişik yerlerine girip çıktım. Ertesi günü Kiev müzelerini gezdim. 2. Gece tekrar değişik clublara takıldım ve 2. Günümde tıkandım. Gündüz yapılacak bir şey bulamadım zaten doğal güzellik yok müzeleri de gezip dolaştığım için şehirde yürüyüp parkları gezerek vakit geçirdim. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapacak bir şey bulamıyordum işin doğrusu. Sadece de gece hayatı ile yetinmek istemiyordum. Alternatifsiz bir şekilde sadece Kiev gece hayatına odaklanıp o hafta sonu Kiev tatilimi tamamlayıp Türkiye’ye geri döndüm.

Ukrayna eğlence hayatı

Türkiye’ye döndüğümde İnternetten araştırma yaparak Belarus’a hafta sonu için gitmeyi düşündüm. Belarus o zaman Türkiye vatandaşlarından vize istemekteydi. Vize ile uğraşmak istemediğim için Moldova’nın başkenti Kişinev’e gidip geldim. Kişinev beni pek fazla sarmamıştı. Tekrar Ukrayna üzerinde yoğunlaştım. Bir önceki haftaki internet araştırmama devam ettim. Birçok site, blog ve ülke tanıtımı yapan yazılar arasında gezinip durdum. Bu sitelerdeki birçok yazıyı, tanıtımı ve yorumları okudum ve halen de devamlı olarak kontrol etmekteyim. Bulduğum kaynakların çoğunluğu ayni ana konu ve ayni yerlerin değişik değişik olarak anlatımlarından mevcuttu. Bazı bloglar ise harfi harfine ayni idi. Çoğu yorumlar da ise farklılık gözlemlemiştim yazılardan daha fazla ipuçları içermekteydi. Edindiğim bilgiler doğrultusunda 3. Kiev gezisine çıktım. Ardından ise Odessa yapıp Ukrayna’nın değişik bölgelerine gidip gezip dolaşıp yaşayıp tatilimi yaptım. Bunlar ile de sınırlı kalmayıp aralarda Gürcistan Batum, Rusya Moscova, Kıbrıs ve vize alıp birkaç Avrupa ülkesini gezip tatil yaptım.

2015 yılında ise İlk Singapur ardından ise Tayland yaptım.

Sonuç itibarı ile tam bir yurt dışı seyahat bağımlısı ve gezgin oldum. Son iki sene boyunca en fazla bir ay süresi boyunca yurt dışına çıkmadım.

Yazımızın başlığına sadık kalarak devam edeyim. İnternet de bulduğum bilgelere ne doğru nede yanlış diyebilirim. Yazanlar eminim kendi tecrübeleri doğrultusunda bilgiler verip yorumlar yazmıştır.

Ukrayna

Ukrayna gece hayatı, Ukrayna eğlence hayatı ve Ukrayna Tatili için yapacağım tespitlere gelirsek.

Ukrayna, sitelerden okuduklarınız ile bire bir örtüşmeyeceğini göreceksiniz. Ukrayna için ev tutunuz daha hesaplı gelmektedir denmektedir. Bir bakıma doğru sayılır. Bende bir iki kez ev tuttum. Memnun kaldım fakat otellerde daha rahat ettiğimi söylemek isterim. Fiyatı biraz daha fazla olsa da hem güvenlik hem de rahatlık açısından benim tercihim otelden yana olacaktır.

Çoğu sitelerde Ukrayna halkı yok Türklerden bıktılar, Yok Türklere karşı antipatileri var clublara Türk olunduğu için alınmıyoruz, diye dolaşan safsatalara kanmayınız. O yazıları yazanlar elbette ki kendi yaşadıklarını yazmışlardır. Ukrayna gece hayatında para harcayan herkes el üstünde tutulur. Mekan işletmecileri ve orada bulunan Ukraynalı kızlar hareketlerinizden giyiminizden değerlendirme yapıp sizlere ona göre muamele yapmaktadır. İlk Ukrayna seyahatimde yaşadığım bir olaya yer vereyim isterseniz.

Ukrayna tatili

Kiev’deki ikinci gecemde gece kulübüne sorunsuzca giriş yaptım. İçerisi ana baba günü mahşeri bir kalabalık var. Bilgisizlikten önceden masa ayırtmadığımız için ayakta sap gibi dolaşmaktaydım. Mekanda bulunan Ukraynalı kızların önceliği de masalardaki paralı olan şahsiyetlerdi. Benim gibi ayakta gezen ve masa için para vermeyen ile uğraşmak istemiyorlardı. Çoğu diyor yok Yakışıklı iseniz kızlar sizle ilgilenir. Oda safsata sayılır. Ukrayna’da manken gibi sayılacak gençler geceyi yalnız geçirmek zorunda kalanları çok gördüm. Sakın o sözlere kanıp da az bir para ile Ukrayna’ya tatile gelmeyiniz. Dediğim gibi kılığım düzgün olmasına tipimin iyi olmasına karşın tüm kızların ilgileri masada oturanlara yönelikti.

İlk 30 dakika boyunca o şekilde dolaştıktan sonra görevlilerden masa istedim ilk başta yerimiz yok olmaz dediler. 20 dolar eline sıkıştırdığımda kıytı köşede sayılan bir masa ayarladılar. Yine açıklama yapayım görevliye bahşiş veriniz hemen ön sıradan masa alırsınız dediklerine bakmayın. O mekandaki ayakta olanlardan bir tek siz değilsiniz. Birçoğu para vererek masa arayışındadır. Alabileceğiniz ise basit kıytı köşede oluşturulmuş masadır.

Görevliye daha iyi bir yer istiyorum dediğimde omuz silkip cevap vermeden ve verdiğim 20 dolar ile yanımdan ayrıldı. Ayakta olmaktansa masada olmak daha iyidir diye düşünerek masaya oturup etrafı izlemeye başladım.

Kiev

Masada olmama ve defalarca görevliye işaret etmeme rağmen de ilgi görmüyordum. Canım sıkılarak bara doğru gidip hareketlerinden ve görevlilere verdiği talimatlardan yetkili olduğunu çıkardığım bayan görevliye şikayetimi dile getirdim. Rusça konuştuğum için az da olsa benimle ilgilenip barda ki kıza beni işaret edip yardımcı olmasını söyledikten sonra tekrar diğer işler ile uğraşmaya başladı. Bardaki kıza Wisky Johnnie Walker Blue Label dediğimde, lafımı bitirmeden cony (Johnnie) kelimesini duyar duymaz normal Red Label den bir bardak önüme koyuverdi. Diğer kelimelerim müziğin gürültüsünden duyamamıştı. İtiraz ederek bunu içmem nasıl iş yapıyorsunuz diye çıkıştım. Kız hiç ikiletmeden eli ile başka bir görevliye işaret etti. Sanırım güvenlik görevlilerinden biri idi. Bu tartışmayı yanımda bulunan yetkili bayan da görüp kıza sorduğunda hesabı ödemek istemiyor dedi. Öyle bir kelime kullanmamıştım. İyice sinirlenip. Siz nasıl işletmecisiniz. Müşteriden siparişi tam alamadan servis mi verilir. Masada iken de ayni durum. O kadar görevliye işaret etmeme karşın ilgi yok diye çıkıştım. Yetkili olan bayan tamam sizin siparişiniz neydi beyefendi diye tekrar sordu. Bu esnada güvenlik görevlisi olduğunu düşündüğüm görevli de arkamda idi. Bayana ben Bir şişe Wisky Johnnie Walker Blue Label istiyorum, dediğimde yetkilinin de barda çalışan kızın da tavrı değişiverdi. Yetkili bayan ise anlık olarak kıyafetime üstüme ve saatime bakıp karar vermesi uzun sürmedi. Masanız hangisi diye sorduğumda yönünü işaret ettim. Hemen arkamdaki görevliye seslenip bir şeyler söyledi.

Ukaraynalı kızlar

3 dakika içinde en önde 1. Sınıf bir masada oturan kızları hızla boşaltarak beni yerleştirdiler. Masaya içkiyi getiren görevlide mekanda bulunanların dikkatini çekmiş olacak ki daha önce sohbet ettiğim fakat gözleri diğer masalarda olan kızlar başıma toplandı. İçlerinden biri ise izin almadan masaya oturmaya kalktı. İstemediğimi söyledim kalkacak gibi de değildi. Hemen yanı başımda bulunan görevliye işaret ettiğimde kızı uyararak yanımdan kaldırdılar.

İşte böylelikle mekanlar ve Mekanda takılan Ukraynalı kızlar ile de ilgili fikir yürütürsünüz artık.

Ukrayna’da Türkler sevilmiyor, Normal Ukrayna vatandaşları Türkler rahatsızlık duyuyor konusundaki kendi görüşlerimi belirteyim. Ukrayna’da mevcut bir piyasa var. Ve gece hayatı için hizmet vermekte. Bu mevcut piyasa ise yan sektörler ile desteklenmekte. Ana faktör Ukraynalı kızlar olup verdikleri hizmetler doğrultusunda Barlar clublar otellerde bu duruma göre şekillenmiştir. Piyasalar arz ve talep şeklinde oluşmaktadır. Ukrayna ise tam tersi olarak sundukları hizmet ile talep oluşturulmuştur. Bu piyasadan yararlanan bir tek Türkiye vatandaşları değildir. Diğer ülkeler, Arap ülkeleri ve Avrupa Ülkeleri vatandaşları da bu piyasadan faydalanmaktadır. Simdi soralım neden Türkler diye cevabı oldukça basittir aslında. Ukraynalı kızların Avrupa Birliği ülkelerinde kendilerine yeni bir hayat oluşturma hayalinden kaynaklanmaktadır. Bu kızların Türkiye ye gelmekle kazanacakları bir şey olmadığını düşünerek eskiden Amerikan rüyası diye bilinen ve günümüzde ise AB rüyası olan bu rüyayı yaşamaktadırlar. Diğer ülkelerden ayrıcalığımız ise en fazla para harcayan ve bonkör olmamıza rağmen istenmememizi buna bağlıyorum. Dünyadaki diğer benzer yerlerde Arap ülkeleri vatandaşları istenmezken neden Ukrayna ve diğer Rus devletlerinde bu durum tam tersidir. Sebebi ise yapmış oldukları uçuk harcamalar ile paragöz olan Rus kızlarının yapılan bu tarz davranışlara para yüzünden ses çıkarmamalarıdır.

Kiev tatili

Gelelim biz Türklere. Evet doğrudur uçkurumuza çok düşkünüzdür. Zaten bu sebep ile oraya gidiliyor ve hizmetler alınıyor. Bu sektörde bulunan mekanlar da alkol tüketimi mevcut. Alkol tüketimi olan her yerde ise kavga ve olay çıkarılması ise kaçınılmazdır. Çoğu yerde duyarsınız Abaza Türk’ler yüzünden, yok yanlış tanıtıldık gibi yazılar ve yorumlar. Bu tarz davranışlar Diğer ülkeler için geçerli olabilir ama Rus devletlerinde dur diyeceksin. Para ile sana hizmet sunulan bir yerdeki bayanı alıp da evlenecek veya ona nişanlın kız arkadaşın gibi davranacak değilsiniz. Zaten Avrupa’dan gelenlerin davranışları daha da kötüdür. Ama bizler onlara rüyalarını sunamıyoruz onlara bir kurtuluş ümidi veremiyoruz. İstedikleri zaman Türkiye’ye rahatlık ile gidip gelebiliyorlar. Farklılık budur. Farklılık onları fazla şımartmamızdan kaynaklanmaktadır. Nasıl olsa Türk gelecek zihniyetindedirler.

Çıkan olaylarda elbette Türk vatandaşları da olması muhtemeldir ama neden bir tek biz yadırganırken elin Avrupalısı, Arabı yadırganmıyor anlamışsınızdır umarım. Ukrayna’ya giden Diğer yabancılardan çoğu zar zor biriktirdiği paralar ile Ukrayna tatiline geliyor. Harcadığı her kuruşun da hesabını yapıyor. Her türlü taşkınlık ve olayları çıkarıyorlar ama onlar iyi biz kötü. Lütfen bunları şımartmayalım ve bu tarzda bilmeden yorum yapmayalım. Oraya giden diğer milletlerden farkımız ise daha bonkör oluşumuz, onlara gereğinden fazla ilgi göstermemizdir. Kısaca fazla yüz verip, şımarttık.

Kiev geceleri

Ukrayna’da Türklerin genellikle yaptığı hatalar ise. İlk olarak Ukraynalı kızlara vaatlerde bulunulması, aşık oldum seviyorum gibi yalanlar ile daha iyi bir muamele göreceğini sanmasıdır. Bu tarz yaklaşımlar maalesef biz Türklerde daha fazla görülmektedir ve bu konuda haklılardır. Diğer bir önemli yanlış ise 18 yaşından küçük kızlara sarkıntılık konusudur. Bilinenin aksine özellikle sırf bu amaçla gelenler sübyancı Avrupalılardır. Özel bağlantılar ile bu sapkın eylemlerini gerçekleştirip geri dönmektedir. Buna karşın biz Türklerin yaptığı ise Parkta cafe de yolda gördüğümüz her dişi sineğe asılmak ile karşılaştığımız olumsuzluklardan biridir. Bilindiği üzere Ukrayna daha doğrusu Rus kızları erken gelişmekte ve serpilmektedir. Özellikle tecrübesiz ve bilgisizce Ukrayna’ya gidenlerin yaptığı ilk hatalardan biridir. Kızın görünüşü 20 li yaşlarda olmasına rağmen gerçek yaşı 15-16 civarıdır. Böylelikle bu durumdan haberi olmayan vatandaşlarımızın ise bu kızlar ile konuşmaya çalışması ile de tatsız durumlar yaşanmaktadır.

Bunu fark eden Ukraynalı uyanıklar ise bu tarz olayları bilinçli olarak tezgahlayıp, olaydan habersiz olan vatandaşlarımızı tuzağa çekip dolandırmaktadır. Emin olunuz ki en meşhur mekana bile polis baskın yapıp kimlik kontrolünü gerçekten hakkı ile yapsa orada bulunan bayanların en az %15-20 sinin yaşı 16-17 civarında olduğunu görürsünüz. Bir kısmının da sahte kimlikler ile müşteri avına çıkanlardan oluştuğunu göreceksiniz. Böylelikle esas yadırganacak olanın Ukraynalılar olmasına rağmen biz Türklerin olması da yanlıştır.

Ukrayna geceleri

Bu gibi olaylara ise çoğu yazılarda bolca karşılaşılan parasız yoldan geçen ile konuşun alırsınız, paraya ne gerek var 10 kızla konuşun biri sizle ilgilenecektir. Ukrayna’daki kadınlar erkeksiz kalmıştır para istemezler. Benzeri gibi yorumlar ile bu konuyu alıp yazılar hazırlayanların bilgileri doğrultusunda da hareket edenlerin yapmış olduğu hatalardan en büyüğüdür. Ukrayna’da ne kadar paranız varsa o kadar eğlenir ve yaşarsınız denildiği gibi bedava hiç bir şey yoktur. Yakışıklıyım da bedava alırım, Ukraynalı kızlar çok ilgili hepsi safsatadan ibaret.

Bir diğer konu ise Fiyatlar Ukrayna tatillerim süresince 50 dolardan 200 dolara kadar fiyat duydum. En yüksek fiyat ise 400 dolar ile özel telekızlara ait. Aralarında pek fark yok aldanıp da fiyatı yüksek olan iyidir diye bir kanıya kapılmayınız. Zaten ilk başta yüzünü ve vücut hatlarını görüp beğeniyorsunuz. Gece yaşananlar ise üç aşağı beş yukarıdır ve yüksek fiyatlı kızların masrafları da yüksektir. Ne de olsa yolunacak kazı bulmuşlardır.

Bir sonraki yazım Tayland gece hayatı ile ilgili ayni şekil ve tarzda bir yazı olacaktır. Ardından ise Ukrayna ile Tayland kıyaslamasını ve bilgilerini yazacağım.

Talep olursa diğer şehirlere yaptığım gezilerimi de burada ki yazı gibi değil de kronolojik olarak sadece yaşadıklarımı yazabilirim.

 

 

Ukrayna Gece Hayatı adlı yazıyı yazan Sn. Yusuf ‘a tüm asyarehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

 

Yazarın bir sonraki yazısı olan Tayland Gece Hayatı adlı yazıyı okumak için lütfen tıklayınız.

 

 

Toplam 6 Yorum Var

 1. Yusuf Bey ;

  2013 te bende Ukraynada bulundum. Açıkçası Türklere karşı bir önyargı var gibi internette gezen yazılara bende anlam veremiyorum.Bilakis Kreşatik caddesinde banklarda otururken Türk olduğuzu anlayan Ukraynalı bayanların yanımıza gelip bizimle Türkçe konuştuğuna şahit olan biriyim. Antipatiden ziyade ben sempati kısmını gördüm. Ayrıca paranız olduğu kadar kişiliğinizde varsa kralsınız 🙂 bir söz vardır. İnsanlar dış görünüşüyle karşılanır kişilikleriyle uğurlanır. Bu gece hayatında da geçerli .Kılık kıyafetiniz iyiyse ( marka saat , gömlek , tişört vs ) insanların ilk görüşteki yaklaşımları bile size farklı oluyor. Devamında ise kişiliğinizle bunu pekiştiriyorsunuz yada bunu kaybediyorsunuz. Bu arada Tayland yazınızı merakla bekliyorum. İki yerede gitmiş biri olarak ben sonuna kadar Taylandcıyım

 2. Ne güzel bir yazı göndermişsiniz, yusuf bey. Büyük bir keyifle okuyup, yorumluyorum. Safsatalara bende katılıyorum, öyle anlattığınız gibi başka sitelerde yazıyorlar kısa bir bakış at senindir. Gülüp geçiyorum onlara, bu güzel makale için tekrar teşekkürler.

 3. Merhaba ilk defa pasaport çıkaracağım. Daha önce pasaportum hiç olmadı 12/09/2016 bayram tatili için ukrayna ya gitmemde bir sıkıntı çıkabilirmi Pasaport süresi 6 ay olmalıdır dediler bana????

  • Geçerliliği minimum 6 ay olan pasaportunuz olmalı. Bir sıkıntı çıkmaz. İşlemlerinizi bugün yapsanız pasaportunuz en geç 1 hafta içinde sizde olur

 4. Yeni gerçekleştirdiğim Lviv gezisi sırasında kafamdaki olgu son dönemde ülkemizden giden turist sayısında büyük bir artış bulunuyor bu olay pasaport zorunluluğunun kalkmasından kaynaklı oluyor diye düşünüyorum. İster istemez gece hayatında bu artışın negatif etkilerini fark edebiliyorsunuz Sizlere ziyaretimde öğrendiğim lviv gece hayatındaki 6 önemli mekandan bahsetmek isterim

  1)Metro 2)Rafinad 3)Split 4)Sankoff 5)Zanzibar 6)Fashion

  Mekanlar ile ilgili daha detaylı bilgilere ve dikkat etmeniz gereken hususlara ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

  http://gezencan.com/ukrayna/lviv-gece-hayati-rehberi/

 5. yzı güzel olmuş Kiev gece hayatı ıcın yazılanların hepsı doğru.
  Ukrayna odessa şehrıne öğrenci tercümanlar olarak beklerız pasaportsuz vizesiz gelebilirsiniz

  tesekkureler

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*