Tayland Rehberi 2015

Tayland Rehberi 2015 yazısı için bilgilendirici ve uyarılar yazısını yazmaktaki nedenim ilk kez gidecek olanlara yardımcı olmak içindir. Son bir ayda 3 arkadaşımız Tayland a gidip geldi. Gitmeden kendilerine yardımcı olmak bağlamında özelden yazışarak Tayland ve Tayland gece hayatı ile ilgili sordukları sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalıştım. Son gidip gelen arkadaşımız Hawk ın yolladığı yazısında Tayland hakkında ve taylandın 2015 gece hayatı hakkında bilgi verici ve uyarıcı bir yazı yazmamızı istemesi üzerine bu yazıyı yazıyorum. Hawk’ın ikinci yazısı yayınlanma listesinde olup ileriki günlerde yayınlanacaktır.

Yazılarının yayınlanmasını bekleyen diğer arkadaşların sırasını aksattığım için şimdiden özür dilerim. Sözü açılmışken yazı gönderen arkadaşlarımız lütfen e-mail adreslerinizi doğru yazınız sizlere gerekli gördüğümüz ve sormamız gereken konular olacağı için e-mail adresiniz üzerinden irtibata geçmemiz gereklidir. Çoğu arkadaşımızın yazısı sırf e-maillerine yazdığımız mesajlara geri dönmediği için bekletilmektedir. Bu konuda biraz dikkatli olmanızı rica ediyorum.

2015 yılının ilk yarısında tatil sezonu başlarken Tayland ile ilgili ilk gideceklere yardımcı olacağını umut ettiğim uyarılarıma başlıyorum

1- Tayland Tatiline Karar Verilmesi:

2015 tayland gece hayatıİlk olarak Tayland Gezisine karar verirken gidiş tarihiniz seçerken arada zaman olmasına özen gösterin. Son dakika karar verip gidecekseniz belli başlı maliyetlerde artış olacaktır. Tayland’a ölü sezon denen ve turistlerin daha az rağbet ettiği nisan ayı sonundan ekim ayı arasındaki zaman aralığında ziyaret etmeniz maliyetlerde oldukça tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ama bu tarihler arasında yağmurlu ve nemli bir havanın sizleri de beklediğini unutmayınız. Yok ben turizm sezonunda giderim Tayland eğlence hayatı nın pit yaptığı zamanı görmek istiyorum diyorsanız o zaman başka bir şey diyemem ama aşağıda yazacağım tavsiyeler her iki durum içinde geçerlidir.

Tayland Koh SamuiTayland’ı ziyaret ederken yapacağınız en önemli nokta Tayland tatili nize önceden karar verip araştırmalarınızı ve takibinizi önceden yapmanızdır. Diğer taraftan kalış sürenizi oldukça uzun tutmanızda ve hazır o kadar yolu gitmişken bir iki yerde konaklayınız. Tayland Rehberi 2015 yazısında Bangkok’ta 2 gün Pattaya’da 8 gün yada Phuket, Chiang Mai, Hua Hin, Koh Samui gibi tercihleri de değerlendirmenizi öneririm. Chiang Mai gece hayatı ile Hua Hin gece hayatı Tayland’ın diğer yerlerine göre daha zayıf olduğundan. Chiang Mai’yi Kültür turizmi için  tercih ederken, Hua Hin’i sessiz kaliteli bir tatil için seçebilirsiniz. Diğer taraftan çılgın Koh Samui eğlence hayatını tercih edip Koh Samui gece hayatı da çılgınca eğlenip Koh Samui nin kumsallarında güneşlenerek mükemmel bir tatil yaşayabilirsiniz. Söylememe gerek yok ama Pattaya gecehayatı, Phuket gecehayatı ve Bangkok gecehayatı için tercih edebileceğiniz yerler arsındadır.

Bangkok alışveriş için tercih edilen yerler arasında yer alıp, Tayland tatilinizi seçerken bu saydıklarımdan yola çıkarak, nerede ne kadar süre kalacağınıza karar verip, planınızı programınızı gitmeden ayarlamalısınız. Tabi otel konaklamalarınız transferleriniz de bu  programa göre olmalıdır.

2- Tayland Uçak Bileti Seçimi:

Şimdi bildiğiniz gibi Tayland’a ulaşım oldukça uzun sürmekte ve Tayland uçak bileti nerdeyse Tayland tatilinizdeki en büyük harcama olarak karşınıza çıkmaktadır.

İlk önce bunu ele alalım.

tayland 2015Bilindiği üzere Tayland’ın başkenti olan Bangkok’ a direkt olarak uçak seferi yapan tek hava yolları şirketi THY dır. Ama fiyatları diğer şirketlere göre oldukça pahalı olmaktadır. Şayet zaman sorununuz ve tatil günleriniz kısıtlı ise THY nı tercih ederken dikkatli olup en az 4-5 ay evvelinden uçak biletleri fiyatlarını takip etmelisiniz. Çoğu zaman yapılan kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta kredi kartınızda biriken uçuş millerinizi kullanıp kalan az miktardaki farkı da ödeyerek Tayland uçak biletini almalısınız. Böylece Tayland seferini yaparken fazla bir harcama yapmanın önüne geçmiş olursunuz.

Diğer aktarmalı uçuşlar ile ulaşım oldukça ucuza gelebilmektedir. Aktarmalı uçuşları seçerken tek aktarmalı ve uygun fiyata olanını seçmeye özen gösteriniz. Böylece hem cebinizden az para çıkar hem de uçak yolculuğunuzda fazla zaman harcamazsınız. Aktarmalı uçuşlarda da uçuş milinizle ödeme yapınız ve ayrıca tüm Tayland seferi yapan hava yolu firmalarını 4-5 ay öncesinden takibe alıp en uygun kampanyadan faydalanabilmeniz için sürekli takipte olun. Mutlaka uygun bir kampanya yakalayacaksınız. Böylece Tayland tatilinizin en büyük masraflarından biri olan Tayland uçak bileti maliyetinden %30 ile %50 arasında tasarruf etmiş olursunuz. Ardından uçuş millerinizi de kullanarak oldukça cüzi bir rakama Tayland’a ulaşım işini halledersiniz.

3- Tayland Otel Seçimi:

Tayland otelleriİkinci büyük harcama kalemi olan otel konusuna değinelim. İlk olarak nasıl bir tatil beklentiniz olduğuna göre otelinizin yerini seçmelisiniz. Ben Tayland eğlence hayatına yakın olmalıyım diyorsanız Tayland gece hayatının hareketli geçtiği yerlere yakın olan yerlere bakmalısınız. Yok ben rahatımı ön planda tutuyorum diyorsanız yine her yere ulaşabileceğiniz yakın yerlerde ve konforlu otellere bakmalısınız. Tercihlerinize göre hareket etmelisiniz.

Şimdi ben size normal tatil yapacaklar için ipuçları vereyim.

İlk olarak otel seçerken odada kasa mutlaka olmalı. Önemli evraklarınızı ve paranızı güvene almanız açısından çok önemlidir. İkinci olarak güvenli ve size hitap eden yerlere yakın otellerden seçiniz. Bildiğiniz gibi bir sürü site mevcut araştırmalarınızı sitelere bakıp yapabilirsiniz.

2015 tayland pattayaBangkok için Sukhumvit Caddesi üzerinde veya yakınında yerlere bakarsanız gideceğiniz yerlere ulaşımda sorun yaşamazsınız. Sırf ucuz diye şehrin diğer tarafındaki bir otele yerleşirseniz hem zamanınız yollarda geçer hem de ulaşıma verdiğiniz para konaklama masrafından fazla olur. Unutmamalısınız ki Tatilinizde doğru oteli seçmek tatilinizin nasıl geçeceğine karar vermeniz demektir.
Pattaya için ise ya Walking streete yakın ya da 2. Road üzeri ile LK Metro bölgesine yakın yerlerde otel bakmanızdır. Kalkıp Ta Jomtien’de otel ayarlarsanız Pattaya gece hayatının kalbi olan Beach Road civarı ve Walking Street ile diğer yerlere uzak kalırsınız.

2015 tayland gezisiSizlere tavsiyem tercihinize göre otel bölgesine karar verdikten sonra bölgedeki otelleri tek tek inceleyip gerekli notları aldıktan sonra bir ya da bilemedin iki geceliğine yer ayırtmanızdır. Otele yerleştikten sonra otelden ve konumundan memnun kalırsanız uzatma yaparsınız yok memnun değilseniz almış olduğunuz notlara bakarak diğer otellere bakıp uygun olana geçersiniz. Tabi bu söylediğim Ölü sezonda kolaydır ama turizm sezonunda pek yer bulma olasılığınız olmayabilir o yüzden dikkatli seçmenizde fayda vardır. Özellikle uygun fiyatlı oteller erken tükenmektedir. Otele giriş yapacağınızda diğer önemli nokta odayı görüp beğenmeden para ödemeyiniz. Girişte sıkı bir pazarlık yapınız.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta Guest Free olan otelleri seçmeniz yönündedir. Tayland otelleri oda olarak pazarlamaktadırlar yani iki kişilik konaklama olarak ödemektesiniz. Bazı oteller misafir getirdiğinizde sizlerden ek olarak 500 ile 1000 baht arsı para talep edebilmektedir o yüzden dikkatli olmanızda fayda vardır. Odadaki mini barı mümkün mertebe kullanmayınız içecek su meşrubatınızı marketlerden alıp buzluğa kendiniz yerleştiriniz. Oda servisinden içecek yemek sipariş etmeyiniz fiyatı çok tuzlu gelmektedir.

4- Tayland gidiş öncesi hazırlık:

2015 tayland tatiliUçak bileti ve Otel işini hallettikten sonra yanınızda götüreceğiniz eşyaları hazırlamaya başlayınız. Aslında fazla bir eşya götürmenize ve Türkiye’de iken Tayland tatili için giyecek almanız gerekli değildir. Normal kullandığınız iki kot pantolon iki kumaş pantolon ile 3-4 adet tişört ve iki gömlek almanız yeterli olacaktır. İç çamaşırı ve çorap seçerken pamuklu olanlardan almanız yerinde bir karar olur. Bunlara ilave olarak iki adet şort bir terlik bir spor ayakkabı ile bir normal yazlık ayakkabı işinizi görmeye yetecektir. Tayland’da diğer eksiklerinizi pazarlardan ucuza karşılayabilirsiniz. Birde prezervatifinizi giderken alınız orda Çin malı kalitesiz olanlar da satılmaktadır. Kazaya kurban gitmeyiniz.

Giderken yok salam sucuk konserve sallama çay hazır çorba peynir zeytin götürün diyenler var hiç gerekli değildir. Boşuna hamallık yaparsınız onun yerine özellikle kullandığınız bir marka şampuanınız varsa onu alınız bir adet rollon Deodorant ve kişisel parfümünüz yeterli olacaktır.

Ayrıca mantara hassas iseniz ayaklarınız için mantar kremi ile vücudunuz için Ketoral Mantar şampuanını günlük olarak kullanmanız sizleri istenmeyen bu durumdan oldukça büyük oranda koruyacaktır. Unutmayınız mantarın sadece tedavi süreci 6 ile 12 hafta sürmekte ve oldukça zahmetli bir süreçtir.

Tayland’a giderken yanınıza ihtiyacınız kadar Türk parası alıp geri kalan paranızı dolar ya da avro yapınız. Ama bunları 100 lük banknot olarak götürünüz. Diğer türlü 20 likler 50 liklere daha az kur uygulanmaktadır.

Pahalı telefonunuz yerine ucuz eski bir telefonunuzu alıp Tayland’da onu kullanınız.

 

 

Tayland Bangkok

 

5- Tayland’da yapılacaklar:

a-Tayland Uçak alanına varış ve ilk işlemler:

taylandTayland’ vardınız ilk işiniz havaalanından gideceğiniz otele ya da bölgeye ulaşmak için hava alanı önündeki taksileri kullanmak olacaktır. Sizlere tavsiyem Bangkok’a gidecekseniz hava alanından Bangkok merkeze giden ekspres tren ile gitmeniz ya da oradan kalkan servisleri kullanmanızdır. Taksi ile gidecekseniz Hava alanı önünde bekleyen taksiciler yerine az yürüyüp hava alanı girişinde veya yol üstünde geçen taksiler ile hava alanına yolcu bırakıp dönen taksilerden birini kullanmanızdır. Ama ilk gidişiniz olduğu için 100 200 bahtın hesabını yapmamanızı öneririm. Direkt olarak havaalanı taksilerini kullanmanızı tavsiye erdim. Bu bir defalık bir harcama olduğu için pek ehemmiyeti yoktur.

Şayet Pattaya’ya gidecekseniz uçakta tanıştığınız kişiler ile birleşip taksi ücretini 3e 4e bölebilir böylece daha ucuza taksi tutabilirsiniz ya da uçakta tur ile gelenler varsa onlar ile anlaşıp aralarına kaynak yapıp rehbere de 100 baht verdiniz mi işinizi halletmiş olursunuz. Diğer türlü otobüs ile gitmeniz gerekmektedir ilk gidecek olanlar yol yordam bilmediği için pek tavsiye etmiyorum tabi otobüs ile gitmek 80 baht a mal olduğu için taksi ise 1500 ile 1000 baht arası mal olacağı için takdiri sizlere kalmıştır. En güvenlisi 4 kişi birleşip taksi tutmanız olacaktır.

Birde Tayland’a geldiğinizde doğal olarak yanınızda Baht olmayacağı için para bozdurmanız gereklidir. Uçak alanının kuru çok düşük olduğu için sadece anlık ihtiyacınız kadar yani bir yüzlük bozdurmanız yeterli olacaktır.

Bir diğer konu Cep telefonu kartı alımı isterseniz Hava alanından alabilir isterseniz otelinize yerleştikten sonra alabilirsiniz. Birçok çeşit ve tarife olduğu için sizin ihtiyacınıza göre belirlemenizde fayda vardır. Zaten cep telefonunu sadece acil durumlar ve ev ile konuşma için kullanacağınızdan dolayı uygun ucuz bir paket seçmek yeterli olacaktır. İnternet kullanacaksanız çoğu yerde wi fi erişimi mevcuttur o yüzden fazla bir para ödemenize gerek yoktur. İhtiyacınız kadar olanı almanız yeterli olacaktır. Telefonu alır almaz TC elçiliğinin telefon numarasını acil telefonları ve turizm polisinin telefonunu mutlaka telefona kayıt ediniz. İlerleyen zamanda otelinizin telefonu bulacağınız taksi firmasının ve diğer telefonları kayıt edersiniz.

b- Otele yerleşim ve ilk yapılacaklar:

2015 tayland bangkokOtele giriş yaparken yukarda bahsettiğim gibi önceden yerinizi ayarlamış olarak giriş yapıyorsunuz yine de odayı görüp öyle yerleşin. Odadan memnun değilseniz bunu dile getirip itirazınızı uygun bir dille rica ederek yaparsanız çalışanlar size elinden gelebildiği kadar yardımcı olacaktır. Odayı ve oteli beğenip ileriki günlerde başka otel aramayı düşünmüyorsanız, otel yerleştiğinizde bir defaya mahsus olmak üzere görevliye ya da size odanıza yerleşmenize yardımcı olan çalışana 100 ile 200 baht arası bahşiş vermeniz size tatilinizin geri kalanında yardımcı olunması bağlamında faydalı olacaktır. Şayet otelden memnun değilseniz ve başka otel bakacaksanız buna gerek olmayıp ileriki günlerde beğenip seçtiğiniz oteldeki personele verirsiniz. Böylece girişte yaptığınız pazarlık ile sizi değerlendiren personele de mesajınızı vermiş olursunuz.

tayland güvenlikUnutmayınız İlk izlenimi silmek uzun zaman alır sizin orda kaldığınız zaman zarfında rahat etmeniz büyük ölçüde personelin iyi niyetine bağlıdır.
Otele yerleştiniz Telefon kartı almamışsanız ilk iş olarak onu halledin gerekli telefon numaralarını kayıt etmeyi ihmal etmeyin.

Dışarı ilk çıkışınız ilk gün sadece otel yakınını tanımaya özen gösterin. Otele en yakın olan eczane market restoranı hafızanıza kazıyınız. Daha sonra arama zorunda kalırsanız hemen bulursunuz. Otel civarındaki taksicileri tespit ediniz. Yakındaki Barları eğlence yerlerini görünüz. Sonra Çemberi genişletip yürüyerek toplu taşıma noktalarını bulunuz. Bangkok için Skytrain ve metro ile Tuk tuk ları kullanınız. Pattaya için ise tuk tuk lar ile Motor taksileri tercih ediniz. Mümkün olduğunca taksileri kullanmayınız özellikle geceleri belli saatlerde fiyatları fahiş oluyor.

c- Tayland Gece Eğlence Hayatına ilk ziyaret:

2015 tayland eğlence hayatıGerek Bangkok Gece hayatı gerekse Pattaya Gece Hayatı ya da genel Tayland gece hayatı olsun dikkatli olmanızda fayda vardır o yüzden aşırı alkol kullanımından kaçınmanız önemlidir. Alkolü kaçırırsanız zevk alacağınız bir tatil sizlere zehir olabilir. Otele yakın yerlerden başlamanızda fayda vardır. Orda bulunan turistler ile de sohbet ederek durumları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bayanlara çok fazla içki söylemeyiniz. Çanı çaldırmayınız. Hatta ilk gecenizde bir iki yere girip fiyat sorunuz ama almayınız bu size piyasanın fiyatları ve ortalaması ile ilgili bilgi verecektir.

2015 tayland geceleriBir diğer önemli konu da Tayland’da Ladyboy denen Travestilerdir. Maalesef üzülerek söylüyorum ki kızlarından çok daha güzeldirler. O yüzden mutlaka sorunuz dürüst bir şekilde cevap verirler şayet yanınıza oturan Ladyboysa sakın yüzünüzü ekşitmeyin ya da terslemeyeniz çevreden tepki alabilirsiniz. Mutlaka gittiğiniz yerdeki fiyatları öğrenip ona göre siparişinizi veriniz.

Bayan arkadaş alacaksanız bayanın çalıştığı yerin müşterisi az çalışan kızlarının bol olduğu yerleri seçiniz kız ile pazarlığa saat 11-12 gibi yaparsanız mekanın boş olması ve müşteri azlığı sebebi ile pazarlıkla fiyatını aşağı çekebilirsiniz. Fakat çok çirkin bir şekilde ve fellah pazarlığı yapmayınız ters tepebilir ve o mekandakiler size tavır koyabilirler haberiniz olsun. Bayan arkadaşları mümkün mertebe ya diskolardan ya da Beer Garden lardan alınız yol kenarında iş tutanlardan daha az risk almış olursunuz ve herhangi aksi bir durumda kızı nerden aldığınız çalıştığı yer belli olduğundan polisin bulması daha kolay olabilir.

2015 chian mai gece hayatıSize tavsiyem ilk gün ve gece için kızı otele yakın olan yerlerden seçip çok erken almanızdır böylece 500 baht fazla ödeyeceksiniz fakat kız size bulunduğunuz bölgede rehberlik yapıp gezdirecektir. Sizi en ucuz yolla dolaştırıp çevreyi ve sizin günler harcayıp öğreneceğiniz bulabileceğiniz yerleri ilk günden gösterecektir.

En Önemli ve de en fazla dikkat etmeniz gereken nokta ise kızın yaşıdır. Tayland’da yaşı küçük kızlar ile ilişkiye girmek suçtur ve ağır hapis cezası vardır. O yüzden kızları alırken yol kenarından değil de mekanlardan almanızı tavsiye ediyoruz ama yine tedbirli olak amacı ile kızın yaşını mutlaka sorunuz olmadı kimliğini göstermesini şaka ile isteyiniz. Birçok otel kızın kimliğini girişte istemektedir. Kızın yaşı tutmuyorsa otele giremeyeceği için o geceki tüm masraflarınız boşa gidecektir artı polislik olunması durumunda ise başınız yanacaktır.

Diğer günlerde ise dikkat etmeniz gereken ise kızı alır almaz otel yerine dışarıda dolaştırıp gezdirmeniz vakit geçirmeniz yönünde olacaktır.

 

 

TAYLAND UYARILAR

Koh Samui1- Plajda otururken ve denizde yüzerken paranızı önemli evrağınızı güvence altına alınız. Çantanızı açıkta bırakmayınız. devamlı yanınızda güvende tutunuz.

2- Altın ve pahalı saat takıp yolda yürümeyiniz. Paranızı gösterip şov yapmayınız.
Çanta taşıyacaksanız ya bel çantası öne bakacak şekilde ya da askılı çantalardan çapraz şekilde kullanınız.

3- Çeşme suların içmeyiniz mümkünse ağzınızı bile çalkalamayınız. Çoğu otelde arıtma ve temizleme yapılmasına karşı dışarıdaki birçok yerde normal çeşme suyu kullanılmaktadır.

4- Yol kenarlarındaki Buda heykellerine ve anıtlarına saygısızlık yapmayınız hatta yanından geçerken ellerinizi göğsünüz hizasında birleştirip göstermelik olarak hafifçe başınızı eğerseniz, Etraftaki Taylandlıların beğenisini alırsınız.

5- İnsanların başını okşamayınız baş onlar için kutsal bölge olarak bilinip ellediğinizde hakaret olarak kabul etmektedirler.

6- Ayağınız ile kimseyi işaret edip göstermeyiniz yine hakaret olarak görmektedirler.

7- Şayet bir Taylandlının evine yemeğe gitmişseniz tabağınızda mutlaka bir parça yemek bırakınız yoksa doymadığınızı düşünüp ilave edebilir.

Hua Hin8- Dışarıda dolaşırken ve barlarda otururken özellikle pahalı telefonunuzu ve çakmağınızı masada ya da açıkta bırakmayınız.

9- Sakın paranın üstündeki Kralın resmini karalamayınız yere düşen parayı ayağınız ile almaya çalışmayınız çevreden sert tepki alıp şikayet edilirse tutuklanabilirsiniz.

10- Sakın Tayland Kralını ve ailesini küçümseyici hakaret edici tavır söylem ve harekette bulunmayınız kavga çıkar ve hapislik olursunuz. Tayland Halkı Krallarını ve Annelerini (kraliçe) çok sevip saygı duymaktadır.

11- Yol kenarında ve tenhada bekleyenlerin size gelin ucuz kızlar var ucuz masaj yaptırırız demelerine kanmayınız sizi tuzağa götürebilirler.

12- Yine Size uyuşturucu keyif verici hapım var yok küçük kızlarım var diyen olursa hemen sert bir şekilde tersleyip uzaklaşınız. Yoksa gün yüzü görmezsiniz.

13- Alacağınız bayanın yaşını sorunuz hatta kimliğini görünüz ilerde başınız ağrımaz. Ayrıca Ladyboy olup olmadığını sormanız ayıp değildir. Sadece saygılı olmanız yeterlidir.

14- Tayland insanı ile konuşurken bağırarak çağırarak konuşmayınız etraftakilerin dikkatini çeker ve sizi dışlamalarına sebep olursunuz. Fakat kurtulmanız gereken bir durum söz konusu ise sesinizi yükseltip konuşmanız etrafın dikkatini çekeceği için olaydan kurtulmanız kolaylaşır.

15- İnsanlara güler yüzlü olunuz konuşurken yumuşak ses tonu ile konuşun karşınızdaki de size öyle davranacak ve sizin ile daha fazla ilgilenecektir.

Chiang mai gece hayatı16- Aşırı alkol tüketmeyiniz bilmediğiniz yerlerde yemek ve içecek kabul etmeyiniz. Sizi bilmediğiniz ve tenha yerlere doğru götüren olursa hemen kalabalık ortama doğru hızla yürüyüp orda kalınız. Kasasında erkek duran Eğlence mekanlarından uzak durunuz.

17- Paranızın tamamını yanınızda taşımayınız. İhtiyacınız kadarını yanınıza alıp geriye kalanı odanızdaki kasaya kilitleyiniz. Gittiğiniz yerde hesap öderken tüm paranızı gösterip dikkat çekmeyiniz. Yanınızdaki paranın bozuklukları bir cepte bütün paraları ayrı cepte bulundurunuz. Mümkünse Pantolonunuzun iç kısmına gitmeden önce iç cep yaptırınız. Böylece büyük kağıt paraları oraya saklayabilirsiniz.

18- Sokak satıcılarından kırmızı et türevi yemek ve Tayland yemeği yemeyiniz. Bunun dışındaki Balık Tavuk döneri Bütün ya da dilimlenmiş meyvelerden bol bol tüketiniz. Emin olun en lüks restorandaki balık ile yol kenarında satılan balık arasında lezzet farkı yoktur.

19- Yine Thai yemeği yiyecekseniz acısız olandan yiyiniz. Türk milleti acıya dayanıklıdır deyip yerseniz o sıcakta yediğinize pişman olursunuz. Bol bol taze meyve suyu ve Hindistan cevizi suyu tüketiniz.

20- Oteldeki odanızdan çıkarken açıkta değerli olabilecek hiç bir şey bırakmayınız.

Hua Hin gece hayatı21- Motosiklet veya jet ski kiralayacaksanız çok dikkatli olunuz. Kiralamadan aracın üstünde yer alan hasarları iyice tesbit ederek gösteriniz. Bu konuya açıklık getirip öyle kiralayınız. Aksi taktirde aracı teslim ettiğinizde hasarı siz yaptınız ödeyiniz diye bir muamele ile karşılaşabilir polislik bile olabilirsiniz. Ama mümkünse kiralamaktan kaçınınız.

22- Pasaportunuzu ve önemli evraklarınızı yanınızda taşımayınız. Pasaportunuzun fotokopisini çekip yanınızda taşımanız yeterli olacaktır. Aksi bir durumda pasaportunuzu kaybetmeniz ya da çaldırmanız söz konusu olursa tatilinizin tamamını hatta daha fazlasını elçilik ile uğraşarak geçirirsiniz.

23- Cebinizde mutlaka kolonyalı mendil bulundurunuz ve umuma açık yerlerdeki tuvaletleri kullanırken dikkatli olunuz.

24- Kesinlikle ilk kez gittiğinizi belli etmeyiniz. Ortamlarda fazla meraklı ve acemi gibi davranmayınız.

25- Kesinlikle Taylandlı biri ile Tayland’ı başka bir ülke ile kıyaslamayınız hatta konuşmayınız tartışma konusu dahi etmeyiniz.

Chiang Mai26- Dışarıda dolaşırken kıyafetleriniz temiz düzgün olsun ama sizi zengin gösterecek şatafatlı giyim tarzından uzak durunuz. Taylandlılar temizliğe çok önem veren bir halktır.

27- Diğer ve en önemli sağlık konusu olan cinsel hastalıklardır. Anlık bir zevk uğruna hayatınızı ve çevrenizdekilerin hayatını karartmayın. Mutlaka Prezervatif kullanın ve ağzınızı ile genital bölgelerde kullanmayınız.

28- Tayland’da ya gerçek hayattan samimi olduğunuz tanıdıklarınız ile gidiniz ya da tek takılınız tanımadıklarınız ile yapacağınız bir tatil onlarında sorumluluğunu üstlenmeniz demektir ve yapacakları her davranış sizi de etkileyeceğini unutmayınız.

29- Tayland’da size nasıl davranılmasını istiyorsanız karşınızdakine öyle davranınız.
Alışveriş yaparken mutlaka pazarlık ediniz istediğiniz fiyata inmezlerse bir başka yerde şansınızı deneyiniz. Genelde söylenen fiyatların yarısına hatta daha azına alış veriş etme imkanınız olabilmektedir.

30- Tayland gezinizden maksimum zevk alıp eğlenmek istiyorsanız tedbirli olup, tekin olmayan ve kendinizi riskte hissettiğiniz ortamlardan uzak durunuz. Kavga çıkartmaktan kaçınıp kavga çıkaranlardan uzak durup çevrenizdeki insanlara saygı ve hoşgörü ile yaklaşınız. Unutmayınız sizler o ülkede misafirsiniz ve misafirliğinizi bilip ona göre davranışlar sergilemelisiniz. Fakat bu dediklerim hakkınızı aramayaınız anlamına gelmez. Haksızlığa uğradığınızda hakkınızı kavga çıkararak ya da bağırp çağırarak aramak yerine sakin olup usülüne göre davranırsanız daha kazançlı olursunuz. Ayni zamanda haklı iken haksız duruma düşmezsiniz.

 

Pattaya uyarısıTayland uyarı

ŞİMDİ KİMSE BU SÖZÜMDEN ALINMASIN AMA ŞAYET ADAM GİBİ DAVRANMAYI BİLMİYORSANIZ, EĞLENMEYİ İÇMEYİ İNSANLARA SAYGILI DAVRANMAYI BİLMİYORSANIZ, PARASINI VERDİM İSTEDİĞİM GİBİ DAVRANIRIM DİYORSANIZ, NASILSA GİTTİĞİM YERDE KİMSE BENİ TANIMAZ DÜŞÜNCESİ İLE DAĞITIP GEREKSİZ DAVRANIŞLAR İÇERİSİNE GİRMEYİ PLANLIYORSANIZ KISACASI İNSAN GİBİ DAVRANIŞLAR SERGİLEYEMEYECEKSENİZ BIRAKIN TAYLAND’I SAKIN OLA TÜRKİYE HUDUTLARI DIŞINA ÇIKIP BİZLERİ YANLIŞ TANITMAYINIZ. LÜTFEN GİDİPTE BİZ TÜRK VATANDAŞLARINI YANLIŞ TANITIP GİTTİĞİNİZ ÜLKELERDE TÜRKLER HAKKINDA ÖNYARGI OLUŞTURMAYINIZ. AYRICA İLKİNDE OLMASA BİLE DAHA SONRA SERGİLEYECEĞİNİZ HAREKETLER YÜZÜNDEN BALTAYI TAŞA VURUP GİTTİĞİNİZ ÜLKEDE HEM BAŞINIZA BELA ALIRSINIZ HEMDE ALLAH MUHAFAZA SÜRÜNÜRSÜNÜZ.

 

KISACASI ADAM GİBİ EĞLENMEYİ DAVRANMAYI İNSAN GİBİ KARŞISINDAKİNE DEĞER VERMEYİ BİLMEYEN VE BECEREMEYEN KİŞİLEREDİR BU LAFLARIM. SİZLER EN İYİSİ OLDUĞUNUZ YERDE KALMAYA DEVAM EDİNİZ.

 

LÜTFEN bırakın yurt dışındaki insanlar halklar bizi gerçek halimizle tanısınlar ve sevsinler.

 

Saygılarımala;

POUL

Toplam 40 Yorum Var

 1. Poul abi, mükemmel bir konuya değinmişsin. Bu satırları okurken, senle soru cevap şeklinde bir röpertaj yapıp. Kendi aklımdaki soruları burdan diğer arkadaşlarla paylaşmak geldi.

 2. Sevgili Poul
  Bu sitenin takipçileri olarak benim gibi daha önce taylantı görmemiş olanlara rehber kitap olarak yanında taşınabilecek bilgiler için çok teşekkür ederiz, sayın Oxygen arkadaşımın bahsettiği gibi soru-cevap ile şuan bahsi geçmeyen daha bir çok konuya değinmeniz ve site takipçilerinin aklına takılan merak ettiği konularıda kapsayan geniş bir yelpaze şeklinde yayınlanırsa harika olur. Benim aklımdaki soru şu bizler daha cazip olması dolayısıyla biletleri gidiş-dönüş almak durumundayız peki belirlemiş olduğumuz gün ve saatte dönmek istemez isek daha erken veya daha geç bizleri bekleyen sorun nedir bu durum nasıl halledilir özelikle şunu merak ediyorum acil bir durum oldu en kısa sürede dönmem gerekiyor bu kısa süre ne kadar zamanı kapsar ve benim önemsediğim maliyeti nedir şayet buna cevap verebilirseniz çok sevinirim.

 3. Oxygen kardeş olur tabi bencede güzel bir fikir. Artema kardeş seninde soracakların varsa sorularını yazıp Oxygene yollarsan yazıyı hazırlarken seninde sorularını sorabilir böylece Oxygenin istediği gibi bir yazı hazırlanmış olur.

 4. Teşekkürler rehber güzel olmuş gitmeyi planlıyordum burada bende eksik olan 2 3 şey gördüm onları da hallediyim gitmeden

 5. Vay be siteye birkaç gün giremedik şekli şemali değişmiş. Yeni site görünümü hayırlı olsun arkadaşlar.
  Poul yazın eminim ilk gidecek olanlara rehber olacaktır. Gece hayatı ile ilgilide tiyolar verseydin daha iyiy olurdu diye düşünüyorum. Belki Oxygen sorularında tayland gecehayatı ile ilgili sorular da sorar özelden sana bir iki soru yolladım onlarıda değerlendirirsin umarım. 😀

 6. Merhaba, arkadaşlar sorularım her kesime hitap edecek. çünkü uzun zamandır. Soru listeme aklıma ne gelirse ekleme yapıyorum.
  Yine yazılanlarda gördüğüm küçük detaylar hakkında daha çok bilgi almak için oralardanda soru çıkartıyorum.

  Bu soru-cevap olayı, poul abimle sohbet ortamında olacak. ben duyduklarımı not alıp. Burdan herkese aktaracağım. röportaj olacak yani 🙂

 7. arkadaşlar mayıs 15 de gideceğim bi hesap yaptım pattayayı iyi bilen arkadaşlar beni aydınlatırmı acaba 1500 bayan 1000 baht otel 1500 baht barlarda1000 baht yemek 250 baht ayak masajı 1000 bahtta genel masraf yani günlük 6250 baht yetermi acaba

 8. Mayıs ayında fiyatlar düşer otellerin asım kardeş ama iyi bir otelde kalmak istiyorsan biraz fazla vermen gerekebilir diye düşünüyorum. Ama 6250 baht günlük harcama için yeter asım kardeş. tabi senin yapacağın harcamalara bağlı olur herşey. Baktın bütçeyi aştın bir gün masaj yaptırmazsın yada bayan arkadaş almazsın bütçeni toparlarsın böylelikle 😀

 9. teşekkür ederim aynen uyacağım tavsiyene poul abi bide bi oteli çok beğendim biliyomusun sen bu oteli vall streette yakınmı adı arece lodge

 10. Asım kardeş Areca da bu yıl 3. gidişimde bir hafta ya yakın kaldım. kötü bir otel değil ama o kadar da süper bir otel de sayılmaz açıkcası. Ben fazla memnun kalmamıştım açık söyleyim. Tabi kalacağın otelden beklentine göre değişir. Kalacağın odanın durumuna ve tarzına görede değişir unutma asım kardeş. Sana tavsiyem otelleri iyi incele ve yorumları oku.Senin için öncelik neyse ona göre karar ver.
  Areca walking street 10-15 dk lık yürüyüş mesafesinde dir kardeş. Hemen karşısında LK metro bölgesi Alt tarafı 2. road Üst tarafı Soi Buakhao dur. Bana göre Pattayanın merkezi konumda yer alır. Tüm yerlere yakın ve yürüyüş mesafesindedir. Ama yine belirteyim zevkler ve tercihler kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için benim beğenmediğimi sen beğenirsin beğendiğimi beğenmezsin yani göreceli bir durum açıkcası. Ama benim şahsi görüşüm fiyatı biraz pahalı olmasına nazaran güzel sayılabilecek rahat temiz bir oteldir.

 11. abi hakkaten üşünmeden yorulmadan yazıyosunya kutlarım seni çok sağol abi eğer aklıma bişey takılırsa sormamda bi sakınca yoktur inşallah

 12. Ne demek asım kardeş yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Zaten sitenin de amacı yeni gideceklere yardımcı olup yol yordam göstererek bilgi verilmesidir. Çekinmeden sorularını sorabilirsin bildiğimiz takdirde severek yardımcı oluruz.

 13. Hocam eline sağlık güzel bir rehber olmuş bende yazı yollayacam da kalemim iyi değil be hocam nasıl yapacağız

 14. Taland hakkın da ki bilgilendirmeniz ve uyarılarınız oldukça faydalı. Taylanda gidip görmek isteyenler için de tecrube olur.

 15. Merhabalar asım kardeş. Dediğin Pattaya Grand Otel de kalmadım ve bilgim yok malesef . Nerede olduğunu internetten bakıp buldum. Şahsen bilmediğim bir otel için ne iyi ne kötü diyemem kardeş. Ama resimlerinden gördüğüm kadarı ile stamdart bir tatil için yeteli gibi görünüyor. Pattaya Walking Streetin içinde sayılır. Otel arama kriterin ucuzluksa ideal sayılır hatta daha da ucuza yerler bulabilirsin. Şayet ben ucuza kalıp Pattaya WalkingStreetde gecelerimi geçireceğim diyorsan bulunduğu bölge itibarı ile uygundur.
  Fazla yardımcı olamadığım için üzgünüm asım kardeş. Ama Kriterlerini verirsen bildiğim kaldığım gördüğüm yerlerden sana yardımcı olmaya çalışabilirim.

 16. Herkese merhabalar. 3 arkadaş 20 – 27 Mayıs arası Pattayada olacağız. Fakat bazı yorumlarda kapıda daha ucuz oluyor dıye otel ayarlamadık. Sızce oteli gitmeden mi ayarlayalım yoksa gıdınce kesın bulunur mu? Ve eğer gıtmeden ayarlayın dersenız, joıner free temiz ve walkınge yakın en fazla 40 $ olacak otel tavsıye edebılır mısınız. Çokt tesekkur ederım. Saygılarımla.

  • Mustafa kardeş öncelikle soruna şu şekilde cevap vermekle başlayım.Pattayada otel odası tutuğunuzda odayı 2 kişilik olarak tutuyorsunuz odada bir tek siz kaldığınız süree yanınızda bir misafir getirebilirsin.bu ek üsrete tabi değildir. Ama kalacağın oteli seçerken ilk önce İnternetten beğendiklerinini not al ahtta harita kısmını print out yapıp oraya notlarını al ki gittiğinde hangi otellere gidip soracağını önceden bilesin.
   Şimdi Mustafa kardeş Bende her zaman çat kapı gidip deamlı kaldığım otellerde yer sorarım sende oluşturacağın otellere sıra ile bakıp ama muhakkak odayı görüp öyle tut. Odanın olmazsa olmazı Kasadır.Bu ilk dikkat edeceğin konudur. Odayı tuttuğunda iki kişilik tutuyorsubn ma son yıllarda bazı açıkgözçalışanlar avanta için yeni gelenlerden bayan misafir için para aldığı yönünde duyumlarım oldu bu yüzden odayı tutmadan o konuya da açıklık getirt. Guest free olarak değil Lady free olartak direkt sor. Pattayada ki tüm oteller iki kişilik tuttuktan hepsi lady free dir.
   Şimdi otel tavsiyesine gelelim. Benim kaldığım yerler hep merkezi ama sakin yerlerdir. daları geniş ferah ve uygun fiyatlı otelleri severim.ama senin tercihlerini bilemediğim için ne gibi tavsiyede bulunacağımı inan bilemiyorum. Diğer bir arkadaşa da sorduğumu sana sorayım otel kriterlerini belirtebilirsen daha doğru bir bilgi verme imkanım olur mustafa kardeş. Bütçen oldukça iyi 40 dolara çok güzel otellere kalabilirsin ama dediğim gibi walkinge yakınmı yoksa uzakmı beach road a bakanmı yoksa soilerdemi Jomtiende mi Nakludada mı nunlar hem fiyet hemde fiyat kalite oranına göre değişkenlik gösterebilir.
   Bir diğer sorun olan öncedenmi tutayım yoksa gidincemi yine ayni unsurlar burda da öne çıkar. Pattayada ilk tükenen odalar walking streete yakın olan özellikle ucuz olan odalardır. Ki bu şekilde dalga dalga gider. Şimdi senin tercih edeceğin oteli gittiğin gün boş oda bulacağının garantisini kimse veremeyeceği gibi bende boş yer bulabilirmisn bilemem ama 4-5 adate kendine göre otel beğenip alternatiflerini çoğaltırsan mutlaka kafana göre ve ucuza oda tutabilirsin. Burdaki yanlışıda düzelteyim kapı girişi ilk verilen fiat bile internetten ucuzdur ki bunu kalacağın gün sayısına doğru orantılı olarak yapacağın pazarlık ile bir o kadar ucuza tutabilme imkanın vardır.ama otelin bir boş odası varsa ve daha saat 12 civarı ise fazla bir pazarlık imkanın da olmayabilir.
   İşin özeti. Kapı girişi olarak otel tercih listeni genişlettiğinde konaklama sorunun kalmaz, ve herzaman internetteki sitelerden ucuza tutabilirsin. İlk soruna ise kriterlerini ve kafandakileri yazarsan daha iyi cevap verebilirim kardeş.
   Yanlız belirteyim yarın ve sitede olamayabilirim sanma ki cevap vermeyeceğim kardeş başım az telaşta ve bu yorumu yazarken imla hataları yaptıysam kusura bakma iki gündür ne yemek ne uyuku yüzü gördüm şimdi uyuuktan sonra yine saat 6 da hastahane yolcusuyum.
   Herkese iyi akşamlar

 17. Sevgili kardeşim gittiğin dönem zaten ölü sezon. Ben kendimden örnek vereyim ben gidişlerimde önceden otel ayarlamadım. Hep çar kapı gittim bir kaç otel dolaştım odalarına baktım aklıma ve keseme uygun herhangi birini tercih ettim. Sana rehber olması vesilesiyle bu linki incelemeni tavsiye ederim http://www.asyarehberi.com/tayland-pattaya-oteller

  Gerek second road üzerinde gerek beach road da gerek soi buakhao da birçok otel bulabilirsin. Second road tavsiye ederim hem beach road yakın hem central festivale yakın hemde walking street e yakın. Heryere yürüme mesafesi

 18. merhaba sevgili arkadaşlar. şuan taylandayım ve bu konudan çok faydalandım. babaali ve varturete’nin tavsiyeleride burda aynen geçerli. Benim makale yazma alışkanlığım yok ama yorum olarak gördüklerimi paylaşacağım

 19. Bu site ve yardımcı olan abiler, kardeş ler Harikasıniz Mart ayında pattaya tatilimde çok yardımlarını gördüm gecenin bir Vakti bile yazdım yardım geldi sağolun var olun özetlemek gerekirse bu tavsiyelerin hepsine imza atılır yeri gelir küçük bir tavsiye binlerce bahtinizı hatta hayatınızı kurtarabilir gözardı etmeyelim. Son paragrafa gelince her harfini katılıyorum ve kutluyorum sizi yeterince kötü tanındik zaten.Saygılar.

 20. POUL abi nerdesin bayadir goremiyoruz abi seni. Ve diger buyuklerimizden pattaya severlerden yeni makale bekliyoruz.

 21. Merhaba arkadaşlar
  Zaman zaman baktığımızda bir site idi, diğer siteden ayrılan arkadaşlar burada yazıyordu, site sahibi arkadaşın akıl almaz davranışları yüzünden ilk olarak severek okuduğum sevgili YETİ küstürüldü ve ayrıldı, bu ilk işaret fişeği oldu aradan bir süre geçtikten sonra diğer siteden tanığın ankaralı bir arkadaş o yazmaz oldu, ardından bazı yorumcu arkadaşlar yorum yazmaz oldu, aradan çok geçmeden bir bayan yazarı çok kıymet verip o arada birçok yazar ve yorumcu arkadaşı adeta kovaladı, daha sonra takip ederken farkettim yine yorum yazan bir arkadaş ismi hatırlamıyorum onu çocuk azarlar gibi azarlaması şimdi hayırlï olsun site sahibi arkadaşa fakat malına sahip çıksın bir anası ve babası belirsiz çoçuk gibi ortada bırakmasını gereğini yapsın sahip çıksın

 22. @Kadir Bey merhaba..Öncelikle siteminizi anlıyor ve sitenin devamı konusundaki endişelerinize de hak veriyorum.Bildiğim kadarıyla bu site Poul dostumun kendi çabası ve masrafları üstlenmesi ve devamında bazı arkadaşlarımızın olaya sahiplanmesiyle kuruldu ve bugüne kadar geldi.Şahsım adına bende destek konusunda elimden gelen çabayı gösteriyorum yoğun iş tempom arasında. Sizin ve son kaptan kardeşim de olduğu gibi neler oluyor diye bir araştırma yaptığımda Poul dostumun ağır bir trafik kazası geçirdiğini ve halen tedavi sürecinde olduğunu öğrendim.Bir süredir de kendisinden bilgi alamıyorum.Umarım durumu daha da kötüye gitmemişdir. Tüm bu açıklamalar altında siteye gönül veren yazar ve okur kesiminin biraz daha anlayışlı ve sabırlı olmasının faydalı olacağını düşünmekteyim.Siteden bazı arkadaşların sizinde tabirinizle kovulmasına gelince..Tabiki kimsenin avukatlığına soyunacak halim yok ama yalansız ve masal anlatmayan hikayeler ile birbirine saygılı ve samimi bir grup olma adına yapılmış olabilir bazı olaylar..Bir çok yazı ve yorum önce onlar tarafından okunup süzülmüş ve her yazılanlar okurlara aktarılmamış olabilir ki bunların bazılarına bende şahidim.Sözün özü herkes istediği gibi davranabilir elbetteki ama siteden ümidimizi kesmeyelim ve dostumuzun sağlığı için dualarımızı eksik etmeyelim..

 23. Sevgili dostlar paul abi tarahsızlığı üzere bir süre burada olamıyacak bu siteyide kurarken paul abi buranın sahipleri ziyaretçileridir. Demişti şuan mailde onlarca yazı aynı şekilde yorumlar beklemekte, ben ve diğer arkadaşımın bunları düzenleyip ve resim ekleyip paylaşabiliriz . Paul abiden sonra bende moral ve keyif kalmadı kendi şahsi işlerimide bıraktım. Ondan gelecek iyi bir habere bakıyorum. Bu sürede hazırlanmış yazılardan paylaşmayı isterim.

 24. Poul abimize cok cok gecmis olsun cok uzuldum gercekten. Poul abimizin tekrar saglikli gunlerine donmesini ve yine aramizda olmasini diliyorum. Abimizden saglikli haberlerini bir an once bekliyoruz ve saygi deger abimizi yurekten ozluyoruz.

 25. @oxygen üstad…Anladığım kadarıyla sitede yeni yazılar ve onlara yapılacak yorumlarla yeniden bir heyecan etkisi yaratılabilir. Malum yaz sonrası sonbahar ve kış dönemi Tayland’a gitmek isteyecek bir çok yeni arkadaşımız olacaktır. Sende bekleyen yeni hikaye varsa yayınlayabilirsen sevinirim.Ayrıca yayınlama öncesi örneğin yazı düzeltme ve düzenleme anlamında yardıma ihtiyacın varsa mail adresim sizde vardır bende yardımcı olabilirim.Poul dostumun da bundan memnun olacağını ve kendisine moral vereceğini düşünmekteyim..

 26. belki biraz zahmetli olucak ama küçük bir harita üzerinde bize bölgeleri işaretleyip walking street,soi6-7-8 Action street gibi belirten bir harita çok güzel olurdu ben tam anlamıyla konumlarını bilen bir arkadaşımızın böyle bir çalışma yapması rica ediyorum.

 27. Selamlar, ukrayna ve rusya ile ilgili yazılar ararken sitenize girip. Fikrimizi 90 derece değiştirip, tayland turu olarak karar verdik. ve sitenizdeki önemli gördüğümüz konulardan gerekli bilgileri aldık. böyle bir imkan sunup güncel ve önemli bilgilere yer verdiğiniz için teşekkürler. Rotayı nasıl değiştirdik onu dahi anlamadım. Gerçekten taylandın bir cazibesi büyüsü var. Adını bir iki kere duyduğum bir yere gitmek için şimdi istanbuldan uygun tur firmalarını araştırıyoruz. Saygılarımzla

 28. Merhaba kaishi bey.
  Kisisel gorusum taylanda gitmek icin size en son lazim olan sey bir tur firmasi. Pasaport ve yeterli paraniz var ise tur ile gitmekten hem daha makul hemde daha keyifli bir tatil olur.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*