TAYVAN

Tayvan

Tayvan için tek cümle ile söz etmemiz gerekirse saklı cennet diyebiliriz. Tayvan’ın nüfusu oldukça yoğun ve kentleşmiş yüksek binaları olmasına rağmen ülkedeki yeşil ve ormanlık alanların bu yerlere göre kat ve kat çokluğu ve tür zenginliği ile ülkenin sanayileşmiş ve dünyanın önemli ticaret merkezi olması ile ön plana çıkmaktadır. Son yılların gözde destinasyonları arasında yer alması tesadüf eseri değildir. Binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri yanında ticaret içinde alternatifler sunması bağlamında çoğu ziyaretçiyi kendine çekmekte ve gidenlerin bir daha gitmek istediği nadir ülkelerden bir arasında yer almaktadır. Şimdi diyeceksiniz ki nerde bunun saklı cennetliği diye. Cevabını öğrenmek isteyenlere cevabım ise sizlerin bizzat gidip görüp keşfetmeniz gerektiği yönünde olacaktır.

Tayvan Vizesi :

Tayvan TuruTayvan vizesi diğer ülkelere göre biraz karışık görünmekle birlikte Tayvan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sorunsuzca giriş yapabildiği ülkeler arasındadır.
Tayvan gezisi yapmayı planlayanlar önceden konsolosluklardan vize aldığı takdirde ülkeye 30 gün konaklamalı vize ile girebilmekte ve hiçbir sorun ile karşılaşılmaması için önceden vize alınması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti ile Tayvan hükümeti arasında yapılan vize antlaşması gereği sadece Tayvan’ın Başkenti olan Taipei’deki Tauyuan Uluslar arası Havalimanından giriş yaptıkları takdirde ülkeye girişte 30 günlük vize alabilmektedir. Tauyuan Uluslar arası Havalimanında girişte vize almak için iki adet vesikalık resim ile Tayvan vize müracaat formunu doldurup verdikten sonra ülkeden çıkışınızı belirtmek için de dönüş biletinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belirtilenleri yaptığınız takdirde Tayvan vizenizi sorunsuzca alabilirsiniz. Şayet Tayvan’a Taipei’deki Tauyuan Uluslar arası Havalimanı dışındaki diğer hava alanlarından ya da deniz yolu ile limandan giriş yapılması durumunda ise önceden vize alınması gerekmektedir. Alınmadığı takdirde ülkeye giriş yaptığınız liman ya da hava alnından size ‘’Temporary Entry Permit’’ yani ‘’Geçici Giriş İzin Belgesi’’ düzenlettirmelerini isteyip, ülkeye giriş hakkı elde edebilirsiniz. Bu izin belgesi ile Tayvan’a giriş yapıp izin verilen günü geçirmeden en yakın Tayvan Dışişleri Bölge ofislerin de ve ya Taipei’deki Tauyuan Uluslar arası Havalimanında bulunan Vize Ofisine müracaat edip vize işlemlerini tamamlanması gerekmektedir. Bu belirtilen hususlar tüm Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu sahipleri için geçerlidir. Ama Tayvan tatili yapacaklar için zaman ve risk faktörü ele alındığında gitmeden önce vize alınması akla en yatkın olanıdır.

Tayvan Nasıl Gidilir :

Tayvan GeceleriMaalesef bir dönem THY nın Tayvan Taipei’ye günlük aktarmasız uçuş seferi başlatmasına rağmen devamı gelmeyip şu anda Tayvan’a Türkiye’den direkt aktarmasız uçuş seferi bulunmamaktadır. THY nın ve diğer özel ve yabancı Havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuş seferleri ile Tayvan’a ulaşmak mümkündür. Tercihiniz tek aktarmalı uçuş seferleri ve de bekleme süreleri az olan uçuşlar olması sizler açısından yolda bir günü geçen yorucu yolculuklarla karşılaşmamanız açısından önemlidir.

Tayvan Önemli Şehirleri :

Tayvan’ın başkenti Taipei ile eski başkent Tainan şehirlerini iki büyük şehir olarak ele alabiliriz. Bu şehirlerin yanında Kaohsiung, Taichung, Hualien, Gaoxiong ile Hsinchu sayabiliriz. Tayvan’da çoğu şehir bir biri ile bitişmiş vaziyettedir.

Tayvan Gezilecek Yerler :

Tayvan tatili1- Ulusal Saray Müzesi : Tayvan’ın Başkenti Taipei’de bulunmaktadır.

2- Taroko Milli Parkı : Tayvan’ın doğu kıyısında bulunan Taroko Milli Parkı İçinde yer alan Eternal Spiring Shire tapınağı ve kanyonunun doğal güzellikleri ile tam bir doğa turizmi alanıdır.

 

3- Kenting Milli Parkı : Tayvan’ın ana adasının en güney ucunun deniz kıyısında bulunan Kenting Milli Parkı ıssız kumsalları doğal güzellikleri ile göz kamaştırmaktadır.

Tayvan Gezisi4- Longshan Tapınağı : Longshan Tapınağı Tayvanın Başkenti Taipei’de bulunmaktadır.

5- Shihlin Gece Marketi : Tayvan’ın en ünlü ve bilinen gece pazarı olan Shihlin Gece Marketi Taipei’de yer almaktadır.

6- Fengjia Gece Marketi : Fengjia Gece Marketi Tayvan’ın Taichung şehrinde yer almaktadır. Fengjia Gece Marketi Tayvan’ın tanınmış ikinci gece pazarı olmaklşa birlikte pazarda satılan yemekler ve ürünleri ile Shihlin Gece Marketi ile kıyaslanmaktadır.

7- Provintia Kalesi : Tayvan’ın eski başkenti Tainan da bulunan Provintia Kalesi Tayvan’ın Hollanad koloni döneminde yapılmıştır.

Tayvan’da daha sayılacak yerlere ilave olarak yerel kabile alanları, koruma altına alınmış ormanlık alanlar, Milli parklar, sanat köyleri ve saymakla bitiremeyeceğimiz küçük tapınakları ekleyebiliriz.

Tayvan Gece Hayatı :

Tayvan Eğlence HayatıTayvan Eğlence hayatı Teipei gece hayatı nın renkli ve canlılığı ile başı çekse de diğer tüm Tayvan şehirlerinin de Taipei geceleri nden geri kalmadığını belirtmekte fayda vardır. Tayvan geceleri oldukça hareketli ve değişik atmosferi ile gece hayatı düşkünlerini kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır.
Taipei Eğlence HayatıYetişkin erkeklere yönelik ise Taipei Eğlence hayatı nda aradığınızı bulabilir hatta daha fazlasını bile elde edebilirsiniz. Tamamen sizlerin tercihlerine kalmakla birlikte fazla lokal yani yerel yerlerde takılırken dikkatli olmanızda fayda vardır. Tayvan kızlarının özellikle beyaz tenli ve renkli gözlü yabancı erkeklere olan ilgisi Tayvanlı erkekleri kıskandırmakta ve neticesinde nahoş olayların olmasına sebebiyet verecek boyutlara ulaşmaktadır. Şayet yanınızda Tayvanlı arkadaşınız yoksa bu gibi yerel yerler yerine yabancıların tercih ettiği bar ve klüpleri tercih etmenizde fayda vardır ama yerel yerlerin sizlere sağlayacağı olanaklar ve hazları bulamayacağınızı belirtmekte fayda vardır.

 

Tayvan Yemek Kültürü :

Taipei geceleriTayvan yemek kültürü Halkın çoğunluğunun Çin’den gelmesi sebebi ile Çin mutfağı ile ayni gibi görünse de farklı yapılma tarzları ve değişik malzemeler kullanılması bağlamında farklılık göstermektedir. Çin Mutfağı gibi oldukça zengin bir Mutfağa sahip olan Tayvan Mutfağı dünya mutfakları arasında da yerini almış durumdadır.

Mümkün mertebe kırmızı et tüketiminden uzak durmanızda fayda vardır. Tayvan yemeklerinde kullanılan etler Çin mutfağındaki gibi ağırlıklı olarak domuz eti kullanılmaktadır.

Tayvan mutfağı genel olarak Türk damak zevkine pek hitap etmese de sebze yemekleri ile taze deniz ürünlerinden oluşan yemekleri oldukça lezzetli ve güzeldir. Sebze ve Deniz ürünleri yemekleri ile tropik meyveler bu olumsuzluğu gidermeniz için sizlere yardımcı olacaktır. Bunun yanında diğer ülke mutfağından yemekler yapan restoranlar ile tanınmış Fast Food satış noktaları da diğer seçenekler arasında yer almaktadır.

Tayvan Para Birimi :

Tayvan’ın resmi para birimi Yeni Tayvan Doları yani TWD dir.

Tayvan İklimi :

TaipeiTayvan bulunduğu coğrafi durum itibarı ile Tayvan’da Tropikal ve Subtropikal iklimleri bir arada görebilirsiniz. Ekim ayı ile Mart ayı arasında kış mevsimi görülmekte ve ülkenin genelinde hafif serin ılık ve yağışlı bir hava yaşanmaktadır. Nisan ayı ile Mayıs ayı arasındaki ilkbahar mevsimi görülmektedir. İlkbahar Mevsiminde yağışların devamı ile ayni zamanda havaların ısınması bir arada görülmektedir. Haziran ayı ile Ağustos ayı arasındaki dönemde ise yaz mevsimi görülmektedir. Yaz mevsiminde de az da olsa yağışlar görülmekte ve havalar oldukça sıcak ve nemli olmaktadır. Yağışlı ve tayfunların yaşandığı Ağustos ayı sonu ile Eylül ayı sonu arasındaki dönemde ise Sonbahar ve yağışlı mevsim görülmektedir.
Tayvan turu yapacaklar için en ideal mevsim Nisan ayı ile Haziran ayı arasındaki dönemdir. Aslında sonbaharda yaşanan tayfunlar nedeni ile sonbahar mevsimi dışındaki tüm mevsimlerde ziyaret edilebilinecek bir ülkedir.

Tayvan Trafik Ulaşım :

Taipei Gece HayatıTayvan’da trafik Türkiye ile ayni yönde sağdan akmaktadır. Şehir içi trafiği oldukça yoğun olan bir ülkedir.

Şehir içi ulaşımda özellikle Metro ile ulaşımı sağlamanız ulaşım kolaylığı açısından sizlere büyük avantaj sağlamaktadır. Metronun yanında diğer toplu ulaşım aracı olan Otobüs ve servisleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Taksi ise bir diğer seçenek olmasına rağmen yoğun trafiğin olduğu saatlerde gideceğiniz yere ulaşımda çok zaman harcamanız gerekeceğinden zorunlu olunmadıkça kullanmamanız faydanıza olacaktır. Ayni durum otobüs ile servisler içinde geçerlidir.

Şehirlerarası ulaşımda Hızlı Tren ve raylı sistemler ile gideceğiniz şehirlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Ayrıca ulaşım diğer benzeri olan gelişmiş Asya ülkelerine göre oldukça ekonomik sayılmaktadır. Tayvan’ın yerleşim yapısı genel itibarı ile tüm sahil boyunca uzandığı için isterseniz feribot ile deniz yolu ile ulaşımınızı da sağlamanız mümkündür. Tayvan’daki toplu taşıma araçları güvenlik açısından oldukça güvenli olmakla birlikte yine kapkaççılara ve yan kesicilere karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

 

Bu konu hakkında ilk siz yorum yapın

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*