Asya’nın En Güvenli Ülkelerinden; Hong Kong

Asya’nın turizm cennetlerinden birisi olarak bilinen Hong Kong’a gittiğinizde, etrafınızda kısa boylu ve çekik gözlü pek çok insan göreceksiniz. Halkın büyük çoğunluğu Çinlilerden oluştuğu ülke, küçük adalardan meydana geliyor. Tarih boyunca, Çin’in yanı sıra Japonya ve İngiltere’nin egemenliği ne girse de, en sonunda kendi özerkliğini ilan etmeyi başarmıştır. Halkın büyük çoğunun Budizm’e inanıyor, bu da pek çok farklı ve ilginç inanışa yakından şahit olmanızı sağlıyor.

Hong Kong Vizesi Nasıl Alınır?
Ülkemizde, Hong Kong’a ait bir konsolosluk bulunmuyor. Pek çok insan gibi ben de, konsolosluk olmadığı için ilk etapta ne yapacağını şaşıranlar arasındaydım. Ancak, Ankara’da bulunan Çin konsolosluğu, ihtiyacım olan pek çok bilgiyi öğrenmem için yardımcı oldu.
Eğer en az 6 ay boyunca geçerli olan bir pasaportunuz bulunuyorsa, Hong Kong’a gideceğiniz 3 aya kadar sürecek geziler için vize almanız gerekmiyor. Ancak, gidiş-dönüş uçak biletinizin ve otel rezervasyonlarınızın hazır olarak bulunması önemli. Bana herhangi bir soru sormamış olsalar da, pek çok kişiyi bu belgeleri olmadığı için geri döndürdükleri olduğunu öğrendim.

Hong Kong Para Birimi
Hong Kong resmi para birimi olarak Hong Kong doları kullanıyor. Ancak dolar ve Euro kullanımı da oldukça kolay olup, gitmeden önce kendi resmi paralarını almak için zaman kaybetmenize hiç gerek yok. Hatta orada dahi almasanız olur. Paralarıyla ilgili ilgi çekici bir nokta, paraların ülkemizde olduğu gibi merkez bankasından basılmayıp farklı bankalar tarafından basılıyor olması. Böylelikle 4-5 çeşit 20 Hong Kong doları ile karşılaşmanız mümkün olabiliyor. Sahte para zannedip, telaş yapmanıza gerek yok.

Hong Kong’da Alışveriş
Fotoğraf makinesi, cep telefonu, kamera başta olmak üzere aklınıza gelebilecek her türlü elektronik burada çok uygun fiyatlarla satılıyor. Özellikle büyük marketler yerine küçük dükkânları tercih ederseniz, Türkiye’deki fiyatların %25’ine alabileceğiniz pek çok ürün var. Ayrıca, pazarlık yapma konusunda hiç çekinmeyin. Pazarlığa çok açıklar ve güzel bir pazarlık yapıyorsanız, ekstra alacağınız indirimler de sizi oldukça mutlu edebilir.

Hong Kong Yemekleri
Yemek yemek için pek çok restoran bulabilirsiniz. Uzun süre kalacaksanız, Türkiye’de bulunan fast food markalarını orada da bulabilirsiniz. Ancak, kısa süreli geziler için yöresel yemekleri tatmanız en iyisi olacaktır. Fiyatlar, çok yüksek değildir, Türkiye’de gidebileceğiniz mekânlardaki ücretlerle aynı seviyelerde diyebiliriz. Farklı tatlar denemek istiyorsanız, menülerin genellikle son sayfalarında karışık servisler bulunuyor. Bunlara mutlaka göz atmalısınız. 4-5 yöresel yemeği tek tabakta getiriyorlar, böylelikle her şeyin tadına bakma fırsatınız oluyor. Ayrıca, karışık sevişlerin fiyatları da diğerlerine göre daha ucuz oluyor.

Hong Kong Konaklama
Konaklama konusunda sıkıntı yaşamamak için mutlaka önceden yerinizi ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Yer ayarlamadan giden arkadaşlarım, çok ciddi sıkıntılar yaşadılar. Küçücük, havasız odalar için talep edilen ücretlerle, çok daha iyi otellerde kalmanız mümkün. Özellikle şehir merkezinde karşınıza çıkacak olan zencilerin, yolunuzu çevirerek size kalacak yer teklif etmelerine sakın aldırmayın. Boşuna zaman kaybetmekten fazlasını elde etmeniz mümkün değil. Size gösterecekleri yerlerde, çok büyük ihtimalle kalmayı bile düşünmezsiniz. Önceden ayarlayacağınız bir otel için ödeyeceğiniz tutar ise; ortalama olarak 100 dolardan başlar. Odanızın tek kişilik ya da 3 kişilik olması, fiyat açısından çok fazla bir şey değiştirmeyecektir.

Hong Kong Masaj
Hong Kong’a kadar gidip de, masaj yaptırmadan geri dönmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Yolda ve eğlenirken geçirdiğiniz zamanın tüm yorgunluğunu masaj masasında bırakacağınızdan emin olabilirsiniz. Masajı, genellikle genç kadınlar yapıyor. İlk masaj tecrübemde ciddi anlamda şaşırmıştır. Masaj masalarının yan kısmında, direkler bulunuyor. Masörler, bu demirlere tutunarak, narin ayakları ile masaja başlıyorlar. Ardından kullandıkları yağlar ve kokuların arasında kendinizi cennette gibi hissediyorsunuz. Üstelik masaj fiyatları o kadar uygun ki, muhtemelen ülkemizde bu hizmete böyle bir ücret istense, Türk erkekleri masaj salonlarından çıkmayacaktır.Hong Kong Gece Hayatı

Söz konusu gece hayatı olduğunda, gezdiğim pek çok ülkeye taş çıkaracağını söyleyebilirim. Gün aydınlanmaya başladığında, hala bar ve discolardaki insanlar son sürat eğlenmeye devam ediyor. Hong Kong Eğlence Hayatı nerdeyse günün 24 saati var olmaktadır. Amacınız yalnızca Hong Kong gecelerinde dolaşmak dans etmek ve eğlenmekten ibaretse; Lan Kwai Fong bölgesinde bulunan yerler ideal bir seçim. Giriş için 50 dolar kadar bir ücret ödersiniz ve bu ücretin içerisinde 1 ya da 2 içki dâhil olur.


Night club tarzındaki mekânları tercih ediyorsanız; Wan Chai bölgesine gitmeniz daha uygun olabilir. Zamanında, tehlikeli bir bölge olarak nam salmış olsa da, günümüzde bu halinden tamamen sıyrılmış ve Hong Kong’a giden erkeklerin uğramadan dönmediği bir yer halini almıştır. Wan Chai’de, pek çok mekân bulunuyor. Hemen hemen her yer aynı kalitede olsa da Levels Nightclub benim en beğendiklerim arasında yer alıyor. Burada bulunan Hong Konglu kızlar, hayatınızda gördüğünüz ve göreceğiniz en güzel kadınlar arasında yer alacaktır. Giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak, tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin çok pahalı olacağını unutmayın.

Bizlere bu yazıyı gönderen, öğretmen arkadaşımıza teşekkürler, çok güçlü bir kalemi olduğu ve güzel sade akıcı bir dilde anlatığından dolayı ayırca teşekkür ediyorum.

About Oxygen 60 Articles
Hayaller ile geçen bir yaşam ve bu hayallerin sürüklediği yolculuklar ve maceralar. İnsan hayatında hayallerin bitmemesi gerektiğine inanan biri olarak yaşamımı sürdürüyorum. Son günlerde sıklıkla blog yazıyorum ve bundan keyif alıyorum.

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*