Tayland’da Yaşamak

http://www.asyarehberi.com/wp-content/uploads/2015/09/Taylandda-Yaşamak.png

Tayland’da yaşamak, Benim şu anki hayalim bu. Tayland tatilim esnasında Tayland’ın sadece gece hayatını değil Tayland halkı, doğal güzellikleri Tayland Kültürü ile tanıştıktan sonra, Tayland’a nasıl yerleşebilirim ne şekilde kalabilirim diye düşünmeye başladım. Tayland’dan geri döner dönmez bu arzularım yerini hem hasretliğe hem de Türkiye’de ki ortamları insanları ve de birçok şeyi Tayland ile kıyaslar oldum. Meğer 32 yaşıma kadar kendimi sadece mutlu olduğuma inandırmıştım. Belki de inanmak istediğim için her şey yolundaymış gibi davrandım.

Tayland tatilim öncesi sitenizi takip edip hayal kuruyordum. En çok beğendiğim yazı olan ve gitmeden doğruluğu ve hislerinizi anlayamadığım Tayland sevgim yazınızda ki gözlemlerinizi ve duygularınızı yazıya aktarmanız beni bu yazıyı yazmaya teşvik etti diyebilirim.

Yazımı yorum kısmından gönderiyorum. Yazımın makale değeri olduğuna inanıyorsanız makale olarak yayınlamanızı rica ediyorum değilse bile yorum olarak yine kendi görüş ve düşüncelerimi asyarehberinin okuyucuları ve yorumcuları ile paylaşmak istiyorum.

Tayland

İlk önce kendimi tanıtayım. Yaşım 32 Antalyalıyım Mesleğim Elektrik mühendisliği ama İnşaat malzemeleri satan bir dükkanım ile elektronik aletler satan bir mağazam var. Hiç evlenmedim bekarım. Antalya gibi turistin bol Rusların cirit attığı bir yerde hayatımı dolu dolu mükemmel bir şekilde yaşıyorum. Daha doğrusu yaşadığımı sanıyordum.

Mayıs ayında bir haftalığına tatil için Tayland’a gittim. Tüm ayarlamaları kendim araştırıp yapmıştım. Gezip görülecek yerleri, Mutlaka denenecekleri defalarca araştırdıktan sonra artık hazırdım.

İlk Bangkok üstünden doğrudan Pattaya’ya geçtim. Pattaya’da üç gece Pattaya gece hayatının doruklarında yaşadıktan sonra Gece hayatı konusunda iyice tatmin olup Bangkok’a geçtim. Bangkok’ta Sadece Bangkok gece hayatını değil tapınakları çevresini gezdim. Tayland insanı ile yakınlaşmam o zaman gerçekleşti. O bir hafta içinde görüp etkilenmem ile tatilimi üç hafta daha uzattım.

Bangkok’da ki Siam Center alışveriş merkezindeki bir olayda sonunda Precha (erkek) ile tanıştım.

Yaşanan olayı kısaca anlatayım. Precha kıyafet mağazasında çalışan biri. Benim de mağazada olduğum esnada, Turistin biri olay çıkarması üzerine dikkatim onların üstüne yöneldi.

Bangkok

Kadın Pretcha’yı cüzdanını çalmakla suçlayarak olay çıkarttı. Kadının kocası ise şiddete başvurmaya kalkıp, Pretcha’da karşılık verince olay büyüyüp polislik olundu. Mağaza sorumlusu Pretcha’yı savunacağına polise Pretcha’yı suçladı. Polislik olunduğu sırada, kadının kızı annesine cüzdanını getirdiğinde, Kadının cüzdanını soyunma odasında bıraktığını ve kızının da alıp yanında taşıdığı belli oldu. Olayın gerçekleri belli olduğunda Pretcha özür dilemelerini istediğinde, karşılık olarak ağır bir küfür aldı. Orada bulunan polise adamın kendisine saldırdığı için adamdan şikayetçi olduğunu söyledi. Yine mağaza sorumlusu Pretcha’yı destekleyeceğine Müşteriyi destekledi. Mağazada bulunanlar da (çoğunluğu yabancıydı) destek vermek yerine olay yaşanmamış gibi davranınca kan beynime çıktı. Polise olayları aktardığımda ifade vermem istendi topluca karakola geçtik ve ifademi verdim. Çıkışta Pretcha’yı Mağaza sorumlusu ile tartışırken buldum. Daha sonra öğreniyorum ki Pretcha’yı işten çıkarmışlar. Pretcha yanıma gelip bana bira ısmarlayacağını söyleyip beni davet etmesi ile arkadaşlığımız başladı. Ertesi günü ise biletimi uzatacağımda bana çok yardımcı oldu benle ilgilendi. Böylelikle arkadaşlığımız başladı.

İki gün sonra eve döneceğini ve benimde gelmemi istediğinde kabul ettim.  Bir hafta Nakhon Nayok’ta Bir Taylandlı gibi yaşadım. Sokakta Taylandlı çocuklar ile top oynadım. Geceleri Taylandlı gençlerle buluşup bira içmeye gittik. Ailesinin işlerine yardımcı oldum. Küçük kız kardeşi Arinya’nın İngilizcesine yardım ettim. Orada kaldığım sürece bana tek kuruş harcatmamak için ailece ellerinden geleni yaptılar. Basit sade bir hayatları olmasına rağmen herkesin yüzü gülüyordu. Tüm aile çevre içtenlik ile birbirlerine sahip çıkıyordu.

Bir hafta sonra Bangkok’a geri dönüp 4 gün daha kalıp Phuket’e geçtim.

Pattaya

Phuket’de de 6 gün kaldıktan sonra. Sırası ile Bangkok Pattaya Bangkok yaptım. Unutulmaz 26 günün sonunda geçirdiğim 32 yılı sorgulamaya başlamıştım bile. Bulunduğum ortamları, İnsanlarını Yemeklerini neredeyse her şeyi Antalya’da ki yaşamım ile kıyaslıyordum.

Sonunda dönüş vakti geldiğinde bu güzel düşün, rüyanın bittiğini de anladım. Antalya’ya geri döndüğümde tam bir bunalım ve depresyon içindeydim. Başta da yazdığım gibi her şeyi kıyaslamaya başlamıştım. Burada yaşadığım her şeyin sahte olduğunu anlamam uzun sürmedi.

Bangkok gece hayatı Pattaya gece hayatı

Şimdide geçmiş hayatımdan örnekler ile bu sahtelikleri anlatayım.

Eskiden çevremde birçok insan olduğunu bir sürü arkadaşım olduğunu düşünüyordum. Bunun ile gurur duyuyor ve seviniyordum. Tayland’a gitmeden önce arkadaşlarım ile dışarı çıkıyor gezip tozuyor içip alem yapıyorduk. Arkadaşlarım içinde bir tek ben bekar kalmıştım. Ama geldikten sonra arkadaşım dediklerim karı kız ayarlamak için beni kullandıklarını, eşlerinden habersiz benim evde alem yapmak için etrafımda olduklarını anladım. Belki sizlere abartılı gelebilir gerçeği bu. Örnek olarak iki olay sunayım.

Birincisi üç arkadaşım hafta sonu için kız arkadaşları ile benim evi kullanmak istediğini söylediğinde zaten bunalımda olduğum için rahatsız ve yorgunum diye cevap verdiğimde bana otelde git kal bize evi bırak diye cevap veriyorlar. Neyin var? neden bu kadar mutsuzsun? Hasta mısın? Sorun ne? Diye soran yok sadece kendi menfaatlerini düşünüyorlar. Çünkü üçü de evli otele gidemiyorlar başarına iş gelirse diye çekiniyorlar ama ben hastayım umurlarında değil. Tekrar ret edip otele gitmem dediğimde de bana tavır koyuyorlar. 😀

Tayland gece hayatı

İkincisi ise diğer bir arkadaşım benden kredi kartımı istedi. Sevgilisine doğum günü hediyesini taksitlendirmek için benim kredi kartımı istiyor. Eskiden bir tek ona değil birçok arkadaşıma vermiştim. Ama gerçekten kredi kartım son limitte idi bu yüzden veremem dükkanlar bir aydır kapalı gelir yok kartında limiti dolu deyip vermedim. Aldığım cevap ise; ‘’senin derin para ne ağlıyorsun. İyi ki bir iyilik istedik senden. Paran yok ama İki son model araban var.’’ Orada artık ipler kopmuştu tartıştık. Dayanamayıp daha önce aldıklarını geri öde ve öyle konuş dedim. Karttan defalarca hediye için para çektin ama yarısını bile ödemedin dedim. Bu benim kişiliğim ile ters bir durumdu. Yaptığım iyiliği yapar ve unuturdum ama o an enayi gibi beni kullandığını çok iyi anlamıştım. Gülerek aramızda senet mi var ispat et ödeyim, ispat etmezsen neden ödeyim  demez mi. Çıldırdım çıldıracağım adamdaki pişkinliğe bakınız yani. Artık bende dayanamayıp valla bilmem aldığın şahıs belli aldığın mağaza belli ben dava edip hem seni hem eşini hem de sevgilini mahkemeye götürürüm gerisini sen ispat et. Mahkemeyi kazanmasam bile artık eşine ne dersin sevgiline eşin olduğunu nasıl açıklarsın bilemem yarın öğlene kadar parayı bulup gel yoksa dava açarım dedim. Başkasından borç bulup ödedi. Ama sorun para değildi buradaki çevrem ve Tayland’da tanıştığım insanları kıyaslıyordum. Tayland insanı o kadar sıcak içten ve yapmacıksız idi ki ancak onlar ile karşılaşınca etrafımdakilerin nasıl olduğunu görebilmiştim.

Tayland kıyaslamalarım ve Tayland ile ilgili düşüncelerime de değineyim.

Tayland halkından insanlığından sevecenliğinden yukarıda söz ettim. Tayland’da hayat gerçekten ucuz gitmişseniz ya da araştırmışsanız bilirsiniz. Tayland’da meyveler çok ucuz. Burada mangonun tanesini 3-6 tl ye alırken Tayland’da kilosunu 1 Tl ye hatta ucuza bile alabilirsiniz. Hindistan cevizi, Dragon Fruit, ananas ve daha niceleri inanılmaz ucuz ve her zaman bulma ihtimaliniz mevcut. Balık, karides, ıstakoz bunlarda ucuz ve her mevsim bulunabiliyor. Gıda ürünleri çok ucuz anlayacağınız.

Tayland sokak satıcıları

Tayland gece hayatını ise giden gitmeyen biliyor zaten ama bir örnek vereyim. Bizim marketten aldığımız fiyata hatta daha ucuza yerine göre barlarda eğlence yerlerinde bira içebilirsiniz.

Gelelim Taylandlı kızlara. Gece emekçileri olan kızlar zaten belli size gösterdiği ilgi alaka sevgili kız arkadaş seviyesinin de üstünde. Diğer taraftan normal kızlarda mevcut işe giden, tezgahtarlık yapan, otellerde, seyyar satıcılarda çalışan normal kızlar. Gece emekçilerinin tavırları davranışları böyleyse birde onların tavırları nasıldır acaba hiç düşündünüz mü? Düşünün isterseniz. 😀

En önemlisi ise huzurdur. Çevrenizde böyle güzellikler olunca stres çekmiyorsunuz. Orada karşılaştığım bir Japonun sözlerini aktarayım. ‘’Tayland çok ucuz ve güzel bir ülke fakat dünyanın en pahalı şeyi olan ve dünya kadar para harcadığımız huzur Tayland’da bedava’’. Gerçekten de öyle. Adam filozof gibi vesselam.

İşlerim de beni boğmaya başlıyordu stres olsun mutsuzluk olsun artık dayanmak zor geldiği için hayal edip araştırdığım Tayland’ a yerleşmek için daha ciddi adımlar atmaya başladım. Şu anda araştırma içindeyim. İnşaat malzemeleri satan dükkanımı çok güzel bir hava parasına devrettim. Dükkanı da alan ile 3 yıllığına kira sözleşmesi yaptım aylık olarak ödeyecek kirayı. Gitmeden Elektronik mağazasını da ayni şekilde yapıp gideceğim. Her ne kadarda elimde yüklü bir nakit olsa da aylık sabit gelirim olması daha iyidir diye düşünüyorum.

Tabi bunlar benim düşüncelerim ve görüşlerim. Bu yazdıklarımdan ayrı aklımda olan fakat kaleme dökemediğim bir sürü düşünce ve hisler mevcut.

 

Tayland’da Yaşamak adlı yazıyı yazan Sn. Sessiz nikli takipçimize tüm asyarehberi ekibi ve müdavimleri adına teşekkür ederiz.

 

 

Toplam 42 Yorum Var

 1. Gece hayatı dışında bir şekilde tayland insanıyla birşeyler yaşayan orda olduğu süre içinde huzuru ve mutluluğu sonuna kadar yaşayanlar bu kıyaslamaları çokça yapar. Bulunduğumuz çevre , büyüdüğümüz ortam , alile , arkadaşlar ve hatta işimiz. Tüm bu saydıklarım nedeniyle çoğu zaman hayallerimizin peşinden koşamayıp mevcut durumumuza razı oluruz. Huzur , içinin dolu dolu olduğu , iliklerinize kadar hissettiğiniz bir duygu Taylandda. Ben yapamadım bir başkası yapamadı fakat kararlıysanız hayallerinizin yada bir başka deyişle huzurun peşinden koşun. Yazınız için teşekkürler. Bize bir kez oradaki sıcaklığı samimiyeti ve insanlığı hatırlattınız

 2. Üstad ne güzel yazmışsın her kelimesinde kendimi buldum yüreğine sağlık hatta ben birsey ekleyeyim ben bangkok havalimanindan dışarı çıktığımda ilk kez kendimi gerçekten özgür hissetmiştim başkadır bu topraklar en azından benim ve anlaşılan sizin için saygılar.

 3. hayalimi çalmışsın be usta 😛 şaka bir yana sizin durumunuzda olsam bir gelirim olsa en değerli şeyler üzerine yemin ederim 1 dk durmam Türkiyede!ben şuan kişisel borçlarımı ödeyip gitmenin hayalini kuruyorum sizin elinizdeki imkanların % 1 dahi olmadığı halde orada yaşamayı planlıyorum belki bi varlığım olmaz çok ucuza çalışırım ama o insanların samimiyeti ve insana olan saygısı bence en büyük zenginlik!bir arkadaşınız veya yakın tanıdığınız biri değilim ama kendinize yapacağınız en büyük iyilik ve yıllar sonra iyiki gitmişim diye bileceğiniz bir şey varsa hiç düşünmeyin ne olur yerleşin oraya!bu güzel ülke bırakılmaz diyenler olabilir ama bu ülke çok güzel ama insanları çok kötü!Hiç düşünmeyin gidin derim keşke sizdeki imkan bende olsa vallahi billahi 1 saat bile durmam bu ülkede!!!!

 4. @ nightmare45 Bey Türkiye’ye döndüğümde ilk başlarda bende bu düşüncelerin sadece hayalden ibaret olduğunu hiç ileri gitmeyeceğini düşünüyordum. Sizin de sözünü ettiğiniz arkadaş ortam ve işimi bahane ediyordum. Aile olarak da 4 kardeşim var. Onlarında hepsi evli çoluk çocuğa karışmış, kendi yaşantıları var. Geriye kalan arkadaşlık ile ortam zaten mutsuzluğumuzun kaynaklarından birisi değil mi. Menfaate dayalı çıkar yörüngesinde dönen insan ilişkileri bizleri boğmuyor mu? Ve işimiz kendi işimiz ve ya çalışan olalım fark etmez stressimizin başlıca sebebi değil mi ki? Demem o ki, zaten bizi mutsuz eden stresse sokan hayatımızın vazgeçilmezi olarak gördüğümüz ve bizlerde bağımlılık yaratanları esas gitmemek için bahane ediyoruz. Aksi gibi güzel arkadaşlıklarımız olsa, iş yerimizden memnun olsak, Güzel sıkıntısız huzurlu bir ortamımız olsa neden Taylandın hayalini kuralım ki? Doğal güzellik Türkiye’de de var.
  Bir tek engel teşkil edebilecek Anne ve babamızın çok yaşlı olması yada hasta olmasıdır. Keşke benimkiler hayatta olsa da bani engellese. İnan ki razıyım yeter ki yanımda olsalar. Gerisi sadece cesaretimizin olmamasından kaynaklanmaktadır.

 5. @Pluse Bey hoş yorumunuz için teşekkür ederim. Bende yazdığınızın tam tersi olarak, Antalya hava alanından çıktığımda kendimi tam manası ile aciz, kısıtlanmış ve mutsuzluğa adım atmış gibi hissettim. 😀 İçimde eve, yurduma geri dönmüş hissi yerine, zoraki bir hayata geri dönmüşüm diye hissetmiştim.
  @ Ender Vural Bey sizinde hayalinizin ayni olmasına sevindim. Yorumunuzda yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Ben cesaret edip hayalimi gerçekleştirmek için adım attım. Temennim sizinde bunu hayal olarak görmeyip bir hedef olarak görmenizdir. Ve hedefinizi gerçekleştirmek için çabalamanızdır. O zaman emin adımlar ile hayalinizin gerçek olabileceğini göreceksiniz. İmkan konusunda şanslı olabilirim belki ama eminim ki sizde kendi imkanlarınızı yaratacaksınızdır.
  Benim hayalimi gerçek kılmama çok az bir zaman kaldı. 2016 itibarı ile yerleşiyorum. Neden hemen gitmedin diye düşünüyorsunuzdur belki. Sebebi ise sorunsuz ve problem yaşamadan bu hayata başlamak istiyorum. Araştırmalarımı yapıp tam teşekküllü sorunsuzca gitmek istiyorum. Daha yolun başında sorun ve problemler ile karşılaşıp yeni hayatıma sıkıntılar ile gölge düşürmek istemiyorum. Temennim sizinde bir gün benim gibi gün sayıyor olmanızdır.

 6. Sessiz kardeş yazındaki anlatımın, hissettiklerini aktarma biçimin ile bizlerin de ayni hissi yaşamamıza sebep oldu. Gerçi çoğumuz o hayalleri kuruyoruz ama senin Tayland a yerleşme hayalini hedefe dönüştürüp gerçeğe dökmeni çok etkileyici buldum. İnşallah sorunsuz bir şekilde Tayland a yerleşme planlarını gerçekleştirip, şu anda bizler için bir hayalden ibaret olanı gerçekleştirirsiniz. Böylelikle hak etmiş olduğunuza inandığım mutluluğu Tayland da yaşarsınız.

 7. @Sessiz bey umarım ALLAH gönlünüze göre verir lütfen gelişmelerden bizide haberdar edin . orada kuracağınız yeni ve huzurlu hayatınız eminim bizlerede cesaret verecektir! 🙂

 8. @sessiz bey merhabalar. Benim bir yildan beri gorustugum ve bir ayligina turkiyeye gelen ve musluman olan akabinde evlenme karari aldimiz bir kizarkadasim var. Fakat turkiyede tarih bolumunu bitirmeme ragmen is sorunu cekiyorum. Ve oraya yerlesmek daha mi dogru olur aceba diye kendi kendimi yiyorum.kafam zonkluyor. Orada is kursammi kurmasam mi kurarsak is yapar miyim yapamazmiyim batarmiyim cikarmiyim diye kafam zonkluyor. Arti sicak bir ulke olup yemeklerinin bizimkilere benzememesi de cabasi. Bir arkadasim var Chiang Mai de donerci isleten bir arkadasim var. Oldukca iyi para kazandigini soyluyor. Fakat tam pasaport cikartmisken ailem buyuk bir baski ile bana mani oldular. Burada guvenlik isinde surunuyorum. İs hayatimi oturtamadim. Yazilanlara bakinca yorumlarin yeni tarihli oldugunu gorunce cok sevindim. Kizarkadasimsa burada dukkan acma iyi degil taylandin durumu diyor. Vallah ne yapacagimi sasirdim. @sessiz bey size mail adresimi ve hatta cep numarami veriyorum. Sizinle acilen konusmak ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. Lutfen bana yardimci olun. Mail adresim sectorcage69@gmail.com tel numaram

  • Sn. Furkan Şener; Sn Sessiz ile irtibat kurmanız için email adresiniz bırakmış ama telefon numaranızı silmek zorunda kaldım. Kendisi ile iletişim kurduğunuz takdirde oradan telefon numaranızı iletirsiniz. Unutmamanızı isterim ki bu yazıları ve yorumları birçok kişi okumaktadır. Bu tür kişisel paylaşım yapmanız gerçekten sizin açımızdan sıkıntılara sebep olabilir.

 9. Kadim dostum Poul..Sağlığına kavuşduğuna ve aramıza dönmene inanki çok sevindim..Buralar sensiz çok sezsizdi.Diğer arkadaşlar gibi bende seni özlemişiz.Allah daha beterinden saklasın.Tekrar hoşgeldin..

 10. Yazınızı iki kez okudum ve hissettiklerinizi kendimce anladığımı sanıyorum. Benim durumum iyi memnun mesut bir hayatım olmasına rağmen Tayland beni de etkiledi hatta Tayland’da uzun bir süre kalmak nasıl olurdu diye de düşünmeden edemedim. Şöyle önemli bölgelerini gezip dolaşıp uzun soluklu birkaç aylık bir ziyaret ne kadar iyi olurdu diye düşünüyorum ben daha çok. Belkide öyle bir Tayland gezisi sonrası bende sizin gibi Tayland’da yerleşmeyi bile düşünür olurum kim bilebilir ki. Zaten Emin Abinin anlattıklarından etkilendim sizin yazınız da üstüne cila oldu diyebilirim.

  Yeni başlayacağınız hayatınızda mutluluğu yakalamanızı canı gönülden diliyorum.

 11. Vallahi arkadaşlar ben 36 Yaşında evli ve kamu görevlisi olarak çalışıyorum. Elektrik ve bilgisayar teknisyeniyim unu zamanda yalıtım uzmanıyım.
  Gelelim düşünce ve soruma. Bana bir miras kaldı. Oldukça yüksek denilebilir. Ben hayattan aldığım derslere ve şu andaki yaşam koşullarını haftalardır süzüyorum. Yani 750 bin liralık bir araba almak istedim hep hayalini kurduğum birşey di ki sonradan bu araba için devlete 248 bin ÖTV ve %18 KDV adı Altın’da deli bir rakam ödüyormuşuz. Bu vergi yi bir çok ülkede ödemiyor olunması canımı çok sıkıyor. Yani açıkcası ben ailemi ve paramı Alıp gidip tropikal bir ülkede Hayatımı yaşamak, iyi bir iş kurmak ve çocuklarımın geleceğini hazırlamak istiyorum. Hani böyle bir para ile hangi ülkeye gidip ben sizin vatandaşınız olmak ve oturum almak istiyorum desem kabul görürüm. Çok merak ettiğim ülkelerden biri Tayland. Yani ben ailemle oraya gidip bir müddet tatil yapabilirim ama yeterli lisanım yok orada insanlar ile nasıl iletişim kurabilirim. (Zamanla öğreniriz belki ama il zamanlar zor olur yani) öneriniz ve ya tavsiyeniz var mı? Ne yapmalıyım.

 12. Absoludvodka kardeş, 750 tl ye araba almak her ne kadarda tüm erkeklerin hayali olsa bile o miktardaki parayı 4 tekere bağlamak mantıksızdır. Helede ailen ve çocukların varsa. Bak ne güzel yazdın yazında çocuklarıma geleceğini hazırlamak istiyorum diye. o miktarı doğru kullandığın taktirde çok şeyler başarabilirsin.

  Şimdi yurt dışında yaşamakla ilgili sorunu cevaplayayım. Birçok ülke belirli bir miktar yatırım yapana vatandaşlık ve oturum vermektedir. Örnek olarak Amerika 1 milyonluk şirket kurman halinde(tabi başka şartları da var), İngiltere de 1 milyon Sterling e veriyor. Bunlar bazı örnekleri. Ama bir ülke vatandaşı olmak için bu paralara sahip olman şart değil. iş kurma şartlarını halledip çalışma ve oturum izninden sonra aileni yanına getirtebilirsin.
  Gelelim Tayland ‘da Taylad da para ile vatandaşlık hakkı kazanma yoktur. İşyeri açar şirket kurar çalışma ve oturumu aldıktan sonra aileni çağırabilirsin kardeş.
  Şimdi gelelim lisan konusuna hangi ülkeye gidersen git mutlaka karşılaşacağın bir sorundur . Az bir ingilizce ile başlamak en iyisidir. Orada Lisan kursları vardır onlara katılıp lisanlarını öğrenebilirsiniz. Zaten çocuklar hızlı öğrendiği için onlar bu sorunu rahat atlatacaktır. Aile ile taşınmadaki bir diğer etken kültürel farklılıktır tek kişi olarak etkilenmekle tüm aile ile birlikte etkilenmek her bireyin yaşadığından tüm aile bireylerinin etkilenmesi demektir. Bu gibi sorunun üstesinden gelebilme toleransınız da burada önemli bir rol oynayacaktır.
  Şimdi kardeş yaşayacağın ülkeyi ve o ülkedeki şehri seçerken iyice araştırıp dediğin gibi orada belli bir süre ailece tatil yapıp tüm ailenin benimseyebileceği yerde karar kılman tüm aile için en iyisi olacaktır.
  Bizlerden tavsiye ülkeler sordun fakat eminim ki kimse bu sorumluluğu alıp şu ülkeye git kesin mutlu olursun diye tavsiyede bulunmaz vebali büyük olur. Sebebi ise sizleri şahsen tanımadan sizler ile ilgili varsayımda bulunup tüm yaşantınızı değiştirebilecek bir yorumda bulunmak istemeyeceklerdir. Kararınızı kesin olarak verdikten sonra araştırmalarınızda bu tür sorular sormanız daha mantıklı olacaktır. Böylece insanlar verilmiş kesin bir karar üstüne kendi bildiklerini ve düşüncelerini sizler ile paylaşabilecektir. Karar vermenize etki etmeden size yol göstermeye çalışacaklardır.

 13. Yerleşmek yaşamak ayrı bir durum ama kesinlikle gidip göreceğim bir ülkedir Tayland. Kim bilir gidip gördükten sonra bende Tayland’da yaşamayı düşünürüm 🙂

 14. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
  @ABSOLUDVODKA;
  Lisan zaman ile öğrenilir. Ben kararımı verip son aşamaya geldim. Lakin sizin durumunuzdan farkım ben tek olarak yerleşiyorum. Sizde ise ailenizin sorumluluğu da var. Tek olarak yerleşmiş olsanız düşünmeden başka alternatif aramayın Tayland’a yerleşin derdim. Ailece yerleşe ile ilgili bir arayış içinde olmadım. Lakin Tayland’da yerleşmiş oralarda iş yapan bir çok Avrupalı aile gördüm. Bu konuda şayet ciddi iseniz araştırmalarınızı ciddi bir şekilde yapmanızı ve en ince ayrıntısına kadar incelemenizi öneririm. Söz ettiğiniz rakamlara sahipseniz İyi bir başlangıç yapma imkanınız olduğuna inanıyorum. İş konusu ise ayrı bir durum. Doğru ülke ve doğru şehri seçip yanlış işle başlarsanız kurduğunuz hayaller kabusa dönüşebilir. Size sadece şu tavsiyeyi verebilirim. Oda aileniz ile yerleşmeden önce ilk sizin gidip yerleşmeniz, birde orada yaşarken kendi gözleriniz ile görüp inceleyip karar verip ailenizi yanınıza almanızdır. Ben de ailem ile birlikte yerleşecek olsam bu şekilde davranırdım.
  @Furkan Şener;
  Evlilik durumu çok farklı bir konu. Önemli olan karar vermeniz. Tayland’a gidip gitmediğinizi belirtmemişsiniz. İlk önce orada evlenmeden bir müddet kalmanızı ve gözlemlemenizi tavsiye edebilirim. Böylelikle kafanızda oluşabilecek sorulara siz kendiniz cevap bulmuş olursunuz. İş kurma konusuna gelince orada kaldığınız müddet boyunca inceleyip görebilirsiniz. Ben şahsen iş kurma kısmına pek fazla bakmadım. Tayland’da yaşamımı destekleyecek kadar aylık gelirim olacaktır. iki dükkanı kiraladığım taktirde aylık olarak 5000 dolara yakın bir aylık nakit girdim olacağı için iş konusunu çok fazla irdelemedim. Bu konudaki düşüncem ilk olarak değişik bölgeleri gezerek görmek ve yerleşeceğim bölgeyi seçmek yönündedir. Belki daha sonra iş konusunu düşünürüm. Şu anda ilk düşüncem bunlardır.
  araştırma yapıyor muyum evet yapıyorum bunlar sadece bilgi edinmek için yaptığım araştırmalar tam kararımı Tayland’a yerleştikten sonra vereceğim. Kesin olarak verdiğim tek karar Tayland’a yerleşmektir.
  Soracağınız genel olarak değilde kesin sorular varsa buradan sorarsanız hem ben hemde siteden bilgili olan şahıslar sana yardımcı olacaktır. Böylelikle ayni soruları olan kişilerde bu yorumları okuyup kendi cevaplarını bulabilecektir. Umarım her şey gönlünüzce olur.

 15. Selamlar Tayland da yaşamanın güzel olacağına eminim. Kararınıza ve düşüncelerinize sahip çıkıp bu adımı atmak kolay olmasa gerek. İnsan mutlu ve huzurlu olduğu yerde yaşamalı diye düşünüyorum. Umarım mutluluğu yakalarsınız

 16. Sevgili tayland dostları 25 yıldır turizmde çalışmakdayım 45 yaşındayım tayland ile 2009 yılında ilk gitdiğimde o güzelim ülkenin doğası tarihi kültürel zenginliklerini bugünlere kadar hiç bozmadan sürdürebilen insan hayatına değer veren fakiri fakir olarak değil insan olarak görebilen bir millet ile tanışdım ve o ülkeye hayran kaldım ilk gitdiğimde bkk daki vat aron tapınağında bir dilek tutdum ve 2. Gidişimde o dileğim gerçekleşdi 2010 yılında bir taylandlı bayan ile tanışdım ve hiç tereddütsüz evlendim şuan çok mutluyum emekli oldukdan sonra o günki şartlara göre değerlendirme yapıp tayland a yerleşmeyi düşünüyoruz şimdilik herşey yolunda sevgili arkadaşlar size söyleyebileceğim tek şey fırsatınız var ise değerlendirin gidin gezin görün yaşayın kararınızı verin . Sevgi ile kalın

 17. Slm 42 yaşındayım. Ben 2. Evliliğimi taylandlı bir bayan ile yaptım. İstanbulda yaşıyoruz. Bende merak ederdim tayland nasıl bir yer diye . Eşim chiang mai şehrinden neyse 4 ay önce tayland biletimizi aldık bangok phuket phuketin adaları chiang mai sehirlerini gezdik. İnanın bende müthiş bir huzur gördüm orada. Kıyaslamam istanbuldaki sadece sabah kal işe git berbat trafik akşam iş çıkışı berbat trafik haftasonu tatili berbat trafik ve insan kalabalığı ve birde malumunuz istanbulun doğasına tecavüz edildiği için heryer inşaat ve şantiye. Meğersem ben tam bir kaos ve kargaşa içinde yaşıyormuşum farkındalık duygularımızı bile öldürmüş bu istanbul. Ama tayland bir başka tropikal bir ülke oluşu burada yazan birçok arkadaşın dediği gibi insanları yemekleri bence gercekten yaşanılacak ülke. Hayat teknoloji ve yüksek apartmanlardan oluşan ve hafta sonları avm lerde gezmeden ibaret olmadığını düşünüyorum. İştre tayland gezisi bana farkındalığımı hatırlattı ve tayland aşkı başladı. Chiang mai bambaşka bir yer benim için 🙂 Allah kısmet ederse 7 aya kadar tayland hayatım başlayacak. Huzur ve mutluluk . Huzur ve sağlık ile kalın

 18. Sayın marmaris şuan da en çok istediğim, dileklerimin başında geliyorum. Bazen insan yoğun tempodan yada hayatın o cilvesinden sıkılıp usanabiliyor. Bu gibi durumlarda aklıma ilk gelen, kimine göre kaçmak bana göre yeni bir başlangıç. ama sonunda evde kalmakla sonuçlanabilecek eylem. ?

 19. Koh Samui deki cafe bar restaurant im kiralik vaya satiliktir. Ilgilenen arkadasla capanilker@gmail.com adresinden iletisime gecerler ise detayli bilgi ve resim Koh Samui deki cafe bar restaurant im kiralik vaya satiliktir. Ilgilenen arkadasla capanilker@gmail.com adresinden iletisime gecerler ise detayli bilgi ve resim gonderebilirim.
  Tesekkurler..
  Tesekkurler.

 20. Çok güzel anlatmışsın eline, diline, gönlüne sağlık. bazılarına abartılı gelebilir ama bence abartıdan uzak sade ve etkili bir yazı olmuş. Tayland’a gidiş zamanlarımız denk gelirse tanışmak ve fikir paylaşımı yapmak isterim. Umarım Tayland hayalini gerçekleştirirsin. Ben ilk defa mayıs 2015 te gittim ve bu ülkeye aşık oldum. 1yıl içinde 4 defa gittim. İlk seferinde üç arkadaş gittik sonrakiler tek gittim. Şimdi 5. defa gitmeye hazırlık yapıyorum. Gidiş dönüş biletlerimi (4 Ekim-25 Ekim) aldım. 2 farklı otelden oda ücretini ödedim sabırsızlıkla bekliyorum. Merak edenlere ve sorusu olanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Herkese iyi günler, iyi tatiller.

 21. @Jumpys ve @erdogan650 üstadlar.. Bende 10-16 ekim arası Pattayada olacağım. Orada görüşmek isterseniz bana vartutre@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Özellikle erdoğan dostum aklında olan herşeyi bana da sorabilirsin..

 22. vartutre, 6 günlüğüne mi gidiyorsun taylanda? 6 gün için biraz uzun ve eziyetli bi yol gibi ama tabi oraya daha önce giden birisi için değer mi kesinlikle değer? kıskandım seni..

 23. @Miller üstad.. Hayır gezimin sadece 6 günlük kısmı Pattayada geçecek.Onun öncesinde 4 günde Vietnam var. Oradan Bangkoka oradanda Pattayaya geçecem. O kadar uzun yol için 1 hafta kısa ama ben 10 günden sonra sıkılyorum.O yüzden genelde 10-15 gün arası giderim.. Kısaknama ve para biriktirmeye başla:))

 24. vartutre, bende ki sorun para değil zaman, özel sektörde çalıştığım için malum izin sorunu yaşıyorum, zaman bulsam dakika durmam tekrar giderim pattaya’ya :).. sebebini bilmediğim bir halde Kamboçya değil ama vietnamı çok merak ediyorum.sen burdan direk Vietnam’a mı gidiceksin önce..orayla ilgili bilgilerini öğrenebilir miyim?

 25. @Miller üstad belkide iş güvencesinin yanında devlet memuru olmamın en iyi tarafı bu izin meselesi. Bu arada bende ilk kez gidiyorum Vietnama. Benim içinde büyük bir heyecan olacak. Bir çok kişi merak ediyor Vietnamı.Döner dönmez yazarım izlenimlerimi.

 26. Oncelikle asya rehberi ailesine teşekkür ederim. Bu güzel siteyi hazırladıkları ve de bizlerle paylastiklari için. Ben izmir Karşıyaka dan ciftcilikle(pamuk)uğraşan bir kişiyim bakarım ve de bende anılarını paylaşan arkadaş gibi yerlesmeyi düşünüyorum. Bu arada ben ilk kez 2014 ekim ayında 15 gün full Pattaya da kaldım ve aşık oldum, ikinci gidisim 2016 nisan ayında 30 günlük Pattaya phuket karabi fifa ve James Bond adası olmak üzere gezdim gördüm aşık oldum ve burda yaşamam gerektiğini anladım. Arkadaşın yazısında yazdığı gibi bende sıkıldım sahte dost ve arkadaşlardan .tayland da insanlar güler yüzlü ve insancıl ( tabikide siz de insan olursaniz)benim bir sorum olacak ben bi iş güç kurmayı düşünmüyorum. Oturum almam için neler yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 27. Taylandtta iş kurmak isteyen ler ulaşsın ingilizce tayca türkce biliyorum her türlü yardımı yapa bilirim 5 sene kaldım hem tayca hem isanca konuşuyorum xx

 28. merhaba sessiz bey bende türkiyede istanbulda yaşıyorum bende elekterik teknikeriyim yazdıklarınızı okudum gerçekten çok güzel anlatmışsınız bende tayland hayranım orda yaşamayı gerçekten çok isterdim 2 kez tayland bulundum çok güzel günlerdi sizinle tanışmak istedim

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*