VİETNAM

Günümüzde Vietnam ve Vietnam tatili dendiğinde ülkemizde pek fazla ilgi görmesede, çoğu ülke vatandaşının turistik anlamda ilgisini çekmektedir. Gerek bakir doğası ile sahilleri, gerekse otantik kültür yapısı ile birlikte Vietnam geceleri ve kızlarının güzelliği ile de turistleri kendine çekmektedir. Maalesef Vietnam’ın biz Türklere uyguladığı vize politikası yüzünden çoğu gezginimiz daha kolay ulaşılır destinasyonlara yönelmektedir.
Vietnam her kesime her keseye hitap eden özelliği sayesinde oldukça popüler olmuştur. Vietnam’da mistik mimarisi olan tapınakları gezebilir, doğa sporları yapabilir ya da açık pazarlarından alış veriş yapabilirsiniz. Vietnam gezisi ile Vietnam kültürünü tanıyıp, Vietnam’ın içinde barındırdığı zıtlıklardan kaynaklanan zenginliği keşfederek muhteşem bir tatil yapabilirsiniz. Zaten hemen hemen tüm Asya kıtasındaki Turistik özellikleri kendinde barındıran bu cennet ülke, Vietnam tatilinde bizlere lüks seçenekler dışında düşük bütçeli imkanlar ile de karşılamaktadır. Vietnam sadece kültürel ve turistik yapısı ile öne çıkmamakta gece hayatı ile de kendinden oldukça söz ettirmektedir. Vietnam gece hayatı ise Ha Noi ve Saygon’da atmakla birlikte diğer bölgelerde de kendinize hitap edecek bölgesel etkinliklerin yanında eğlence hayatından da kesitler bulabilirsiniz. Vietnam Saygon ise turizmin ve ekonominin baş kentidir.

 

vietnam barsdelta 1vietnam tapınak

 

Vietnam’ı hepimiz eski Amerikan filmlerinden az da olsa tanırız. Oradaki sahte Amerikan kahramanlıklarını izleyip bu ülke ve halkını yargılamamız mümkün değildir. Vietnamlılarda bizim Kurtuluş Savaşı mücadelemiz gibi kendi ülkelerini sömürgeci güçlere karşı tam 20 yıl savunmuş özgürlüklerini geri kazanmaya çalışmışlardır. Aslında herkes tarafından bilinenin aksine Amerikan politikası gereği savaşı kazdıkları yönünde propaganda yapılmasına rağmen oradaki savaşı Vietnamlılar kazanmıştır.
İlk olarak Fransa’nın işgali ile ardından gelen Japon işgalinin ardından ikiye bölünmüş olan ülke tekrar birleşmek istemesi üzerine Amerika’nın etkisi ile iç savaş çıkmıştır. Yıllarca süren bu iç savaş neticesinde ülke ve de halkı yıpranmış ekonomisi kalkınamamıştır. İç savaşın ardından uzun bir süre Amerika’nın varlığı ve baskısı ülkede hissedilmesine karşın iki binli yıllarda büyük ölçüde atılım yapıp ülke toparlanmaya ve gelişmeye başlamıştır.

 

saygon pazar hoi an vietnam

Vietnam’da gezilecek yerlerden bazıları ise Saygon gece hayatı yani Ho Chi Minh, Mekong Deltası, Başkenti olan Ha Noi, eşsiz doğası ile Phu Quoc adası, Vietnam’ın Venedik’i denen Hoi An kasabası ve Dalış cenneti olan Nha Trang sahil bölgesini sayabiliriz. Aslında Vietnam’da yapılacaklar saymakla bitmez. Ülkenin coğrafyası gereği kuzeyden güneye doğru sahil şeridini de içine alarak yayıldığı için Kuzeyde Akdeniz iklimine benzer iklim görülüp Güneyde de tam bir tropik iklim ile karşılaşırsınız.

saygon4 PhuQuok adası

 

Vietnam’a nasıl gidilir? saygon havaalanı  Vietnam’a THY ile İstanbul’dan Saygon’a yani Ho Chi Minh’e direk uçuk seferleri mevcuttur. İsterseniz aktarmasız 12 saat süren bu seferle gidebilir ya da aktarmalı seçenekleri kullanabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa iki üç ülkeyi birleştirip öyle yolculuğa çıkıp gezerseniz sizler için daha uygun ve de rahat olacaktır. Yoksa direkt uçuşlardan şaşmamanızı öneririm.

Toplam 12 Yorum Var

 1. S.a arkadaslar, bu detayli bilgiler icin cok tesekkurler. Yeni sitenizde hayirli olsun. Bir kac yazi daha okuyup yatacagim. iyi geceler cumleten

  • Teşekkür ederim. Devamlı yeni yazılar ve tanıtımlar ile sitemizi büyüteceğiz. Üyelerimizde azar azar kendi anılarını yayınlamaya başladılar. Soracağınız hangi konu ise sorabilir vede elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağımıza emin olabilirsiniz.

 2. Sn.Asya Rehberi;

  Elinize sağlık genel bilgiler içeren güzel bir makale olmuş keyifle okudum..

  Belirttiğiniz üzere vize rejimi ve mesafeden dolayı halkımıca çok bilinmeyen bu ülke hakkında bizlere verdiğiniz bilgiler için şahsım adına teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 3. Cok guzel bir kulturel yazi olmus, lakin ucak biletleri, konaklama tercihleri, ucretler ve ulkenin populer etkinliigi gece hayati hakkinda daha cok bilgilenmek istedigim bir ulke haline geldi. Poul ustadin vietnam anilarindan sonra. Bunlar hakkinda ayrica birer yazi paylasilirsa yemede yaninda yat .

  • Can kardeş yazının üçüncü bölümünü de yayınladım yazıyı tamamlar tamamlamaz daha ayrıntılı bir tanıtım yazısı yazarım. Fiyatlar kunusundaki bilgilerim ise sadece gittiğim yerlerle sınırlıdır zaten onlarıda yazı içinde belirtiyorum. Aklımda kalan mekan isimlerine de yer vermeye çalışıyorum.

 4. ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkürler. Sayın poul severek takip ederek, büyük bir keyifle okuyorum yazılarınızı.

 5. Hocam yazınız güzel vietnamı genel anlamı ile tanıtıyor. arkadaşlarım ile vietnam gezisi yapmayı planlıyoruz şöyle daha detaylı en azından gezilecek görülecek yerleri vietnam gezi rehberi gibi bir yazı hazırlayabilirmisiniz lütfen

  • Sn. Deniz Vietnam çok büyük bir coğrafya. Gideceğiniz destinasyomları iletişimde iletirseniz size daha rahat yardımcı oluruz buna ilaveten gidilecek yerleri belirten istediğiniz türde bir rehber yazısı hazırlayıp yayınlarız.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*