ENDONEZYA

Endonezya

Endonezya adaları ve Tropik iklime sahip bir ülke olması nedeni ile dünyanın sayılı Turistik destinasyonları arasında yer almaktadır. Endonezya tatili denince aklınıza ıssız adalardan tutunuz yemyeşil doğasına kadar her türlü aradığınız turistik aktiveleri yapabileceğiniz bir tatil diyarıdır.

Enonezya Eğlence HayatıEndonezya gezisi esnasında Endonezya’nın kendine özgü tarihi yerlerini gezebilir, Jakarta gecelerine ya da Bali gecelerine dalabilir, isterseniz sevgiliniz veya eşiniz ile altın sarısı kumsallarda yürüyüş yapabilirsiniz. Endonezya’nın en çok bilinen turistik yeri Bali Adası olması nedeni ile Bali Adasında turistlere yönelik birçok aktivite eğlence ve yerler bulabilirsiniz.

Endonezya tarihi boyunca kendine has olan etnik yapısı ve adalar kültürüne İslamiyet i, Budizm i ve Hıristiyanlığı karıştırıp ardından sömürge döneminin etkisi ile oluşan çok yönlü ve eşiz güzellikte zengin bir kültüre sahip olan bu eşiz ülke keşfedilmek için bizleri beklemektedir.

 

Endonezya Vizesi :

Bali gece hayatıNormalde Endonezya hükümeti umumi yani bordo pasaport sahibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına girişte 30 günlük vize verilebilmesine rağmen riske etmeyip Endonezya ya gitmeden vizenizi almanızda fayda vardır. Bir aydan daha uzun süreli kalacaksanız gitmeden önce vize aldığınız takdirde sorun olmaz şayet girişte vize alıp ülkede bulunduğunuz sırada kalış süresini uzatmak düşüncesindeyseniz en yakın göçmenlik bürosundan ayni günden sorunsuzca uzatma yapabilirsiniz. Göçmenlik bürosu ya da İngilizce adı ile İmigration Office den vize uzatmasını bir sefere mahsus 30 günlüğüne alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine gelirsek Endonezya İle Türkiye hükümetleri arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda 2013 yılından itibaren 6 ay içerisinde toplam 90 günlük konaklama ve her girişte maksimum 30 günlük kısım vizeden muaf tutulmuştur.

 

Endonezya Nasıl Gidilir :

Jakarta gece hayatıMaalesef Türkiye Endonezya arasında aktarmasız uçak seferi olmadığından dolayı THY veya diğer havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşları ile Endonezya’ya ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır. Seçeceğiniz havayolu ve aktarma sayısına bağlı olarak uçuş süreniz 16 saatten 32 saat arasında değişiklik gösterecektir. Normal bir aktarmalı sefer 17 saatlik bir süre sonunda sizleri Endonezya’ya ulaştıracağını hesaplayarak uçak biletiniz ona göre almanız önerilmektedir.

Endonezya Önemli Şehirleri :

Endonezya 13 binden irili ufaklı adadan oluşan bir adalar devleti olduğundan, Endonezya için ilk olarak 5 büyük adasını olan Sumatra Adası, Selebes Adası, Java Adası, Borneo Adası ve Yeni Gine Adası’nın yarısı diye başlıca büyük adalarını sayabiliriz.

Endonezya’nın önemli şehirleri olarak Endonezya’nın başkenti olan Jakarta ile Medan, Makassar, Surabaya, Semarang ve Denpasar şehirlerini sayabiliriz.

Endonezya Gezilecek Yerler :

Endonezya Tatili1- Gunung Kavi Tapınakları : Bali Adasında yer alan bu 11 yüzyıldan kalma Tapınaklar ayrıca Kralların vadisi olarak da bilinmektedir.

2- Prambanan Tapınağı : Java adasında yer alan ve Başkent Jakarta ile Surabaya şehri ortasında kalan Yogyakarta Özel Bölgesinde yer alan Prambanan Tapınağı 9. Yüzyılda inşa edilmiş Endonezya’nın en geniş Hindu tapınağı olma özelliği taşımaktadır. Prambanan Tapınağı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Endonezya Geceleri3- Borobudur Tapınağı : Java adasında yer alan ve Başkent Jakarta ile Surabaya şehri ortasında kalan Yogyakarta Özel Bölgesinde yer alan Borobudur Tapınağı Dünyanın en büyük tek parça olan Budist Tapınağı olarak bilinmektedir. Prambanan Tapınağına oldukça yakın olan Borobudur Tapınağı iki yüzyıl önce keşfedilmiş ve UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

4- Tanah Lot Tapınağı : Bali adası kıyısında bulunan bu ilginç Tanah Lot Tapınağı deniz kenarında bulunan kaya üzerine kurulmuştur. Tanah Lot Tapınağı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Endonezya Gezisi5- Bali Safari ve Marine Parkı : Bali Safari ve Marine Parkı Bali adasında yer almaktadır.

6- Goa Gajah Mabet Mağarası : Bali Adasında yer alan Goa Gajah Mabet Mağarası 9. Yüzyılda yapılmıştır. Goa Gajah Mabet Mağarası nın bilinen bir diğer adı da Fil mağarasıdır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

7- Taman Sari Kalesi : Java adasında Başkent Jakarta ile Surabaya şehrileri ortasında kalan Yogyakarta Özel Bölgesinde yer alan Taman Sari Kalesi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

 

Jakarta GeceleriEndonezya Gece Hayatı :

Endonezya geceleri için söylenebilecek çok şeyler olmasına rağmen sizlere aktarabileceğim Jakarta gece hayatı ve Bali gece hayatı Endonezya Eğlence Hayatının kalbi sayılmaktadır. Bunların yanında diğer önemli ve büyük şehirler ile Turistik bölgelerde de oldukça renkli ve cezp edici gece hayatı mevcuttur.

Yetişkin erkeklere yönelik de oldukça fazla hatta hatırı sayılır şekilde eğlence mekanları ve yerleri mevcuttur.

 

 

Endonezya Yemek Kültürü :

Bali GeceleriEndonezya mutfağı dünyanın en büyük ve en çok çeşidi barındıran mutfağıdır. Endonezya’nın gerek etnik yapısı, gerek uzun yıllar birbirinden bağımsız şekilde kalmış 13 bin adanın halkı, gerek son yüzyıllarda Avrupa’nın sömürgeciliği ile gelen Avrupa mutfağının değişik yemek tarzları harmanlanması sonucu bu zengin lezzetli Endonezya yemek kültürü oluşmuştur. Endonezya mutfağı Türk damak zevkine oldukça yakın ve uygun lezzetler sunmaktadır. Ayrıca baharatlı yemek sevenler için mutlaka denenmesi gereken bir yemek kültürüdür.

Birbirinden lezzetli tropik meyveleri ve deniz ürünleri ile turistlere hitap eden Endonezya ayrıca Dünya mutfağından yemekler yapan restoranlar ile Fast Food zincirleri ile de Gelen ziyaretçilerine farklı ve zengin alternatifler sunmaktadır.

Endonezya Para Birimi :

Endonezya’nın para birimi Endonezya Rupiah ı yani IDR dir.

Endonezya a İklimi :

Endonezya gece hayatıEndonezya adalar devleti olması ile yılın 12 ayı sıcak olan Tropik Muson İklimi görülmektedir. Endonezya da genel olarak mevsimler Yağışlı sezon ile Kuru sezon diye iki mevsim olarak gözlemlenmektedir. Yağışlı sezon Muson yağmurlarının gelişi olan Ekim ayı sonu ile Mart ayı sonu arasında olan döneme gelmektedir. Bu dönemde ülke genelinde turist sayısı düşüş göstermekte ve sezonsal ucuzluk yaşanmaktadır. Kuru sezon ise Muson yağmurlarının etkisini yitirdiği Mart ayı sonu ile Ekim ayı başı arasında olan döneme denk gelmektedir. Bu dönem yağmurların azalması ile turistlerin talebinin artışı gözlenmekte ve sezonsal olarak fiyatlarda artış görülmektedir.

Aslında Endonezya yılın 12 ayı ziyaret edilebilinecek bir ülke olasına rağmen ziyaret için en uygun dönem kuru sezona denk gelen dönemdir.

Endonezya Trafik Ulaşım :

Jakarta Eğlence HayatıEndonezya’da trafik soldan seyir etmektedir. Yani Türkiye’nin ters şeridi kullanılmaktadır.

Endonezya’da trafik diğer Asya ülkelerin de olduğu gibi yoğun bir trafik mevcut olup motosiklet kullanıcıları ağırlıktadır. Şehir içi ulaşımda taksi, otobüs, raylı sistemleri tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma seçeneklerini kullanırken kişisel güvenliğiniz bağlamında dikkatli olup kapkaççılara ve yankesicilere dikkat etmenizde fayda vardır.
Şehirlerarası ulaşımda Otobüs, Taksi, Kiralık araç, Tren, Feribot ve Havayolunu kullanabilirsiniz. Adalar arası ulaşımda ise deniz yolu ve havayolu ile ulaşım sağlamanız mümkündür.

 

Toplam 6 Yorum Var

  1. Konu açılarken konunun anlatım biçimi o kadar anlaşılır ve güzel bir dildeki, ilgimi çekmeyen bir yer olsada, konuyu okutuyor. Teşekkürler.

  2. Asya Rehberi isminin hakkını vermeye devam ediyor ve asyanın güzel ülkelerinden endenozya tanıtımı devamında bu ülke ile alakalı bir yazı bekliyoruz

  3. endonezya hakkında bilgi toplarken sitenize debk gelmiştim. o gün bakmayıp araştırmaya devam ettim. 1 hafta sonra tekrara baktığımda site ilgimi çekti ve okumaya başladım ne haldir her yazınız her yorumunuz ayri ilginçlikte ve sürükleyici siteyi kuranlar ile burda hikayelerini palaşanlara teşekkür ederim. artık bende sitenin sıkı takipçileri arasına girdiğimi söyleyebilirim.

  4. Merhaba,

    Yazinizi okurken dikkat ettim, aktarmasiz ucak bulunmadigi yazilmis. Detayini bilmiyorum ama THY ile direk bir iki ucus gördüm. Yeni bir sey mi bilemiyorum.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*