KİEV HAKKINDA

Asyarehberi ve sitenin değerli müdavimleri;

Yeni kurduğumuz bu sitemiz hepimize tekrar hayırlı olsun. Kasım 2014 tarihinde ilk defa gittiğim ancak kesinlikle bir daha gideceğim Ukrayna’nın Kiev şehrini genel hatlarıyla bu şehre henüz gitmemiş olan müdavimlerimize anlatmak istedim. Kiev’e ilk defa gittim. Ancak seyahat tarzım gereği bir yere gitmeden önce o yerle ilgili iyi araştırma yaparım. Birçok yerden de teyidini almadan program yapmam tabi ki orada yaşayan veya defalarca oraya gitmiş olan kişiler kadar bu şehri bilemem ancak Kiev gezisinde kendi edindiğim bilgiler çerçevesinde şehrin bende yarattığı izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Gramer veya bilgi hatam varsa yazıya başlamadan önce hepinizden özür dilerim. Kiev hakkında yazdıklarım benim şahsi fikirlerimdir dolayısı ile herkesin fikirlerine saygılı olduğum gibi sizlerden de saygı çerçevesinde gelecek her türlü olumlu veya olumsuz yoruma açık olduğumu belirtmek isterim.

 GERÇEK BİR AVRUPA BAŞKENTİ KİEV

kiyev man2

Dünyada bir milleti sembolize eden şehirler vardır. Kiev’de bu şehirlerden birisidir. Kiev Ukrayna’nın dünü, bugünü ve yarınını temsil eden ruhudur. Nüfusu 2011 sayımlarına göre yaklaşık 2.750.000’dir. Çok temiz bir şehirdir. Genel olarak insanları kültürlüdür ve bu yaşam tarzlarına da yansır. Hepimizin bildiği üzere çoğu Avrupa ülkesinde latin alfabesi kullanılırken Slav ülkelerinde Kril alfabesi kullanılır. Kiev ‘de de bir Slav ülkesi olan Ukrayna’nın başkenti olarak Kiril alfabesi ile yazılıp okunan Rusça ve Ukraynaca anadiller olarak konuşulur. Rusça özellikle yeni nesil Ukraynalılar tarafından daha çok kullanılır. Ukraynaca ise yıllarca süren Sovyet asimilasyon politikalarına tepki olarak Ukraynalı aydın kesimin yarattıkları bir dildir. Bu durum Ukrayna’ya ilk defa seyahat edecek Rusça veya Ukraynaca bilmeyen kişiler için bir dezavantaj oluştursa da dünyanın bütün başkentlerinde olduğu gibi temel seviyede bir İngilizce bilgisi ile restoran, otel, turistik yerler gibi seyahatimiz esnasında bulunacağımız hemen hemen bütün yerlerde zorluk çekmeden tatilimizi tamamlamamız mümkündür. Ancak tabi ki Rusça veya Ukrayna dillerini temel seviyede konuşabiliyor olmak tatilimizin çok daha uygun fiyatlarla ve daha keyifli olarak tamamlanabilmesini sağlayacaktır. Çünkü hepimizin bildiği üzere dünyanın bütün şehirlerinde yerli halk ve turistler için turizmin doğası gereği ayrı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Eğer belirli bir gelire sahipseniz her turistik şehirde olduğu gibi bu şehirde de barkod veya fatura sistemi olmadan yapacağınız her türlü harcamadan önce pazarlık etmeyi unutmayınız.

Bazı şehirler ve ülkeler bulundukları coğrafyalar gereği tarih boyunca sürekli olarak istilalara, işgallere ve savaşlara maruz kalmışlardır. Avrupa’nın en eski ve büyüleyici şehirlerinden birisi olan Kiev’de bu şehirlerden bir tanesidir. Yüzyıllar boyunca şehir bu saldırılar neticesinde sürekli olarak yakılmış yıkılmış ve yeniden inşaa edilmiştir.  Buna rağmen şehirde günümüzde görülebilecek pek çok sayıda Gotik ve Barok tarzı mimari şahaser seviyesinde yapılar bulunmaktadır.

Genel olarak Turistler için hayat, birbirini kesen Kreşatik ve Basenia caddeleri ve etrafı ile Pechersk bölgesinde geçer. Bu alanın en uç noktasından bir diğerine mesafe oldukça kısadır. Dolayısı ile şehir içerisinde ulaşım turistler tarafından sıklıkla taksi ile yapılır. Çoğu Slav ülkesinde olduğu gibi taksimetre bu şehirde de pek kullanılmadığı için taksiye binmeden önce gidilecek yere göre pazarlık etmek şarttır. Tercihinize göre en uzun taksi yolculuğunu şehir merkezinden uzakta konumlanmış olan havalimanı-şehir ulaşımında yapacaksınız. Burada da pazarlık etmekten imtina etmeyiniz. Otellerden veya kalacağınız evlerin sahiplerinden ilk defa bu şehre gidecekseniz taksiye göre daha pahalı olmasına rağmen taksilere göre daha lüks ve konforlu araçlarla transfer talep edebilirsiniz. Uklon uygulamasını telefonunuza indirip teklif almak sureti ile de taksi rezervasyonu yapabilirsiniz.

 

Keiv’e ne zaman gidilir:kiev5 Kiev parkları ve bahçeleri halkı tarafından özenle korunduğundan yeşil bir şehirdir. Dolayısı ile hem iklim açısından hem de şehri doyasıya gezip görebilmek adına gidilebilecek en uygun zamanlar Nisan-Ekim ayları arasındaki süreçtir. Ancak özellikle kuşların tekrar cıvıldayıp doğanın güzel elbisesini tekrar kuşandığı pek çok etkinliğin düzenlendiği nisan ayı bu şehri ziyaret için en uygun aydır.

 

Kiev’de nerde kalınır: kiev otellerKiev’de tüm dünya başkentlerinde olduğu gibi her bütçeye ve zevke uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. Dolayısı ile bu şehre gidecek kişiler gelir seviyelerine ve zevklerine göre ev, otel, hostel gibi pek çok alternatif arasından yukarıda saydığım bölgelere yakın olmak kaydı ile tercihte bulunabilirler. Şehir hakkında gitmeden önce araştırma yapmadan, yabancı dili olmadan ilk defa bu şehre gideceklere tüm dünyada olduğu gibi otellerde kalmalarını öneririm. Biraz fazla maliyetli olmasına rağmen otel görevlileri her zaman ilk defa gidilen bir şehirde pek çok konuda en büyük yardımcınızdır.

 

Kiev’de yeme içme: kiev mallina cafeYemek konusunda rahat olabilirsiniz. Damak zevkinize göre hemen her alternatifi bu şehirde bulmanız mümkündür. Pek çok restoranda İngilizce menüler bulabileceğiniz gibi burada çalışan personellerin pek çoğu da anlaşabileceğiniz kadar İngilizce bilgisine sahiptirler. Ancak tabii ki Türk mutfağının lezzetlerini bu şehirde de tadabileceğiniz restoranlar mevcuttur.

 

Kiev’de gezilecek yerler: kiliseKiev’de gündüz katedraller, müzeler, parklar, kafeteryalar, tüm dünya ve Ukrayna markalarının ürünlerini bulabileceğiniz alışveriş merkezleri gibi gezebileceğiniz ve vaktinizi keyifle geçirebileceğiniz pek çok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. Gıda maddeleri, alkol, sigara gibi ürünler hariç genelde turistlerin rağbet ettikleri elektronik, giyim gibi ürünler maalesef çok uygun fiyatlı değildir. Kiev’de gezilecek yerlerden bazıları: Saint Michael kadetrali, Chernobly Müzesi, Saint Sophia kadetrali, Altın Kapı, Kurtuluş Meydanı, Pechersk Lavra, Andrevski Yokuşu, Hidro Park, Kreşatik Caddesi, Basserabka Pazarı,Botanik Bahçeleri,Anakara Heykeli ve 2.Dünya Savaşı Müzesi’dir

Kiev gece hayatı: ajour kiev
Kiev’in gece hayatını ise sanırım anlatmakla bitiremeyiz. Kumar ve uyuşturucu hariç aklınıza gelebilecek her türlü eğlence imkanı bütçeniz, fiziksel özellikleriniz, yaşınız, zevkleriniz, yabancı dil bilgisi, ortam tecrübesi, iletişim yeteneği gibi beşeri sermayenizi oluşturan özellikleriniz doğrultusunda Kiev gecelerinde mevcuttur. Memleketinizdeki gece hayatı tarzınız bu şehirdeki tarzınızla paralellik gösterecektir. Millet olarak Ukraynalılar tüm Slav insanları gibi eğlence ve alkolü sevdiklerinden gece hayatı için her türlü alternatif bu şehirde fazlasıyla bulunmaktadır. Her türlü kumar oyunları ve organizasyonları yasa ile yasaklanmıştır. Yine uyuşturucu kullanımı ve satışı bu ülkede illegaldir. Ancak tabi ki illegal olan bir şey imkansız demek değildir. Her başkentte olduğu gibi tercihleriniz doğrultusunda aradığınız her şeyi bu şehirde de bulabilirsiniz. Ayrıca tabi fiziksel olarak dünyadaki en güzel, bakımlı ve dışa dönük kadınların ülkesinin başkenti olduğunu da söylemeye gerek yok zannediyorum.

amnesia-ibiza-club bresania 2 crystal hallkiev

Pek çok şehirde olduğu gibi Kiev gece hayatı da özellikle Avrupa kıtası için hafta sonu geceleri kabul edilen Cuma ve Cumartesi gecelerinde çok hareketlidir. Dolayısı ile eğer gece hayatından keyif alıyorsanız kısa süreli seyahatlerinizi bu günleri içerisine alacak şekilde planlamanız seyahatinizi daha keyifli hale getirecektir. Kiev gece kulüplerinden bazıları: Skybar, Decadance House, Dlux Club, Indigo, Coyote Ugly, Crystal Hall, Disco Radio Hall, Forsage,Saxon, Shooters, Vodka Bar, Avallon, Arena Entertainment Coplex ve Club Ajour’dur

Kiev’e ulaşım: kiev-borispol-airport2Bir başkent olarak Kiev’e dünyanın pek çok şehrinden karşılıklı tarifeli ve charter uçuş seferleri bulunmaktadır. Yine Ukrayna’nın havalimanı olan her şehrinden de bu şehre uçuşlar bulunmaktadır. Gelişmiş bir demir yolu ve karayolu bağlantı noktasıdır. Türkiye’den sürekli olarak İstanbul kalkışlı Türk Hava Yolları’nın seferleri bulunmaktadır. Bu seferler Borispol havalimanına yapılmaktadır. Bunun dışında Ukraine International Hava Yollarının da direkt seferleri olduğu gibi pek çok hava yolunun aktarmalı seferleri de bulunmaktadır. Ancak İstanbul’dan uçuş süresinin yaklaşık 1 saat 45 dakika olduğu bu şehre aktarmalı olarak gitmek çok iyi bir tercih olmayacaktır.

Kiev özelikle şu dönemde İstanbul’dan 2-3 saatlik uçuş mesafesinde en ucuz Avrupa başkenti bunun sebebi ülkede son bir yıl içerisinde ciddi bir devalüasyon oldu. Yani para birimleri olan Hrivna(UAH) Amerikan doları karşısında %100’den fazla değer kaybetti. İthal olmayan ürünlere ve hizmet sektörüne ise ödemeyi kendi para birimleri ile yapıyor olmamızdan dolayı fiyatlar çok ucuzlamış ve bu bağlamda tüm Avrupa şehirleri içerisinde turistik anlamda bir fırsat şehrine dönüşmüş oldu. Çatışma savaş gibi durumlar ülkenin aynı bizim ülkemizde yaklaşık 35 yıldır olduğu gibi doğu bölgesinde oldu ve oluyor. Dolayısı ile İstanbul’da bir çatışmanın ortasında kalma ihtimalinizle Kiev’de bunu yaşama ihtimaliniz aşağı yukarı aynıdır. Ancak tabi iletişim ve habercilik düzgün olarak yapılmadığından bu şehirle ilgili Avrupa ve ülkemizdeki turistlerin kafalarında bazı çekinceler var. Naçizane tavsiyem hiç çekinmeden bu muhteşem şehre gidin ,ihtiyatı elden bırakmadan tatilinizi yapın gelin..

kiev gate kiev cetral botanic kreşatik

Kiev hakkında uyarılar:

Tüm yoksul ülkelerde ve bu ülkelerin şehirlerinde olduğu gibi maalesef Kiev genelinde de polis memurları güvenliğinizi sağlamaktan çok cebinizdeki paranın peşindedirler. Bu ülkede rüşvet çok yaygındır. Dolayısı ile mümkün olduğu kadar polis memurlarıyla iletişim kurmayın, kendinizden emin olun polisleri görünce şüpheli hareketler yapmayın, her türlü suçtan uzak durun, tehlikeli olabilecek ortamlara girmeyin ve ortamda herhangi bir tehlike sezerseniz hemen oradan uzaklaşın. Gece vakti ana cadde dahi olsa çok fazla ortalıkta gezmeyin. Gideceğiniz yere yakın dahi olsa taksi ile gitmeyi tercih edin. Bilincinizi kaybedecek kadar alkol asla içmeyin. Paranızın muhafazası konusunda bir günlüğüne oraya gitmişsiniz gibi hareket edin cebinizde ve cüzdanınızda sadece o gün için yeterli olacak miktarda para bulundurun. Kalan paranızı bankada, kasada veya kaldığınız yerin gizli, akla gelmeyecek bir yerinde bulundurun. Pasaportunuzun gitmeden iki adet fotokopisini çekip bir tanesini memleketinizde güvendiğiniz birisine bir tanesini de orada kolaylıkla irtibata geçip görüşebileceğiniz birisine verin. Unutmayın siz ihtiyatlı olup hareketlerinize dikkat ederseniz hiç kimse durduk yere gelip sizi rahatsız etmez. Çünkü siz turistsiniz yani o şehrin gelir kaynağısınız. Hiç bir Ukraynalı CNN veya BBC ‘de bir turistin dövüldüğünü izlemek istemez.

Sağlık konusunda İngilizce iletişim kurabileceğiniz özel klinikler bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası veya seyahat sağlık sigortası yaptırmanız olası bir sağlık problemi ile karşılaşmanız durumunda işlerinizi kolaylaştıracaktır. Turist olduğunuz için her turistik şehirde olduğu gibi uygulanan tedavi masrafları normalin çok üzerinde olabilmektedir.

Şimdiden iyi tatiller dilerim.

Saygılarımla

Toplam 7 Yorum Var

  1. Bu guzel yazidan dolayi cok tesekkurler. Kiev de okuyan bir cok arkadasim var, zamaninda ukrayna da egitim icin cok arastirmistim.

  2. Dünyada sanırım 14-15 farklı ülke ve 30-35 şehir dolaştım gündüzleri insanın içini bayan ve hiçbir şekilde katadrel , kilise ve müze dışında hiçbirşeyi olmayan ülke. Gerçekten hiç beklemediğim kadar yamyam bir halk ,sefil.. hiç tavsiye etmiyorum (eğerki amacın gece hayatı değilse)

  3. Devasa metro istasyonlarina, muhtesem opera ve tiyatro binalarina sahip, “burasi orman mi?” “hayir sadece park” derecesinde yesil, guzel mi guzel, sirin mi sirin sehir. eğer yolunuz ukraynada düşerse Odessa yı da ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

  4. Sn.Asya Rehberi ve Sitenin Değerli Müdavimleri;

    Yorum yapan herkese teşekkürler..İnşallah uygun bir zamanda anılarımı da yazağım..

    Saygılarımla

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*